Tăriceanu anunță remanierea lui Meleșcanu: „Percepția publică îi afectează capacitatea de lucru”

de C.D.     HotNews.ro
Duminică, 14 iulie 2019, 22:34 Actualitate | Politic


Teodor Melescanu
Foto: Agerpres
Călin Popescu Tăriceanu a declarat, duminică seară, la Antena 3, că a avut o discuție informală cu cei din ALDE și au decis ca ministrul de Externe Teodor Meleșcanu să fie remaniat, transmite Mediafax. Liderul ALDE a precizat că Biroul Politic al partidului va decide, luni, și înlocuitorul acestuia.

„Am discutat cu mai mulți colegi din conducere într-o manieră informală și mâine (luni - n.r.) voi avea o reuniune a Biroului Politic în care voi propune remanierea ministrului de Externe. Cred că percepția despre ministru îi afectează capacitatea de lucru, cât și în cadrul Guvernului”, a afirmat Călin Popescu Tăriceanu, duminică, la Antena 3, întrebat dacă e dispus să remanieze unul sau doi miniștri ai ALDE.

Acesta a adăugat că îl apreciază pe Teodor Meleșcanu, însă percepția sa publică nu este favorabilă. Liderul ALDE a precizat că nu va partica la ședința de luni a partidului, fiind în concediu.

„Îl apreciez pe Teodor Meleșcanu, însă amândoi știm cât e de greu să lupți împotriva percepției publice. Am avut o discuție cu el pe acest subiect. La ședința de mâine, la care nu voi fi prezent, pentru că sunt în concediu, colegii mei vor stabili. Avem câțiva candidați și colegii mei vor alege unul dintre acești candidați. Colegii mei vor anunța după ședința Biroului Politic”, a conchis Tăriceanu.

ALDE se va reuni, luni, în ședința Biroului Politic, de la ora 13.00, la Parlament, potrivit unui anunț de presă al partidului.

Comitetul Executiv al PSD se reunește, luni, de la ora 12.00, la Parlament. Președintele partidului Viorica Dăncilă a anunțat că vor fi abordate teme precum remanierea, mobilizarea la prezidențiale sau rectificarea bugetară. Analiza premierul vizează opt ministere, inclusiv unele de la ALDE.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.














15737 vizualizari

  • +24 (26 voturi)    
    . (Duminică, 14 iulie 2019, 22:47)

    theo667 [utilizator]

    Ce cioace obosite ''sunt in concediu, colegii vor decide bla bla'' cand e clar ca inca o canapista (manescu) va ocupa postul de ministru externe
    • +3 (5 voturi)    
      Adică sa dat de gol. (Luni, 15 iulie 2019, 9:04)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui theo667

      Meleșcanu sa deconspirat ca trădător al românilor.Sa dat cu hoții și trădătorii de țară și nu mai poate continua că suntem cu ochii pe el.
    • +7 (9 voturi)    
      Si totusi (Luni, 15 iulie 2019, 9:13)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui theo667

      Pentru incalcarea dreptului constitutional la vot, doar atat se intampla? Il remaniaza si gata? Totul sub pres?

      Ce viata, frate... Si sluga, si sugativa la bani publici, nici nu face, nimic, face si ilegalitati, dar scapa basma curata.

      Normal ca se lasa toti de scoala si se fac parlamentari si senatori cand vad ce viata de lux pe nimic e asta.
    • +1 (3 voturi)    
      Mele in chestiunea R.Moldova, (Luni, 15 iulie 2019, 11:28)

      Dimijoarei_Obt [utilizator] i-a raspuns lui theo667

      a facut-o de oaie in cel mai samavolnic stil politic ! Daca striga: I'm a shit nu obtinea acelasi efect !
  • +2 (16 voturi)    
    Si Gavrileasca? (Duminică, 14 iulie 2019, 23:20)

    Intermezzo [utilizator]

    Pe ea cind o remaniaza? Abia cind vor fi in tara 50.000 de ursi?
    • +3 (7 voturi)    
      Ea este Ursul din Guvern (Luni, 15 iulie 2019, 7:05)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Intermezzo

      Credeam ca ai inteles asta
  • +18 (24 voturi)    
    Percepție? (Duminică, 14 iulie 2019, 23:34)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Când l-a propus avea percepția altfel? Nu era aceeasși canalie comunistă, pupincurist pe vremea lui Ceasca, oportunist, traseist politic si incompetent? CPT se dovedește ca a ramas aceeași c*vă bătrâna care a fost de când il stim.
  • +15 (19 voturi)    
    tot noi sintem de vina? (Luni, 15 iulie 2019, 0:09)

    U_swamp [utilizator]

    La 80 de ani, mai intra si securistii in depresie.
  • +14 (22 voturi)    
    Perceptia publica despre tine (Luni, 15 iulie 2019, 0:35)

    ostrogotul [utilizator]

    este ca esti mult mai rau decat Melescanu. Ala e numa' prost. Tu esti si prost, si escroc. Asa ca ai face bine sa te cari
    • +15 (19 voturi)    
      ? (Luni, 15 iulie 2019, 0:50)

