Dăncilă nu exclude să fie candidatul PSD la alegerile prezidențiale: Dacă partidul îmi va cere, nu voi face pasul înapoi -UPDATE

de DG     HotNews.ro
Joi, 11 iulie 2019, 10:49 Actualitate | Politic


Dancila la TVR
Foto: Captura TVR1
Premierul Viorica Dăncilă a declarat joi că nu exclude să candideze din partea PSD la președinție, dacă partidul o va cere.

”Dacă nu există o altă opțiune care efectiv să ne ducă spre turul II, dacă partidul îmi va cere, nu voi face un pas înapoi, dar opțiunea mea este să merg în spatele altui candidat”, a declarat Dăncilă, la DC News, întrebată dacă ia în calcul o candidatură la președinție.

Dăncilă a spus că are deja o primă evaluare privind sondajele pentru desemnarea candidatului PSD la alegerile prezidențiale, dar a anunțat că vrea un nou sondaj astfel încât să vadă cum se poziționează primii 2-3 candidați.

”Vrem să avem un candidat care să maximizeze șansa PSD. Pentru noi nu a fost ușor, cu președintele partidului arestat, nu a fost ușor să recuperăm în timp relativ scurt. (...) Am discutat cu colegii, am introdus în sondaje pe toți cei care și-au exprimat dorința, am introdus și un alt candidat independent, nu am dat nume, l-am introdus și pe Tăriceanu„, a mai declarat Dăncilă.

Ea a mai susținut că PSD poate câștiga alegerile pentru că este un partid care a avut o guvernare eficientă.

”Am o primă evaluare, acum vreau să fac un nou sondaj astfel încât să vedem primii doi, primii trei cum stau în sondaje. Pentru mine este important ca partidul să câștige alegerile. Eu vreau ca în următoarea perioadă să creăm un val de încredere. PSD este un partid de succes, nu a făcut niciodată nimic împotriva românilor, am avut o guvernare eficientă, am fost mereu aproape de oameni și cred că suntem o alternativă pentru România și viitorul președinte poate fi de la PSD”, a mai comentat liderul PSD.

















6701 vizualizari

  • +30 (32 voturi)    
    Așa, Veorica, nu te lăsa. Participă, te rugăm. (Joi, 11 iulie 2019, 10:55)

    prec [utilizator]

    Să fie circul complet.
    • +10 (10 voturi)    
      de la Veorica! (Joi, 11 iulie 2019, 12:51)

      lambda [utilizator] i-a raspuns lui prec

      Partikip!
      • +3 (5 voturi)    
        Stai ca vine 10 august! (Joi, 11 iulie 2019, 13:48)

        pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui lambda

        Vedem dupa aia!
  • +22 (24 voturi)    
    Perversa femeie... (Joi, 11 iulie 2019, 10:57)

    bancher [utilizator]

    asta e mai periculoasa decat Dragnea,,,asemanarea este ca ambii sunt la fel de ticalosi, diferenta este ca la Dragnea stiai la ce sa te astepti, pe cand Dancila e tacuta si actioneaza pe la spate...
    • +7 (7 voturi)    
      Nu e mai periculoasa (Joi, 11 iulie 2019, 13:05)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      decat Dragnea. In traditia rusa barbatul conduce.
      De la fica lui Petru I, cu mama lituanianca sau deutsch, pe la 1760, nici o rusoaica nu a mai condus poporul rus.
      ,,Rusoaicele Conducatoare,, gen Dancila, in Romania, sunt preferatele romanilor vranceni Oprisan, Pipidi, Cristoiu, olteanul Dinescu, care are soacra rusoaica s.a.m.d.
      La olteanca Olguta Vasilescu se petrece un remarcabil: Are sot un turc, Claudiu Manda, urmas al turcilor lui Pasvante din Vidin, care au jefuit Craiova pe la 1770. Dar ca sefa de partid o sustine pe Dancila, urmasa a rusilor care au jefuit Basarabia.
      • 0 (2 voturi)    
        Ultima conducatoare femeie (Joi, 11 iulie 2019, 15:15)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

        a fost Ecaterina cea mare a Rusiei, care a murit in 1796.
        • +2 (2 voturi)    
          Ekaterina era deutsch. (Joi, 11 iulie 2019, 19:08)

          Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui bancher

          Taica-su Casa Anhalt-Zerbst, (acum inclus in landul Saxonia -Anhalt)
          Iar maica-sa: Casa Holstein - Gottorp (nordul Deutschland) si care avea mama din Baden (probabil un fel de svabi).
    • +1 (1 vot)    
      mai degraba fudula rau (Joi, 11 iulie 2019, 14:49)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      in felul asta isi conffirma prostia .....

      asta da profil de candidat, in linie cu cerintele ciumei rosii
  • +14 (14 voturi)    
    Nu am baut lapte dimineata (Joi, 11 iulie 2019, 10:57)

    dcotoara9 [utilizator]

    dar ar merge unul acum ca sa tin minte aceasta stire
  • +28 (28 voturi)    
    cred ca este (Joi, 11 iulie 2019, 10:59)

    mos ion roata [utilizator]

    candidatul cel mai potrivit. Conform traditiei, psd va pierde alegerile prezidentiale iar meritul este si al veoricai.
    • +1 (1 vot)    
      Băieții și fetele din Ciuma Roșie care (Vineri, 12 iulie 2019, 8:56)

      Rescator [utilizator] i-a raspuns lui mos ion roata

      și-au manifestat dorința de a candida la Președenție (vreo șase până acum) vor avea mari
      dezamăgiri.Și dacă candidează in grup nu trec de
      15%.Trebuie să ieșim masiv la vot la alegerile din
      2019 și 2020 pentru a scăpa definitiv țara de
      bolșevicii antieuropeni și profund corupți.
  • +12 (12 voturi)    
    ca la pioneri Barbilico (Joi, 11 iulie 2019, 11:00)

    U_swamp [utilizator]

    Pai ce te invata partidul comunist cind erai `pionera`? Tot inainte!!!
  • +14 (14 voturi)    
    Doamne apără și păzește! (Joi, 11 iulie 2019, 11:03)

    osica [utilizator]

    ..
  • +22 (22 voturi)    
    Nice one (Joi, 11 iulie 2019, 11:08)

    Fiiatent [utilizator]

    Lol. Ii tremura gușa lui Tradiceanu cand citeste stirea asta. Mai ales ca are sanse clare avand in vedere ca acel 4% nu inseamna nimic. Stie el de la Churchill.
  • +16 (16 voturi)    
    buahahahahaa! (Joi, 11 iulie 2019, 11:12)

    Soljenitin [utilizator]

    Dancila presedinte :))))))))) Si cica ea este cea mai buna varianta a PSD :))))))))))))))) Dar de ce rad, este foarte bine pentru Romania ca vrea Cotcodancila sa candideze :)))
  • +13 (13 voturi)    
    Daca Partidul si poporul imi cere, (Joi, 11 iulie 2019, 11:12)

    Alethea [utilizator]

    voi face orice, zic eu, pot omori in numele lui, pot trada (e usor de autojustificat, o arata atat de amar istoria noastra), imi pot face harakiri, daca am tradat partidul(asta insa n-o prea vedem, de ce oare?)
  • +22 (22 voturi)    
    fara limite.... (Joi, 11 iulie 2019, 11:15)

    asada [utilizator]

    .....nerusinarea acestei panarame !!!! Docilitatea ei este emotionanta ,daca ii cere partidul nu se da in laturi de la nimic,asa cum nu s-a dat in laturi de la toate porcariile comandate de borfasul care a adus-o la guvernare !! Mai mult este in stare sa manance si un rahat daca ii cere partidul ,fara sa ii puta sau sa i se faca greata !!!Gadilata sub guse de golanii din PSD-ALDE-UDMR ,in prostia ei monumentala se crede indreptatita sa acceada in cea mai inalta functi a statului !!! Cu toata sinceritatea HAI SICTIR !!!!
  • +19 (19 voturi)    
    Viitorul presedinte poate fi de la PSD. (Joi, 11 iulie 2019, 11:16)

    Florin Muşat [anonim]

    Asta ar fi una dintre glume.
  • +15 (15 voturi)    
    s-a mutat iUmor de dimineata? (Joi, 11 iulie 2019, 11:19)

    jorj_bv [utilizator]

    ar merita o infrangere d-aia dureroasa.
  • +9 (9 voturi)    
    Alegerea (Joi, 11 iulie 2019, 11:20)

    ruskimushki [utilizator]

    ar insemna exod biblic.
  • -2 (10 voturi)    
    MUAHAHAHAHA (Joi, 11 iulie 2019, 11:24)

    Brutus2 [utilizator]

    Ne-am dat naibii bahhhhh!!!
    Cel mai urat dintre presedinti, Basescu - Romania!
    Cel mai tacut dintre presedinti, Johannis - Romania!
    Cel mai dezastruos dintre presedinti, Constantinescu - Romania!

