Deputatul PNL Gigel Știrbu, atac la Stelian Ion: Fostul avocat al lui Mazăre emite judecăți de valoare la adresa președintelui. Nu mai există limite ale bunului simț atunci când devii persoană publică

de Redactia     HotNews.ro
Miercuri, 24 iulie 2019, 14:09 Actualitate | Politic


Gigel Stirbu
Foto: Facebook
Deputatul PNL Gigel Știrbu îl atacă pe deputatul USR Stelian Ion, după ce acesta l-a criticat pe președintele Klaus Iohannis pentru că a acceptat numirea noilor miniștri de la Interne și Externe propuși de PSD. Parlamentarul liberal afirmă că nu mai există limite ale bunului simț atunci când devii persoană publică și că "mai bine" Stelian Ion, fost avocat al lui Radu Mazăre, "ar monitoriza contractele cu statul ale colegilor săi, care se pare că sunt destul de consistente din punct de vedere valoric".

"Am văzut astăzi cu surprindere, trebuie să recunosc, că fostul avocat al lui Radu Mazăre emite judecăți de valoare la adresa președintelui României vizavi de atribuțiile constituționale pe care domnia sa le are. Se pare că nu mai există limite ale bunului simț atunci când devii persoană publică, dar mai bine domnul Stelian Ion ar monitoriza contractele cu statul ale colegilor domniei sale, care se pare că sunt destul de consistente din punct de vedere valoric! Zic si eu!”, spune deputatul PNL Gigel Știrbu, într-un comunicat de presă citat de Digi 24.

Viceliderul grupului USR din Camera Deputaților, Stelian Ion, critică decizia președintelui de a accepta noii miniștri de la Externe și Interne, Ramona Mănescu și Nicolae Moga, comentând că acestea sunt dezonorante pentru șeful statului. Deputatul USR spune că noul ministru al Internelor este omul lui Radu Mazăre, fiind părtaș la jefuirea bugetului Constanței, în timp ce Mănescu nu-și poate justifica averea.

Potrivit constanta.ro, Stelian Ion a fost avocatul lui Radu Mazăre în trei dosare, în 2006.

”La acuzația de ipocrizie, falsitate, fățărnicie față de faptul că, deși l-am reprezentat pe Radu Mazăre în 2006 în 3 dosare, am ajuns să îl critic în mod public, vă răspund simplu: nu e nicio ipocrizie. (...) Eu nu am fost nici apropiat al lui Mazăre, nici părtaș la acțiunile sale prin care patrimoniul Constanței a ajuns în mâinile camarilei sale, nici complice îmbogățit de Mazăre”, declara Stelian Ion, pentru constanta.ro, în aprilie 2018.

Președintele Klaus Iohannis a semnat, miercuri, decretele prin care ia act de demisia lui Carmen Dan de la Ministerul Afacerilor Interne și înlocuirea acesteia cu Nicolae Moga. De asemenea, președintele a dat undă verde revocării lui Teodor Meleșcanu din funcția de ministru de externe și a semnat decretul numirii Ramonei Mănescu. Noii miniștri au depus jurământul în cadrul unei ceremonii care a avut loc la Palatul Cotroceni. De asemenea, șeful statului a semnat decretul prin care se numește în funcția de membru al Guvernului Mihai Fifor, viceprim-ministru pentru implementarea parteneriatelor strategice ale României.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.














1037 vizualizari

  • -4 (10 voturi)    
    hmm (Miercuri, 24 iulie 2019, 14:18)

    dum_i [utilizator]

    Deci ciolanis a aprobat 2 mafioti pentru externe si interne iar gigica de la penele vorbeste de avocatii lui mazare.

    rrromania la maxim.
    • -1 (5 voturi)    
      Parca esti (Miercuri, 24 iulie 2019, 16:07)

      Ciprian1979c [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      in studioul de la Sinteza Zilei, incadrat de Bogdan Chirieac, "maestrul" Cristoiu si Pavel Abraham, asa vorbești.
  • +1 (11 voturi)    
    Hopa ! (Miercuri, 24 iulie 2019, 14:20)

    Silvius88 [utilizator]

