Firea: Am intrat în competiția pentru prezidențiale pentru că lucrurile nu merg în direcția bună în PSD și mă tem că pierdem alegerile

de DG     HotNews.ro
Sâmbătă, 20 iulie 2019, 22:45 Actualitate | Politic


Firea și Dancila
Foto: AGERPRES
​Gabriela Firea a declarat că intră în competiția internă pentru prezidențiale deoarece lucrurile nu merg în „direcția bună” pentru PSD și se teme că partidul va pierde alegerile prezidențiale și cele locale și parlamentare de anul viitor.

”Am spus trei ani că nu candidez pentru că PSD avea candidat - domnul Dragnea. Și chiar nu aveam intenție să intru într-o competiție internă cu domnul Dragnea, care oricum avea toate instrumentele să câștige toate bătăliile interne așa cum se vede că si doamna premier are aceleași instrumente preluate de la domnul Dragnea pentru a câștiga orice bătălie. E greu să lupți cu premierul care are toate mijloacele de convingere. Am intrat în competiție - candidat la candidatură - pentru că văd că lucrurile nu merg în direcția bună și pentru că mi-e teamă că vom pierde nu doar prezidențialele, ci și localele și parlamentarele. Și nu am vrut să fiu în situația când colegii îmi spuneau că sunt vanitoasă și mențin procentul de credibilitate din țară doar petru mine pentru la anul, la locale, și că nu sunt om de echipă”, a spus Gabriela Firea la România TV, potrivit Mediafax.

La rândul său, la același post de televiziune, primarul orașului Voluntari, Florentin Pandele și soțul Gabrielei Firea, a spus că își retrage candidatura dacă primarul general va fi desemnat de PSD pentru cursa pentru Cotroceni.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.














8784 vizualizari

  • +11 (11 voturi)    
    Heh (Sâmbătă, 20 iulie 2019, 23:23)

    Soljenitin [utilizator]

    A terminat de revolutionat traficul in Bucuresti.
    Urmeaza sa revolutioneze traficul in toata tara si sa anunte, apoi, ca tara este in faliment nedeclarat.
  • +1 (5 voturi)    
    PSD-ul nu știe cum să reacționeze (Sâmbătă, 20 iulie 2019, 23:26)

    Con_stan_tin [utilizator]

    la concurență făcută de USR. USR țintește exact electoratul PSD folosind aceleași mijloace ca PSD, diferență este că USR- iștii sunt mult mai credibili ca PSD -iștii. Poate peste 5 ani să-și revină PSD-ul cu personaje politice noi... și nu doar in fața ci și la nivelul baronilor locali.
  • +8 (8 voturi)    
    Da, da, da, da, (Sâmbătă, 20 iulie 2019, 23:38)

    DurAndrei [utilizator]

    ...da' mai taie din ele, da-le dreacului!!!
    Individa asta poreclita "douagecicici" (adica 25 pentru necunoscatori) dupa cum citea dumneaei de pe prompter, nu are ce cauta in viata politica. Nici macar cea mai mica functie...Cred ca fraierii care au pus stamplia pe numele dansei in 2016 (si aici nu ma refer la electoratul PCR clasic) regreta si acum acest lucru.
    Dansa nu e decat o Viorica Vasilica cu ceva mai mult tupeu. Atat. Restul, zero barat!
  • +7 (7 voturi)    
    Eu nu mă tem că pierdeți (Sâmbătă, 20 iulie 2019, 23:49)

    mr_mojo [utilizator]

    Trăiesc pentru asta.
  • +6 (6 voturi)    
    Taxi Pelicanuu si Taxi Galbejitzii Rstu (Duminică, 21 iulie 2019, 0:06)

    un domn [utilizator]

    Sponsori Oficiali DUamna Gabi
  • +28 (32 voturi)    
    Firea (Duminică, 21 iulie 2019, 0:20)

    milache [utilizator]

    " mi-e teamă că vom pierde nu doar prezidențialele, ci și localele și parlamentarele"

    Sa te-auda DUMNEZEU !
    • -6 (12 voturi)    
      Puteti (Duminică, 21 iulie 2019, 7:39)

      Mironescu Valeriu [anonim] i-a raspuns lui milache

      incepe "aruncarea cu laturi". Chemati intariri:Ceausescu, Dide, etc.
  • +23 (29 voturi)    
    enchanting Firea... (Duminică, 21 iulie 2019, 0:38)

    U_swamp [utilizator]

    Incintator! Cu cit mai multe asemenea specimene in cursa prezidentiala, cu atit mai multe voturi.va cistiga Iohannis
    • -10 (10 voturi)    
      Ca Iohannis (Duminică, 21 iulie 2019, 7:36)

