UPDATE Ședința Coaliției. Dăncilă nu participă. Ieșirea de la guvernare a ALDE amânată pe săptămâna viitoare- surse

de L.P.     HotNews.ro
Luni, 19 august 2019, 11:05 Actualitate | Politic


Tăriceanu și Dăncilă
Foto: AGERPRES
Liderii Coaliției s-au întâlnit luni, la Vila Lac pentru a discuta despre colaborarea PSD-ALDE, după ce Călin Popescu Tăriceanu i-a dat un ultimatum premierului Dăncilă spunând că nu vrea să facă parte dintr-un guvern „impotent”. La ședință participă ministrul interimar de Interne Mihai Fifor, ministrul Finanțelor Eugen Teodorovici iar din partea ALDE Călin Popescu Tăriceanu, Daniel Chițoiu și Varujan Vosganian. Potrivit, surselor HotNews.ro din interiorul ALDE, Tăriceanu va lua o decizie privind ieșirea de guvernare doar după ce se va consulta și cu liderii din teritoriu.

UPDATE Vicepreședintele ALDE, Varujan Vosganian explică pe pagina sa de Facebook că luni "trebuia să aibă loc o întâlnire a coaliției, având ca temă răspunsul PSD față de poziția ALDE privind măsurile ce trebuie luate în vederea restartării actului de guvernare".

"Dat fiind că doamna Viorica Dăncilă, președintele PSD și prim-ministru, a absentat, din motive care nu ne-au fost precizate, subiectul respectiv nu a putut fi abordat. Așteptăm ca, odată cu reprogramarea întâlnirii, cel mai probabil pentru miercuri, prim-ministrul să ne prezinte cu claritate care este, între relansare și supraviețuire, opțiunea sa în privința activității Guvernului", scrie Vosganian pe pagina sa de socializare.

Surse din interiorul Coaliției au declarat pentru HotNews.ro că Viorica Dăncilă nu a mai venit la întâlnirea de la Vila Lac cerându-și scuze liderilor ALDE. "A invocat o mică problemă de sănătate", au explicat sursele citate.

De asemenea surse din interiorul ALDE susțin că Tăriceanu va lua o decizie de rupere a Coaliției doar după ce se va consulta și cu liderii din teritoriu.

"Ieșirea de la Guvernare ar putea avea loc săptămâna viitoare, după congresul PSD în care își vor valida candidatul la prezidențiale. Trebuie să fie consultați și liderii din teritoriu. Cel mai probabil va fi o ședința cu liderii ALDE săptămâna viitoare și în funcție de asta se va lua decizia", au explicat sursele HotNews.ro.

ALDE a cerut PSD să vină cu un nou program e guvernare și cu un Cabinet restructurat, variante respinse de premier care a anunțat că va merge pe varianta unei remanieri.

Viorica Dăncilă a mai cerut ALDE să își asume responsabilitatea guvernării și să înțeleagă că un partid nu poate să fie și la putere și în Opoziție.

De asemenea, liderul PSD a afirmat că dacă nu va găsi consens cu ALDE, va căuta sprijin în alte formațiuni politice, inclusiv în UDMR.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















4732 vizualizari

  • +6 (10 voturi)    
    Nu pleaca Tariceanu de la guvernare (Luni, 19 august 2019, 11:36)

    Silvius88 [utilizator]

    ALDE este 3,78% si este un partid terminat. Tariceanu este senill.Alti lideri nu sunt.Toti sunt cuplati la functii bugetare si sin de scaune cu dintii. Nici sa vrea tariceanu nu pleaca nimeni. Il dau afara din partid si raman in continuare. Sau pur si simplu parlamentarii continua sa sustina guvernul. Tariceanu se prosteste ca sa se bage in seama.Vrea la prezidentiale dar de senil ce este a uitat despre ce e vorba.
    • +3 (3 voturi)    
      realitatea (Luni, 19 august 2019, 14:37)

      nellino [utilizator] i-a raspuns lui Silvius88

      Tariceanu nu vrea sa faca parte dintr-un guvern impotent.
      Dar este perfect de acord sa faca parte dintr-un guvern cu doar cateva probleme de erectie.

