Fifor, despre cazul Caracal: Toţi cei vinovaţi vor plăti, că nimeni nu încearcă să ascundă absolut nimic

de G.S.     HotNews.ro
Miercuri, 31 iulie 2019, 10:12 Actualitate | Politic


Mihai Fifor
Foto: Agerpres
​Mihai Fifor a declarat că nimeni nu încearcă să ascundă nimic în cazul de la Caracal, precizând că toți cei vinovați vor plăti. Reacția vine după ce deputatul PNL Adrian Săftoiu a spus că a ascultat înregistrările la 112 cu Alexandra și nu mai crede nimic din ce i se servește public, transmite Mediafax.

„E vorba de prevenţie aici, e necesar să ne întoarcem la prevenţie, astfel de lucruri trebuie prevenite şi abia după aceea intervenit. Eu o asigur pe doamna Săftoiu că toţi cei vinovaţi vor plăti, că nimeni nu încearcă să ascundă absolut nimic în această speţă şi vă asigur cu toată responsabilitatea în fața tuturor telespectatorilor că cei care au greşit vor plăti, indiferent cine sunt ei. Nu ne vom lăsa. V-am spus în seara aceasta că în ceea ce mă priveşte, am declarat un război total acestor reţele de criminalitate şi acestor mafioţi, nimeni nu scapă din cei care au greşit”, a afirmat Mihai Fifor, la Antena 3.

Ministrul interimar de Interne a mai spus că este nevoie să existe deplasări în fiecare inspectorat județean și să fie făcut o analiză pentru a vedea unde nu funcționează lucrurile.

„Pe de altă parte, trebuie să vă spun un lucru cât se poate de clar, mergem în fiecare inspectorat judeţean, mergem şi facem analize, pentru că lucrurile acestea trebuie făcute şi trebuie văzut ce, unde şi ce anume nu funcţionează şi corectăm cât se poate de repede”, a conchis Fifor.

Deputatul PNL Adriana Săftoiu a afirmat că după ce a ascultat discuția operatorului 112 cu Alexandra Măceșanu, fata ucisă în Caracal, nu mai crede nimic „din ce ni se servește public”. Liberalul susține că „acel monstru nu e singur și cineva încearcă să ne convingă că e singur”.

Adriana Săftoiu a participat, luni, la ședința Comisiei de apărare a Camerei Deputaților, unde deputații au ascultat stenograma convorbirii dintre Alexandra Măceșanu și operatorii 112 care au răspuns la apelul ei pentru a fi salvată înainte de a fi ucisă de Gheorghe Dincă la Caracal.

Reprezentanții STS au fost audiați în Comisia de apărare a Camerei Deputaților cu privire la gestionarea tragediei din Caracal. Sorinel Vasilca a demisionat, luni, de la șefia Serviciului de Telecomunicații Speciale.

Nicolae Moga, care a demisionat marți de la șefia MAI, fostul șef al Poliției Române Ioan Buda și Florian Dragnea, care a preluat temporar atribuțiile de conducere ale Poliției, nu s-au prezentat la audieri.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.














1856 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    cum au platit in dec 89, iunie 90, colectiv (Miercuri, 31 iulie 2019, 10:30)

    Poiana lui Occam [utilizator]

    etc.
    Nu ti-e rusine ? El nu, e in fisa postului.
    Ma refer la cel care ai votat psd-alde.
    Sau ai stat acasa ca te saturasesi de raul cel mai mic.
  • +2 (4 voturi)    
    Nu se ascunde nimic ... (Miercuri, 31 iulie 2019, 10:31)

    BleahBleah [utilizator]

    Doar că nu avem încă un cadavru ...
    Autoritățile fac excursii prin județul Olt cu Dîncă ăla pe post de ghid turistic, care cică și-a recunoscut fapta dar nu își mai amintește exact ce a făcut cu cadavrul
    Tot autoritățile își aruncă vina unu' în curtea altului
    În rest totul funcționează strună ...
  • +1 (3 voturi)    
    Esti pe cont propriu. (Miercuri, 31 iulie 2019, 10:45)

