Cioloș: Nu avem nevoie doar de o schimbare de guvern, de peticeli pe ici, pe colo, ci de o reformă profundă a statului

de DG     HotNews.ro
Marţi, 30 iulie 2019, 12:26 Actualitate | Politic


Dacian Ciolos la Digi24
Foto: Captura Digi 24
Preşedintele PLUS, Dacian Cioloş, a declarat marţi, la Zalău, că ceea ce s-a întâmplat la Caracal arată faptul că nu este suficientă o schimbare a Guvernului, ci o reformă profundă a statului, a Constituţiei şi a administraţiei publice.

"Dacă mai era nevoie, ce s-a întâmplat la Caracal arată că nu avem nevoie doar de o schimbare de Guvern şi de peticeli pe ici, pe colo, ci avem nevoie de o reformă profundă a statului, care a fost profund compromis de modul în care s-a făcut politică în România, în ultimii ani, o politică clientelară, o politică de clan, o politică în interesul unor grupuri de interese şi asta se vede în momentul de faţă în dezinteresul unor oameni care lucrează în administraţia publică, profund politizată şi, acolo unde nu e vorba de dezinteres, vedem lipsa de compentenţă şi de profesionalism. Statul român are nevoie de o reformă profundă", a afirmat liderul PLUS, citat de Agerpres.

El a adăugat că reforma statului nu presupune doar o modificare a Constituţiei, absolut necesară din punctul de vedere al PLUS, ci presupune şi schimbarea calităţii administraţiei publice, a oamenilor care îşi asumă responsabilităţi şi la nivel local şi în Parlamentul României.

Dacian Cioloş a precizat că, în opinia sa, în momentul de faţă e oportunitate foarte bună pentru a schimba complet clasa politică ce guvernează România şi la nivel local, şi la nivel parlamentar. "Eu aş nota faptul că, dacă de ani de zile se spune că pe români nu-i interesează politica, că sunt scârbiţi de politică, iată că atunci când se face politică pentru oameni, nu doar că vin oameni care se înscriu în partid, dar sunt oameni care sunt gata să-şi asume responsabilităţi în partid, să se expună. (...) Românii nu sunt scârbiţi de politică, în general, sunt scârbiţi de modul în care s-a făcut politică până acum, de către unele partide", a mai susținut Cioloş.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.














3485 vizualizari

  • +9 (13 voturi)    
    Cred ca (Marţi, 30 iulie 2019, 12:35)

    UpNext [utilizator]

    avem nevoie de un nou stat, poate chiar de un alt popor!
  • -8 (18 voturi)    
    Lol (Marţi, 30 iulie 2019, 12:39)

    HP [utilizator]

    Mai du-te ba inapoi de unde ai venit, nimicule.

    Romania e asa de 30 de ani si tu la randul tau ti-ai adus aportul.

    Acum te-ai trezit ca doar PSD e de vina.

    Nimicule. Mars inapoi in Franta.
  • -7 (19 voturi)    
    da matale nu ai fost la butoane? (Marţi, 30 iulie 2019, 12:46)

    vodatepes [utilizator]

    da matale nu ai fost la butoane 1 an de zile? Ai inceput acolo un pic de reforma? A ai dat ordonate de urgenta in domeniul justitiei. reforma adanca. Vezi ca pe malul dambovitei e un pietroi mare si cu o funie. Iti faci un nod cu funia si arunci pietroiul . Cu ceva noroc te gasesc pe dunare.
  • -7 (17 voturi)    
    bla, bla, bla (Marţi, 30 iulie 2019, 12:51)

    holinessdani [utilizator]

    ok schimbam tot si pe toti, ii trimitem la canal imediat pe astia de acuma.
    apoi punem un presedinte,pm, si ministrii numai niste genii, supercorecti, cinstiti, patrioti, cuminti si devreme acasa.
    dar pe urma? de unde facem rost de zeci de mii de politisti competenti?
    de zeci de mii de profesori competenti?
    de zeci de mii de medici competenti?
    zeci de mii de functionari competenti?
    de o tara intreaga de competenti?
    Voi va dati seama ca vin unii si va fac din vorbe si de fapt nu propun nimic concret?
    doar bla, bla, bla!
      #showComment
  • +3 (7 voturi)    
    O crima nu e o "oportuninitate" (Marţi, 30 iulie 2019, 12:58)

    D-or [utilizator]

    Sa multumim pentru oportunitatea oferita.
  • -2 (14 voturi)    
    hm (Marţi, 30 iulie 2019, 13:05)

    Nevermind [utilizator]

    Ce spui este corect, dar am o intrebare: ce reforma ai facut tu cand ai fost prim-ministru? Cine te-a oprit sa tai in carne vie? Nu te-ar fi acuzat nimeni daca abuzai cu folos de ordonante si aveai sustinerea populatiei, dar ai preferat sa faci frumi si sa nu supi in stanga si dreapta, intern si extern. Si TU, ca si psd/pnl/udmr etc, ar trebui sa taci. Macar din bun simt.
      #showComment
  • +3 (9 voturi)    
    Trebuie combatute enclavizarile, feudele, baroniza (Marţi, 30 iulie 2019, 13:21)

    D-or [utilizator]

    Modificarile necesare sunt exact opusul a ceea ce provaduie unele partide.

    Trebuie sa dizolvam puterile locale, in fond niste indivizi de paie, exponenti ai clanurilor locale si ai baronilor locali.

    Li s-a dat prea multa putere, acestia controleaza administratia locala, politia, administrarea spitalelor, a scolilor, a regiilor locale, chiar a firmelor de taxi.

    Daca cineva se contreaza cu puterea locala, devine non-grata, nu are la cine apela.

    Intr-un mare oras de provincie, dupa ce am criticat masurile primariei, imi respingeau apelurile pina si firmele de taxi!
    Noroc ca nu locuiesc acolo, dar daca as fi fost localnic?

    Regionalizarea e una din cele mai toxice idei care ne-au fost impuse si prezentata ca "progresista" pentru a incinta naivii.

    Asta inseamna regionalizarea, feudalizarea, eludarea legilor, obedienta fata de niste autoritati incontrolabile.
  • -1 (3 voturi)    
    Situatia este grava ! (Marţi, 30 iulie 2019, 16:22)

    Observatory [utilizator]

    Omul de rând nu s-a hotărât !
    Nu s-a născut încă politicianul ideal pe care sa îl voteze !
    Nici chiar Dumnezeu nu satisface ceruntele poporului !
    Majoritatea sunt artiști rămași spălați de la Balbaitul cu 4 clase !