      I [utilizator] i-a raspuns lui ostrogotul

      Melescanu numa prost? astia au scoala de securisti, stiu cum sa manipuleze. Ba mai fac pe prostii, ba mai dau vina pe altii (Base, Soros, americanii) orice numai sa raman ei. Melescanu nu pleaca. Doar rotesc cadrele.
  • +13 (17 voturi)    
    Dl Melescanu era greu de remaniat (Luni, 15 iulie 2019, 0:51)

    animatron [utilizator]

    Dumnealui a venit in ALDE cu propriul "micro-partid", o retea de influenta politica la nivel local si central pe care a intarit-o pe cand era seful SIE.

    Presedintele ALDE nu-l putea "da afara" ca pe un oarecare, a avut deja probleme interne cand l-a mazilit pe Daniel Constantin (acum formeaza echipa cu dl Ponta si au un partid, Pro-Romania, care merge mult mai bine decat se credea la inceput si de care dl Tariceanu incearca sa se apropie).

    Dl Melescanu e din "vechea garda" ante-Revolutie, un personaj tipic pentru acea nomenklatura bucuresteana care a parazitat guvernarea Romaniei de cand e Bucurestiul capitala (profitand ca administratia centrala angajeaza mai repede pe cei care locuiesc deja acolo).

    Romania e in cea mai buna perioada din Istoria ei, membra in cele mai puternice aliante militare si politico-economice de pe planeta, NATO si UE.

    "Greutatea" PIB-ului romanesc in interiorul UE creste constant de ani de zile, iar "greutatea geostrategica" e din ce in ce mai mare in ochii NATO, tara noastra ajungand chiar sa aiba o relatie de "partener strategic" cu USA.

    Sa pui ministru de externe pe un fost sef al SIE sau ambasador la Washington pe un fost sef SRI sunt decizii care se inscriau intr-un anume context european si regional.

    S-ar putea sa fie nevoie de o alta prezenta publica la nivel de minister de externe, Romania a parut cateodata mult prea discreta, chiar "tacuta", in situatii la care publicul astepta reactii mult mai vizibile ale diplomatiei noastre.

    S-a crezut in "eficienta" acestei discretii a diplomatiei romanesti, dar in ultima vreme au fost cel putin doua mari esecuri care pot fi puse in bilantul dlui Melescanu, fie si partial:
    -pierderea unui post de membru nepermanent in Consiliul de Securitate al ONU
    -solutia "marilor puteri" la criza politica de la Chisinau

    Adaugati si haosul de la alegerile din Diaspora si devine clar ca dl Melescanu nu mai putea fi sustinut politic de un domn Tariceanu nerabdator sa se prezinte la prezidentiale.
  • +13 (15 voturi)    
    Este momentul ca D-l Meleșcanu... (Luni, 15 iulie 2019, 2:11)

    Nyk1 [utilizator]

    ...să se bucure de pensia specială pe care fără îndoială o va primi pentru îndelungul serviciu adus țării.
  • +12 (14 voturi)    
    de`alde Manescu.... (Luni, 15 iulie 2019, 2:58)

    ber [utilizator]

    Pe familia Manescu ne-a bagat-o in politica vestitul presedinte Crin Antonescu, mazar end fazar of romanian
    liberal party. El sa raspunda de ce au facut si fac astia acum.
    • +7 (9 voturi)    
      Discreta in toate (Luni, 15 iulie 2019, 7:55)

      seb_h [utilizator] i-a raspuns lui ber

      Realizari in folosul Ro, ZERO!
      Ramona Manescu a trecut in declaratia de avere masinile si proprietatile detinute, dar a uitat sa mentioneze automobilul Porsche Cayenne si vila din Bruxelles, oras in care domiciliaza unul dintre cei mai longevivi europarlamentari ai Romaniei, cu trei mandate la activ.
      Electoratul a votat-o, pe listele Partidului National Liberal, de trei ori la rand: in noiembrie 2007, in iunie 2009 si in mai 2014. Anul acesta, ea nu mai figureaza printre candidati. Nici printre cei ai PNL, partid din care a demisionat acum doua veri, nici printre cei ai altor partide.
      In cei trei ani pe care i-a petrecut deja ca parlamentar la Bruxelles, 2007-2010, a castigat aproape 200.000 de euro. In aceeasi perioada, in garajul ei au mai intrat un Volvo, un Ford, un Audi si un scuter marca Aprilia. Tot atunci, Manescu si-a cumparat si o locuinta de vacanta. Un apartament cu trei camere, la baza partiei din Predeal, pentru care a platit 45.500 de euro.
      Autovehiculele enumerate mai sus si apartamentul din Predeal au fost inscrise in declaratia de avere, dar Porsche-ul Cayenne, in valoare de 125.000 de euro, care i-a fost furat in 2010, nu.
      In perioada 2007 – 2010, familia Manescu nu a cumparat doar masini, ci si proprietati imobiliare. La apartamentul de la Predeal, se adauga un alt apartament in Predeal, in acelasi bloc ca si primul, si inca doua apartamente de lux in Constanta – achizitionate pe numele tatalui Ramonei Manescu, cu circa 800.000 de euro.

