PSD promite impozit zero pentru familiile cu copii și venituri mici și vouchere de 10 lei/elev pentru fiecare zi de școală fără absențe

de C.D.     HotNews.ro
Luni, 1 iulie 2019, 11:59 Actualitate | Politic


Prioritati fixate de PSD
Foto: PSD
PSD își updatează programul, promițând, printre altele, scutiri de impozite și recompense pentru elevii care nu au absențe la școală.

Potrivit documentului postat pe site-ul PSD, de la 1 ianuarie 2020 familiile monoparentale sau cel care au cel puțin 3 copii ar urma să nu mai plătească impozit dacă veniturile sunt mai mici de 2.000 de lei. De aceeași măsură ar urma să beneficieze și familiile cu doi copii și aceeași limită de venit, însă de la 1 ianuarie 2021.

Tot de la 1 ianuarie 2020, PSD promite impozit zero pentru veniturile medicilor de familie.

Din această toamnă, elevii din clasele primare ar putea să primească recompense dacă nu lipsesc de la cursuri, mai exact 10 lei pentru fiecare elev, pentru fiecare zi de școală cu prezență integrală.

Începând cu anul școlar 2020-2021 de această măsură ar urma să beneficieze ți elevii din ciclul gimnazial.

Măsurile figurează la capitolul priorități de guvernare pentru semestrul 2.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















4629 vizualizari

  • +3 (5 voturi)    
    bataia de joc continua ... prostii musca ? (Luni, 1 iulie 2019, 12:01)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    bataia de joc continua... prostii musca ?
    • 0 (0 voturi)    
      Concret (Marţi, 2 iulie 2019, 9:56)

      dincannes [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      …, ce vreti sa spuneti, ca nu trebuie luate masuri pentru a creste populatia Romaniei?
  • 0 (8 voturi)    
    Alta pomana! (Luni, 1 iulie 2019, 12:06)

    newlook [utilizator]

    Alta pomana!

    (Continua sa ma uimeasca masochismul pesedoilor. Ca si in cazul IT-istilor, ca si in cazul actorilor, ca si in cazul studentilor DegrabaIubitoriDePomeni, acesti copii primitori de pomeni vor fi invatati prin facebuci ... ca li se cuvine, si pesedoii E vinovati ca ei nu primesc mai mult)!
  • +4 (6 voturi)    
    IAR POMENI???? (Luni, 1 iulie 2019, 12:07)

    prec [utilizator]

    Cu ce bani??? Au găsit pesedoșii zăcăminte de metale prețioase, de hidrocarburi, plouă cu bani peste sediul pesedelei? De unde bani? Că banii ăștia cu care aruncă ciuma pesedoasă în stînga și-n dreapta trebuie să vină de undeva, ori ei nu au făcut nimic în țara asta de 30 de ani de cînd se află la putere în majoritatea județelor țării!? Ei doar au furat, au distrus și dat pomeni (pentru cîțiva, captivii lor, să nu uităm).
    • -7 (9 voturi)    
      lasa ma..mai bine sa dea la bogati (Luni, 1 iulie 2019, 13:52)

      Je__ [utilizator] i-a raspuns lui prec

      subventii pentru panouri solare, TVA redus la case noi, program subventioant de creditare, tichete pentru masini vechi, bonusuri pentru masini electrice, bani pentru electrocasnice..etc

      da-i in pana mea de sarantoci, ca nu au nevoie de 10 lei pentru o paine....sa umfle multinationalele buzunarul, sclavetii sa fie fericiti ca au masini si plasme, iar pulimea sa crape ca si asa progresistii nu le vad rostul pe pamant

      Multumit!?
      • +4 (8 voturi)    
        Faraoane, subvenția-i una, pomana-i alta. (Luni, 1 iulie 2019, 13:58)

        prec [utilizator] i-a raspuns lui Je__

        Dar tu ești prea pesedos să faci diferența.
        • +1 (3 voturi)    
          Și care-i diferența dintre subvenție și pomană? (Luni, 1 iulie 2019, 15:33)

          BleahBleah [utilizator] i-a raspuns lui prec

          ...
      • -3 (5 voturi)    
        Pai, PSD-ul cam asa face (Luni, 1 iulie 2019, 14:10)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui Je__

        Pai, PSD-ul cam asa face. Da la bogati. Mai scapa ceva si pentru amarati, dar grosul acolo merge, la bogati.
        Partea cea mai frumoasa este alta: toti aia care primesc din gros pomenile PSD (IT-isti, ONG-isti, studenti, tineri pe ajutor social, pensionari cu pensii speciale, etc) sunt impotriva PSD; ei sunt "de dreapta".
        D'aia trebuie sa vina dupa cum a votat romanul: o guvernare "de dreapta". Sa dea si sa ia "de dreapta". Daca "de dreapta" inseamna sa ia de la "imbuibatii" cu salariul minim si sa dea la "muritorii de foame" cu venituri de milioane, ura, asa vrea romanul, asa sa fie.
        Poporul si votul sau ar trebui sa conteze; nimic altceva.
      • +2 (4 voturi)    
        Amice esti idiot (Luni, 1 iulie 2019, 14:28)

