Reacția lui Dăncilă după ce Macron i-a spus lui Iohannis că o susține pe Kovesi: Aș întreba dacă președintele României ar susține o altă persoană, care are aceleași probleme

de C.D.     HotNews.ro
Sâmbătă, 20 iulie 2019, 13:33 Actualitate | Politic


Viorica Dancila
Foto: Captura video
Viorica Dăncilă nu își schimbă poziția nici după ce Laura Codruța Koveși a rămas practic singură în cursa pentru șefia Parchetului European. Câtă vreme are probleme, trebuie să și le lămurească, spune ea, întrebată despre anunțul lui Emmanuel Macron că o va susține pe româncă.

„Cât timp o persoană are semne de întrebare pentru activitatea sa, cât timp a fost demisă pentru rezultatele activității pe care a desfășurat-o, cred că trebuie să se lămurească mai întâi aceste aspecte. Aș întreba dacă președintele Iohannis ar susține o altă persoană, care are aceleași probleme. Cred că este vorba despre un suport țintit, doar către Kovesi”, a afirmat Dăncilă.

Președintele Franței, Emmanuel Macron, i-a promis lui Klaus Iohannis, într-o convorbire telefonică avută vineri, că va retrage candidatura lui Jean-François Bohnert de la conducerea Parchetului European și o va susține pe Laura Codruța Kovesi pentru această funcție.

„Președintele României, domnul Klaus Iohannis, a avut vineri, 19 iulie a.c., o convorbire telefonică cu Președintele Republicii Franceze, domnul Emmanuel Macron. Cei doi omologi au abordat o serie de teme europene, cu accent pe candidatul pentru funcția de procuror-șef european. În virtutea bunei colaborări și a bunei înțelegeri între cei doi șefi de stat, Președintele Emmanuel Macron i-a transmis Președintelui Klaus Iohannis că va retrage candidatura domnului Jean-François Bohnert și că o va susține pe doamna Laura Codruța Kövesi la conducerea Parchetului European”, a anunțat, vineri, Administrația Prezidențială.

Președintele David Sassoli a reiterat, joi, susținerea față de Codruța Kovesi pentru funcția de procuror-șef european, anunță instituția, într-un comunicat de presă.

Laura Codruța Kovesi a declarat, duminică, într-un interviu acordat BBC referitor la candidatura sa la Parchetul european, că Guvernul României nu a susținut-o la Bruxelles, precizând însă că acest lucru nu a contat în demersul său pentru că „nu a așteptat niciodată ajutorul lor”.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















23053 vizualizari

  • +28 (30 voturi)    
    Dancila e un fenomen... (Sâmbătă, 20 iulie 2019, 13:54)

    Cataleya [utilizator]

    Un adevarat monument al "inteligentei" umane!
    • +28 (28 voturi)    
      Arestarea grupului infractional organizat psd (Sâmbătă, 20 iulie 2019, 14:45)

      Cozmin30 [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      Un adevarat monument de prostie si de tupeu.
      Fosta Sefa a DNA nu are nicio problema.
      Probleme are Sectia Speciala, care a acuzat-o, in mod aberant, ca a primit mita, aducerea in tara a unui infractor fugar, condamnat definitiv.
      Daca am avea justitie, Florea ar fi fost de mult arestata, pentru abuz in serviciu, rele tratamente, aderarea la un grup infractional organizat.
      Probleme au infractorii din CCR care au decis revocarea, fara niciun motiv, a Sefei DNA.
      Probleme au guvernul mafiei si parlamentul borfasilor, pentru modificarile aduse legilor justitiei, in favoarea infractorilor, si pentru refuzul de a desfiinta Sectia Speciala, asa cum au cerut toate organismele internationale specializate pe justitie.
    • +16 (16 voturi)    
      Arestarea grupului infractional organizat psd (Sâmbătă, 20 iulie 2019, 14:45)

