Firea pune în gardă PSD: Fără ALDE și Pro România nu avem șanse la prezidențiale

de N.O.     HotNews.ro
Luni, 15 iulie 2019, 12:26 Actualitate | Politic


Gabriela Firea
Foto: Facebook
Gabriela Firea nici nu a confirmat, nici nu a infirmat candidatura sa la prezidențiale, spunând că este deschisă discuțiilor, dar ”nu ar fi inteligent sau corect față de colegi” desemnarea unui candidat în urma unui ”aranjament” și că ar dori o ”discuție reală”. De asemenea, Firea a subliniat că fără colegii de la ALDE și cei de la Pro România PSD nu are șanse la prezidențiale.

”Fără aceste elemente nu avem șanse”, a declarat Firea, înainte de CEx, referindu-se la partenerii de la ALDE și partidul lui Victor Ponta, Pro România.

„De putut poate să candideze PSD și de unul singur, dar pentru a-și maximiza șansele, eu cred că trebuie să desemneze cel mai puternic candidat, cel mai votabil candidat și obligatoriu din punctul meu de vedere o alianță electorală cu ALDE și Pro România. 100% merg pentru această alianță”, a afirmat Gabriela Firea.

”Am primit mai multe telefoane în care mi s-a reproșat de colegii din țară, în special primari, au cumva sentimentul că nu vreau să mă implic, am un procent mare, sunt pe locul unu sau doi la încredere. Am reflectat. În acest context am făcut acea declarație de săptămâna trecută că particip la discuțiile la desemnarea candidatului”, a spus Firea, subliniind că este ”deschisă unor discuții, nu spun da sau nu, nu ar fi inteligent sau corect față de colegii mei, mi-aș dori să fie o discuție reală”.

”Ar fi păcat să reiasă acest candidat doar dintr-un aranjament”, a adăugat Firea.

Întrebată despre o eventuală desemnare a lui Tăriceanu drept candidat al alianței, Firea a spus că îl respectă, dar ”discuția trebuie să fie una pragmatică. Trebuie să mergem și la matematică”.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















4845 vizualizari

  • +18 (18 voturi)    
    Asa este (Luni, 15 iulie 2019, 12:30)

    mos ion roata [utilizator]

    Nu aveti sanse nici nici fara.
    • +7 (9 voturi)    
      asa zic si eu, (Luni, 15 iulie 2019, 13:23)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui mos ion roata

      ori cu ei, ori fara ei, D-na Firea tot nu are sanse.
      Cum de nu se duce sa o astepte pe Simona Halep la avion?/ Dupa turneul de la Roland Garros i-a facut mare petrecere pe stadion...acum cum de nu isi face reclama, fugind sa o astepte pe Otopeni?
      Poate o ia lumea la bumbaceala.
  • +8 (10 voturi)    
    Zambiti, (Luni, 15 iulie 2019, 12:42)

    persuasiv [utilizator]

    maine o sa fie mai rau.
  • +17 (17 voturi)    
    Adica,”votati-ma pe mine..... (Luni, 15 iulie 2019, 12:44)

    gigiN [utilizator]

    ......drept candidat”-dar nu spune ca oricum sansele lor tind spre zero!!
  • +19 (19 voturi)    
    !? (Luni, 15 iulie 2019, 12:54)

    jaoju [utilizator]

    auzi, coana mare ? alde e mort ! nu ca psd ar fi mai vioi...
  • +19 (21 voturi)    
    ;-) (Luni, 15 iulie 2019, 12:58)

    Soljenitin [utilizator]

