Gabriela Firea anunță că ar candida la prezidențiale dacă e considerată soluția optimă de către PSD-ALDE-Pro România

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 18 iulie 2019, 14:23 Actualitate | Politic


Gabriela Firea
Foto: PMB
Primarul general al Capitalei, Gabriela Firea, a anunțat, la "Marius Tucă Show", că ar candida la alegerile prezidențiale dacă ar fi considerată o soluție optimă de către colegii din PSD, de către partenerul de coaliție ALDE, condus de Tăriceanu, dar și de către foștii colegi de la Pro România, scrie Mediafax.

Gabriela Firea a precizat că analizează și posibilitatea unei candidaturi independente la alegerile prezidențiale.

"Voi merge la CEx dacă voi fi primită. Trebuie să-i lăsăm pe colegii noștri din CEx și din țară să analizeze evantaiul de candidaturi. Categoric, colegii mei trebuie să aibă de unde să aleagă. Spunea doamna premier că sondajele sunt un ghidaj, dar nu sunt definitorii, sondajele de opinie, că trebuie să fie o decizie politică, practic organizațiile să-și asume candidatul. Au de unde să aleagă acum colegii noștri, este varianta doamnei premier, care a anunțat că se pune la dispoziția echipei și dorește să candideze, am făcut și eu această declarație astăzi, este și domnul președinte Tăriceanu sau alte opțiuni. Practic, colegii noștri vor avea de unde să aleagă, nu va putea nimeni să spună, în eventualitatea unui eșec, Doamne ferește, după prezidențiale că nu au fost soluții", a declarat Gabriela Firea, la emisiunea "Marius Tucă Show".

"S-a decis și în Comitetul Executiv să fie candidat PSD, dar eu am înțeles că nu oricare, pentru că noi trebuie să-i convingem pe partenerii de la ALDE și pe foștii colegi de la Pro România, să mergem împreună. Cumva, acel candidat X va trebui să obțină sufragiile și ale colegilor din Comitetul Executiv Național și ale ALDE și Pro România", a completat edilul.

Întrebată dacă nu se va întâmpla așa, Gabriela Firea a replicat: "Va fi foarte greu să intrăm în turul II. Foarte dificil. Spre imposibil".

Chestionată dacă va candida independent la prezidențiale în condițiile în care nu va fi candidatul PSD, primarul general a declarat: "Analizăm. Analizăm. Țara e mai mare decât granițele unui partid politic. Analizăm, eu cu mine în primul rând și eu cu colegii din țară care mă susțin și care m-au determinat să nu mai fiu atât de abruptă și hotărâtă să spun că nu intru în această competiție că nu mă privește, pentru că trebuie să mă privească. Pentru că dacă PSD nu câștigă prezidențialele sau dacă obține un scor mic, vom pierde toate alegerile următoare".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















8953 vizualizari

  • +17 (19 voturi)    
    bineinteles (Joi, 18 iulie 2019, 14:27)

    Mistrelutz [utilizator]

    ce mai conteaza ca,cu scurt timp in urma afirma ca ea tine la bucuresti si bucuresteni si nu o intereseaza presedintia..ea vrea sa faca pentru bucuresti. La cum si cat de des minte..nici ea nu mai stie ce zice.
    • +3 (3 voturi)    
      Gabi,ești soluția groaznică. (Joi, 18 iulie 2019, 17:30)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Mistrelutz

      Soluția optimă este,să fii dată urgent afară și din funcția de primar general al București.Ai distrus mai mult decât Oprescu.
  • +13 (19 voturi)    
    Maica Fifi (Joi, 18 iulie 2019, 14:35)

    Itsoc [utilizator]

    hai gabriela, baga mare, candideaza, vreau sa vad ce procent ti dau bucurestenii dupa cei 3,5 ani de realizari marete la PMB.

    Altfel, sa nu subestimam gura aia veninoasa de moldoveanca plecata de la tzatza vacii si ajunsa mare doamna de bucuresti.
    In dezbateri televizate ii va ingropa pe ceilalti candidati si ar avea sanse la T2 vs Iohannis, moment cand practic blatul PNL-PSD ar fi dat in vileag pentru ca doar asa IOhannis castiga fluierand:
    Un Barna in T2 ar avea sanse sa-l darame pe Iohannis si astfel Romania sa voteze primul presedinte anti-establshment, tanar. Vezi noul presedinte ucrainian, macron....
    • +12 (14 voturi)    
      Voluntareasa Vrea sa Scape de DNA (Joi, 18 iulie 2019, 14:46)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Itsoc

      cele 400 milioane fituite in 22 Gauri Negre este Cel Mai Consotent Abuz in Serviciu 1990 - ytd
  • +15 (17 voturi)    
    Imi dau lacrimile (Joi, 18 iulie 2019, 14:55)

    varavara [utilizator]

    Imi dau si lacrimile cand vad cata daruire, cat spirit de sacrificiu are firea pentru tara: s-ar sacrifica chiar si sa candideze la alegerile prezidentiale daca tara i-o cere!
  • +7 (7 voturi)    
    Da, te rugam chiar! (Joi, 18 iulie 2019, 15:06)

    Remarque [utilizator]

    Deci te-a lasat colegul Marius sa anunti la el ca vei candida...Foarte bine, o sa scape Bucurestiul in sfarsit de tine, abia astept. Si poate dispari din viata publica de tot.
    Promit sa urmaresc campania, nu a psd-ului, ci cea din online contra ta, plina de meme-uri creative. Pe tine te vor vota in final trei mămăițe, dar n-are nimic, important e ca ai avut expunere, nu? .
  • +8 (8 voturi)    
    Pandelico te paste pandemia rosie ot Voluntari (Joi, 18 iulie 2019, 15:18)

    Plagarus [utilizator]

    Promterista are o parere prea buna despre sine insasi.
    Pandele presedinte,tuta lui purtatoare de vorbe grele in campanie.
  • +6 (6 voturi)    
    Cod maro (Joi, 18 iulie 2019, 15:36)

    Eugen Ionescu [anonim]

    Eu zic sa-si ia tricou cu Superman, doar ea poate salva natiunea ! Gabriela e mai tare decat codul maro !
  • +6 (6 voturi)    
    Cum vrea sa castige, cu Sarma magica? (Joi, 18 iulie 2019, 15:42)

    Dalinar [utilizator]

    O transforma in Ansa si cheama Spiritele???
  • +2 (2 voturi)    
    suces! (Joi, 18 iulie 2019, 15:47)

    Ilenuca1 [utilizator]

    Sa nu uite setul de lături pe care le-a aruncat asupra familiei Johannis la Prezidentiale, poate vor fi de data asta de succes.
  • +5 (5 voturi)    
    Doamne fereste... (Joi, 18 iulie 2019, 15:55)

    Popcea [utilizator]

    Nu ne ajunge o tolomaca agramata prim ministru? Acum sa mai punem presedinte o tuta proasta?! Unde draq o sa ajungem?
  • +3 (3 voturi)    
    Sârma din duoden... (Joi, 18 iulie 2019, 19:47)

    Kwisatz Haderach [utilizator]

    ... a convins-o să se sacrifice pentru binele țărișoarei... si dă-i si luptă, neicusorule, ca la optzețisinouă