Toader face inventarul „realizărilor” Comisiei Iordache

de C.D.     HotNews.ro
Marţi, 30 iulie 2019, 21:27 Actualitate | Politic


Tudorel Toader
Foto: Agerpres
​Fostul ministru al Justiției, Tudorel Toader, dă vina, din nou, pe Comisia Iordache, pentru dezastrul din actele normative privind sistemul judiciar. Totul într-o postare pe Facebook, cu titlul „despre „realizările” Comisiei speciale”.

Fostul ministru susține că, în iulie 2017, Comisia Iordache a preluat un proiect elaborat de Ministerul Justiției și adoptat de Guvern pentru modificarea Codului Penal în acord cu deciziile CCR și pentru tranpunerea directivei privind confiscarea extinsă, dar l-a modificat substanțial, „adăugând numeroase soluții legislative declarate neconstituționale”.

Al doilea exemplu al lui Toader este cel al legilor Justiției, preluate în 25 octombrie 2017. „Peste o săptămână, dintr-un proiect de lege au apărut trei proiecte, la inițiativa unui număr de 11 parlamentari, cu multe, foarte multe modificări, printre care și apariția Secției speciale, s-a renunțat la solicitarea avizului Comisiei, urmând apoi întreaga odisee parlamentară”, scrie Toader pe Facebook.

​În noiembrie 2017, „
Comisia specială a preluat proiectul de lege, elaborat de către MJ și adoptat de către Guvern, pentru modificarea Codului de procedură penală în acord cu deciziile CCR, precum și pentru transpunerea Directivei privind consolidarea prezumției de nevinovăție. Comisia specială a modificat, în mod substanțial respectivul proiect de lege, adăugând numeroase soluții legislative declarate neconstituționale”, mai scrie Toader pe Facebook, precizând că „n
ici una dintre soluțiile legislative care au fost declarate neconstituționale nu a fost inițiată de către MJ”.

Președintele Camerei Deputaților, Marcel Ciolacu, a propus marți desființarea Comisiei speciale pentru modificarea legilor justiției, condusă de Florin Iordache.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















6785 vizualizari

  • +15 (15 voturi)    
    Doua loaze ce au facut mult rau RO. (Marţi, 30 iulie 2019, 21:30)

    Plagarus [utilizator]

    tuDorel & Iordache clone din ctg. Rodica Stanoiu
  • +13 (13 voturi)    
    Tumorele (Marţi, 30 iulie 2019, 21:32)

    omezu [utilizator]

    Ai avut șansa să te delimitezi de criminali, ai ales să le fii complice. Nu scapi, slugă!
  • +13 (13 voturi)    
    O lichea (Marţi, 30 iulie 2019, 21:37)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    De ce dă pe gură acum, după ce a luat un șut în cele 3 litere, și s-a comportat ca o slugă față de Ciuma Roșie cât tip a fost Sinistrul Justiției? Despre realizările lui în ievaluarea lui LCK ce are de zis?
  • +12 (12 voturi)    
    Vrei sa spui ca ai...., (Marţi, 30 iulie 2019, 21:50)

    gigiN [utilizator]

    ... fost un bou si ti le- au pus tie in carca?
    Nu ,slugarele, esti doar o lichea mincinoasa.
  • +12 (12 voturi)    
    . (Marţi, 30 iulie 2019, 21:57)

    theo667 [utilizator]

    Bube pe chip ,bube pe cap, bube pe suflet.
  • +11 (11 voturi)    
    Pai si tu ce pazeai? (Marţi, 30 iulie 2019, 22:19)

    bozzguer@gmail.com [utilizator]

    Lupul cioban la oi... Acum se șterge si se curată, nici nu a mușcat nici gura nu-i miroase, aham...
  • +10 (10 voturi)    
    Un razboinic viteaz (Marţi, 30 iulie 2019, 22:24)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Ia uite ce unealta a Statului Paralel a devenit TiTi.

    El crede ca uitam cu totii ca Inspecţia Judiciara a fost sabia, CCR scutul iar el armura coruptilor. Iar bijuteria lui TiTi a fost, desigur, sectia SS, cu aviz si stampila de la CCR.

    Hai sa fim seriosi. Este mai vinovat ca oricare dintre ei din simplu motiv ca a tacut si a facut. Iar acum se da mare om integru ca le arata greselile. Si ce, ar trebui sa ii multumim ca nu a dat amnistia si gratierea? Hai ma... lasa-ne !!

    Asta merita sa fie impuscat pentru atentat la siguranta nationala.
  • +10 (10 voturi)    
    Ce mai cauta aparatorul infractorilor (Marţi, 30 iulie 2019, 22:52)

    Ord [utilizator]

    in presa? Uitat la cosul de gunoi al istoriei.
    Nu mai conteaza. Are ceva de zis sa se duca in instanta si sa zica acolo.
  • +2 (2 voturi)    
    care comisie : ciordache ? (Miercuri, 31 iulie 2019, 8:34)

    sareta [utilizator]

    Comisia sa se numeasca CARACAL ,acolo s-au copt diabolicele idei antijustitie si pro criminali si violatori .Asta din cauza ca acest oras ,Caracal ,si de altfel intreg judetul sunt conduse de UDMR .....