Barna: Iohannis este om bun, dar e reprezentantul clasei politice care ne-a adus în această situaţie, cu 4 milioane de români în străinătate

de C.D.     HotNews.ro
Vineri, 26 iulie 2019, 13:51 Actualitate | Politic


Dan Barna
Foto: Agerpres
Înscris în cursa pentru Cotroceni, Dan Barna iese la atac și spune despre Klaus Iohannis că este un om bun, dar că reprezintă clasa politică care ne-a adus în situaţia ca patru milioane de români să trăiască în afara graniţelor ţării.

"Preşedintele Iohannis este reprezentantul PNL. Candidez contra preşedintelui Iohannis şi contra celorlalţi candidaţi potenţiali. Preşedintele Iohannis este un om bun, dar este reprezentantul, şi vreau să fiu foarte clar, este reprezentantul clasei politice care ne-a adus în această situaţie. Patru milioane de români sunt în afara României pentru că, timp de 30 de ani, clasa politică toată, şi de-o parte şi de cealaltă, a funcţionat în afara legăturii cu comunitatea", a spus Dan Barna, într-o conferinţă de presă, potrivit Agerpres.

Barna a spus că la ultimele alegeri prezidenţiale a votat cu preşedintele Klaus Iohannis.

"La ultimele alegeri prezidenţiale am votat, evident, cu preşedintele Iohannis", a mai spus Dan Barna.

Liderul USR a mai afirmat că cea mai strânsă luptă din campania electorală va fi la Sibiu, pentru că este pentru prima dată în România când există doi candidaţi din acelaşi oraş, la alegerile prezidenţiale, ambii cu şanse să ajungă în turul doi.

Preşedintele Klaus Iohannis, susţinut de PNL, fost primar al Sibiului, se va lupta pentru un nou mandat, între contracandidaţi fiind şi Dan Barna, liderul USR.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















3012 vizualizari

  • +11 (25 voturi)    
    Corect. Și PNL(PDL) a contribuit din plin. (Vineri, 26 iulie 2019, 13:57)

    Raoke [utilizator]

    Toți cei care au fost în politică și au avut funcții de conducere trebuie adunați și puși să termine canalul Dunăre-Marea Neagră.
    • -2 (18 voturi)    
      da. si daca mai fura sa le taiem mainile (Vineri, 26 iulie 2019, 14:16)

      cucuveaua mov [utilizator] i-a raspuns lui Raoke

      si sa inceapa canal de la Bucuresti la Giurgiu ca ala de la Dunare la Marea Neagra a fost deja terminat.
      cum terminat esti si tu
    • +6 (14 voturi)    
      Ok, dar Barna trebuie sa faca mai mult (Vineri, 26 iulie 2019, 14:16)

      Maspp [utilizator] i-a raspuns lui Raoke

      decat sa ne spuna ce stim deja.
      • +3 (5 voturi)    
        Va face (Vineri, 26 iulie 2019, 16:46)

        Coco_papagal [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

        Rabdare.
  • -11 (21 voturi)    
    lol (Vineri, 26 iulie 2019, 14:12)

    HP [utilizator]

    Frustratul asta incepe sa se faca de minune.

    Du-te bre inapoi la Bruxelles, n-ai ce cauta intre romani.

    Cat despre cei 4 milioane, au plecat pentru ca salariile erau de mizerie, salarii oferite de catre zeii tai corporatisti.

    Daca ati ajunge la putere, ati distruge tot ce exista.

    Din fericire, veti lua penisul la toate alegerile urmatoare si apoi veti pleca de unde ati venit.
    • +3 (5 voturi)    
      Te (Vineri, 26 iulie 2019, 16:47)

      Coco_papagal [utilizator] i-a raspuns lui HP

      trec fiori reci vazand ca pavianul agramat n are nici o sansa?
    • +3 (5 voturi)    
      Poftim? (Vineri, 26 iulie 2019, 17:00)

      oopsie_daisy [utilizator] i-a raspuns lui HP

      Tataie (sau mamaie, nu mi-e clar), de unde pina unde Barna venit de la la Bruxelles? Il confunzi cu Ciolos, cred, ceea ce dovedeste can cit esti de la curent cu realitatea.
    • -3 (5 voturi)    
      Chiar asa... (Vineri, 26 iulie 2019, 17:31)

      Zache58 [utilizator] i-a raspuns lui HP

      Ca bine zici!
  • +1 (15 voturi)    
    Mda (Vineri, 26 iulie 2019, 14:34)

    TheFaime [utilizator]

    Bai Barna, inteleg punctul tau de vedere, insa nu-s in totalitate de acord cu el. Totusi, cum imi garantezi tu ca nu vor pleca si alti romani din tara? Asta ca sa imi oferi un argument suficient de solid, incat sa iti dau votul meu! Hai,sa aud!? Tu ce faci pentru noi, astia care muncim de ne sar capacele, platim taxe si impozite si impozite si ne uitam cum devenim mai saraci pe zi ce trece.
    • +2 (6 voturi)    
      Emigrația și imigrația sunt lucruri obișnuite (Vineri, 26 iulie 2019, 15:12)

