Codrin Ștefănescu anunță surprize la Congresul PSD: „Trebuie să nu uităm de cei care au căzut la datorie de-a lungul timpului”

de C.D.     HotNews.ro
Sâmbătă, 29 iunie 2019, 11:11 Actualitate | Politic


Codrin Stefanescu
Foto: Facebook
​Codrin Ștefănescu, candidat pentru funcția de secretar general, a declarat că vor fi surprize la Congresul PSD de sâmbătă. El a precizat că nu trebuie să uităm de trecut și de colegii aflați la ananghie, potrivit Mediafax.

„Ori azi ne desprindem de trecut, ori mergem mai departe și nu uităm de lucrurile bune pe care le-am făcut, nu uităm de colegii noștri la ananghie. Trebuie să nu uităm de cei care au căzut la datorie de-a lungul timpului. Pe asta se va baza și discursul meu. Oameni care și-au petrecut zile și nopți în bătăliile electorale, care și-au neglijat familia. Trecutul nostru este unul plin de bătălii, în care am câștigat alegerile cu un program de care în mare parte ne-am ținut. E un trecut în care ne-au votat foarte mulți români. Ca secretar general al PSD nu am avut alte funcții. Toată viața mea am stat la partid. Știu foarte bine ce e în bucătăria interna a partidului. Cred că vor fi surprize la Congres. Fiecare delegat va vota cum îi dictează conștiința”, a afirmat Codrin Ștefănescu.

Întrebat pe cine va vota pentru șefia PSD, Ștefănescu a răspuns: „Asta o să spun în speech-ul de la Congres”.

Congresul extraordinar al PSD are loc, sâmbătă la Sala Palatului, începând cu ora 11.00, iar social-democrații vor alege președintele, președintele executiv și secretarul general al partidului. Delegații formațiunii vor valida noul statut și proiectul politic al formațiunii.

La reuniunea social-democraților va participa și Călin Popescu Tăriceanu. De asemenea, la eveniment sunt așteptați să participe aproximativ 4.000 de delegați.

Comitetul Executiv al PSD a validat, vineri, candidaturile pentru cele trei funcții de conducere în partid. Astfel, pentru funcția de președinte al PSD candidează Viorica Dăncilă, Șerban Nicolae, Liviu Pleșoianu și Ecaterina Andronescu.

Daniel Suciu, Daniel Florea și Sorin Bota sunt candidații înscriși pentru funcția de președinte executiv, iar pentru cea de secretar general, CEx i-a validat pe Codrin Ștefănescu, Gabriel Petrea, Mihai Fifor, Felix Stroe și Rodica Nassar.


















2920 vizualizari

  • -14 (14 voturi)    
    fostul Pm propus de USL si ajuns presedinte? (Sâmbătă, 29 iunie 2019, 11:20)

    kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator]

    cum il cheama?
  • +14 (18 voturi)    
    Un nerusinat fara limite (Sâmbătă, 29 iunie 2019, 11:21)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Cum sa denigrezi, subminezi si sa iti bati joc de ostasii tarii care au aparat granitele de-a lungul secolelor???

    "Trebuie să nu uităm de cei care au căzut la datorie de-a lungul timpului."
    Pai ma, gunoiule, tu te compari cu vitejia lor? Voi va ascundeti in spatele legilor si imunitatii ca stiti ca aveti mainile murdare.

    Asta imi aduce aminte de alt cretin care a spus mai demult ca trebuie sa ai mutl curaj ca sa fii parlamentar, pana un soldat roman care a fost in Afganistan l-a apostrofat.

    Astia chiar se cred dumnezei.
    • +5 (5 voturi)    
      ti-am dat minus din greseala (Sâmbătă, 29 iunie 2019, 11:36)

      xenomorph [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      :)
    • +12 (12 voturi)    
      Il supraestimezi pe .. nu-i pronunt numele. (Sâmbătă, 29 iunie 2019, 12:21)

      averageJoe [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      el nu s-a referit la ostasii romani cazuti in lupte.. ci la ostasii PSD-ului ajunsi parnaie. De aia ii pasa lui. Luptele PSD-ului si victimele din randurile lor. Tot ce a inteles acest span din rezultatul alegrilor e ca n-au fost destul de agresivi si n-ai capacit poporul acesta cum si-ar fi dorit. Nu l-au ingenunchiat suficient.
      • +7 (7 voturi)    
        Stiu, Tocmai! (Sâmbătă, 29 iunie 2019, 12:59)

        imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui averageJoe

        Sa comapri niste penali cu ostasii e rusinos, Asta zic si eu.
  • +12 (12 voturi)    
    pentru psd, la datorie = la jaf pe scara mare ! (Sâmbătă, 29 iunie 2019, 11:24)

    Antenistontel [utilizator]

    .
  • +13 (13 voturi)    
    Codrin Cap de Vynil (Sâmbătă, 29 iunie 2019, 11:24)

    un domn [utilizator]

    Cat mai sta in libertate ?
  • +13 (13 voturi)    
    Cordine, ai de-au cazut la datorie (Sâmbătă, 29 iunie 2019, 11:26)

    Susufler0 [utilizator]

    de-a lungul timpului, fara suparare, dar pe caldura asta au inceput sa miroasa nasol, in asa fel incat in jurul lor s-a creat un gol !
    Pe astia te bazezi tu ? :))

    PS. De altfel vad ca si in jurul tau si al inca vreo doi-trei se face gol ! Oare de ce ? :))))

    PPS. HN, acesta este un pamflet si rog sa fie tratat ca atare ! :))
  • +7 (7 voturi)    
    jertfele lui Codrin (Sâmbătă, 29 iunie 2019, 11:58)

    Dizidentul [utilizator]

    cazuti la datorie dar cu buzunarele umflate,cazutul la datorie este atunci cind aduci patriei o jertfa dar nu cind cu bunastiinta ai furat si inselat poporul. La cite partide a jucat nu poate spune Codrin de "obligatie sau datorie"
  • +4 (4 voturi)    
    Pacat ca le supravietuiesc averile manarite (Sâmbătă, 29 iunie 2019, 15:17)

    Plagarus [utilizator]

    Poate fi declarat latraul de top 3 al politicii lucrative pe persoana fizica. !!!
  • +1 (1 vot)    
    dati-u ordinul lui Lenin (Sâmbătă, 29 iunie 2019, 15:42)

    dessik [utilizator]

    .