    Asta insa o va intrece pe toate! Romania va intra in analele lumii intregi! Dancila presedinte.... Vai de capul nostru, mor!!!!
    • +8 (8 voturi)    
      mda (Joi, 11 iulie 2019, 13:01)

      SoulSearcher [utilizator] i-a raspuns lui Brutus2

      basescu si iohannis sunt pistol cu apa pe langa tanti dancila secretara de la videle

      sau nea mos ion iliescu care ne-a pierdut cel putin 10 ani din istoria tarii prin loviturile sale de stat din 1990 si 1999
    • +1 (1 vot)    
      L-ai uitat (Joi, 11 iulie 2019, 13:24)

      2016 [utilizator] i-a raspuns lui Brutus2

      pe tatucul Iliescu! El ce profil are?
  • +9 (9 voturi)    
    a grait foaie verde maracine (Joi, 11 iulie 2019, 11:32)

    snowflake [utilizator]

    Sun sigur ca nici macar ea nu crede ce spune iar acest lucru nu o face altceva decat ipocrita.
  • +10 (10 voturi)    
    Hai maiiiii.... (Joi, 11 iulie 2019, 11:43)

    Absurdistanul [utilizator]

    cat sa suportam mediocritatea si pana unde?
    toata tara asta devine un cumul de gasti care nu au nimic de a face cu o organizare statatala.

    e dreptul fiecaruia sa candideze, dar nu si al partidelor de a propune pe oricine. de aceea scade si atentia sociala, ca ai lor nu voteaza decat pe cine cunosc de la tv/fb.

    cat sa mai suport mediocritatea generalizata la nivel de stare de fapt? ca cei care vor normalitate, se pare ca suntem in minoritate evidenta.
  • +13 (13 voturi)    
    Asta e gluma de Times New Roman, corect? (Joi, 11 iulie 2019, 11:51)

    bigbrother [utilizator]

    Imaginati-va o discutie a lui Dancila cu MacAron sau Merkel vorbind despre justitia in Romania in care "orice om ii este frica de o plangere penala", iar la final cerandu-le sa "make a photo" si chicotind ca o scolarita: "He he"

    Sau Dancila vorbind despre politica externa si cum Iranul si Pakistanul trebuie sa ramana in UE, indiferent de ce spun americanii..

    Si daca nu credeti ca suntem deja de rasul lumii cu ea ca PM, imaginati-va doar asta: cinci ani cu Dancila presedinte. Game over.
  • +8 (8 voturi)    
    Cata modestie... (Joi, 11 iulie 2019, 11:54)

    Reticentul [utilizator]

    Pai intreg poporul roman va roaga in genunchi doamna, mai putin partea care il roaga in genunchi pe Johannis. Brusc, revad scena in care CCul il ruga in genunchi pe Ceausescu sa accepte sa fie Presedinte pe viata... Si el refuza, modest dar categoric. Stiind, chiar si el, ca singura functie pe viata e cea de Guvernator al BNR.
  • +12 (12 voturi)    
    Doamne da, sa i-o ceara partidul ... (Joi, 11 iulie 2019, 11:55)

    LoBa [utilizator]

    ... asa va ajunge PSD la 10%.
    • +2 (2 voturi)    
      asa se urca scroafa-n copac, ca cere partidu' (Joi, 11 iulie 2019, 14:52)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui LoBa

      pur si simplu specimena asta-i exponat pt Antipa
  • +13 (13 voturi)    
    Ce mult ne dorim (Joi, 11 iulie 2019, 11:57)

    varavara [utilizator]

