Adrian Năstase, după Congresul PSD: A rezultat o formulă de conducere echilibrată Dăncilă-Teodorovici-Fifor

de N.O.     HotNews.ro
Sâmbătă, 29 iunie 2019, 22:03 Actualitate | Politic


Adrian Nastase
Foto: Facebook
Adrian Năstase a scris, sâmbătă, pe blogul personal, că ”a rezultat o formulă de conducere echilibrată Dăncilă-Teodorovici-Fifor”, după Congresul PSD. Totodată, acesta a subliniat că i se pare ”interesantă și utilă creșterea lui Liviu Pleșoianu”, după ce s-a clasat pe locul doi, după Dăncilă, în cursa pentru funcția de președinte al social-democraților. Potrivit acestuia, departamentele partidului vor trebuie revigorate și va trebui ales un nou președinte al Consiliului Național, precum și modernizarea doctrinei și pregătirea unor cadre tinere.

”Chiar dacă mai de departe, am urmărit cu atenție desfășurarea Congresului PSD. A rezultat o formulă de conducere echilibrată Dăncilă-Teodorovici-Fifor. Mi s-a părut bine scris și Programul politic propus. Evident nu este suficient. Vor fi necesare eforturi de recuperare în echipă a celor care au candidat fără să câștige. Ecaterina Andronescu și ceilalți. Codrin este un caz aparte. Loialitatea lui față de partid dar și față de „camarazii” din partid trebuie prețuită. Așa cum o prețuiesc și eu deși nu am fost întotdeauna de acord cu opiniile lui politice. Mi se pare interesantă și utilă creșterea lui Liviu Pleșoianu. Un partid mare, cum este PSD, trebuie să acopere prin liderii săi atât electoratul de centru-stânga, cât și pe cel de stânga tradițională, cu o componentă națională mai pronunțată. Liviu Pleșoianu se poate adresa acestor alegători de stânga, mai radicali”, a scris Năstase.

Fostul președinte al PSD a adăugat că urmează ca partidul să se pregătească pentru luarea unor decizii într-un timp foarte scurt, cu privire la strategia de campanie la prezidențiale și ce profil trebuie să aibă candidatul pentru un mandat la Cotroceni.

”Urmează pregătirea și luarea unor decizii într-un interval de timp foarte scurt. În primul rând în ceea ce privește strategia campaniei pentru alegerile prezidențiale. Desemnarea unui candidat nu e o problemă. Dar îți propui să între în turul doi, îți propui că, eventual, să câștige turul doi? Cum? Ce profil trebuie să aibă candidatul? Ce partide sau forțe politice îl vor sprijini? Ce se va întâmpla în Parlament dacă un candidat al dreptei va câștiga alegerile prezidențiale? Ce efecte vor fi asupra guvernării, a pregătirii alegerilor locale și parlamentare? Va trebui oare lărgită Alianța de guvernare? Ce relații se vor construi cu Pro România?”, arată Năstase pe blogul său.

Potrivit acestuia, departamentele partidului vor trebui revigorate și va trebui ales un nou președinte al Consiliului Național, precum și modernizarea doctrinei și pregătirea unor cadre tinere.

”Cred, în continuare, că e nevoie de reactivarea Institutului Șincai, pentru modernizarea doctrinei dar și pentru pregătirea unor cadre tinere. În momentul de față, nu se desfășoară nicio activitate în acel sediu, care este proprietatea achiziționată prin generozitatea mai multor membri de partid. Oare Liviu Pleșoianu nu ar fi potrivit că director al acelui institut? Consider că trebuie aduse și personalități noi în conducerea partidului. Mesajele se dau nu doar prin cuvinte, ci, mai ales, prin decizii, prin fapte. Invitarea în partid a unor intelectuali de valoare poate fi un mesaj în sine”, a subliniat Năstase.

De asemenea, fostul lider social-democrat a precizat că ar trebui reînființată la Guvern „unitatea de head hunting” care să ofere tinerilor care pleacă la studii locuri de muncă în administrația locală și centrală.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















6867 vizualizari

  • +12 (12 voturi)    
    . (Sâmbătă, 29 iunie 2019, 22:33)

    theo667 [utilizator]

    Amusina pe la usa , zgarie un pic si chelalaie poate poate deschid stapanii usa sa intre si el
  • +10 (10 voturi)    
    Bombonel (Sâmbătă, 29 iunie 2019, 23:09)

    un domn [utilizator]

    Traieste mai mult ca Iliescu
  • +13 (13 voturi)    
    Lol (Duminică, 30 iunie 2019, 0:58)

    mitg [utilizator]

    "Oare Liviu Pleșoianu nu ar fi potrivit că director al acelui institut?"

