Barna anunță că membrii USR vor participa la protestul din Piața Victoriei: Nu vom strânge semnături și nu vom face campanie

de N.O.     HotNews.ro
Sâmbătă, 10 august 2019, 13:15 Actualitate | Politic


Dan Barna
Foto: Uniunea Salvati Romania - USR
Președintele USR, Dan Barna, a scris, sâmbătă, pe Facebook, că membrii formațiunii vor fi în Piața Victoriei, printre cetățeni, la protestul de comemorarea evenimentelor care au avut loc anul trecut, pe 10 august. ”Nu vom strânge semnături în piață și nu vom face acolo campanie”, a scris Barna, care a subliniat că nu crede ”că există convertire mai rapidă a datei în simbol precum în cazul lui 10 august”.

Potrivit liderului USR, 10 august este ”despre respectul României de pretutindeni. Respect diaspora, respect România”.

Acesta a anunțat că membrii partidului pe care îl conduce vor fi diseară în Piața Victoriei.

”Am fost acolo anul trecut, ne-am luat rația de gaz și bastoane distribuită de Guvern. Membrii noștri vor fi și astăzi în Piața Victoriei, printre cetățeni, alături de ei, așa cum suntem de trei ani. Nu vom strânge semnături în piață și nu vom face acolo campanie”, a scris Barna pe Facebook.

Potrivit acestuia, 10 august înseamnă "multă speranţă şi emoţie" şi "multă durere şi frustrare", reprezintă "speranţa României alungate de 30 de ani" pe alte meridiane, este "emoţia României risipite" care a venit la Bucureşti, dar şi "durerea României batjocorite", cei sosiţi anul trecut din diaspora fiind "fugăriţi, bătuţi şi gazaţi de un stat care şi-a folosit jandarmii nu pentru a proteja, ci pentru a împărţi teroare şi groază".

10 august este, adaugă Barna, despre "frustrarea României dispreţuite că la un an de la acea atrocitate civică revoltătoare şi după un vot care a arătat că aşa nu se mai poate, povestea este împachetată în muşama, iar cei responsabili au fost 'sancţionaţi' prin promovarea pe alte funcţii".







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.














1961 vizualizari

  • -1 (13 voturi)    
    ne-am linistit (Sâmbătă, 10 august 2019, 13:26)

    cucuveauamov [utilizator]

    aveam emotii
  • -3 (9 voturi)    
    si'atunci (Sâmbătă, 10 august 2019, 13:31)

    nash pandelica [utilizator]

    cin' se catzara pe platforma lui dide ?!
  • -3 (9 voturi)    
    Stai in banca ta (Sâmbătă, 10 august 2019, 13:46)

    tontu [utilizator]

    Miscare gresita: riscuri mari, potentialul castig minor.
    • +3 (3 voturi)    
      De ce? (Sâmbătă, 10 august 2019, 18:57)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui tontu

      Daca ai fi fost la vrun protest, macar din curiozitate, ai fi stiut ca membrii USR au participat la toate protestele din 2017-2019, fara insemne USR, fara sa isi faca campanie, ca simpli cetateni nemultumiti de ciuma rosie. La fel si acum. Nu e nici o pierdere si nici un castig. E un simplu protest.
  • +1 (11 voturi)    
    Puteau participa fără să ne anunțe. (Sâmbătă, 10 august 2019, 14:22)

    Raoke [utilizator]

    Ca simpli cetățeni. Mai bine tăceau din gură.
    Iar în presa de luni să ne anunțe că au fost și ei printre participanți. Să pună și-o poză. Pe fieisbuciuc.
    • +2 (2 voturi)    
      sau sa vina cu un plan (Sâmbătă, 10 august 2019, 15:24)

      nicoR [utilizator] i-a raspuns lui Raoke

      ce si cum e de facut, sa vedem si noi ce e in capul lor. ca de daramat, toti sunt buni ... de construit e mai greu ...
      • +1 (1 vot)    
        corect (Sâmbătă, 10 august 2019, 18:59)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui nicoR

        Aici cam pacatuiesc... Nu e suficient doar jos ciuma rosie ca slogan de campanie. Ar trebui completat si cu ce vor face ei.
    • +1 (1 vot)    
      Asta cam asha e. (Sâmbătă, 10 august 2019, 18:58)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Raoke

      Oricum cei din piata stiau ca membri USR participa la fiece protest. Nush de ce trebuia anuntul asta...
    • +1 (1 vot)    
      De ce sa nu-si asume? (Sâmbătă, 10 august 2019, 20:45)

      gemart [utilizator] i-a raspuns lui Raoke

      Sa fie acuzati ca n-au participat, sau sa fie acuzati ca au participat pe ascuns?
  • -3 (7 voturi)    
    La ce prostii (Sâmbătă, 10 august 2019, 16:09)

    Gigi Kent [utilizator]

    La ce prostii scoate pe gura in ultima vreme mai ca l-as crede ca si-a luat niste bastoane...
    • +3 (5 voturi)    
      Ce gandire de securist comunist... (Sâmbătă, 10 august 2019, 19:00)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Deci daca spune ce nu trebuie, e musai sa-l ciomageasca politia Ciumei rosii, nu? Romania bolsevica nu poate gandi in alti termeni...
      • -2 (2 voturi)    
        Incurci cauza cu efectul... (Sâmbătă, 10 august 2019, 22:46)

        Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        Si vezi ca printre voi, #rezistentii, sunt foarte multi care cred ca toti PSD-istii trebuie bagati la puscarie. Eventual cu electorat cu tot.