Corespondență de la Strasbourg

Viorica Dăncilă: Nu funcționarii și diplomații României au realizat Președinția Consiliului UE

de Claudiu Zamfir     HotNews.ro
Marţi, 16 iulie 2019, 17:58 Actualitate | Politic


Viorica Dancila
Foto: Hotnews
​Nu funcționarii și diplomații României au realizat Președinția română la Consiliul Uniunii Europene, a spus, marți, în Parlamentul European, premierul Viorica Dăncilă.

„Nu funcționarii și diplomații României au făcut, au realizat Președinția. Președinția a fost condusă de Guvernul României. La fiecare reuniune, ministrul a prezidat lucrările, a fost o foarte bună cooperare, pentru care i-am felicitat pe experții noștri, pe toți cei care s-au implicat, pe toți cei care au acționat cu adevărat pentru România, nu împotriva României”, a spus Viorica Dăncilă.

Ea i-a răspuns astfel europarlamentarului Dragoș Tudorache, care afirmase că meritul pentru Președinția română la Consiliul Uniunii Europene este al funcționarilor și diplomaților români, nu al politicienilor.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.














16507 vizualizari

  • +28 (38 voturi)    
    prstul nu e prost destul... (Marţi, 16 iulie 2019, 18:29)

    pehash [utilizator]

    a vorbit Vasilica din Videle.
  • +21 (25 voturi)    
    Intrebare (Marţi, 16 iulie 2019, 18:36)

    D.M.A.Gogu [utilizator]

    Tot ministrii au fost cei care au pregatit dosarele?
  • +16 (20 voturi)    
    Nu diplomatii (Marţi, 16 iulie 2019, 19:06)

    sipu [utilizator]

    Guvernul si ”lingaii”, au lucrat pt presidentia Consililuluii European . BRAVO ati facu o POZA !!!? sigur o sa fiti la PANOUL DE ONOARE al Consililului European .........
  • +18 (22 voturi)    
    Vasilico fa-te ca lucrezi si tu ceva lucru manual (Marţi, 16 iulie 2019, 19:11)

    Plagarus [utilizator]

    tehnOloaga de TRedus.
  • +23 (27 voturi)    
    si uite asa .... (Marţi, 16 iulie 2019, 19:12)

    asada [utilizator]

    ....lighioana asta isi arata intreaga ticalosie si inpertinenta !!! Guvernul codus de ea catastrofal numai ministrii competenti nu are !!! Daca au fost si sant atat de buni de ce bati toba de saptamani bune cu remanierea si restructurarea !!Hai sictir madam !!!!
  • +15 (15 voturi)    
    dancila (Marţi, 16 iulie 2019, 23:25)

    HoriaEnesel [anonim]

    Pana acum, o priveam cu oarecare mila. Acum, o privesc cu sila.
  • +5 (7 voturi)    
    A demonstrat ca... (Miercuri, 17 iulie 2019, 7:51)

    Costello [utilizator]

    .... habar nu are de toate procedurile, actiunile si munca depusa de cei care cu adevarat, s-au dedicat acestui eveniment, Tiganeala, tipic romaneasca! Dar ce pretentii sa mai avem de la......WD?!!!
  • +1 (1 vot)    
    aiureli (Miercuri, 17 iulie 2019, 11:36)

    Ilidia [utilizator]

    Din ciclul "lauda-te gura..."
  • 0 (0 voturi)    
    Foarte curand la matura (Joi, 18 iulie 2019, 12:06)

    ruskimushki [utilizator]

    sau langa hamster, depinde care seamana cu matura si care cu hamsterul.
    Si tot "guvernul" laolalta.
    Mai mincinos cine nu crede.