        Anjo [utilizator] i-a raspuns lui Je__

        Asa spunea si Nenea Iancu in piesa Caldura Mare. Si din cauza unor ipochimeni ca tine s-a autoexilat la Berlin. Pai strutocamila fara pene si cocoasa, ca sa citez si pe Cantemir, casele alea cu TVA redus inseamna indirect o investitie. Stii, casa se construiete cu forta de munca, adica inseamna locuri de munca. Materialele de constructie (o parte din ele) se produc cu forta de munca romaneasca, adica iar locuri de munca. Panouri solare inseamna reducerea emisiilor de carbon si in acelasi timp o "infuzie" de energie electrica in reteaua nationala de energie electrica. Adica in caz de export, inseamna bani la bugetul de stat. Despre electrocasnice, cred ca boarfele le speli la o masina de spalat. Sau iesi cumva la balta si le speli manual? Iar despre multinationale ce sa mai vorbim. Externalizeaza profitul. Pai stapanii aia ai tai care sunt in Spagamentul Romaniei de atatea decenii (nu ani) nu puteau da o lege care sa statuteze niste reguli clare? Dar odata ce si-au luat tainul acesti stapani ai tai, ti-au dat si tie un oscior si te-au pus sa latri la luna. Si tu ca o potaie needucata si ascultatoare urli a paguba pe aici si afirmi ca mai degraba dam bani la copiii ce se duc la scoala. S-au gandit astia bine. Ca oricum copiii de la tara nu se duc la scoala ca vorba aia, scoala e la 20 de kilometri si autobuzele scolare cumparate acum 20 de ani sunt de mult vandute la fier vechi, s-au stau pe butuci din lipsa de piese si carburanti. Si noi dam la copii, dar nu e vina noastra ca nu sunt bani de microbuze scolare. Si daca Kati cea desteapta a desfiintat scolile nu e vina noastra, ca noi, partidul, nu am hotarat in CeX sa le desfiinteze.
        • 0 (2 voturi)    
          Sa le dea (Sa SE dea ;-)) toate gratis! (Luni, 1 iulie 2019, 15:46)

          newlook [utilizator] i-a raspuns lui Anjo

          Sa le dea (Sa SE dea ;-)) toate gratis!

          Toate alea gratuite, ba au folosit forta de munca, ba au ridicat economia, ba au redus poluarea, ba reprezinta un profit viitor, ba...salveaza planeta, sistemul solar...!

          Sa se dea, vere, toate gratis, n'asa?

          Adica, macar pentru astia "de dreapta", c-asai "de dreapta" in romanika: bagi mana pana la cot in buzunarul statului si urli prin piete "Hotii, Hotii!".
          Zic bine?
          Uite una si mai buna: sa vina guvernul URSS+PNL si sa restranga pomenile: La ONG-uri sa dea doar dublu, ca sunt amarati iar IT-istii sa primeasca banii de impozit pe care statul il datoreaza lor! Si, sigur ca da, trenuri si autostrazi de mare viteza pe care sa circule gratuit studentii patriei!
    • +1 (1 vot)    
      Bani (Luni, 1 iulie 2019, 14:07)

      Alexa.99. [utilizator] i-a raspuns lui prec

      din impozitele tale, frate.
      Cum de unde?
      Ca de-aia muncesti.
  • +3 (3 voturi)    
    nu mai stiu ce sa promita (Luni, 1 iulie 2019, 12:10)

    MG [utilizator]

    a intrat liderul la racoare si acum promit luna de pe cer. Fiecare roman va primi ce n-are, vorba bancului...
  • +1 (1 vot)    
    Pe bune, mai suntem 10 in tara care mai platesc? (Luni, 1 iulie 2019, 12:18)

    Miky60 [utilizator]

    PSD-ul ca de obicei arunca cu bani catre asistatii sociali: IT-istii nu platesc impozit pe salariu, tinerii primesc rate preferentiale prin prima casa, studentii au gratis pe tren, elevii primesc 10 lei doar ca se duc la scoala (?!?!?!?!), pensionarii au sute de asistari, mamele primesc vouchere pt inseminare artificiala + tonele de asistari sociale de la primarii: vouchere de biciclete, spectacole gratis. Acum, pe bune, mai suntem 10 oameni in tara asta care muncesc si platesc???
  • +1 (1 vot)    
    Alte promisiuni, alte iluzii, alte datorii (Luni, 1 iulie 2019, 12:28)

    lasa [utilizator]

    Ok cu gratificatii pentru copii, dar nu pentru prezenta, pentru ca prezenta este OBLIGATORIE. Si nu in bani, ci in mese calde zilnice, pentru ca banii se pot transforma in orice altceva, care sa nu mai ajunga la copil.\Totusi, in ritmul asta, cu 10/zi vor reusi sa cumpere doar o Eugenie!
    Toate promisiunile au in spate datorii pe termen scurt sau lung, iar din 2030, cand ies la pensie decreteii, pensia va fi doar un numar.
    Apropos, ce mai face PNL, caci i-am dat un vot de incredere in mai?
    • -1 (1 vot)    
      Ai firmă de catering și îți dorești un contract cu (Luni, 1 iulie 2019, 18:38)