    Stelian Ion a fost avocatul lui Mazare? Asta e tare. Activa ca militant pentru ocrotirea spatiilor verzi omuletul asta .
    Se vede ca era pe invers.
    Milita pentru ocrotirea spatiilor verzi ca sa cada la pace cu Mazare cel care restituia spatii verzi si plaje in mod ilegal. L-a luat avocat si i-a dat bani. Nici nu a mai militat pentru spatii verzi. A militat pentru verzisori. Asa s-a distrus Constanta. Este o padure de betoane si Constanta si Mamaia. O porcarie de beton.Mazare si speculantii imobiliari cu avocatii au Justitia in buzunar.
    Ce porcarie. Jos USR. Niste porci.
    • +7 (9 voturi)    
      dap, in urma cu 13 ani. (Miercuri, 24 iulie 2019, 15:17)

      georgebb [utilizator] i-a raspuns lui Silvius88

      citeste articolul de pe constanta.ro, contine un raspuns destul de stufos al lui Stelian Ion.

      "La un moment dat, doamna Focșa, a fost angajată de Radu Mazăre în 3 dosare civile: în două era reclamant, într-unul era pârât. Am intrat și eu în aceste dosare, secondând-o pe doamna avocat Focșa și am câștigat toate cele 3 dosare. Pentru un avocat la începutul carierei este important să își îmbogățească experiența profesională. [..]
      Dacă cineva își imaginează că simpla împrejurare că, în urmă cu mai bine de 10 ani, l-am reprezentat în calitate de avocat colaborator al d-nei avocat Ioana Focșa, pe Radu Mazăre în 3 dosare ar fi trebuit să mă oprească să critic dezastrul și jaful făcut de Mazăre & Co în Constanța, se înșeală! "
      • -3 (9 voturi)    
        Pute a coruptie (Miercuri, 24 iulie 2019, 15:23)

        Silvius88 [utilizator] i-a raspuns lui georgebb

        Jos USR ! Niste mincinosi. Colaboratori cu hotii.
      • -5 (5 voturi)    
        Asa, si? (Miercuri, 24 iulie 2019, 15:30)

        Ciprian1979c [utilizator] i-a raspuns lui georgebb

        Pe ”logica” ta.... și ăilalți au fost comuniști acum 30 de ani. Deci nu e nimic în neregulă.
        • 0 (6 voturi)    
          nu e chiar asa (Miercuri, 24 iulie 2019, 15:55)

          georgebb [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian1979c

          In acest caz nu e nimic in neregula (sau foarte putine). In raspunsul ala stufos Stelian Ion a explicat toata povestea.
          Intrebarea este de fapt daca Stelian Ion l-a ajutat pe Mazare sa ne fure banii; iar pentru asta Stelian Ion a cam spus ca nu.
  • -5 (7 voturi)    
    . (Miercuri, 24 iulie 2019, 14:21)

    newlook [utilizator]

    .
  • -2 (6 voturi)    
    beneficiile candidaturii Barna, smecherasul onest (Miercuri, 24 iulie 2019, 14:27)

    Poiana lui Occam [utilizator]

    al usr-ului.
    In frumoasa traditie mioritica, o sa inceapa marea paruiala intre partidele boieresti.
    Si va da prilejul unor hahalere gen Rares Bogdam, Ghinea si altii sa se afirme.
  • -1 (5 voturi)    
    Mai mult decât evident (Miercuri, 24 iulie 2019, 14:36)

    Ciprian1979c [utilizator]

    ca USR-istii aveau textul pregătit (they're on the market acum). Daca nu ii numea, fac pariu că ziceau ca "in al 12lea ceas dupa ce ani de zile nu a făcut nimic, Iohannis încearcă sa ne convingă ca lupta cu PSD, noi nu l credem, votati Barna, bla, bla, bla". Politicianisme ieftine, ca la toate partidele. Cand am mai citit si postarea Florinei Presada de ieri, ca "si eu ascult din cand in cand cate o manea, nu e nimic rau in asta"(apropo de maneaua de la festivalurile alea), mi s-a făcut rau!
    • +3 (3 voturi)    
      dar asta nu arata ca argumentele lor sunt false (Miercuri, 24 iulie 2019, 15:22)

      georgebb [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian1979c

      KWI este presedintele bare-minimum, din punctul meu de vedere. Ce apreciez este faptul ca nu este un ticalos; dar cam atat.
      Putea sa faca mai mult si nu a facut, putea sa ne reprezentine mai cu folos, totusi pozitia lui este de "reprezentant direct al poporului". Inactiunea lui din ultimii 3 ani a slabit pozita detinuta.
      Il prefer oricarui PSDist, dar asta nu inseamna ca il consider un presedinte bun.
      Barna pare sa aiba aceleasi dezavantaje; astept sa vad cum se comporta in campanie.
      • -2 (4 voturi)    
        That's not the point (Miercuri, 24 iulie 2019, 16:05)