      Mironescu Valeriu [anonim] i-a raspuns lui U_swamp

      nu e un specimen! Va castiga sigur la numarul de case!
  • +3 (3 voturi)    
    iliescu (Duminică, 21 iulie 2019, 0:45)

    vagabond [utilizator]

    cred ca se rasuceste in...pat cu asa candidati :)
  • +5 (5 voturi)    
    Oláh la... (Duminică, 21 iulie 2019, 1:16)

    Observatory [utilizator]

    nu degeaba ești blonda !
    • 0 (0 voturi)    
      Doar la minte, (Duminică, 21 iulie 2019, 11:19)

      gayon [utilizator] i-a raspuns lui Observatory

      ... deoarece, culoarea podoabei capilare e rezultatul vopselelor cosmetice.
  • +5 (5 voturi)    
    Chiar credeti câ dacâ intrati PSD va câstiga ? (Duminică, 21 iulie 2019, 5:48)

    Venier [utilizator]

    Acesti PSD nu mai au pic de luciditate. OARE NU VA DATI SEAMA CA SUNTETI PE TOBOGAN ?
    Ceea ce s-a întamplat la europarlamentare nu a fost decât un exercitiu pentru ce veti încasa de acum înainte.
    Baftâ la castane în cap !
  • +6 (6 voturi)    
    Este foarte clar ca nici un.... (Duminică, 21 iulie 2019, 5:56)

    gigiN [utilizator]

    ...pesedel nu se adreseaza,in declaratii,decat exclusiv idiotilor care ii voteaza.De cand este lumea,prostul ii considera destepti doar pe cei care sunt aidoma lui !!!
  • -2 (2 voturi)    
    Vai, vai (Duminică, 21 iulie 2019, 6:46)

    dealucaragiale [utilizator]

    Ce
  • +6 (6 voturi)    
    Vai, ce duios!... (Duminică, 21 iulie 2019, 6:46)

    John M. [utilizator]

    N-o faci pentru tine, ci pentru binele nostru, asa-i?! Tu esti una dintre cele mai egoiste si rapace fiinte din politica de 2 lei de dupa revolutie. Numai Nastase te-a intrecut in lacomie si cinism.
    Ceea ce nu vreti voi, comunistii, sa vedeti e ca electoratul vostru s-a imputinat serios si n-ati mai putut racola pe nimeni sa-i inlocuiti pe cei plecati la ceruri pentru ca lumea s-a dumirit ca, de fapt, voi sunteti un SRL si nu o organizatie de masa cum pretindeti.
  • +6 (6 voturi)    
    Vai, vai (Duminică, 21 iulie 2019, 6:48)

    dealucaragiale [utilizator]

    Ce sacrificiu pentru binili neamului, cat altruism, mi-au dat lacrimile si, de emotie, am trimis mai devreme un comentariu gol!
  • +5 (5 voturi)    
    Așa-i Gabi(Firea). (Duminică, 21 iulie 2019, 8:55)

    asavreau [utilizator]

    De ce ți-e frică nu scapi.
  • +5 (5 voturi)    
    hahaha (Duminică, 21 iulie 2019, 9:31)

    nash pandelica [utilizator]

    se poarta salvarea
    deci, pandele si catza latrinista in turu' intai, ca separati, urmand ca in turu' doi sa'si uneasca nevoile...
    vai de capu' lor !
  • -4 (8 voturi)    
    pai o sa le pierdeti! ca trebuie sa manance si (Duminică, 21 iulie 2019, 9:58)

    N.S. [utilizator]

    ceilalti hoti de la PeNeLe! ca de ambele haite de hoti nu cred ca o sa scapam niciodata!
  • +5 (7 voturi)    
    Hai și cu Pavianul și Mulguța. (Duminică, 21 iulie 2019, 10:02)

    prec [utilizator]

    Să fie circul complet, ce mama naibii.
  • +2 (4 voturi)    
    mamaaaaaaaa.. (Duminică, 21 iulie 2019, 10:16)

    asada [utilizator]

    Ale naibii alegeri ia bagat pe toti in fibrilatie !!! Nu mai poti sa o scoti de atati candidati la presedente al Romaniei !!!Daca tot santem noi originali in toate celea poate ar fi bine sa avem mai multi presedinti ,ca sa fie toata lumea fericita !!!!
  • +3 (3 voturi)    
    "Mijloacele de convingere" (Duminică, 21 iulie 2019, 10:43)

    DanBruma [utilizator]

