Pașcu îi avertizează pe Rovana Plumb și Dan Nica: Funcția de comisar european nu beneficiază de imunitate

de DG     HotNews.ro
Sâmbătă, 17 august 2019, 19:16 Actualitate | Politic


Ioan Mircea Pascu (foto arhiva)
Foto: Agerpres
Fostul europarlamentar Ioan Mircea Pașcu (PSD) le transmite colegilor de partid propuși pentru poziția de comisar european de către premierul Dăncilă că funcția în executivul UE nu le oferă imunitate, spre deosebire de cea de membru al forului legislativ european. Viorica Dăncilă i-a propus pe Rovana Plumb și pe Dan Nica pentru Comisia Europeană, din partea României.

”Aviz amatorilor: funcția de comisar nu beneficiază de imunitate, doar cea de europarlamentar beneficiază!”, a scris Ioan Mircea Pașcu, sâmbătă, pe Facebook.

Premierul Viorica Dăncilă a trimis, vineri, Comisiei Europene o scrisoare cu propunerile României pentru funcția de comisar european, și anume pe europarlamentarii PSD Dan Nica și Rovana Plumb.

Pe 26 iulie, șeful Executivului preciza că România va trimite două propuneri pentru funcția de comisar european, „una de comisar femeie și una de comisar bărbat”.

Plumb și Nica vor susține, în perioada următoare, interviurile cu președintele Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, pentru poziția de comisar european.

Pașcu a fost propus de Dăncilă pentru poziția de comisar interimar, pe perioada de tranziție de la alegerile europarlamentare din 26 mai și până la formarea noului Executiv european,în locul Corinei Crețu, care a fost aleasă europarlamentar.

Candidatura sa a fost însă blocată de președintele CE Jean Claude Juncker, care a decis să transfere atribuțiile deținute de Corina Crețu către alți comisari.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















5095 vizualizari

  • +19 (21 voturi)    
    Hopa,tov.da la temelie si stie ca-s penali colejii (Sâmbătă, 17 august 2019, 20:14)

    Plagarus [utilizator]

    Colcaie gradele.in cocina parvemitilor prin politica.
  • +5 (15 voturi)    
    Pascu: (Sâmbătă, 17 august 2019, 20:28)

    Rahan5 [utilizator]

    ,,Confrati din Bombay !. Aici, la fraierii astia de europeni de la Bruxelles, nu e imunitate ca la noi in Asia la Netanyahu al meu.
    Neamurile mele, Florin Iordache si Adrian Severin, au incercat sa explice la fraierii astia europeni importanta imunitatii la arestari.
    Fraierii astia de europeni nu vor sa inteleaga ca furtul / coruptia este doar un alt mod de viata."
  • +15 (15 voturi)    
    deh (Sâmbătă, 17 august 2019, 20:29)

    codrean [utilizator]

    stie el ce stie ...
  • +14 (14 voturi)    
    Cine vorbeste (Sâmbătă, 17 august 2019, 21:16)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Un vajnic colaborator al CRIMINALULUI Iliescu, important membru al hoardei de infractori FSN=PSD, deci si el un hot au complice la distrugerea RO. De Nica si Plumb - nu mai e de discutat. Doi penali care se ascund (inca ) sub imunitatea parlamentara dar trebuie sa ajunga unde le este locul - LA PUSCARIE:
    • +8 (8 voturi)    
      Taci ca-i bine... (Sâmbătă, 17 august 2019, 23:08)

      DurAndrei [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Intarata-i drace...
      Spectacolul paruielii dintre comunisti devine interesant...
      • +4 (4 voturi)    
        Nu se intarata. (Duminică, 18 august 2019, 9:28)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui DurAndrei

        Pascu da din coate ca sa-si faca loc.Daca Nica si Rovana raman europarlamentari,Pascu vrea pentru el functia de comisar.Mandru ca-i roman,nu-i place in Romania.
  • 0 (0 voturi)    
    interimar fara Ro (Luni, 19 august 2019, 10:54)

    Ademordna [utilizator]

    Deci in perioada asta Romania nu mai are comisar?
    Dupa ce am avut Presedentia rotativa 6 luni s-au saturat de Ro in asa hal ca ne refuza dreptul de a avea un comisar?
    Ce-ar fi sa nu mai propuna Dancila tot felul de dubiosi la Bxl?