Victor Ponta propune impozitarea progresivă a veniturilor și face o paralelă între situația economică actuală și momentul crizei din 2008-2009

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 12 august 2019, 18:50 Actualitate | Politic


Victor Ponta
Foto: Facebook
Victor Ponta a publicat luni un „decalog al ororilor” în care face o paralelă între situația economică de acum și cea din 2008-2009, când România a fost afectată de o gravă criză economică, alături de predicția: „la anul va fi iar un caz în care cineva spune că s-a terminat petrecerea”.

„Paralela cu 2008-2009, semnele crizei: dublarea salariilor în educație vs dublarea pensiilor. Ne-am întors la situația cu salariile profesorilor din 2008, toți știm că nu sunt bani, dar nu ne putem opune, că se supără electoratul. Cred că la anul va fi iar un caz în care cineva spune că s-a terminat petrecerea”, potrivit unei postări a fostului prim ministru pe contul său de Instagram.

Victor Ponta acuză, în această postare, o „rectificare bugetară făcută pe acte false, când se sfârșește petrecerea”, iar nota de plată nu va fi achitată de actualul guvern, ci „de noi toți, ca în 2010”.

Ponta acuză faptul că „împrumuturile statului ajung să susțină firmele străine prin produse de import” iar subvențiile din agricultură ajung la proprietarii italieni „care au terenuri și nu le cultivă”.

Soluția propusă de Victor Ponta? „Și acum trebuie operație. E drept, asta înseamnă să pierzi alegeri, dar PSD oricum le pierde”.

Acesta pledează pentru reintroducerea impozitării progresive a veniturilor, „unica soluție inclusiv pentru taxarea pensiilor speciale”.

„În toate statele civilizate cu impozitare diferențiată, societatea spune un lucru - nu mai impozita în primul rând munca. La noi, asta e cea mai impozitată. Proprietatea, da. Ai un apartament în Drumul Taberei - nu te pun, dar dacă ai zece case, și la munte și la mare, plătești mai mult”, potrivit postării lui Ponta.

O altă propunere înaintată de Ponta este legată de „refacerea legii off-shore pentru gazele din Marea Neagră”, care ar trebui să fie „prioritatea toamnei”, astfel încât „americanii să bage banii, să investească”.


Vezi această postare pe Instagram

#Mura In Gura\uD83E\uDD17

O postare distribuită de Victor Ponta (@victor.ponta.proro) pe







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















10490 vizualizari

  • +16 (20 voturi)    
    nu am decat un lucru de zis (Luni, 12 august 2019, 18:55)

    danco [utilizator]

    m**e psd
    • +12 (12 voturi)    
      as completa cu : .... pentru totdeauna (Luni, 12 august 2019, 19:30)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui danco

      valabil si pt micul chistoc ...dottore de Catania
  • +24 (24 voturi)    
    puie monta (Luni, 12 august 2019, 19:17)

    Adrey [utilizator]

    cu cat muncesti mai mult, cu atat platesti taxe mai mari. O sa mai munceasca mai mult doar Ulea Spataru.

    Sa nu cumva sa renuntati la pensiile speciale, care pica din cer pt ca aia nu au contribuit din salariu la ele
    • -1 (5 voturi)    
      Fraierii muncesc (Marţi, 13 august 2019, 0:17)

      Shaolin [utilizator] i-a raspuns lui Adrey

      Jmecherii fac bani din șmenuri.

      Sau ca să folosesc un limbaj mai elevat:

      Banii adevărați se obțin investind în mod inteligent capitalul. Cine are capital și e deștept îl poate multiplica. Munca e pentru sărmani.

      Concluzia: fraierii muncesc, jmecherii investesc. Asta e realitatea tristă a timpurilor noastre (vezi și tu care e impozitul pe venitul de la bursă în SUA... de exemplu..)
    • +2 (4 voturi)    
      un nebun arunca o piatra... (Marţi, 13 august 2019, 11:40)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Adrey

      Victor Viorel Ponta are un singur scop - sa preia sefia partidului de la Viorica Vasilica. Atat. Pentru a-si atinge scopul, va spune orice crede ca vrea sa auda partidul. Daca ajunge la putere.. va fi la fel ca in 2013-2015.
  • +6 (12 voturi)    
    De când 10 case ale unui proprietar (Luni, 12 august 2019, 19:52)

    hic sunt leones [utilizator]

    au nevoie de mai multe servicii din partea statului decât 10 case care au 10 proprietari?
    Omul acela care are 10 case n-a plătit impozite pe baniicu care a achiziționat casele (la fel cum au făcut cei 10)? Și-atunci de ce să plătească mai mult impozit (/m2) decât proprietarul unei singure case?
    Iar impozit pe venit de ce ar plăti diferit? muncește mai puțin pe măsură ce câștigă mai mult?
    • -1 (7 voturi)    
      Poate că dacă și declara chiriile... (Marţi, 13 august 2019, 0:23)

      Shaolin [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

      Poate că dacă și declara chiriile nu mai venea statul să îl impoziteze pe cele 10 case.