    Nu.
    • +8 (8 voturi)    
      Este Portar (Duminică, 30 iunie 2019, 1:19)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Acolo, Sputnik are nevoie de barfele Institutului pentru a screme un Articol de Propaganda
    • +10 (10 voturi)    
      Nu (Duminică, 30 iunie 2019, 2:43)

      U_swamp [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Desigur, Plesoianu e potrivit numai ca recitator la antena3, supranumit, in terminologia cartierului, `tuter`.
    • -8 (8 voturi)    
      Intrebarea era (Duminică, 30 iunie 2019, 9:26)

      Mironescu Valeriu [anonim] i-a raspuns lui mitg

      adresata celor din PSD! Asadar, plecand de la premisa ca nu va dati in vant dupa acest partid, nu aveti de ce sa-l vreti binele. Astfel, raspunsul devine "Da".
      • +6 (6 voturi)    
        Da, Gaspadin Valeriu (Duminică, 30 iunie 2019, 11:04)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Mironescu Valeriu

        Disparitia P$D inseamna un Imens Bine pentru Romania!
      • +4 (4 voturi)    
        psd nu e partid (Duminică, 30 iunie 2019, 17:19)

        Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Mironescu Valeriu

        e Grup Infractional Organizat, tu nu stii pe ce lume traiesti???
  • +8 (8 voturi)    
    Cu scrasnet de dinti a spus-o (Duminică, 30 iunie 2019, 1:22)

    Dalinar [utilizator]

    Ca asa prosti in psd nu si-a imaginat ca e posibil
  • +8 (8 voturi)    
    sa avem pardon, coane (Duminică, 30 iunie 2019, 2:39)

    U_swamp [utilizator]

    Un om cu pregatirea matale poate defini echilibrul leadershipului ca fiind sustinut de un prost, un panglicar si un `gradat` cuminte?
  • +7 (7 voturi)    
    Gratulatiile piticului de gradina (Duminică, 30 iunie 2019, 8:49)

    Plagarus [utilizator]

    Melc, melc codobelc, scoate coarne baronesti din cuibarul de la Cornu.
  • +7 (7 voturi)    
    ma repet (Duminică, 30 iunie 2019, 8:59)

    Walking_dead [utilizator]

    Am mai scris si la articolele despre Udrea: chiar atit de jos am ajuns, chiar atit de mare e setea de bani incit nu ne putem abtine sa publicam parerile unor infractori?
  • +7 (7 voturi)    
    Bravo Bombonel (Duminică, 30 iunie 2019, 9:01)

    mihai2015 [utilizator]

    Dupa ce a dat pe nimic toate companiile statului, vezi Petrom unde acum statul roman va ramane fara nici o actiune, acum da lectii de politica.
    Acest personaj a facut de 1000 de ori mai mult rau Romaniei ca Dragnea si este in libertate.
    Daca tot se vorbeste de adoptii in strainatate-cazul Sorina poate isi aminteste Bombonel de de vizita lui Berlusconi cand a permis ca sute de minori sa fie adoptati in Italia.
    • -7 (7 voturi)    
      Pai daca (Duminică, 30 iunie 2019, 9:24)

      Mironescu Valeriu [anonim] i-a raspuns lui mihai2015

      e Basescu in libertate orice alt potential infractor are dreptul sa ceara comparatie cu acesta.
      • +7 (7 voturi)    
        prost (Duminică, 30 iunie 2019, 11:25)

        Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui Mironescu Valeriu

        Bai prostie, cauta=te la bibilica si nu mai bate campii. Chiar daca esti postac PSD.
  • -7 (9 voturi)    
    Dl Nastase (Duminică, 30 iunie 2019, 9:34)

    Mironescu Valeriu [anonim]

    a facut si bune si rele. Dar ca e prost sau nu stie ce spune, mai ales referitor la PSD, nu cred ca il putem banui de asa ceva. In plus, are un fel de eleganta pe care chiar baroneasa Emma Nicholson i-a remarcat-o!
    Cred ca putem citi ceea ce are de spus, fara a face referiri la trasaturile sale negative (cine nu are?).
  • +6 (6 voturi)    
    Năstase numără ouăle. (Duminică, 30 iunie 2019, 10:13)

    asavreau [utilizator]

    Celor din conducerea PSD.Și nu-i iese.Oricum ar număra ,în loc de 6 ,numără 4.Atunci mă întreb,unde-i echilibrul?!O fi vreo-unul vânător printre șefi și ia spulberat Adrian Năstase ouăle?
  • +1 (1 vot)    
    un kagebist... (Duminică, 30 iunie 2019, 13:57)

    USMarines [utilizator]

    il recomanda pe alt kagebist. Firul rosu al kagebistilor din PSD nu trebuie sa se intrerupa. La fel si traditia iliberala procoruptie si antijustitie.
    Pacat ca a iesit Dancila, daca iesea Plesoianu, intr-un an PSD nu mai atingea pragul electoral si scapam de ei odata pentru totdeauna!
  • +1 (1 vot)    
    peosoianu (Duminică, 30 iunie 2019, 14:33)

    nash pandelica [utilizator]

    va fi lider dupa intrarea in opozitie.
    ca_combate bine ..:-))
    marele bombonel, pistolarul, a devenit mosh bombanel.
  • 0 (0 voturi)    
    Mosh Nastase aka Burbery s-a tampit la batranete (Marţi, 2 iulie 2019, 17:51)

    AliKimiku [utilizator]

    Asta cu Plesoianu la Institutul Sincai sa modernizeze doctrina e fenomenala.
    Sa imi spuna cineva va rog ca a fost o ironie finuta de tipul "Sa-mi numarati ouale"