    Prezidentialele mai sunt cum sunt.
    La parlamentare trebuie sa dati voi cu noada de pamant!
    • -1 (5 voturi)    
      Ce optimist esti !:-))) (Luni, 15 iulie 2019, 14:22)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Pana la ,,Parlamentare" pot sa fie aduse deja de Dragnea, Dancila si Tariceanu in Romania vreo 3 divizii de infanterie mecanizata rusesti.+ adio UE + adio NATO + Arestarea Opozitiei si trimiterea in Siberia .
      Surprizele Grupului Dragnea -Dancila -Fifor -Tariceanu + banii /agentii KGB-ului pot sa fie extraordinare in restul 2019 + 2020:
      Putin exporta vreo 200-250 de Km cubi de gaz pe an. (in crestere).
      Pretul este vreo 350 $ /1000 metri cubi.
      Asta inseamna ca daca Putin aloca actiunilor subversive KGB din Romania doar banii de pe vreo numai 3 km cubi / an asta inseamna cam
      1 miliard de $. !
      Asta inseamna numai doar vreo 1-2 % din exportul de gaz a Rusiei !.
      Pentru ce s-a intamplat in noptile de 22-23-24-25 decembrie 1989, cu impuscaturile in strada pentru sustinerea lui Iliescu, (vreo 900 de morti--fara mortii de la Otopeni / Sibiu/ Trosca) nu cred ca s-au alocat mai mult de 100 de mil de $.
      Inchipuie-ti ce se poate face cu o suma de 10 ori mai mare:
      1 Miliard de $ !
      Si hai sa ne inchipuim ca se aloca 10 Miliarde de $ ! = doar vreo 30 km cubi de gaz exportat din 250 km cubi / an !
  • +11 (15 voturi)    
    ... (Luni, 15 iulie 2019, 13:07)

    dumnezeu [utilizator]

    conjurația infractorilor.
    lipseșe udmr
    • +3 (7 voturi)    
      viiine...putina rabdare (Luni, 15 iulie 2019, 15:58)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui dumnezeu

      si se reintoarce si UDMR la masa hotilor.
  • +12 (12 voturi)    
    Asa, asa, (Luni, 15 iulie 2019, 13:10)

    Alexa.99. [utilizator]

    aliati-va cu unii ca voi, ca sunteti din acelasi material. Praf si pulbere.
  • +11 (11 voturi)    
    pe 100 de euro (Luni, 15 iulie 2019, 13:12)

    falcoind [utilizator]

    nu intrați in turul 2 .
    • +4 (4 voturi)    
      pe 1 000 000 euro (Luni, 15 iulie 2019, 15:58)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui falcoind

      ca nu intra!!
      • +2 (2 voturi)    
        Ai vostri 1 000 100 de euro (Luni, 15 iulie 2019, 17:49)

        alibaba: 10.8.18,26.5.19,HN [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        plus bugetul Romaniei pe cinci ani ca in turul unu nu vor depasi opt procente!
  • +9 (9 voturi)    
    e super (Luni, 15 iulie 2019, 13:15)

    razeshu [utilizator]

    sa mergeti impreuna si sa luati putin. in felul asta p$d ul nu si va mai permite luxul sa imparta voturi partidelor balama ca sa fie sigur ca trece el insusi pragul electoral.
  • +6 (6 voturi)    
    E bine! (Luni, 15 iulie 2019, 13:51)

    ber [utilizator]

    E bine ca Gabriela e deschisa!
    • +2 (2 voturi)    
      Cum se spune in popor (Luni, 15 iulie 2019, 15:17)

      Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui ber

      Ramai cracanat (de uimire)
  • +6 (6 voturi)    
    InvatatuRilii Pandelicai,catre fratii ei rosii (Luni, 15 iulie 2019, 13:53)

    Plagarus [utilizator]

    O piaza rea pt. Bucuresti si sperantele ei de o impacare cu loazele dragi.
  • +4 (6 voturi)    
    PSDragneev (Luni, 15 iulie 2019, 14:16)

    2016 [utilizator]

    si "elementele" ALDE si PRO Romania (dupa cum le denumeste Firea) nu au nicio sansa sa intre in turul doi! Intra Johannis + candidatul USR-PLUS, care se pare ca va fi Barna.
    Asa ca, vrabia Mihai Viteazu', nu au nicio sansa, romanii s-au fript o data in 2016, acum vor iesi masiv la vot, drept dovada 26 mai 2019.
    Anul viitor, PSD va lua dub 20%, iar ALDE sper sa nu intre in Parlament!
  • +3 (3 voturi)    
    Este complicat Gabi. (Luni, 15 iulie 2019, 15:15)

    asavreau [utilizator]