        Ciprian1979c [utilizator] i-a raspuns lui georgebb

        Ideea e ca s-au tot laudat ca ei fac "altfel" de politică! Si nu fac. Aceleași declarații ca la toți, aceleași trucuri de PR. "Stai la cotitura si zi ceva, orice, sa se auda de tine". Vor fi același lucru ca toti si vor face ce au dacut toti- nimic. Legat de Iohannis - lasa ca a fost mai bine așa, Base s-a ales cu 2 suspendari, ia imagineaza ti ce ar fi fost sa fie suspendat Iohannis in februarie 2017 si sa fie Tăriceanu interimar.
  • +4 (10 voturi)    
    oh nu.. (Miercuri, 24 iulie 2019, 14:45)

    inmono [utilizator]

    USR-ul a indraznit sa-l critice pe presedinte, ce dezastru.

    Cand dau si puterea si opozitia in USR+ se numeste lupta politica, nu frica pierderii ciolanului si a daramarii unui sistem de corupti, fosti comunisti si afaceri intre partide, vechi de 30 de ani.
    Cand da USR+ in PNL se numeste nesimtire.
    • -3 (7 voturi)    
      Poate (Miercuri, 24 iulie 2019, 15:07)

      Ciprian1979c [utilizator] i-a raspuns lui inmono

      ar fi fost mai putina ''nesimtire'' daca nu facea avocatul lui Mazare, nu crezi?!
      • +2 (2 voturi)    
        de acord (Miercuri, 24 iulie 2019, 17:16)

        inmono [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian1979c

        dar observatia ramane intemeiata.
  • 0 (6 voturi)    
    Si totusi.... (Miercuri, 24 iulie 2019, 15:13)

    newlook [utilizator]

    Daca a fost avocatul lui Mazare (niciun repros pe tema asta; si-a facut meseria), nu ar fi cazul sa se abtina cand vine vorba despre Mazare?
    Intreb si eu, ca pe aici, cam asa vad ca se procedeaza.
    • +2 (6 voturi)    
      wait, what ? (Miercuri, 24 iulie 2019, 15:57)

      georgebb [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      A fost avocat secundar in niste procese pe care le-a avut Mazare in urma cu 13 ani.
      De ce nu are voie acum sa il atace pe Mazare ? Stelian Ion il ataca la greu, este din Constanta; cred ca asta a fost si unul dintre factorii ce l-au facut sa intre in politica.

      Dar este de apreciat ca PNL il ataca pe USR-istul care ataca un PSD-ist :-D
      • +1 (1 vot)    
        Mai sunt 200.000 de subiecte... (Miercuri, 24 iulie 2019, 20:15)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui georgebb

        Mai sunt 200.000 de subiecte pe care sa se fi facut remarcat acest Ion. Pentru subiectul Mazare, ca si pentru oricare alt client din trecut putea sa spuna pas comentariilor. Asa e profesional, asa e etic, asa e moral. Asa se face in lumea civilizata.
        Dar daca acest simplu test de etica n-a putut sa-l treaca, ia zi tu, cum va fi ca politician?
        Cum pretinde el ca va fi sau ca toti ceilalti, alergator dupa os si privilegii?
        Din cate observ, acum musca mana stapanului. Pana acum doua luni n-ar fi zis ceva negativ despre Klaus nici sa-l pici cu ceara.
  • -1 (5 voturi)    
    Floriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin (Miercuri, 24 iulie 2019, 15:36)

    ipolitic [utilizator]

    Calinescuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu!
    ...ah, ce bine mi-a picat. Vreau sa zic ca m-am saturat si de PNL si de USR, eu votez cu verzii
    • 0 (4 voturi)    
      Cum adica (Miercuri, 24 iulie 2019, 17:30)

      Reticentul [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

      Au reaparut rromanii verrzi?...