    Vai ce mult ne dorim sa participati la alegerile prezidentiale, doamna Dancila. Sunteti steaua noastra calauzitoare, nu ne concepem viitorul fara dvs.!
    Vorbind serios, chiar ar fi un spectacol participarea ei la alegeri. Sa vedeti audiente la confruntarile sale electorale. Nu conteaza ca nu are nici o sansa, va fi spectacol.
  • +7 (7 voturi)    
    ideea (Joi, 11 iulie 2019, 11:59)

    daldepsd [utilizator]

    in sine nu e rea. Anul nu e bun.
    Dancila si Tariceanu in turul doi, anul 1977.
    De unde si zgaltaiala.
    Deocamdata, "new balls, please!"
  • +11 (11 voturi)    
    Abia asteptâm... (Joi, 11 iulie 2019, 12:00)

    Venier [utilizator]

    Acest PSD este total în nori...
    Cred câ o cautâ cu lumânarea; ce s-a întâmplat la alegerile europarlamentare cred câ este o lectie pe care nu si-au însusit-o, abia astepâm cele trei alegeri ce vor urma...sâ vâ vedem...
  • +9 (9 voturi)    
    Fara cuvinte (Joi, 11 iulie 2019, 12:05)

    dorin23231358089410391 [utilizator]

    Cu respect pt. toate meseriile si pt. toti cei care muncesc cinstit:
    Ratati cu minimum de pregatire, obscuritati ale societatii uitati in vreun colt de tara, care pana ieri nu auzise nimeni de iei nici macar printre rudele lor, ajung in fruntea societatii.
    Nu mai este mult si vom vedea unul care pana ieri golea cu furtunul rahatul din hazna cu jumatea de votca la purtator , si maine ne va indruma spre viitor, facand calcule de matematica cuantica , in 3 limbi de circulatie internationala !
  • +9 (9 voturi)    
    Buna idee (Joi, 11 iulie 2019, 12:08)

    Alex S [utilizator]

    Buna idee Viorica, te rog sa candidezi, ai fi cel mai reprezentativ candidat din partea PSD.
  • +11 (11 voturi)    
    gluma (Joi, 11 iulie 2019, 12:16)

    plictis [utilizator]

    Daca vaca asta castiga alegerile eu renunt la cetatenie.
  • +6 (8 voturi)    
    "Nu a facut nimic importriva romanilor" (Joi, 11 iulie 2019, 12:24)

    xolv [utilizator]

    premiul Nobel.
  • +12 (12 voturi)    
    CAP Videle (Joi, 11 iulie 2019, 12:25)

    un domn [utilizator]

    este Institutia Potrivita pentru Viorika
  • +3 (3 voturi)    
    mda (Joi, 11 iulie 2019, 12:32)

    liviu_ [utilizator]

    TNR?!

    partidul asta deja a pierdut orice urma de discernamant si de logica!
    parca vrea sa se desfinteze... ceea ce ar trebui sa se si intample dupa prestatia DEZASTRUOASA din aceasta guvernare...
  • +6 (6 voturi)    
    Viorica pohteşte sǎ-nchidǎ cercu’: (Joi, 11 iulie 2019, 12:49)

    ofCAER [utilizator]

    Prim-ministrul României - vice-preşedinte Psd – preşedinte Psd – preşedintele României.
    Ambiţia asta de-a fi cea dintîi i-a trezit-o mişcarea popularǎ „MUIEPSD”.
  • +5 (5 voturi)    
    Vorba lui Mark Twain: (Joi, 11 iulie 2019, 13:01)

    John M. [utilizator]

    "Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat mai mult imi iubesc cainii"...
  • +5 (5 voturi)    
    aloooo, (Joi, 11 iulie 2019, 13:02)

    nahir [utilizator]

    Bălăceancaaaa, închideți domne porțile!!!
  • +5 (5 voturi)    
    ...pana si mircea badea... (Joi, 11 iulie 2019, 13:25)

    mitocanu [utilizator]

    ...(care impreuna cu toti trogloditii de la antena 3 au o misiune extrem de dificila: sa demonstreze ca veorica este o femeie inteligenta) intr-o criza de nervi, a numit-o IMBECILA PLANETEI...deci verico te rog candideaza la prezidentiale...NECONFLICTUALO, eu te sustin cu toate puterile mele...nu uita ca nu doar partidul o cere, dar si tara in genunchi, iar diaspora va sta la coada la ambasade sa te voteze, chit ca ia bataie de la politia locala....
  • +3 (3 voturi)    
    Ne trebuie popcorn pentru acest film. (Joi, 11 iulie 2019, 13:47)

