Marcel Ciolacu vrea desființarea comisiei Iordache: Modificarea Codurilor să se facă în Comisia juridică

de L.P.     HotNews.ro
Marţi, 30 iulie 2019, 15:20 Actualitate | Politic


Marcel Ciolacu
Foto: Facebook/ Marcel Ciolacu
Președintele Camerei Deputaților Marcel Ciolacu propune desființarea Comisiei speciale pentru modificarea legilor justiției, condusă de Florin Iordache. Ciolau a declarat marți, la Parlament că transpunerea deciziei CCR privind Codurile penale se va face în Comisia juridică a Parlamentului.

”În primul rând, o să propun colegilor mei desființarea comisiei Iordache sau comisia specială care s-a ocupat de modificările de justiție, a codurilor penale, a codurilor de procedură penală. Ele o să intre într-un parcurs parlamentar normal. În primul rând la Senat, ca și primă Cameră sesizată, în Comisiile juridice.

Se pare că funcționalitatea comisiei speciale nu a fost cea dorită, dimpotrivă ea a avut un impact public negativ și asupra partidului pe care îl reprezint, dar și asupra instituției Parlamentul României. O să avem o abordare, în primul rând prioritățile fiind deciziile neconstituționale deja declarate de către CCR și pe urmă o să vedem dacă este oportun o altă modificare atât la codurile penale, cât și la codurile de procedură penală”, a declarat Marcel Ciolacu, în Parlament.

Președintele Camerei Deputaților a mai spus că decizia CCR privind Codurile penale se aplică în actele normative în logica Parlamentului, în cadrul lucrărilor din Comisia Juridică.

Codul penal și Codul de procedură penală au fost declarate neconstituționale, în urmă cu o zi de către Curtea Constiuțională. În acest context procesul de revizuire al Codurilor penale va trebui reluat.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















3058 vizualizari

  • +9 (9 voturi)    
    mimeaza normalitatea (Marţi, 30 iulie 2019, 15:36)

    Francisc 1 [utilizator]

    doar doar mai prind un loc doua in viitorul parlament ( sper ca nu )
  • +9 (9 voturi)    
    Se propaga hula in corabia nebunilor ?! (Marţi, 30 iulie 2019, 15:39)

    Plagarus [utilizator]

    Cand se va afla ce grupuri de interese ii teleghideaza pe psderbedei,ne vom explica infrunatrea / sfidarea poporului roman.
  • +9 (9 voturi)    
    Ciolacule, (Marţi, 30 iulie 2019, 15:42)

    2016 [utilizator]

    vrei sa-i iei ciolanul/jucaria lui Iordache? Pai ii iei obiectul muncii si, atunci, va trebui sa-i gasesti ceva de facut prin parlamentul hotilor, poate sa tunda iarba din gradina (si asa este mare) sau sa ude florile! Sau, mai bine, sa verifice mobila, sa-si aduca aminte de vremurile bune din Caracal, cand era un obscur inginer!
  • +7 (7 voturi)    
    A inceput cautarea... (Marţi, 30 iulie 2019, 16:05)

    Intermezzo [utilizator]

    A ce? A unui loc potrivit pentru Ciordache. Nu e greu. Sunt inca mii de scoli cu WC-ul in curte.
  • +6 (6 voturi)    
    Comisia Iordache (Marţi, 30 iulie 2019, 16:18)

    D.M.A.Gogu [utilizator]

    Acea comisie nu a avut nimic de-a face cu vreo reforma a justitiei, ci a fost constituita la comanda unor penali (in frunte cu antecesorul d-lui Ciolacu) pentru a le rezolva problemele penale. Iordache insusi nu avea tangente cu justitia (sa fi spus competente era mult prea mult), marea lui calitate a fost cea de executant slugarnic al comenzilor penalilor.

    Vedeti sa nu treceti sarcina rezolvarii problemelor din justitie in sarcina altora ca si Iordache (prietenii Nicolicea, Nicolae, Radulescu, Stefanescu... mai sunt destui dar mi-e teama ca depasesc limitele decentei insirand aceste nume si mi se elimina comentariul).
  • +2 (2 voturi)    
    Dragă Ciolacule, (Marţi, 30 iulie 2019, 18:36)

    Rescator [utilizator]

    La-ți lăsat pe neterminatul din Caracal,numitul cu
    *drag* de poporeni-Ciordache ,să vă ingroape coteria penală rusofilă și bolșevică PSD/PCR.
    Vă meritați soarta pe deplin!
  • +2 (2 voturi)    
    Comisia ..ciordache nu.... (Marţi, 30 iulie 2019, 19:13)

    gigiN [utilizator]

    ...trebuie numai desfiintata ,ci mutata in corpore in puscarie !