    Argumentatia lui Gabi este foare slaba spre nula! Adica Dancila nu mai e prim ministru si nu mai are "mijloace de convingere"? Veorica nu mai e sefa de Partid si "mijlocacele de convingere" au trecut la Gabi ca prin minune? I-a furat cineva Veoricai mojo-ul? Firuta nu are nici o sansa dintr-o cauza foarte banala : nu stie sa argumenteze! In fata lui Barna sau a lui Iohannis e si fripta si prajita si fiarta!
  • -4 (6 voturi)    
    Candidatii la prezidentiale. (Duminică, 21 iulie 2019, 10:43)

    Theros [utilizator]

    Cred ca a sosit timpul ca eforurile fortelor patriotice de stanga sa se uneasca pentru a castiga toate alegerile care urmeaza sa aiba loc in Romania, DAR DE A INPORTANTA VITALA ESTE SA FIE CASTIGATE ALEGERILE PREZIDENTIALE. Pentru asta sunt de actualitate aplicarea intocmai a celor cinci propuneri avansate

    1. Toti candidatii de centru stanga care doresc sa candideze in 2019 la Alegerile Prezidentiale sa anunte oficial pana la 1 Septembrie .SA NU FIE DANCILA!!!

    2. Candidatii trebuie sa accepte un program de minim 5 dezbateri publice , in 5 orase diferite din tara, pe toate temele de interes public / la aceste dezbateri trebuie sa accepte intrebari de la contracandidati, de la presa si de la public ( intr-un sistem transparent stabilit de organizatori) / deasemenea candidatii pot sa isi faca campanie in orice mod acceptat de legislatia in vigoare pentru alegerile obisnuite

    3. In perioada 27- 29 Septembrie la toate sediile din tara ale PSD, ProRomania si ALDE cetatenii care doresc pot sa voteze pentru unul dintre candidati fara sa fie obligatoriu membri de Partid( trebuie doar sa isi dea identitatea ) / deasemenea organizatorii trebuie sa asigure un sistem online de vot ( cu indeplinirea conditiilor de securitate si confidentialitate prevazute de Directiva Europeana privind GDPR)

    4. Centralizarea si anuntarea rezultatelor in ziua de 30 Septembrie- anunt public imediat si neconditionat din partea Partidelor organizatoarea si a contracandidatilor privind sprijinul pentru cel declarat castigator al #AlegerilorPreliminare.

    5. O campanie coordonata si un efort comun pentru a recastiga cel putin votul celor 5,3 milioane de romani care au votat candidatul de centru stanga la Alegerile precedente din 2014 !

    Eu sunt convins ca acest sistem poate sa dea un suflu nou si absolut necesar; sa promoveze oameni si idei noi; sa reconecteze politicienii la asteptarile si vointa alegatorilor; sa dea legitimitate si responsabilitate candidatului; sa dea o sansa, o viziune si o s
    • +2 (2 voturi)    
      Inca unu (Duminică, 21 iulie 2019, 11:03)

      Radub1000 [utilizator] i-a raspuns lui Theros

      care nu isi ia pastilele dimineata!
  • +2 (2 voturi)    
    Să candideze (Duminică, 21 iulie 2019, 10:43)

    kostea89 [utilizator]

    E bine că intră în cursă.Campania electorală va fi mult mai atractivă cu Doamna FIREA și vom avea și ceva CIRC, asta e bine pentru noi poporul.
  • -1 (1 vot)    
    Cretinism (Duminică, 21 iulie 2019, 11:39)

    Gigi Kent [utilizator]

    Astia de la PSD nu vor in ruptul capului sa inteleaga ca potentialul lor electoral este epuizat in primul tur (posibil sa fie mai mic decat cel al USR-PLUS daca ne luam dupa europarlamentare) si ca nu ii mai voteaza nimeni in turul doi daca un PSD-ist sadea este preferat drept candidat. Nu vorbesc aici de cat de cretina este fragmentarea votului si interesele de doi bani individuale … dar macar atata sa inteleaga. Nu merge cu Dancila, Firea, Teodorovici sau cine o mai fi.
    • +1 (1 vot)    
      DUamna Gabi (Duminică, 21 iulie 2019, 15:19)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Este acolo pentru sprijin la KWJ
      A fituit 400 milioane de euro de unde 20 % ii Are pentru sarmele din Colon
  • +1 (1 vot)    
    Hahaha (Duminică, 21 iulie 2019, 12:00)

    Akylas [utilizator]

    Aaaaa, da, ca daca intri tu in competitie castiga PSD-ul prezidntialele..... Tatnti Firea, haideti sa revenim la realitate totusi.... Singura optiune reala pentru PSD este COSUL DE GUNOI AL ISTORIEI !!!