      Cozmin30 [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      Un adevarat monument de prostie si de tupeu.
      Fosta Sefa a DNA nu are nicio problema.
      Probleme are Sectia Speciala, care a acuzat-o, in mod aberant, ca a primit mita, aducerea in tara a unui infractor fugar, condamnat definitiv.
      Daca am avea justitie, Florea ar fi fost de mult arestata, pentru abuz in serviciu, rele tratamente, aderarea la un grup infractional organizat.
      Probleme au infractorii din CCR care au decis revocarea, fara niciun motiv, a Sefei DNA.
      Probleme au guvernul mafiei si parlamentul borfasilor, pentru modificarile aduse legilor justitiei, in favoarea infractorilor, si pentru refuzul de a desfiinta Sectia Speciala, asa cum au cerut toate organismele internationale specializate pe justitie.
    • +14 (14 voturi)    
      a (Sâmbătă, 20 iulie 2019, 17:48)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      cotcodăcit prim galinaceea țării.
    • +10 (10 voturi)    
      Dar ce probleme are Kovesi, fa, tuta ??? (Sâmbătă, 20 iulie 2019, 21:09)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      Ca i-a deranjat pe hotii extraspecializati din P$D ???? Ca i-a bagat l-a puscarie ???? Ca a incercat sa le i-a averile, dar n-a reusit , ca i-a aparat grupul,infractional organizat Ciorbea, Ciordache, Nicolichea, Serban Nicolae, Savonea Aadams ??? Deci principala problema a lui Kovesi este ca v-a deranjat pe voi, fa, hotii hotilor. Sa bage in minte toti romanii, voi aveti dreptul sa furati fara sa fiti deranjati. Daca indrazneste carecumva sa incerce cineva sa va opreasca din furat, va fi haituit precum Kovesi. Bagati-va bine in cap asta. Asta este mesajul tau, fiica de infractor ce esti ?????
  • +30 (32 voturi)    
    Intrebare (Sâmbătă, 20 iulie 2019, 13:54)

    Jolly Roger [utilizator]

    Daca Kovesi era in Franta, ar fi avut aceste "probleme"?
  • +30 (30 voturi)    
    Probleme are VV Dancila (Sâmbătă, 20 iulie 2019, 14:09)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Probleme mari, de sluga a Ciumei Rosii, incompetenta si inculta.
  • +32 (32 voturi)    
    ........... (Sâmbătă, 20 iulie 2019, 14:19)

    ak33 [utilizator]

    daca ar fi dupa tine l-ai trimite pe Ciordache
  • +29 (29 voturi)    
    Auzi, Vasilico, (Sâmbătă, 20 iulie 2019, 14:49)

    John M. [utilizator]

    Daca Dragnea nu era in corzi la justitie, crezi ca ajungeai PM?!
    • +17 (17 voturi)    
      vasilica, tu ai pune un PM (Sâmbătă, 20 iulie 2019, 17:52)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui John M.

      care cu siguranta nu ar lua bacul??!?
      Pariu:
      Pot pune pariu pe orice, ca veorica nu ar lua nota de trecere la la nici unul din examenele de bacalaureat din ultimii 10 ani !!!
      De asta nu suport eu pezedeii, pe langa faptul ca sunt prosti gramada sunt si fuduli de parca ei au inventat apa calda si "codita" la pruna...
  • +23 (25 voturi)    
    LCK are probleme mari de tot (Sâmbătă, 20 iulie 2019, 15:48)

    trandafil [utilizator]

    Nu numai ca a indraznit sa se opuna mafiei psd-alde, dar a fost si destul de eficienta in a-i baga pe multi la zdup. Asa ceva nu se iarta. De aici vin scornelile cu statul paralel, SS, adina florea etc.
  • +24 (24 voturi)    
    Vai Vaslico,vezi ca te bate Dumnezeu la ce..... (Sâmbătă, 20 iulie 2019, 15:52)

    Plagarus [utilizator]

    .....aberatii / acuze nesimtite scoti pe trompa.
  • +13 (13 voturi)    
    OH. (Sâmbătă, 20 iulie 2019, 17:29)

    letsoc [utilizator]

