Răzvan Cuc: Podul peste Dunăre și Autostrada Sudului, prioritare pentru Teleorman, vor fi realizate

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 14 iulie 2019, 14:18 Actualitate | Politic


Razvan Cuc
Foto: Agerpres
Ministrul Transporturilor Răzvan Cuc a spus, duminică, la conferința de alegeri a PSD Teleorman, că obiectivele de infrastructură prioritare pentru acest județ, Autostrada Sudului și podul peste Dunăre de la Zimnicea, vor fi realizate și că s-au făcut pași importanți în acest sens, scrie Mediafax.

„Primul lucru și cel mai important este Autostrada Sudului. Suntem într-un stadiu avansat, din cei 195 de kilometri, cât va avea Autostrada Sudului, 70 vor traversa județul Teleorman. Și să văd eu că vine cineva să ne spună că nu este necesară o autostradă pe sud și o să-l invit să vină pe DN 6, și să mergem și în cursul dimineții și al după-amiezii, să vadă exact ce înseamnă trafic și cât de importantă e autostrada”, a declarat Răzvan Cuc, care a precizat că proiectul va fi realizat în parteneriat public-privat, ceea ce va duce la urgentarea lucrărilor.

„A fost scos la licitație studiul de fundamentare, va fi finalizat la sfârșitul lunii iulie, în august vom intra cu hotărârea în Guvern, după care în luna septembrie vom scoate atribuirea pentru firma care va veni să construiască”, a mai spus ministrul Transporturilor.

Cel de-al doilea proiect prioritar pentru județ este, în opinia lui Răzvan Cuc, podul peste Dunăre de la Zimnicea-Svishtov.

„Un alt proiect deosebit de important, care se va face, este podul peste Dunăre Zimnicea și Svishtov. Partea română a urgentat foarte mult acest obiectiv, am avut discuții cu bulgarii despre acest obiectiv, s-a intrat cu memorandum în Guvern. A urmat o perioadă practic de negociere. (...) Am vorbit cu ministrul Transporturilor din Bulgaria, ei ne-au dat câteva puncte generale, eu astăzi i-am prezentat doamnei prim-ministru acordul care se va face între Guvernul României și Guvernul Bulgariei pentru implementarea acestui pod”, a precizat Răzvan Cuc.

El a mai spus că este nevoie și de dezvoltarea infrastructurii adiacente, cum ar fi centura de ocolire de la Zimnicea, dar și reabilitarea DN51 și DN52, care vor fi demarate în scurt timp.

















6743 vizualizari

  • +27 (27 voturi)    
    sigur! (Duminică, 14 iulie 2019, 14:22)

    codyrocco [utilizator]

    vor fi terminate din cuc!
    • +7 (7 voturi)    
      Moldova (Duminică, 14 iulie 2019, 17:37)

      florinos [utilizator] i-a raspuns lui codyrocco

      Nimic despre Autostrada Moldovei, ultima data era o prioritate pentru conducerea PSD.
      • +5 (5 voturi)    
        Prioritate maxima (Duminică, 14 iulie 2019, 20:16)

        mimiloi [utilizator] i-a raspuns lui florinos

        nu este nici Pitesti-Sibiu, nici Ploiesti-Brasov... A! Uitasem... se lucreaza intens.
  • +24 (24 voturi)    
    Bataie de joc (Duminică, 14 iulie 2019, 14:22)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Bătaia de joc continuă. Acest politruc incompetent e o sluga a mafiei din Muntenia si un demagog fara pereche, complice la hotiile psd.
  • +15 (15 voturi)    
    urgenta (Duminică, 14 iulie 2019, 14:34)

    anion [utilizator]

    Astia vor sa faca autostrada sudului inaintea autostrazii Sibiu-Pitesti, de dragul lui Dragnea.
  • +23 (23 voturi)    
    Da,da.. (Duminică, 14 iulie 2019, 14:48)

    I.Anton [utilizator]

    Asa cum au fost realizate si cele 8 spitale regionale, cele cateva sute de scoli,etc...niste hoti mincinosi...cine dracu va mai crede?...
    • +16 (16 voturi)    
      E pe bune (Duminică, 14 iulie 2019, 15:41)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui I.Anton

      Din ce am inteles, de la surse din interiorul partidului, va fi gata pe 30 Februarie douazeci douazeci.