    Marionette [utilizator]

    Statul roman nu exista. Am avut acum o luna o situatie in care era posibil sa se intample o violenta la serviciul de "urgenta" s-a discutat de 3 ori in decurs de o ora si la 3 ore au fost sunati pentru ca situatia s-a calmat de la sine fara mari pagube.
    Am mai discutat cu un cunoscut care imi spune acelasi lucru. Aceeasi atitudine la 112, aceeasi inertie de zile.
    Asta ma face sa cred ca este GENERALIZATA indolenta si incompetenta. Toti ar trebui concediati si reangajati pe merit. Nu pe amantlac, pile, spaga.
    Concluzia: STATUL ROMAN NU EXISTA. ESTI PE CONT PROPRIU.
    1. Cumpara-ti o arma de foc ilegal.
    2. Poart-o la tine
    3. Cand esti atacat trage
    4. Nu anunta pe nimeni ca statul nu exista, tu anunti pe tine te sanctioneaza.
    Altfel la prima situatie in care te intalnesti cu un dement si credeti-ma colcaie tara de specimene, nu ai "dreptul" decat de a te uita cum iti este macelarita familia.
  • +3 (3 voturi)    
    Nu nu... (Miercuri, 31 iulie 2019, 10:49)

    delavrancea [utilizator]

    Lasa cazul Caracal...aici oricum nu mai aveti incotro.
    Intrati in retelele de trafic de persoane din toata tara, ce au la mana structurile statului...
    ROMANIA=MEXIC.
  • +1 (1 vot)    
    De ce nu? (Miercuri, 31 iulie 2019, 10:50)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    De ce nu si cei vinovați de brutalitățile și gazarea în masă din august 108: De ce sunt secretizate probele și de ce vinovații nu sunt cunoscuți? Pe lângă gafele pe care le- făcut, acest individ știe să si mintă cu nesimțire. Totul se va mușamaliza.
  • +3 (3 voturi)    
    ahhha, no hai sa vedem cu ciordache ce faci? (Miercuri, 31 iulie 2019, 10:51)

    mnicku [utilizator]

    next micolicea cel viteaz, ... .lista-i lunga cit China la voi
  • +3 (3 voturi)    
    Solutie onorabila. (Miercuri, 31 iulie 2019, 10:58)

    Marionette [utilizator]

    Rugati ca la acest caz sa lucreze o echipa din SUA/UK/Germania/Olanda. Punet-i pe ei sa dea rezultatele si asa poate lumea va accepta ce s-a intamplat asa cum este spus de echipa aceea. Daca nu, NIMENI nu va da 2bani pe clica de incompetenti care reprezinta MAI sau MJ!!!! Niciodata!
  • +3 (3 voturi)    
    "Acel monstru nu e singur" (Miercuri, 31 iulie 2019, 11:12)

    clint [utilizator]

    Normal ca nu e singur. Somnul ratiunii naste monstri. E vorba de somnul ratiunii noastre colective.

    Am ajuns sa ne bucuram doar de ce avem in ograda: balegar ( da e al nostru ), 50 lei de la PSD in plus, furati de la copiii nostri. Ne doare in cur ca unii mor cu zile, ca altii pleaca. Nu ii cunoastem, sa fie sanatosi. Important e sa ni se dea ce ne-au zis tot ei ca ni se cuvine, sa ne ocupam ( cu japca ) locul de parcare de pe spatiul public si in general sa ne simtim noi bine. Restul, nu exista.

    Stat, societate, nu sunt pentru noi. Nu, inca n-am ajuns acolo. Mai avem...
  • 0 (0 voturi)    
    Ceva e putred... (Joi, 1 august 2019, 10:57)

    V. Istina [utilizator]

    “Nimeni nu are nimic de ascuns... “

    zice noul ministru al Internelor. Dupa ce Politia a dat comunicate de presa care se bat cap in cap cu cele ale STS.

    “And Brutus is an honorable man...”