Ioan Mircea Pașcu: Nu există nicio listă neagră în PSD. Codrin Ștefănescu este un traseist înrăit și un exponent al unor interese potrivnice partidului

de Redactia     HotNews.ro
Duminică, 7 iulie 2019, 12:04 Actualitate | Politic


Ioan Mircea Pascu (foto arhiva)
Foto: Agerpres
Fostul europarlamentar Ioan Mircea Pașcu îl atacă pe fostul secretar general al PSD Codrin Ștefănescu pe care îl descrie drept ”traseist înrăit, exponent al unor interese exterioare și potrivnice partidului”. El spune că nu există niciun fel de listă neagră în PSD, așa cum a susținut Ștefănescu după înfrângerea în alegerile europarlamentare.

Pașcu îl acuză pe Ștefănescu de faptul că a subminat delegația PSD în Parlamentul European.

”Dar ordinele (și, poate, și mai mult) pentru slăbirea conștientă a delegației PSD la Parlamentul European, astfel ca vocile recunoscute în favoarea României să dispară, iar initiativa delegației romane in ansamblul ei, sa treacă de la PSD la PNL și USR, de unde veneau, dle Stefanescu? Faceau cumva parte din politica dumitale și a lui Dragnea de a ... “întări” PSD-ul? PS. Așa-zisa lista “neagră” de care faci dta caz nu exista! Cel mult, se poate spune ca ar putea fi pur și simplu lista organizațiilor județene, cu rezultatele obținute la europarlamentare, sub directa dtale conducere! Și e publică!”, a transmis el pe Facebook.

Fostul eurodeputat mai spune că nu are niciun fel de ”frustrări pentru că nu a mai prins un nou mandat în forul european.

”Nu am frustrări și nu sunt nici instrumentul cuiva. De ce le-aș avea și aș fi, când situația în care ai adus dta partidul este clară pentru toată lumea, iar criticile sunt mai mult decât îndreptățite? În ce ma privește, lucrurile au evoluat, mă aflu într-o noua postură, însă sunt mâhnit că acest partid - la a cărui înființare, spre deosebire de dta, eu am contribuit efectiv - a putut sa încape pe mâna unui traseist “înrăit” ca dta, exponent al unor interese exterioare, potrivnice partidului, pus exclusiv pe învârteli aducătoare de câștig personal', scrie Ioan Mircea Pașcu, pe Facebook.

Pașcu îl îndeamnă să își facă o analiză autocritică a rezultatului atât de slab la alegerile de care s-a ocupat. ”În încheiere, îți spun că (...) continui să aștept din partea dtale, ca toată lumea, o analiză autocritica a rezultatului atât de slab la alegerile de care te-ai ocupat nemijlocit ...", mai scrie fostul europarlamentar.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















6695 vizualizari

  • -1 (13 voturi)    
    Mircea Pascu (Duminică, 7 iulie 2019, 12:24)

    Rahan5 [utilizator]

    a inceput sa arate fatis ca seamana cu Brucan (fost Brukner) si Ana Pauker, promovanti in Romania anilor '50 a expresiei ,,Dusman ai Poporului", si cu echivalenta, iata, in 2019 in expresia ,,Potrivnici ai Partidului".
    Asemena expresii sunt ante-camera sustinerii ,,Partidului Stat Totalitar" : ,,Romania-FSN-ista" dintre anii 1989 si 1994.
    Care Romania se afla atunci sub influenta malefica (rang de ministru) al altui individ din grupul asta perciunat: Razvan Teodorescu.
    • +5 (7 voturi)    
      Vorbe grele (Duminică, 7 iulie 2019, 13:49)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

      pentru devierea subiectului, in apararea lui Codrin Stefanescu. Daca ma insel. corecteaza-ma.
      • +3 (5 voturi)    
        Nu are nici o (Duminică, 7 iulie 2019, 17:26)

        Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

        legatura ce am zis cu apararea infractorului Codrin Stefanescu.
        Ce? Daca ii acuzi pe rusi ca l-au asasinat pe Gheorghiu-Dej inseamna ca aprobi politica comunista a lui Dej in Romania? Categoric nu.
        Am vrut sa remarc la Mircea Pascu doar lasitatea si servilismul pe langa liderul rus Dancila contra intereselor poporului roman.
        Similar cu servilismul lui Ana Pauker fata de Stalin.
        Desi Stalin a fost acelasi personaj care i-a omorat sotul (tot perciunat - din Ungaria se pare) in beciurile NKVD-ului.
        Ca fapt divers: Sotul lui Ana Pauker (in calitate de Consilier al lui Stalin) l-a ajutat personal ,,cu idei" pe Stalin sa-si faca cizme cu toc ingropat ca sa para mai inalt (Stalin era mic de statura). (Astfel ca Stalin sa pacaleasca la intrunirile comuniste inclusiv participantii rusi)
        In cinismul lui, Stalin, l-a ucis dupa aceea in Epurarea din 1938. (Probabil erau si alte motive).
        Oficial Acuzatia a fost de genul: ,,Spionaj catre Puteri Capitaliste"
        In Arhivele Rusesti / Sovietice chiar mai exista (se pare) Rechizitoriul Procesului / Executiei sotului lui Ana Pauker.
  • +8 (10 voturi)    
    amprenta lui VCTudor (Duminică, 7 iulie 2019, 12:31)

    U_swamp [utilizator]

    ntz, once a peremist, always a peremist...
  • +6 (8 voturi)    
    Ai dreptate nea Puiu Pașcu. (Duminică, 7 iulie 2019, 12:32)

    Rescator [utilizator]

    Dar ce ne facem cu interlopul Cap de Plută ,care, nu
    se lasă dus!?
  • +9 (11 voturi)    
    Nu am comentat niciodata comentariile unu PSD-st (Duminică, 7 iulie 2019, 12:33)

    democtrates [utilizator]

    Dar trebuie sa-i dau dreptate, Codrin este un traseist, un pupincurist, a mers acolo unde era puterea. Oare DNA, DIICOT nu poate investiga de unde are averea, casa??
  • +14 (14 voturi)    
    "exponent intereselor potrivnice partidului " (Duminică, 7 iulie 2019, 12:36)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Dar nu ale statului, nu? Codrin face tot ce face din dragoste pentru cetateni, doar ca,asta e, nu se impaca cu partidul.

    Ce jigodii. Un partid compus din parveniti, slugi si incompetenti. Ca sa nu mai zic de mafioti si borfasi.
    • +2 (2 voturi)    
      Astia (Duminică, 7 iulie 2019, 16:02)

      Jar [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      cand se cearta o dau pe securisti,pe "interese exterioare si potrivnice partidului"etc.
      Cam asa face si d-l Ion Cristoiu...
  • +7 (11 voturi)    
    I.M.Pașcu se confirmă ticălos. (Duminică, 7 iulie 2019, 13:11)

    asavreau [utilizator]

    Pune mai presus interesul partidului față de interesul țării.Ăștia sunt patrihoții PSD.Lor să le meargă bine.Cât timp Codrin Ștefănescu ne umilea pe noi,cetățenii,lui I.M.Pașcu nu-i mirosea că acesta se comportă abuziv și împotriva intereselor României!
  • +3 (5 voturi)    
    Acum (Duminică, 7 iulie 2019, 15:13)

    Rdu [utilizator]

    2 luni Codrin stefanescu nu era in PSD domnule IMP?Care au fost criticile pe care le-ai adus in ultimele 5 ani fata de comportamentul lui:"unui traseist “înrăit” ca dta, exponent al unor interese exterioare, potrivnice partidului, pus exclusiv pe învârteli aducătoare de câștig personal',? Si nu numai al lui?.." politica dumitale și a lui Dragnea..." Erau minunati doar sa-ti mai asigure un mandat...
  • +4 (4 voturi)    
    are dreptate dar s-a trezit tarziu (Duminică, 7 iulie 2019, 16:56)

    anonim3 [utilizator]

    Aceste adevaruri despre ticalosul Codrin Stefanescu si patronul lui Dragnea, ca si despre altii eiusdem farinae (Olguta, Plesoianu etc.) trebuiau spuse cu voce tare inca din 2016.
  • +3 (5 voturi)    
    Codrine, (Duminică, 7 iulie 2019, 17:48)

    John M. [utilizator]

    Valiza si la gara, neica. Ti-au ramas alea doua milioane de euro din terenul ala, nu?! Un nimeni ca tine in tara asta n-ar face atatia bani intr-o mie de ani, asa ca tai-o pe varfuri ca trezesti copoii de la DNA si iese cu vanatai.