    Nu va mai stresati cand vorbeste Dancila , va rog frumos . Nu stiti ca ea este neconflictuala si ca-si doreste sa fie pace-n lume . NC .
  • +15 (15 voturi)    
    dancila (Sâmbătă, 20 iulie 2019, 17:47)

    ------ [utilizator]

    dancila tu nu sustii un roman ,romanca, dar pe cine naiba ai dori tu sa fie procuror general al Comunitatii Europene ,un martian ,hai ca esti penibila !!
  • -12 (14 voturi)    
    corect (Sâmbătă, 20 iulie 2019, 17:54)

    cucuveauamov [utilizator]

    penalii sa-si rezolve problemele din justie, apoi sa pretinda functii. #Fara penali in functii publice!
    • +9 (9 voturi)    
      Bine zis. Ai dreptate. Dar eu vad ca o penala (Sâmbătă, 20 iulie 2019, 21:13)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      absoluta este PM ???? Cum se impaca asta cu teoria ta ??? Iar grupul infractinal Ciordache, Nicolichea, Savonea, Ciorbea, Lazaroiu & Co este inca in libertate si vad ca nu are nici un fel de probleme????
    • +1 (1 vot)    
      kk (Duminică, 21 iulie 2019, 11:32)

      Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Ca de obicei dintr-un ceeras de cucuvea nu pot iesi decat prostii. Sper ca meriti "subventia" PSD...
  • +11 (11 voturi)    
    hehe (Sâmbătă, 20 iulie 2019, 18:09)

    Orizont [utilizator]

    E sambata, se pare ca trolli au liber azi.
  • +8 (8 voturi)    
    Ore suplimentare. (Sâmbătă, 20 iulie 2019, 19:04)

    ElHobolan [utilizator]

    Doar cucuveaua maro, pardon ... mov, face ore suplimentare :)
  • +7 (7 voturi)    
    Dar la cine te gandesti fato? Ai un candidat? (Sâmbătă, 20 iulie 2019, 21:46)

    Inapasevedeinvers [utilizator]

    Sau te gandesti daca te-ar sustine pe tine care ai marea problema ca nu ai nicio competenta?
    Aia problema - cum ai ajuns acolo fara sa stii nimic?
  • +3 (3 voturi)    
    O țață arogantă vorbește despre ˇproblemeˇ (Duminică, 21 iulie 2019, 1:13)

    V. Istina [utilizator]

    Cucoană, ai uitat cine ești și unde te afli? Nu ai pic de rușine? Ori bruma aia de creier de mahalagioaică a pierdut și ultima picătură de decență?

    Despre faptul că dumneata nu ai ce căuta acolo unde te afli, asta nu o vezi ca pe o problemă, dar lui Kövesi ii gasesti destule, fără să le numești.

    Câtă nemernicie!
  • +3 (3 voturi)    
    raspuns (Duminică, 21 iulie 2019, 9:28)

    hamurabi [utilizator]

    Care probleme ? Pentru ca ce vad eu sunt niste infractiuni ale "sistemului judiciar" atasat PSD-ului puse in carca LCK !
  • +1 (1 vot)    
    Kovesi (Duminică, 21 iulie 2019, 11:24)

    Viorel Oltean [anonim]

    A fost demisă după ce a „ievaluat-o” tudorel cel pus de voi s-o demită !
  • +2 (2 voturi)    
    Tzatza mincinoasa (Duminică, 21 iulie 2019, 11:35)

    Akylas [utilizator]

    Analfabeta de la Videle minte din nou cu nerusinare, asa cum a invatat-o mentorul ei de dupa gratii !!! Doamna Kovesi nu are niciun fel de probleme, dezinformezi cu nerusinare, madam Dancila. Matale vorbesti despre problemele virtuale ale Doamnei Kovesi, alea pe care le-ati inventat voi, in laboratorul de minciuni al PSD, si pe care le propagati cu patos peste tot. Doar ca NIMENI nu va mai crede, circari de mana a doua !!!