Dăncilă, după ce CCR a decis că nu pot fi interzise amnistia și grațierea pentru fapte de corupție în Constituție: Iohannis va plăti cel puțin politic

de N.O.     HotNews.ro
Vineri, 19 iulie 2019, 19:18 Actualitate | Politic


Viorica Dancila
Foto: Facebook/ Viorica Dancila
Premierul Viorica Dăncilă a declarat, vineri, că președintele Klaus Iohannis ”va plăti cel puțin politic”, după ce CCR a respins inițiativele de revizuire a Constituției în sensul interzicerii amnistiei și grațierii pentru fapte de corupție, pentru că încalcă principiul egalității și demnitatea umană.

„Vom aștepta motivarea CCR pentru a vorbi despre următorii pași pe care trebuie să îi facem. Este clar că președintele Klaus Iohannis trebuie să își asume această decizie, care, iată nu este constituțională. Cred că așa cum fiecare dintre noi plătim pentru deciziile pe care le luăm, cred că și președintele Klaus Iohannis va plăti politic, cel puțin, pentru această decizie”, a spus Viorica Dăncilă.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















2852 vizualizari

  • +12 (12 voturi)    
    Unde era (Vineri, 19 iulie 2019, 19:25)

    Observatory [utilizator]

    “ demnitatea umană “ când a săvârșit și călcat legea?
  • +14 (14 voturi)    
    Pe bune? (Vineri, 19 iulie 2019, 19:33)

    constantinmarian [utilizator]

    Atata timp cat CCR este sub comanda PSD - Gheorghe Stan și Cristian Deliorga au devenit și ei judecători la Curtea Constituțională tot la propunerea PSD - de ce ne-ar mira că tanti Viorica încearcă acum discreditarea președintelui și ignorarea voinței celor care au votat la referendum?
  • +13 (13 voturi)    
    Tanti Vasilica,vezi ca se pot interzice OUGurile ! (Vineri, 19 iulie 2019, 19:39)

    Plagarus [utilizator]

    Pot fi interzise prin Constitutie si prin urmare,cloledjii matale din politica lucrativa pe persoane fizice,intra unde trebuie.
  • +12 (12 voturi)    
    Trebuie modificata constitutia (Vineri, 19 iulie 2019, 19:41)

    Alex56 [utilizator]

    Doamna Dancila nu ar trebui sa dea indicatii Presedintelui, pina nu-si asuma dinsa toate greselile facute in lupta impotriva justitiei si a statului de drept. Referendumul initiat de dl Presedinte a fost validat prin votul poporului, deci presedintele nu trebuie sa demisioneze. Rezultatul referendumului ar trebui insa sa duca la modificarea Constitutiei, daca altfel nu se poate. Nu este normal, ca rezultatul de la referendum sa nu devina aplicabil, deorece CCR are alta parere .
  • +12 (12 voturi)    
    Tanti, ca de obicei (Vineri, 19 iulie 2019, 19:48)

    ipolitic [utilizator]

    esti pe langa subiect. Johannis a avut un succes politic deplin cu referendumul, ca slugii vostrii de la CCR si alte excrescente PSD sunt marsavi ca de obicei, nu modifica vointa populara exprimata.
  • +14 (16 voturi)    
    Nu Iohannis.... (Vineri, 19 iulie 2019, 19:51)

    finutza [utilizator]

    ... va plăti pentru noua decizie a celor din CCR, ci chiar ei, judecătorii constituționali. Dar mai ales cei care susțin în continuare tagma celor care vor să scape de pedepse prin amnistie sau grațiere. Inclusiv politicienii, Viorico!
  • +14 (14 voturi)    
    La mintea voastra l-ati suspenda pe Klaus (Vineri, 19 iulie 2019, 19:52)

    Susufler0 [utilizator]

    ca sa fiti siguri 100% ca prezidentiabilul vostru va intra dupa numararea voturilor in toamna la categoria "s.a." ("si altii") !
    PS "Cel putin"... Te pomenesti ca vreti sa dati o OUG prin care sa-l obligati pe Presedinte sa intoarca statului banii cheltuiti cu organizarea Referendumului ! :))
    PPS. Ati fi in stare ! :))))
  • +14 (14 voturi)    
    Dancila si PSD-istii nici acum nu inteleg o iota (Vineri, 19 iulie 2019, 19:52)

    Habermas [utilizator]

    din ce se intampla. Ciocoilor, Tara se schimba in bine pentru ca Romanii se schimba in bine, incet incet. Romanii nu mai sunt dezorientatii de acum 25 de ani!

    1. Poporul este suveran,
    2. Constitutia poate fi schimbata, si va fi,
    3. Ciocoii sunt cei care vor plati. Si politic si mai ales penal. Iohannis a dat (impreuna cu cei care au sustinut demerseul lui) ocazia poporului sa-si manifeste suveranitatea. Pentru asta, poporul il (si ii) apreciaza si asta se va vedea din nou in scurt timp.