      BleahBleah [utilizator] i-a raspuns lui lasa

      Statul pt mese calde pentru elevi?
  • 0 (2 voturi)    
    Comment sters de user (Luni, 1 iulie 2019, 12:31)

    sorinnc [anonim]

  • +1 (1 vot)    
    Iar au inceput cu pomenile electorale. (Luni, 1 iulie 2019, 12:39)

    Frank777 [utilizator]

    Pentru prezidentiale ? pai presedintele nu are puterea asta .Numai guvernul are. deci guvernul Dancila intentioneaza sa dea pentru candidatul PSD la prezidentiale pomana asta? pai nu este de puscarie?
  • +1 (1 vot)    
    psd (Luni, 1 iulie 2019, 12:41)

    ------ [utilizator]

    Voi psedistilor puteti promite orce ca nu dati din buzunarul vostru.Atunci totul este foarte usor!! bravo.
  • +2 (2 voturi)    
    Cum am fi trait fara promisiunile PSD? (Luni, 1 iulie 2019, 12:43)

    Martinezu [utilizator]

    Cum ar fi aratat Romania fara promisiunile astea fabuloase? Fara autostrazile, spitalele si scolile promise?
  • +1 (5 voturi)    
    Cum sa (Luni, 1 iulie 2019, 12:52)

    Alexa.99. [utilizator]

    faci 3 copii, cand ai venit 2000 de lei?
    Cat de inconstient sa fii?
    Astia de la PSD au niste idei mega stupide.
    Ei incurajeaza chiar cele mai terminate paturi sociale sa aiba copii? Dar nu ma mir, dupa Revolutie, toate putorile si toti tine-gard au devenit prioritate 0, ajutoare sociale, etc.
    Iar asta cu voucherele pentru prezenta integrala la scoala...no comment.
    Eu zic sa ne adunam, sa ne asezam in genunchi, si sa imploram elevii sa mearga la scoala.
    • 0 (0 voturi)    
      Poi ... Nu toată lumea stă în București ... (Luni, 1 iulie 2019, 16:57)

      BleahBleah [utilizator] i-a raspuns lui Alexa.99.

      Sau în orașele mari ... Unde 2000 lei este un venit minim ...
  • +1 (1 vot)    
    PSD,la promisiuni stau bine. (Luni, 1 iulie 2019, 12:57)

    asavreau [utilizator]

    La realizări nu stau bine,dar nu-i vina lor,este și a noastră că nu le cerem socoteală de promisiunile făcute și nu-i întrebăm când și cu ce resurse vor realiza ce promit.Cu promisiuni onorate din împrumuturi nu am câștigat nimic.Tot noi vom plăti împrumuturile și în loc să trăim mai bine,vom trăi mai prost,fiind nevoiți să plătim gogomăniile PSD-ALDE.
  • 0 (0 voturi)    
    Lol (Luni, 1 iulie 2019, 13:01)

    mitg [utilizator]

    In curand impozitele se vor plati storno in lumea pesede.
  • +1 (3 voturi)    
    Iar incep astia? (Luni, 1 iulie 2019, 13:26)

    Alex S [utilizator]

    Iar incep cu mizeriile astea de pomeni?
    • +2 (2 voturi)    
      mda (Luni, 1 iulie 2019, 13:59)

      SoulSearcher [utilizator] i-a raspuns lui Alex S

      a inceput campania electorala pt prezidentiale :DD

      dupa ce trece asta, urmeaza campania electorala pt localele din 2020

      si apoi campania locala pt parlamentarele lui 2020

      deci sa ne asteptam la tot felul de promisiuni, zile ale oraselor unde se da mici si bere, si in general un discurs in care toti politicienii ne dau dreptate si ne vor binele :))))))))))))))
  • 0 (0 voturi)    
    dar banii de naveta in rural de ce i-ati taiat?! (Luni, 1 iulie 2019, 14:54)

    Antenistontel [utilizator]

    .
  • +1 (1 vot)    
    Dupa alegerile din 26 mai si dupa studiile facute, (Luni, 1 iulie 2019, 18:52)

    ofCAER [utilizator]

    in PSD s-a dat alarma: electoratul lor fidel, tiganii care traiesc din ajutoare sociale/indemnizatii/alocatii, nu prea au iesit la vot! Ori pe acestia nu-i aduci la urne cu vorbe, fie vorbele cit de realiste si despre un viitor cit de luminos.
    1 ianuarie 2020 este o data bine aleasa cu pomana asta ca sa-i intre Psd-ului citeva sute de mii de voturi la prezidentiale. Apoi "din semestrul II" iar este judecat cinic, in prisma localelor si parlamentarelor, caci aceiasi votanti vor fi mobilizati de amenintarea "daca vin ailalti, va taie banii!".
    Noroc cu medicina, ca deocamdata nu-i in stare sa faca bebelusii sa se nasca direct de 6 ani!
  • 0 (0 voturi)    
    HN (Marţi, 2 iulie 2019, 10:11)

    dincannes [utilizator]