      Din păcate trăim într-o țară disfuncțională, în care tot românul vrea să aibă cât mai multe drepturi și cât mai puține obligații.
      • 0 (0 voturi)    
        Ah, deci atunci când ai mai multe case (Miercuri, 14 august 2019, 18:30)

        hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui Shaolin

        funcționează prezumția de vinovăție...
  • +2 (4 voturi)    
    Domnule Ponta, (Luni, 12 august 2019, 20:16)

    dincannes [utilizator]

    … sursele PRINCIPALE de bani pentru educatie, sanatate, armata, etc. sunt impozitul pe venit si TVA-ul.
    Daca TVA-ul nu-i progresiv, sa nu fie progresiv nici impozitul pe venit !
    In Franta salariile inspectorilor ce urmaresc impozitarea veniturilor, reprezinta jumatate din cit se colecteaza !
    Daca se mareste TVA-ul, putem ruga "armata" de inspectori, sa faca ceva PRODUCTIV pentru tara !
    Cine cumpara un vapor va plati ceva mai mult statului (TVA), decit cel ce-si cumpara o bicicleta, nu ?
  • +4 (6 voturi)    
    Gura ... (Luni, 12 august 2019, 20:34)

    ElDiablo [utilizator]

    ...pacatosului, adevar graieste. Victoras recunoaste ca in 2008 a fost criza. Implicit, putem sa tragem concluzia ca masurile luate de mult hulitul Boc au fost necesare, inevitabile si au mentinut Romania pe linia de plutire. Dar cine a contribuit la adancirea crizei si la situatia din 2010? Nu cumva tot psd-ul ala din care cu onor facea parte chiar domnul Ponta?
    Altfel, o bila alba pentru ideea cu impozitarea progresiva si a celor care detin proprietati fara numar, pana la urma aici fiind vorba, in mare majoritate, tot de imbogatiti sistemului gaunos promovat de "stimatii" politicieni in ultimii 30 de ani.
  • +3 (5 voturi)    
    Lol (Luni, 12 august 2019, 20:37)

    mitg [utilizator]

    Deci ce-a facut Boc in 2010 era doar vizionar. Penibil psd si penibil tonta ca de obicei.
  • +2 (6 voturi)    
    Mincinosul suprem ... (Luni, 12 august 2019, 20:46)

    astronaut [utilizator]

    vine cu fel si fel de teorii , ca si atunci cand a fost la guvernare ''cel mai bun guvern '', iar cand s-a 'ntamplat nenorocirea a fugit cu ''coada intre picioare''ca un LAS , atunci pot spune ca Presedintele a facut cea mai mare greseala punandu-l pe Ciolos , trebuia sa puna tot de la ei s'acum ERM SCAPATI DE CIUMA ROSIE !!
  • +5 (7 voturi)    
    Lege (Luni, 12 august 2019, 21:07)

    florinos [utilizator]

    De ce nu a dat legea asta când era ministru ? Stim de ce, sa nu plateasca taxe mari baronii din PSD.
  • +2 (6 voturi)    
    " Doctor " pe puncte si-n economie,bietul Viorel (Luni, 12 august 2019, 21:21)

    Plagarus [utilizator]

    Ce MisTO sa-l auzi vorbind despre asa ceva !!!
  • +5 (9 voturi)    
    ma intereseaza foarte mult.... (Luni, 12 august 2019, 21:54)

    math_2 [utilizator]

    .. ce idei reformiste are Puie Monta.
    Acum sa vedeti din nou ce mare opozant PSD va fi cateva saptamani dupa ce NU L-AU PRIMIT LA GUVERNARE/CIOLAN. Daca il primeau ar fi uitat instantaneu tot ce a zis pana acum.
    Om de mare caracter, acest oportunist semodoct.
    Sa speram ca primeste exact ce merita la urmatoarele alegeri.
  • +4 (8 voturi)    
    am inteles (Luni, 12 august 2019, 22:57)

    Dedalus [utilizator]

    Micul Lenin ne roaga sa castigam cat mai putin.

    +++

    De liberalizarea pietei muncii nu ai auzit , tovarase Ponta?

    Dar de simplificarea autorizatiilor? Nu?

    Solutia neocomunistilor romani: sa luam de la cei care muncesc si sa dam celor care nu muncesc.
  • +3 (3 voturi)    
    pai (Marţi, 13 august 2019, 10:28)

    codrean [utilizator]

    de care venituri ar fi vorba ? Despre salarii probabil, ca despre profiturile marilor companii care au investit in Romania ... De joci cu investitorii si cu posibilitatea unui somaj extins ?
    Cu petrolul din Marea Neagra e o chestie : pretul trebuie negociat, ca la orice afacere. E drept, conjunctura le permite americanilor sa temporizeze dar nu vad de ce am fi noi mai grabiti si-am aproba imediat conditiile propuse de ei ?! Fostul PrimMinistru Ponta nu stie chestiile astea ? Sau in "opozitie" e altfel ?
  • 0 (2 voturi)    
    masura e buna (Marţi, 13 august 2019, 16:00)

    sile1 [utilizator]

    PSD a facut din angajatii la stat,cu functii inalte si mai putin inalte si din pensionari cu pensii speciale,milionari.

    Astora trebuie sa li se aplice impozite progresive pe salarii !

    In momentul de fata raportul intre cel mai mare salariu si cel mai mic este de 7:1 in Romania, de 4:1 in Polonia si 3,4:1 in Ungaria.