    Popandau [utilizator]

    Orice om ii este potrivita o functie atat de mare.
    O sa murim de ras cand va vorbi de marile realizari: de drumuri, de scoli, de spitale,
    de jaful facut prin institutiile publice de tot felul de neica nimeni
    din partid.
    De imprumuturi, de pensii speciale, de justitie.
    Tot ce afacut psd-ul de cand e la putere e o mare bataie de joc la adresa cetatenilor acestei tari.
    Au indatorat si indatoreaza tara pe zeci de ani fara sa construiasca nimic.
    Orice om poate sa guverneze asa.
    Veorica eu nu te votez pentru ca daca ies pe strada, gasesc in doua secunde
    oameni mai buni ca tine.
  • +1 (1 vot)    
    Ce nu face Veorica (Joi, 11 iulie 2019, 14:11)

    DanBruma [utilizator]

    pentru partid. Asta e intrebarea pe care si-o pune toata lumea. Dar înainte de a zice da, Veorica ar trebui sa arunce si o privire la sondaje :) Nu de alta, dar poate sa se faca de cacao!
  • +2 (2 voturi)    
    da Dancila e cel mai bun candidat. a dovedit-o (Joi, 11 iulie 2019, 14:13)

    hopsinoi [utilizator]

    PSD ia o decizie inteleapta cu Dancila.
  • +3 (3 voturi)    
    adevarata veste mare (Joi, 11 iulie 2019, 14:16)

    Dizidentul [utilizator]

    ce caracterizeaza membrii de varf din partidul de conducere este ca nu isi cunosc lungul nasului. Dupa opiniile din popor si presa daca avem cel mai destept Prim-Ministru putem sa avem si Presedinte cu un IQ de care vom fi invidiati de prieteni si dusmani. Candidatii la ora actuala:Serban,Plesoianu,Vifor,Teodorovici,Dancila unul si unul crema partidului mai lipseste Codrin si Olguta.
  • +1 (3 voturi)    
    Sondaje... (Joi, 11 iulie 2019, 15:16)

    Gigi Kent [utilizator]

    Nu a indraznit nimeni pana acum sa o ia in considerare ca potential candidat in vreun sondaj independent. Mie personal mi s-ar parea o alegere total neinspirata a PSD-ului cu sanse aproape de 0% de a intra in turul doi.

    Dar cand ma gandesc la poporul roman care i-a trimis pe Vadim si pe Iliescu in turul doi al prezidentialelor din 2000, la acelasi popor roman care l-a pus pe Basescu presedinte (de doua ori), ideea ca Viorica poate castiga alegerile prezidentiale nu mi se mai pare chiar atat de stranie, chiar daca e un candidat care nu are nimic de spus nici despre trecut, prezent dar nici despre viitor. De parca Iohannis a avut ceva de spus in 2014. E posibil sa inoate cu succes pe sub valurile isteriei si emotiei colective pe care se vor baza desigur candidatii PNL si USR-PLUS.
  • +2 (2 voturi)    
    Cer prea mult? (Joi, 11 iulie 2019, 15:35)

    dickins [utilizator]

    Daca vreu un presedinte mai inteligent decat mine?
    • +2 (2 voturi)    
      categoric ca nu ceri prea mult (Joi, 11 iulie 2019, 17:53)

      Dizidentul [utilizator] i-a raspuns lui dickins

      dar piinea si cutitul se afla in miinile needucatilor si impostorilor de desteptaciune numai vorbim.
  • +2 (2 voturi)    
    replica oglinzii (Joi, 11 iulie 2019, 17:58)

    Dizidentul [utilizator]

    azi dimineata;Dancila la oglinda.
    Oginda oglinjoara cine este mai potrivita in tara?
    Replica :fara indoiala ca meriti , dar arunca o privire catre Oltenia este una care ti-a pus ginduri rele ai grija ca este guraliva si se implica in toate birfele cu aliatul Codrin.
  • +1 (1 vot)    
    Lasati-o sa candideze... (Vineri, 12 iulie 2019, 6:57)

    John M. [utilizator]

    Ne mai distram si noi...