    4. Cu astfel de declaratii, scorpionii PSD nu fac decat sa-si tradeze natura pentru ca nu se pot abtine.
    5. Formularile din viitoarele amendamente la Constitutie pot fi formulate in asa fel incat sa satisfaca si rigorile drepturilor omului si vointa poporului suveran, de exemplu prin precizarea conditiilor si limitelor asociate amnistiei si gratierii. In plus, vointa exprimata a poporului poate fi respectata prin consolidarea unui corpus de legi care completeaza constitutia.
  • +10 (10 voturi)    
    ??? (Vineri, 19 iulie 2019, 19:54)

    falcoind [utilizator]

    Adica poporul decide, nu poate fi grațiat unul corupt,dar CCR-ul zice ca nu e asa ? interesant , da cine ... e CCR-ul asta . Poate noi ca popor ar trebui sa decidem prin vot anumite situații nu CCR-ul. Ar fi timpul sa ii mai aducem cu picioarele pe pământ pe acești asa ziși "zei" .
  • +11 (11 voturi)    
    ... (Vineri, 19 iulie 2019, 19:59)

    tirolez [utilizator]

    Vio se joaca cu focul.
  • +4 (4 voturi)    
    ooo da, va plati! (Vineri, 19 iulie 2019, 22:11)

    adrhc [utilizator]

    va plati negativ ...

    asta vrea sa fie un echivalent al conceptului (PSD) de crestere economica "negativa" atata doar ca in cazul de fata va duce pe plus in procentele filosofului de la Cotroceni; zic filosof pt. ca ma asteptam sa faca scandal sau macar sa zica ceva legat de tampenia asta cum ca CCR (sau oricine altcineva) poate sa interzica Poporului Roman sa faca ce vrea legat de el sau tara lui - cu tampenia asta in buzunarul PSD din pct meu de vedere suntem in plina dictatura PSD (crapale-ar capu' lor de mafioti).
  • +6 (6 voturi)    
    asta a fost vointa (Vineri, 19 iulie 2019, 22:19)

    ostrogotul [utilizator]

    poporului. Cine o sa plateasca o sa fiti voi, CCR. Iohanis,o sa plateasca pentru ca te-a numit PM.
  • +6 (6 voturi)    
    tovarasa (Vineri, 19 iulie 2019, 22:35)

    liviu_ [utilizator]

    parca dupa referendum ziceai ca ai inteles mesajul si ca respecti vointa poporului... acum gata?!

    ccr a facut un ABUZ ENORM in aceste zile... poate chiar mai mare decat ce a facut cu justitia... a INVALIDAT democratia!!!

    Eu sper ca voi sa platiti... cu sange!
  • +4 (4 voturi)    
    iohannis (Vineri, 19 iulie 2019, 22:43)

    liviu_ [utilizator]

    ar trebui sa ceara socoteala DIRECT CCRului p[entru TOATE magariile pe care le-au facut!

    vremea diplomatiei a trecut acum cateva luni!

    in momentul de faca tara este intr-o dictatura a psd , cu ajutorul ccr...
    sa ne gandim putin: ccr e al lor, csm la fel, iccj tocmai a devenit al lor... DNA si procuratura urmeaza f curand... momentan se baga in deriva prin amanarea numirii unui sef... exista SS si IJ care sunt ale lor...

    SINGURUL lucru care nu este (INCA) al lor este votul... daca trec softul pentru verificarea votului de la STS la AEP (unde si-au tras sef) PARIEZ sa psd brusc o sa castige cu MINIM 50% mai multe voturi!
    asta este singurul pas pentru ca romania sa fie dictatura...

    da ... sigur... armata nu e (teoretic) cu ei... dar armata este si cel mai probabil va ramane pasiva...
  • -5 (5 voturi)    
    NU va plati nimic... (Vineri, 19 iulie 2019, 23:52)

    Gigi Kent [utilizator]

    Desi orice om normal a spus de la inceput ca acest referendum e un cretinism pur si simplu, Iohannis nu va deconta nimic. Pentru ca fanii lui, multi si prosti, au fost in prealabil impachetati si spalati la creier ca CCR-ul e al PSD-ului...asta chiar daca Iohannis insusi a numit membrii acolo si acestia au votat la fel ca ceilalti.
    • +1 (1 vot)    
      Kentule, (Sâmbătă, 20 iulie 2019, 12:30)

      finutza [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Fanii ăia „mulți și proști”, gândind cu mai mult spirit de răspundere și cu mai mult patriotism decât „deștepții” pe care îi reprezinți, au for majoritari. Iar dacă mai ai o fărâmă de democrație în creier, ar trebui să accepți hotărârea lor.