Deputatul PNL Mara Mareș cere demisia ministrului Ecaterina Andronescu pentru comentariile în Cazul Caracal: Afirmația este similară cu declarații de tipul ”avea fusta prea scurtă„

de DG     HotNews.ro
Vineri, 2 august 2019, 13:21 Actualitate | Politic


Ecaterina Andronescu (foto arhiva)
Foto: Agerpres
Deputatul PNL Mara Mareș îi cere demisia ministrului Educației Ecaterina Andronescu, după ce aceasta a declarat, referitor la Cazul Caracal, că a învățat de acasă să nu se urce cu un străin într-o mașină.

”Această afirmație este similară cu declarații de tipul «avea fusta prea scurtă», iar acest tip de mentalitate trebuie eliminat din societatea românească. Doamna Ecaterina Andronescu trebuie să demisioneze urgent din funcție pentru această afirmație rușinoasă pentru orice cetățean, dar mai ales pentru un ministru al Educației dintr-o țară europeană”, a spune deputatul PNL.

Deputatul liberal a afirmat că ministrul Educației trebuia să vină cu o soluție în privința transportului rural.

”Mă așteptam ca doamna Andronescu să recunoască public că elevii și tinerii fac autostopul în România din cauza PSD și a OUG 51/2019, emisă de guvernul Dăncilă, prin care transportul județean a fost scos din sfera serviciilor publice. Prin urmare, firmele de transport nu mai sunt obligate să deservească toate localitățile dintr-un județ și pot elimina cursele care nu le aduc profit, din mediul rural, astfel că elevi precum Alexandra sunt obligați să facă autostopul și să meargă «la ocazie»”, a adăugat Mareș.

Ministrul Educației, Ecaterina Andronescu, a afirmat joi seară, într-o emisiune la Antena 3, că ea a „învăţat de acasă să nu se urce cu străini în maşină”, referindu-se la cazul Alexandrei, fata de 15 ani răpită şi sechestrată după ce a plecat spre municipiul Caracal cu o maşină „la ocazie”.

”Totuşi, eu am învăţat de acasă să nu mă urc în nicio maşină străină”, a spus Ecaterina Andronescu.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















4486 vizualizari

  • +8 (10 voturi)    
    Katiusha Abramburovici Recidiveaza (Vineri, 2 august 2019, 13:24)

    un domn [utilizator]

    din 2017....

    https://www.hotnews.ro/stiri-esential-22117513-protest-sedinta-comitetului-executiv-psd-herculane-condamnatii-penali-nu-pot-conduce-tara.htm
  • +7 (11 voturi)    
    nu stie d-astea (Vineri, 2 august 2019, 13:28)

    Mistrelutz [utilizator]

    va iesi curand sa ne explice ca nu asta a vrut sa zica de fapt,ca am inteles noi gresit,ca s-a scos din context,ca ea vroia doar sa puna accent pe ''educatia de acasa''
    de iecare data cand se intampla ceva ,psdistii ies cu declaratii de astea incredibil de cretine ,nu-ti vine sa crezi ce le debiteaza mintea. Intr-un fel ma bucur ,poate asa isi vor da seama cat mai multi oameni ca psd nu urmareste decat agenda proprie,fara pic de respect sau interes pentru oameni,sau pentru bunastarea oamenilor.
    ''Cel mai mare partid'' din Ro,nu e in stare nici sa numeasca macar un om competent in institutiile statului,prefera sa ii tot schimbe intre ei,de pe un post pe altul.
  • +1 (3 voturi)    
    corect, si arata cat de desprinsa de realitate e (Vineri, 2 august 2019, 13:46)

    Poiana lui Occam [utilizator]

    O fi stat si ea in vreo comuna marginasa ?
    Are impresia ca toata lumea foloseste uber in afara Bucurestiului ?
    E ministra educatiei si nu stie ce probleme exista cu transportul scolar ?
    Nesimtire cu diploma.
  • +3 (3 voturi)    
    ??? (Vineri, 2 august 2019, 13:49)

    tirolez [utilizator]

    A aparut si fata lu' tata teleportata direct in fotoliul de parlamentar? N-am vazut-o sa urle de indignare ca sunt 3 violuri pe zi si ca pedepsele sunt prea mici. Ca cei 7 violatori ai fetei din Vaslui sunt azi in libertate si ca tot in Vaslui o femeie luata cu forta din sat a fost lasata sa moara dupa ce a fost violata. Chiar daca POATE nu avea efect. Dar ce sa astepti de la o pitzi ale carei griji in viata erau cum sa-si asorteze oja cu hainele.
    Opozitia de ce tace, PSD-ul ar fi exploatat la maxim. In schimb il vad pe Ciolos mandru ca si-a facut filiale in x judete. Sunteti sanatosi la cap?
    • +2 (4 voturi)    
      Bună observația. (Vineri, 2 august 2019, 14:28)

      Raoke [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      A se remarca faptul că-i o pițipoancă la fel de încetuță la minte ca și EBA, culmea, două hăndele de magraoni portocalii.
  • +2 (4 voturi)    
    Mai rău decât "fusta scurtă" (Vineri, 2 august 2019, 13:50)

    anton_carpati [utilizator]

    Andronescu nu numai că o înfierează pe fată, dar se pune pe sine în valoare - "eu am învățat de acasă să nu urc cu străini în mașină". Asta deja deviază către narcisism. Absolut nimeni nu vroia să știe despre cum a fost crescută doamna ministră sinistră în contextul de față - a fost o informație gratuită, o mică auto-elogiere.
  • +2 (2 voturi)    
    hahaha (Vineri, 2 august 2019, 13:55)

    U_swamp [utilizator]

    Iaca, vajnica Veorica tocmai a demis-o.
  • +3 (3 voturi)    
    De acord că trebuie destituită dar să nu se ceară (Vineri, 2 august 2019, 14:24)

    Raoke [utilizator]

    acest lucru de-o hăndea, tuta lui „Tata Cartof”, o beizadea de calibrul lui EBA. Nivelul lor de „inteligență” este identic.
    Cît despre Abramburica, toți o știm ce cutră redusă este.