      Si vor denumi neoficial proiectul dupa un dizident, un detinut politic, o victime a statului paralel, aparent am auzit ca a fost persoana mare, iubita si nemaipomenita, deloc certata cu legea.
  • +19 (19 voturi)    
    nimic concret (Duminică, 14 iulie 2019, 15:05)

    madafaca [utilizator]

    VORBE si atat.
    "am urgentat"
    "s-au facut pasi importanti"
    "suntem intr-un stadiu avansat" - de ebrietate probabil..
    Deci practic ei n-au facut nimic palpabil, ceva sa se poata contoriza, o bordura pusa in mijlocul nicaieriului, CEVA.
    Doar povesti, gargara...
  • +17 (17 voturi)    
    Eu il pot invita in toata (Duminică, 14 iulie 2019, 15:10)

    nghe [utilizator]

    tara ca sa-i arat nevoia de autostrazi.
    In special cele solicitate de Ford si Renault.
    Nu stiu cum dezvolta limbricul asta tara, cu o autostrada
    in Teleorman.
    • 0 (0 voturi)    
      Gura pacatosului (Luni, 15 iulie 2019, 21:59)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui nghe

      adevar graieste. Recunoste ca autostrada sudului este prioritara doar pentru Teleorman. Nu pentru Romania ! Atunci sa o faca consiliul judetean Teleorman din banii teleormanenilor. Dragnea poate avea aici o contributie substantiala. De fapt cred ca ar putea sa o faca doar din banii lui Dragnea. Sii ii mai raman hotului destui.
  • +13 (13 voturi)    
    Unde trebuie nu fac. (Duminică, 14 iulie 2019, 15:16)

    asavreau [utilizator]

    Ăștia fac pod peste Dunăre la Zimnicea să treacă cu bicicleta ori trotineta la bulgari că trafic auto este zero la Zimnicea.Și autostrada zisă a sudului,este ceva marca PSD.Pleacă de nicăieri și ajunge la nicăieri.Știe cineva ce trafic va fi pe respectiva autostradă?Știind că nu-i trafic vor pune asfalt direct peste pământ și privită de sus va părea că-i autostradă.Banii se vor cheltui ca pentru o autostradă adevărată.Și încă o chestie,există un pod nou(auto+CF)la Calafat.Ne spune Cuc ce trafic este pe acel pod și ce trafic va fi la Zimnicea?
  • +10 (10 voturi)    
    Totul se invarte in jurul TeleOltului (Duminică, 14 iulie 2019, 15:58)

    Dalinar [utilizator]

    CucMuc asta, nu de unde naiba l-au mai inventat psedistii, ca e prost gramada!!!
  • +10 (10 voturi)    
    . (Duminică, 14 iulie 2019, 16:00)

    theo667 [utilizator]

    'Rati ai racu cu parteneriatele voastre public privat!!
    Unu' n-ar spune ''acceleram la maxim absobtia fondurilor europene, am accesat 100% ce ni se cuvenea!''
  • +10 (10 voturi)    
    Inca un pod inutil (Duminică, 14 iulie 2019, 16:01)

    Alexos [utilizator]

    Dupa cel de la Calafat, aflat intr-o locatie in care infrastructura rutiera este prost dezvoltata de ambele parti ale Dunarii, cel de la Zimnicea, cu aceeasi problema, in plus, prea aproape de cel de la Giurgiu. Bani aruncati pe apa Dunarii. Ambele tari ar trebui sa se orienteze spre Bechet. Ideal ar fi la Corabia, daca Bulgaria ar fi hotarata sa construiasca un drum decent de 20 km pana la Plevna.
  • +4 (4 voturi)    
    Prioritatea pt Teleorman vs Romania (Duminică, 14 iulie 2019, 17:05)

    V. Istina [utilizator]

    Omul asta pare sa fie asa cum arata in poza: un / sinistru, o sluga de partid ordinara.

    Romania este evident undeva la coada listei de prioritati, pe primul loc: Teleormanul.

    Inca o dovada: guvernare anti-romaneasca! Interesele mafiei regionale deasupra intereselor nationale.
  • +2 (2 voturi)    
    podul dintre poduri si autostrada spre nicaieri! (Duminică, 14 iulie 2019, 17:36)

    Antenistontel [utilizator]

    judetul teleorman este aproape de zero ca economie, este depopulat, imbatranit, slab educat, deci nici sa vrei sa faci acolo pe viitor ceva, nu ai cu cine si pentru cine!
    zimicea are maxim 14.000 de locuitori, cu tot cu morti, alexandria 40.000!

    https://adevarul.ro/locale/alexandria/alexandria-mai-nesigur-oras-romania-intr-un-studiu-despre-siguranta-vietii-1_58ac1f6e5ab6550cb8ad5e87/index.html
  • +2 (2 voturi)    
    bai criminilalilor (Duminică, 14 iulie 2019, 18:07)

    yellowdog [utilizator]

    de Moldova nu ati auzit????
  • 0 (0 voturi)    
    hint: d-le ministru cititi va rog despre (Duminică, 14 iulie 2019, 20:46)

    N.S. [utilizator]

    Apolodor din Damasc! poate de mila, de sila, de rusine, se va realiza acest pod!
  • 0 (0 voturi)    
    Alegeri dibace! (Duminică, 14 iulie 2019, 22:18)

    AsaCeva [utilizator]

    Scria cineva, repetat, pe undeva, ca este nevoie de alegeri anticipate. Si nu oricum. Ci dibace. Daca mai stam un an cu astia veti auzi mult mai multe nazbatii. Deci cum declansam alegeri anticipate? Pentru ca altfel este in van!
  • 0 (0 voturi)    
    aiureli (Luni, 15 iulie 2019, 10:32)

    Ilidia [utilizator]

    Minte cum respira...