Tăriceanu, despre GRECO: Aceiași experți care nu au avut nimic de comentat despre protocoale

de L.P.     HotNews.ro
Marţi, 9 iulie 2019, 14:55 Actualitate | Politic


Tariceanu
Foto: AGERPRES
Președintele ALDE, Călin Popescu Tăriceanu spune că experții Grupului Statelor contra Corupţiei (GRECO) recomandă desființarea secției speciale dar nu au avut nimic de comentat despre dezvăluirile din ultimii ani privind protocoalele sau dosarele făcute la comandă. Tăriceanu a reacționat pe pagina sa de socializare după publicarea celor două rapoarte GRECO în care se recomandă României să deființeze secția specială.

"Raportul GRECO privind România a fost publicat pe http://www.just.ro/ sau, mai bine zis, părerea unor experți străini despre justiția din România a fost publicată. Aceiași experți care nu au avut nimic de comentat despre dezvăluirile din ultimii ani (vezi protocoalele secrete, dosare făcute la comandă, sentințe venite din pădurile patriei, secții ilegale de investigarea magistraților, etc)", a scris Călin Popescu Tăriceanu, pe Facebook.

Președintele ALDE a atașat la mesajul de pe Facebook o postare a președintelui Uniunii Naționale a Judecătorilor din România, Dana Gîrbovan, pentru comparație. În postarea respectivă, Dana Gîrbovan precizează că e inadmisibilă maniera în care cei șapte membri ai Consiliului Superior al Magistraturii, se folosesc de raportul GRECO pentru a bloca aplicarea unei legi în vigoare.

Rapoartele privind România ale Grupului Statelor împotriva Corupției (GRECO) au fost publicate de către Guvern, marți. GRECO constată că doar una dintre cele cinci recomandări specifice cuprinse în Raportul său ad-hoc a fost implementată și recomandă să se renunțe la înființarea Secției pentru Investigarea Infracțiunilor din Justiție. În rapoarte se precizează că această secție este văzută ca o anomalie a cadrului instituțional existent și trebuie desființată.​






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















1604 vizualizari

  • +23 (25 voturi)    
    Normal (Marţi, 9 iulie 2019, 15:03)

    Soljenitin [utilizator]

    Normal ca nu comenteaza despre protocoale, zevzecule, ca este normal ca institutiile sa coopereze in vederea prinderii infractorilor!
    • +13 (13 voturi)    
      Dacă sunt secrete,cum să comenteze GRECO? (Marţi, 9 iulie 2019, 16:16)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Tăriceanu întotdeauna a fost pe lângă subiect.Protocoalele fiind secrete,GRECO nu avea cum să știe conținutul lor și să se pronunțe dacă sunt bune sau rele.Legiuitorul a fost Tăriceanu care putea cere ca aceste protocoale să nu fie secrete,ele fiind necesare bunei desfășurări a acțiunii de combatere a corupției.Tăriceanu dacă continuă să bată apa în piuă,vorbind ca să se audă,va rămâne singur în ALDE.Are un discurs tâmpit că nu-ți vine să-l asculți.
    • -8 (12 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Marţi, 9 iulie 2019, 16:22)

      [anonim] i-a raspuns lui Soljenitin

        #showComment#showComment
    • +10 (10 voturi)    
      din afara tarii nu a zis nimeni ca (Marţi, 9 iulie 2019, 16:23)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      protocoalele ar fi ilegale, pentru ca se practica si la ei.
      Doar CCR, dominata de PSD si la ordinul supus al lui Dragnea, a zis ca sunt ilegale, dar ATENTIE, CCR NU A ZIS CA SUNT ILEGALE PE FOND, CI PENTRU CA NU S-A MENTIONAT IN ELE CU PRECIZIE CARE SUNT INSTITUTIILE INDREPTATITE SA ASCULTE TELEFOANELE.
  • +17 (19 voturi)    
    Viermicene, la anul ești la bulău. (Marţi, 9 iulie 2019, 15:03)

    prec [utilizator]

    Nu mai intri în parlament, „pușcărie” scrie pe tine.
  • +20 (20 voturi)    
    Vorbeste un penabil (Marţi, 9 iulie 2019, 15:06)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    care se ascunde sub imunitatea parlamentara ca sa nu cumva sa ajunga la puscarie
  • +21 (23 voturi)    
    4% (Marţi, 9 iulie 2019, 15:14)

    ber [utilizator]