      Traian2015 [utilizator] i-a raspuns lui TheFaime

      Numai că 80% din români sunt încă aplaudaci. Viața după ei trebuie sa aibă granițele închise. Sunt și alte motive pentru care oamenii emigrează și asta e un lucru bun. Sunt 400 de mii de francezi în Londra. Și cu ocazia brexitului s a demonstrat că sunt tot atât de mulți britanici în UE precum sunt europeni in UK. Toți emigrează. Germanii emigrează, grecii emigrează. Ce este straniu la noi e că emigram dar nu permitem imigrația. Adică nu e straniu, e doar egoism.
    • -3 (3 voturi)    
      spre deosebire (Vineri, 26 iulie 2019, 17:10)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui TheFaime

      de dottore, alt tanar mare speranta, de viitor si el, nu ofera nimic celor ce vor sa se intoarca.
      si aici ii bate pesedeaua, cea generoasa. parca si jeaona iropeanu oferea ceva.

      niscai joburi bine platite, aaaaa ?!

      metrics skywalker ofera o calatorie spre noi frontiere ale cunoasterii.
  • +1 (5 voturi)    
    dunare (Vineri, 26 iulie 2019, 14:37)

    TrueBlue [utilizator]

    Dunare-Marea neagra e terminat. Poate Dunare-Bucuresti.
  • -1 (15 voturi)    
    Barna începe să muște (Vineri, 26 iulie 2019, 14:50)

    PowerIon [utilizator]

    Are un discurs identic cu al clasei politice expirate pe care o critică.
    Iohannis e venit doar cu câțiva ani înaintea lui în politica mare, nici măcar cu partidul care îl propune nu a mâncat din aceeași farfurie. PNL umblă după capital politic prin nominalizarea lui. Asta explică de ce va obține și voturile electoratului USR.
  • -2 (16 voturi)    
    Bate câmpii.Dan Barna. (Vineri, 26 iulie 2019, 15:13)

    asavreau [utilizator]

    Fără un program concret,posibil de realizat,fără gogoși politice,Barna a intrat direct în penibil.
    • -2 (6 voturi)    
      spre noi frontiere ale cunasterii ! (Vineri, 26 iulie 2019, 17:03)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      sloganu' plus, plus, plus !
    • -2 (6 voturi)    
      Exact (Vineri, 26 iulie 2019, 17:05)

      oopsie_daisy [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      Cu textul asta Barna a cam dat cu bita in balta. Desi am votat USR/PLUS de cite ori am avut ocazis de cind ei exista, acum Barna nu ma convinge deloc.
      Adica: gata, cu el presedinte, nu o sa mai plece nimeni din tara? Sau se vor intoarce toti? Este o promisiune pe cit de timpita, pe atit de periculoasa - exact da apa la moara opozitiei lui sa intrebe peste citiva an "ei, s-au intors Romanii, asa cum spunea domnul Barna?"
      Daca asta este singurul argument cu care el vrea sa imi cistige votul contre lui Iohannis, ma tem ca nu va avea sanse. Am nevoie de promisiuni mult mai concrete (deja traiesc in strainatate, si nu am intentia sa ma intorc in Romania. Dar daca tot trebuie sa stau la coada pentru a-l vota, ar trebui sa ofere ceva mult mai convingator decit atit)
    • -2 (6 voturi)    
      Asa este (Vineri, 26 iulie 2019, 17:30)

      Zache58 [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      Deja comparatia cu Neo il face penibil si il pune pe acelas plan cu Pontachele,care s-a comparat cu Che Guevara!
      Va pierde in fata germanului care s-a luptat cu PSD-ul atat cat i-a permis fisa postul.Barna confunda deja USR-ul cu propria persoana.De doua ori penibil.
  • -2 (14 voturi)    
    aici e diferenta (Vineri, 26 iulie 2019, 15:34)

    nash pandelica [utilizator]

    klauz reprezinta pe cineva, ceva....
  • -2 (10 voturi)    
    se iluzioneaza.... (Vineri, 26 iulie 2019, 18:19)

    asada [utilizator]

    ......ca este pe cai mari baietica asta !!!!!Vezi ca ai inceput sa semeni cu viitorii tai alegatori din PSD-ALDE pe care sigur contezi !!! Mai zilele trecute partiduletul matale avea acelas discurs si aceiasi abordare cu Codrin Stefanescu in ceia ce priveste numirile de minstri acuzand presedintele ca a facut blat cu Dncila ! Deocamdata nu ati facut mai nimic ,doar cotcodaciti !!!
  • +3 (5 voturi)    
    O minoritate (Vineri, 26 iulie 2019, 19:05)

    Observatory [utilizator]

    din populație a ieșit la vot și au votat ciuma roșie .
    Vinovat este președintele ? Presidentia a devenit onorifica fără drepturi reale de a influența sau corecta guvernul .
    Ex. Președintele nu poate refuza decât o singura data propunere guvernului !?!?
    Zau, ca este o politica idioata !
    Mai analizați ,
  • -2 (6 voturi)    
    aiureli (Vineri, 26 iulie 2019, 21:12)

    Ilidia [utilizator]

    Il credeam ceva mai destept... Sa spui ca presedintele e vinovat de asta e dovada...