      S-a obisnuit demult cu problemele de erectie.
  • +12 (12 voturi)    
    Daca am vedea stenograma discutiilor celor doi (Luni, 19 august 2019, 11:57)

    deval [utilizator]

    dancilezi am constata ca sunt umiliti Caragiale, Kafka, Eugen Ionescu, Urmuz si oricare altul asemanator !!!!!!!! Viata bate filmul iar haita psdalge, bate tot ce parea ca nu poate fi batut gen gramatica, logica, morala, bun-simt, ...........
  • +4 (4 voturi)    
    iubesc tradarea... (Luni, 19 august 2019, 12:18)

    ..13 [utilizator]

    Crede Dancila ca UDMR-ul iubeste prostii din pesede??

    Daca este ciolan de ros si ceva bacsis - neimpozabil - cu mare drag se alatura UDMR-ul!

    Imi pare ca dansa - Analfabeta - a fost prinsa fara chiloti, cu dansul si dansa la vedere!

    Sincer nu cred ca urmeaza altceva decat violarea nevinovatei si prea-curatei, nascatoarea de consens!

    Aferim au infrant!

    PS
    Am pus sticla la rece pentru sarbatoarea de dupe.
  • +6 (6 voturi)    
    te pomenești (Luni, 19 august 2019, 12:49)

    nahir [utilizator]

    că masculul (ha,ha,ha, ce glumă) trădiceanu o amenință pe vasilica că dacă nu-i satisface pretențiile, o să aducă alde de la 4% la sub 3%.
  • +10 (10 voturi)    
    Nici nu stiti cat de nesemnificativi .... (Luni, 19 august 2019, 14:14)

    KTerinca [utilizator]

    ..... ati ajuns sa fiti.
    PSD sub 10 %, ALDE sub 3 %.
    La groapa de gunoi a istoriei cu voi, javrelor !
  • +2 (2 voturi)    
    coalitia nu se rupe (Luni, 19 august 2019, 15:04)

    Dizidentul [utilizator]

    unul (Tariceanu )are nevoie de coalitie ca insetatul in desert(imunitatea),celalalt (Dancila) este insetata de putere,atita timp cit nu este sigura de majoritate nu face nici-o actiune sa il indeparteze pe Tariceanu. Scenariul previzibil- Tariceanu preda stafeta partidului si cei din spatele sau accepta conditiile PSD-ului chiar daca inghit pietre.ALDE v-a avea un nou sef,Tariceanu ramine la cirma (Senat) dar partidul v-a fi condus de altcineva si "la rugamintile partidului Tariceanu se v-a sacrifica" ,astfel coalitia este salvata Tariceanu ramine cu imunitatea si Dancila cu puterea. Viitorul v-a arata cit mai poate Ponta sa sape la temelie
  • +6 (6 voturi)    
    sigur potaile nu vor pleca de la macelarie (Luni, 19 august 2019, 15:48)

    Bokila [utilizator]

    ha ha ha, se consulta cu liderii din teritoriu, adica ramane suta la suta la cascaval, pentru ca altfel alde nici nu exista. Dupa alegerile din 2016, toate gunoaiele din pnl au plecat la alde dupa ciolan si asta e singura lor ratiune de a exista.
    In Prahova de exemplu intr-o ordine absolut aleatorie au dezertat catre alde gunoaie precum Alecsandri N, Volosevici A., Gunia, Nica B, Luchian si altii. Parte diintre ei au acum neobrazarea sa incerce sa-si negocieze intoarcerea in pnl, nerenuntand insa la sinecurile obtinute de la psd.
    Trecerea la alde a acestor nulitati patentate s-a simtit la alegeri in 2016 alde a avut 10% in prahona iar in 2019 la europarlamentare, dupa o campanie indarjita au reusit 6%.
  • +1 (1 vot)    
    sanatate (Luni, 19 august 2019, 16:26)

    anion [utilizator]

    Absenta s-a motivat cu o mica problema de sanatate. O fi calendarul prea fortat?
  • +1 (1 vot)    
    E bolnavioara, saracuta. (Luni, 19 august 2019, 19:52)

    tarabost [utilizator]

    Poate ni se face mila si o votam Presedintele Romaniei, ca sa se insanatoseasca :), ca muuult bine ne face, si ne distreaza cu romana ei de balta.