PMP propune PNL și USR un acord preelectoral. Tomac: Să ne asumăm că vom corecta toate abuzurile PSD

de C.D.     HotNews.ro
Vineri, 12 iulie 2019, 12:09 Actualitate | Politic


Eugen Tomac
Foto: Facebook
​PMP propune PNL și USR semnarea unui acord, înainte de alegerile prezidențiale, în care să-și asume că o nouă majoritate formată de aceste partide va corecta derapajele PSD în domeniul Justiției.

„Îmi este greu să cred că actuala majoritate parlamentară va ține cont de raportul GRECO, dar există o soluție, ca partidele de Opoziție să încheie un acord preelectoral, chiar înainte de campania prezidențială, prin care să-și asume angajamente ferme că vor corecta toate aceste abuzuri ale PSD în ceea ce privește funcționarea justiției și le vom corecta imediat după ce se va instala o nouă majoritate în Parlament, în urma alegerilor de anul viitor”, a declarat președintele PMP, Eugen Tomac, la RFI.

















933 vizualizari

  • -3 (7 voturi)    
    Logic. (Vineri, 12 iulie 2019, 12:14)

    Habermas [utilizator]

    Da, cred ca trebuie facut acest acord. Pentru clarificarea apelor. Mai ales ca PNL, USR-PLUS si PMP au fiecare identitatea lui si deci nu se calca pe picioare.

    Dar este important sa se coordoneze ca sa poata impreuna sa calce in picioare PSD-UDMR-PNL.
    • +1 (1 vot)    
      O mica corectura (Vineri, 12 iulie 2019, 13:52)

      Metec [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

      Cred ca ai vrut sa scrii PSD-UDMR-ALDE, nu PSD-UDMR - PNL. Altfel, ar putea rezulta ca PNL trebuie sa calce in picioare PNL! :)
      • +1 (1 vot)    
        Da, asa este. Mea culpa. (Vineri, 12 iulie 2019, 15:21)

        Habermas [utilizator] i-a raspuns lui Metec

        Multumesc!
  • +2 (10 voturi)    
    Adica (Vineri, 12 iulie 2019, 12:15)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    PMP = mafia porocalie
    PNL = USL + PD

    Cu sa faca USR alianta cu asemenea grrupari de infractori? Sa ii reprezinte nulitati politruce ca Turcan, Gorghiu, sau fosti turnatori la Secu precum Basila?
    • +1 (3 voturi)    
      Ce analiză-i asta? (Vineri, 12 iulie 2019, 13:04)

      prec [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      PD = mafia portocalie iar PMP sunt ultrașii portocalii.
      Și cum să renunțe peneleaua la multele colaborări „fructuoase” cu pesedeaua? Vezi pensiile „speciale” unde au votat cu ambele copite.
  • +1 (5 voturi)    
    .... (Vineri, 12 iulie 2019, 13:01)

    tirolez [utilizator]

    Pe-o parte iese Tomac cu mesaje din astea,pe cealalta parte Basescu, mare fan Dancila mai nou, care ataca raportul GRECO. Ok...
  • 0 (6 voturi)    
    USR-ul trebuie să se ferească de ăștia. (Vineri, 12 iulie 2019, 13:06)

    prec [utilizator]

    PNL-ul este infestat de ciuma portocalie iar vechii peneliști de pesedism, vezi U.S.L.-ul.
  • +1 (7 voturi)    
    PMP ala cu baselu? (Vineri, 12 iulie 2019, 13:06)

    Francisc 1 [utilizator]

    care-i tot da cu " abuzurile" pe la RTV si ANTENE? Pai voi credeti ca mai prindeti 5% mai baieti ?
  • 0 (2 voturi)    
    PMP, ... (Vineri, 12 iulie 2019, 15:20)

    Kwisatz Haderach [utilizator]

    ...adică Partidul Matelotului Petrov, are tupeul să mai propună pacturi USR după ce șeful lor suprem atacă justiția la televizor