      Folosindu-se de numele tatalui Ramonei Manescu, sotii Manescu au incasat, intre 2005 si 2007, 3,7 milioane de euro din cele 4,5 obtinute prin acapararea si vanzarea unor terenuri retrocedate in Bucuresti. Diferenta, de pana la 4,5 milioane de euro, a fost obtinuta prin operatiuni similare, derulate pe numele unei matusi si a unui unchi de-ai europarlamentarului PNL.

      Vila din Tervuren, in care sotii Manescu domiciliaza in Bruxelles, este absenta din toate declaratiile de avere depuse, de-a lungul timpului.
      • +6 (6 voturi)    
        Nu numai (Luni, 15 iulie 2019, 8:36)

        Cetateanu [utilizator] i-a raspuns lui seb_h

        Asta cum zero nu-s deacord. Madam in calitate de Euro-rahat (n-am alta rima) a pus pe minus RO - deci nu zero. Terenurile retrocedate sunt in cel mai bun caz "drepturi" litigioase. Mafia retrocedarilor a avut in primarele "care nu e" Manescu un om de baza ca si in cazul prietenilor lui Poteras si Mutu. Altfel cum credeti ca faceau rost de terenuri - mintea putina nu-l ajuta. Mai de baza au fost cracii si desuurile dnei Euro-dep. decat priceperile individului., si asta inca din vremurile de demult decand colaborau "strans" cu alde Catarama. Da va dati seama ca acest combinator a fost trezorierul PNL sub Antonescu? Ca o mica oservatie: acum imi dau seama cu ii era adresata chemarea "suge-o ramona" :)) lansata de Ciobanu.
  • +6 (8 voturi)    
    PARICEANU!! (Luni, 15 iulie 2019, 6:43)

    yura [utilizator]

    DAR PERCEPTIA PUBLICA DESPRE D-voasta TOVARASE TARICEANU NU DARAMA PARTIDUL????ATI DEVENIT DEJA ""GROPARUL""PARTIDULUI!!!!ASA CA...
  • +6 (8 voturi)    
    Cǎ.-C.-A. Tariceanu, pute-rnicul naţiei! (Luni, 15 iulie 2019, 7:46)

    ofCAER [utilizator]

    Pe 11 iunie moţiunea simplǎ anti-Meleşcacanu a picat în Senat. Întrebare: la acel moment „percepţia publicǎ” despre ǎsta era una bunǎ??? Altǎ întrebare: fix în luna incheiatǎ i s-a defectat lu’ Meleşcacanu „capacitatea de lucru, cât și în cadrul Guvernului”?
    Tariceanu vrea sa ne spunǎ cǎ degeaba boboru’ demonstreazǎ, el e tare şi face numa’ ce vrea muschiu’ lui “intelectual”. Evident, cînd i se scoalǎ (iar asta, vedeţi bine, dureazǎ ca la o lunǎ).
    Ori poate “analiza” lu’ Meleşcacanu fǎcutǎ de analfabetǎ (coroboratǎ cu mulţime de sesizǎri ale ambasadorilor!) a demonstrat vina clara în organizarea proasta a alegerilor în diaspora şi au inventat aceastǎ “ieşire onorabilǎ”?
    De-o fi una, de-o fi alta, Cǎ.-C.-A. T.u’ pute rǎu!
  • +6 (8 voturi)    
    mda, (Luni, 15 iulie 2019, 8:00)

    nahir [utilizator]

    percepția publicului nu-l mai lasă să tricoteze cu degetele de la picioare.
    Săracul de el. Ce-ar mai fi muncit el dar a dreaq percepție, îi mumifică toate acțiunile.
    2 senili.
  • +4 (6 voturi)    
    fatarnici (Luni, 15 iulie 2019, 8:08)

    Ilenuca1 [utilizator]

    A se citi: perceptia publica este de vina că Melelşcanu nu a asigurat conditii să nu poata vota mult mai multi români din strainatate, la recentele alegerii...
  • +3 (5 voturi)    
    plecati toti acasa (Luni, 15 iulie 2019, 9:29)

    Kosmos [utilizator]

    Dinozauri obosoti si tradatori..daca romanii aveau batbatie va scoteau in suturi afara
  • -1 (1 vot)    
    Dupa ultimile alegeri cei din ALDE au capacitatea (Luni, 15 iulie 2019, 11:15)

    ty [utilizator]

    de lucru afectata. Se pot lua de mana cu PSD . . .
  • 0 (0 voturi)    
    Paralele inegale (Luni, 15 iulie 2019, 22:01)

    Rafaila [utilizator]

    "amândoi știm cât e de greu să lupți împotriva percepției publice"
    Lupta cu statul paralel... Statu-palma-barba-cot! Valea. E greu de luptat cu oamenii.