    Pro România vor să fie prezidețiabilul de la ei.ALDE îl vor pe Tăriceanu.PSD nu au pe cine prezenta.Cum rezolvați?
  • +3 (3 voturi)    
    D-na Firea si logica veche (Luni, 15 iulie 2019, 15:20)

    TrueBlue [utilizator]

    Ei nu au sanse pentru ca nu au oameni credibili. Daca electoratul a evoluat atunci vechile procedee utilizate pentru castigarea alegerilor nu mai corespund. Nu mai poti promite aiurea si mitui oamenii ca sa mai furi tu 4 ani. Si PNL ar putea sa se intrebe pe cine reprezinta ei?
  • +2 (2 voturi)    
    Numai atât D-na Firea? (Luni, 15 iulie 2019, 17:44)

    asavreau [utilizator]

    Mai căutați/Mai sunt gunoaie(politice) în România.Nu degeaba au înregistrat unii partide politice pe persoană fizică.Au ocazia să câștige și ei un ban acum.Este timpul alianțelor de te crucești!Voi PSD care vă credeți așa mari sunteți așa departe(de noi),că vă vedem așa de mici!Niște nemernici mici carte vor să ne fraierească.
  • 0 (0 voturi)    
    Drama comica in psd (Luni, 15 iulie 2019, 20:18)

    Dalinar [utilizator]

    Cine sa castige bey, ca aveti numai garoi si cotzoharle printer Cantidati?!!!
  • +1 (1 vot)    
    ALDE e un cadavru politic (Luni, 15 iulie 2019, 21:19)

    matali [utilizator]

    Vrea ingamfatul ala de Tariceanu sa il resusciteze dar mortul e mort.
  • 0 (0 voturi)    
    Urzeala tronurile nene nu gluma (Luni, 15 iulie 2019, 22:09)

    Ioko [utilizator]

    Firea nu va fi candidatul PSD la prezidenţiale pentru că asta ar fi însemnat ca gaşca care e acuma în spatele lui Dăncilă să se dea la o parte să lase loc celor ai lui Firea care nu se va întâmpla decât dacă Dăncilă ar trece în tabăra lui Firea.
    Acuma lui Dăncilă i-ar conveni că nu ar trebui să mai cadă toată răspunderea pe spatele ei numai că oricum nu îşi rezolvă problema pentru că tabăra lui Firea e şi tabăra care ar fi ieşit de la guvernare după europarlamentare aşa că dacă va ieşi prost la prezidenţiale oricum îşi pierde postul Dăncilă pentru că vor ieşi de la guvernare ca să mai salveze ce mai pot aşa că Dăncilă dacă mai vrea să fie importantă tot cu tabăra actuală trebuie să rămână.
    Problema este că fraierii care i-a găsit în tabăra actuală pentru prezidenţiale sunt atâta de slabi încât nu vor fi acceptaţi de partid că vor ieşi sub scorul lui Tăriceanu iar acest aspect o face pe Dăncilă să îşi pună pielea la bătaie la prezidenţiale de nevoie că nu au altul mai bun iar la un eşec toate se vor sparge în capul lui Dăncilă fără să se mai poată feri să mai supravieţuiască în posturile alea care îi place ei că îi oferă atâta importanţă mai ales că i se pupă mâna pe unde merge de e greu să laşi o astfel de viaţă.
    În acest moment problema la PSD e că sunt doi băieţi şi o fetiţă care amândoi vor fetiţa numai că fetiţa cu oricare ar merge nu are perspective de viitor că amândoi sunt doar nişte pârliţi şi are şanse să se întoarcă acasă la măsa ca ăştia după ce o folosesc o vor lăsa în drum.....mai e şi un pervers bătrân în vecini care îi face cu ochiul fetiţei dar ea nu şi nu că nu e de la ea din sat şi nu ar fi corect faţă de ăia din sat.