PSD depune plângere penală împotriva liberalilor care au acuzat Guvernul că a furat 10% din PIB

de L.P.     HotNews.ro
Marţi, 13 august 2019, 14:27 Actualitate | Politic


Dancila, la sedinta de Guvern
Foto: Guvernul Romaniei
​PSD depune o plângere penală împotriva liberalilor care acuză Guvernul că a falsificat datele financiare și că PSD-ALDE au furat 10% din PIB în ultimii doi ani și jumătate. Social-democrații susțin că aceste afirmații sunt false și pun în pericol securitatea națională. Reacția PSD vine în contextul în care liberalii Rareș Bogdan și Florin Cîțu au scris pe paginile lor de socializare că PSD-ALDE au furat banii românilor.

„PSD condamnă modul în care PNL dezinformează în mod conștient populația cu privire la rectificarea bugetară. Declarațiile din ultima perioadă ale unor lideri PNL care acuză Guvernul că ar fi -falsificat- datele financiare și că ar fi -furat 10% din PIB- sunt de o gravitate deosebită și intră sub incidența prevederilor Codului Penal privind comunicarea și răspândirea în mod conștient de știri false care pun în pericol securitatea națională. (...) Afirmația că acest document ar fi fost „falsificat” de un membru al guvernului este o minciună, un atac politic absurd ce nu poate fi probat în niciun fel de către reprezentanții PNL. Prin urmare, PSD anunță că va face o plângere penală împotriva reprezentanților PNL care au formulat și au răspândit în mod iresponsabil astfel de informații, cunoscând caracterul fals al acestora și efectele negative pe care le pot genera asupra economiei naționale”, a transmis PSD, într-un comunicat de presă.

Social-democrații precizează că acuzația că „aproximativ 10% din PIB s-ar fi furat în ultimii doi ani și jumătate” și că banii ar fi ajuns la PSD și ALDE este contrazisă de toate rapoartele autorităților care au desfășurat controale asupra modului în care au fost cheltuiți banii publici.

"PNL dă dovada unui comportament ridicol și a unei grave inconștiențe privind implicațiile pe care un astfel de demers le poate avea. Aceste acuzații - lipsite de orice acoperire factuală și formulate în mod iresponsabil de către PNL împotriva Guvernului - pot afecta încrederea investitorilor și a cetățenilor în datele financiare oficiale, fapt ce poate genera un impact negativ asupra economiei naționale și a climatului social", susțin social-democrații.

Reacția PSD vine în contextul în care liberalii Rareș Bogdan și Florin Cîțu au scris pe paginile lor de socializare că PSD-ALDE a furat aproximativ 10% din PIB în ultimii doi ani și jumătate.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.














3166 vizualizari

  • +16 (16 voturi)    
    De ce, au dezinformat? (Marţi, 13 august 2019, 14:32)

    ac [utilizator]

    Era 50% ?
  • +1 (13 voturi)    
    Plangere penala? Ca au scapat de la Socola? (Marţi, 13 august 2019, 15:01)

    newlook [utilizator]

    Plangere penala? Ca au scapat de la Socola?

    Le dati apa la moara; asta au urmarit: sa-si faca vizibilitate prin voi.


    Dar, hey, voi pesedeilor, cand ati ratat ultima oara sa va trageti un glont in picior? De ce ati incepe tocmai acum, n'asa?
    • +1 (1 vot)    
      Ti am dat PLUS (Marţi, 13 august 2019, 15:17)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      Pentru Franchete
      • -2 (2 voturi)    
        Bravo. Vrei un zaharus? (Marţi, 13 august 2019, 18:11)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Bravo. Vrei un zaharus, ca te guduresti frumos?
      • 0 (0 voturi)    
        I-ai dat plus degeaba individului (Marţi, 13 august 2019, 21:07)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Omul crede inca sincer in Steaua de la Rasarit si toate reincarnarile sale, fie ca se numesc Ponta, Dragnea sau Dancila.
        Niuluk baiete, PNL-ul e un partid de rahat dar fata de PSD miroase a apa de Colonie first class fiindca PSD a devenit un fel de PRM, adica hazna totala, morala si intelectuala.
  • +10 (10 voturi)    
    Tupeu (Marţi, 13 august 2019, 15:06)

    Rarara [utilizator]

    ...de oameni prosti facuti gramada. Cand te stii cu musca pe caciula mai faci si gura. Bai frate.
    • +6 (6 voturi)    
      Nu stii? (Marţi, 13 august 2019, 15:28)

      varavara [utilizator] i-a raspuns lui Rarara

      Nu stii ca asta a fost tactica psd-alde dintotdeauna?
      Tocmai ei, cei maRi mari hoti striga la opozitie : hotii!
  • +4 (14 voturi)    
    PNL ul trebuia sa mearga (Marţi, 13 august 2019, 15:09)

    Kosmos [utilizator]

    N instanta cand are dovezi..
    2 partide cate nu mai au ce cauta in parlament
    Votez PLUS
    • +1 (1 vot)    
      Ceea ce ai citit este pentru (Marţi, 13 august 2019, 15:16)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

      P$D Vrancea, Vaslui, etc, acolo pun botuu la asa ceva
    • -4 (6 voturi)    
      cred ca tu votezi, (Marţi, 13 august 2019, 15:25)

      mazzola [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

      MINUS !
  • +6 (6 voturi)    
    Misto (Marţi, 13 august 2019, 15:21)

    omezu [utilizator]

    Acum procurorii pot cere documente de la guvern si asa o sa aflam si noi ca mafiotii p$d chiar au masluit datele financiare. Darius, pe unde ai fugit, barosane?
    • 0 (2 voturi)    
      riscul major (Marţi, 13 august 2019, 16:52)

      Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui omezu

      e ca PSD sa dispara si PNL eul sa devina noua casa e psd-istilor ramasi fara partid si astfel PNL sa perpetueze drama Romaniei
  • +7 (7 voturi)    
    chiar vreau sa se faca public bugetul (Marţi, 13 august 2019, 15:38)

    mnicku [utilizator]

    si vom descoperi furturi mai mari ........
  • +2 (2 voturi)    
    " Interlopii " politicii fac plangeri penale ?! (Marţi, 13 august 2019, 16:01)

    Plagarus [utilizator]

    De rasu - plansu.
  • +3 (3 voturi)    
    cine va plati imprumuturile de 10 mld. euro/an?! (Marţi, 13 august 2019, 16:23)

    Antenistontel [utilizator]

    pesedeul?!