    Bravo si la gara! Un partid de 4% vrea sa dea presedintele tarii. Si candidatul ii tot da in sus si in jos cu protocoalele. Pai daca erau protocoale, inseamna ca erau niste reguli. Regulile erau ca sa-i prinda pe hoti.
    Doar nu vreti sa puneti pisica cu clopotei sa prinda soarecii.
  • +20 (20 voturi)    
    alta hahalera .. (Marţi, 9 iulie 2019, 15:17)

    sareta [utilizator]

    Pai fara aceste protocoale NU se mai fura in tara asta ? Ba seicule,s-a furat sau nu ,asta-i problema .Ai avut noroc cu biletelul chilotziu (se zice si roz ) ,pe acea vreme protocoalele se scriau .....Important este daca l-ai scris ,si daca da , poate RASPUNZI candva de ce s-a vandut Petromidia cu 100.000 euro si Patriciu a revandut-o cu 2.000.000.000 euro ?
    • +2 (2 voturi)    
      Sa nu uitam (Miercuri, 10 iulie 2019, 22:39)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui sareta

      afacerea Sterling !
  • +20 (20 voturi)    
    pai nustiu (Marţi, 9 iulie 2019, 15:26)

    liviu_ [utilizator]

    poate protocoalele nu-s o probelema te-ai gandit la asta?!
    tovarase tariceanu...
    singurul lucru in care ai mai multa esperienta decat cei ce au scris acest raport este la furat si la numarul de neveste... in rest esti ZERO !!!

    PS: vezi ca ai gura cam mare pentru 4% !
  • +16 (16 voturi)    
    800 000 coco spaga (Marţi, 9 iulie 2019, 15:36)

    ruskimushki [utilizator]

    de povestit sub dus la bulau.
  • +15 (17 voturi)    
    OH. (Marţi, 9 iulie 2019, 15:54)

    letsoc [utilizator]

    Bai Bulica , o tot dai cu protocoalele. Ce-ti place tie sa nu te urmareasca nimeni cand furi sute de mii de parai , si dupa aceea sa te dai inteligent in afaceri . De departe pareai prost , dar cand m-am apropiat , am fost convins . Cu stima , NC .
  • +13 (13 voturi)    
    Numa' tu cu Dragnea (Marţi, 9 iulie 2019, 16:13)

    ostrogotul [utilizator]

    comentati despre protocoale. Fapta penala exsita ca atare. Exista un protocol de colaborare intre institutiile statului. SRI nu a urmarit oameni nevinovati, care conspirau impotriva partidului unic, ci i-a pe cei suspecti de coruptie, pe baza unui protocolm de colaborare cu Directia Nationala Anticoruptie sau procuratura. Ce ti se pare anormal aici? Ca a-tzi fost prinsi? Locul tau e la puscarie, langa Dragnea, pt subminarea puterii statului. Mie rusine cu prim ministrul meu. Mi-e rusine cu presedintele senatului meu. Sper sa nu mai vezi parlamentul decat pe dinafara.
  • +2 (2 voturi)    
    tu tot ca ... incerci sa faci o stire (Marţi, 9 iulie 2019, 17:08)

    VaseaV [utilizator]

    da' nu prea iti iese, pare ca ai cam imbatranit si nu prea te-ai desteptat. Despre intelepciune ce sa mai zicem ... succes, poate te prinde Alzhimer-ul mai repede!
  • +2 (2 voturi)    
    :)))) (Marţi, 9 iulie 2019, 18:21)

    dumnezeu [utilizator]

    cu toată că concurența e acerbă, NIMENI din țara asta, nu mănîncă că*at, așa cum o face coprotăriceanu!

    ...dar asta e faza soft. faza hard sînt afacerea sterling, și pierderea tezaurului gojdu, ca să citez numai de 2, dintre operele acestui infractor arogant!
    • 0 (0 voturi)    
      In conditiile in care o acerba concurenta (Miercuri, 10 iulie 2019, 8:39)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui dumnezeu

      cum ziceau cei din Divertis, care au "cernat" complet, magistral, "ciclul" "schimbarilor" - adica, mai pe scurt: securisti, asasini, smenarii, aia care constituiau aristocratia rosie si lacheii ei, detineau si detin economia Romaniei. Agentii economici sunt ei. Poti vota oricat vrei, putine se va schimba, populatia are frica si securismul in vene daca nu in gene. A fost si este educata sa nu se schimbe. In curand, cei care au indraznit "sa tradeze", "vanzatorii de tara si neam, de pamant sfant, slugi ale strainilor", vor fi lichidati - asta daca factorii externi sunt defavorabili ca-n anii 40.