PSD îl propune comisar european interimar pe Ioan Mircea Pașcu. Dăncilă: E un portofoliu important, România trebuie reprezentată

de C.D.     HotNews.ro
Vineri, 28 iunie 2019, 16:05 Actualitate | Politic


Ioan Mircea Pascu
Foto: Agerpres
Premierul Viorica Dăncilă a anunțat, vineri, că îl va propune pe fostul europarlamentar Ioan Mircea Pașcu să ocupe interimar locul de comisar european la Dezvoltare Regională, lăsat vacant de Corina Crețu.

„​Este un portofoliu important și România trebuie reprezentată. Am venit și cu o propunere: Mircea Pașcu”, a spus Dăncilă.

Locul României a rămas vacant în comisia condusă de Jean Claude Juncker, după ce Corina Crețu a fost aleasă europarlamentar și a renunțat la mandatul de la Dezvoltare Regională. Potrivit procedurii, Guvernul este cel care propune comisarul european. Președintele Comisiei Europene trebuie să fie de acord, după care candidatul trebuie audiat de comisiile Parlamentului, iar ulterior trebuie votat de plen.

Ioan Mircea Paşcu a fost europarlamentar PSD din 2007 și, până de curând, la alegerile europarlamentare el a fost scos de Liviu Dragnea de pe listele social-democraţilor.

La vremea respectivă i-a transmis un mesaj dur șefului PSD, cel care a avut ultimul cuvânt în stabilirea candidaților pentru Bruxelles.

„​Trebuie fie să ai un simț de conservare atrofiat, fie tendințe sinucigașe, dacă atunci când și așa ai puțini oameni apropiați, să faci tot posibilul să ți-i îndepărtezi și pe aceștia! Dar, de unde nu e, nici Dumnezeu nu cere, chiar dacă e tot atât de adevărat ca fiecare pasăre pe limba ei piere!?”, a scris Pașcu pe Facebook.

Într-un mesaj postat pe Facebook pe 23 iunie, Pașcu spunea că "la viitorul congres PSD are șansa reală - rămane de văzut dacă o va și valorifica- să scape de pripășiții din alte partide, cocoțați la conducere, cu toate consecințele pe care suntem acum nevoiți să le administrăm". "Ce, nu mai există pesediști 100% care să își conducă partidul, trebuie lăsat pe mână traseiștilor, unii dintre ei, de profesie?".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















5312 vizualizari

  • +18 (22 voturi)    
    Pascu FSN (Vineri, 28 iunie 2019, 16:13)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Fost colaborator apropiat al CRIMINALULLUI Ion Iliescu. Drept urmare membru marcant al gruparii de infractori PSD (=FSN=PCR).
  • +10 (14 voturi)    
    Greata (Vineri, 28 iunie 2019, 16:44)

    Geneme [utilizator]

    Vomit
  • +8 (12 voturi)    
    omul are tulburari psihice, vede staturi paralele (Vineri, 28 iunie 2019, 16:53)

    Poiana lui Occam [utilizator]

    ar trebui supus unei evaluari psihiatrice
  • +13 (19 voturi)    
    Romania este o catastrofa (Vineri, 28 iunie 2019, 16:56)

    levierul [utilizator]

    Inca nu am iesit din comunism.Oameni ca Pascu nu au ce cauta in Europa, nu reprezinta nimic din Romania de astazi o asemenea scursura
  • -9 (21 voturi)    
    Cunoaste foarte bine institutiile UE (Vineri, 28 iunie 2019, 16:57)

    animatron [utilizator]

    Dl profesor Pascu (fondator al SNSPA), membru in cateva organizatii foarte importante (Consiliul Atlantic, SACEUR, etc), fidel social-democratiei inca de la inceputurile PSD-ului, nu era genul de persoana pe care fostul lider Dragnea sa o poata controla cu usurinta, nu e de mirare ca a fost indepartat arbitrar de pe liste la europarlamentare.

    In afara de admiratia dlui Pascu pt Japonia (tara detestata de "progresistii" europeni pt cultura sa identitara si refuzul migratiilor) si apropierea de USA (alt nou "dusman" al celor care vor o Europa federalizata in jurul ideilor strict liberale), nu ar fi motive care sa-l contrarieze pe dl Juncker si sa-l impiedice sa accepte numirea noului comisar roman propus de dna premier.

    Cu siguranta dna Dancila nu ar fi facut publica propunerea daca nu ar fi discutat deja in prealabil cu cei de la Comisie.

    Avantajul ar fi ca Romania nu pierde postul pana la toamna (probabil ca functia ar fi fost preluata de un vicepresedinte al Comisiei).

    Iar dl Pascu nu e vreun novice sau un timid, stie perfect cu cine are de-a face la Bruxelles si care sunt modalitatile prin care se obtin rezultate la Comisie.

    Dumnealui are acum o mare oportunitate, daca va fi numit, sa faca dovada unor eventuale abilitati manageriale, de leadership, folositoare Romaniei si carierei sale politice in interiorul PSD.

    Presedintia Romaniei la UE a surprins foarte pozitiv multe cancelarii europene, care se temeau de disfunctionalitati si blocaje in negocieri tehnice. A fost un real succes la nivel tehnic.

    S-a dovedit ca imaginea Romaniei e mai proasta decat realitatea capacitatilor efective pe care le are si le foloseste tara noastra, ca membru UE/NATO.

    Un decalaj intre realitate si perceptia pe care o au europenii, pe care trebuie sa-l reducem sistematic, cu fiecare ocazie, pentru ca ne ajuta la nivel colectiv si individual sa avem mai multa incredere in noi si sa ne bucuram in Europa de respectul meritat.
    • +1 (3 voturi)    
      . (Vineri, 28 iunie 2019, 17:13)

      theo667 [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      Domnul Pascu este un jalnic batranel care ar linge pantofii oricui pentru a capata un post gras platit din bani publici. Dar stai exact asta a facut toata viata!!
    • +1 (1 vot)    
      Eu aș refuza această propunere (Vineri, 28 iunie 2019, 19:56)

      hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      imediat ce aș primi răspunsul la întrebarea „de ce PSD nu l-a considerat bun să fie europarlamentar, însă îl consideră potrivit pentru a fi comisar?”
  • +1 (5 voturi)    
    As avea o nelamurire... (Vineri, 28 iunie 2019, 18:15)

    Intermezzo [utilizator]

    Cum poate fi comisar european daca nu e europarlamentar? Ma rog, poate ca nu ma pricep eu la regulamentele europene dar mai stii ca nu vine Tariceanu si o propune pe Norica Nicolai comisara pe stiu eu ce problema? Desi aia nu e europarlamentara.
    • +4 (4 voturi)    
      Nu conteaza (Vineri, 28 iunie 2019, 21:01)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui Intermezzo

      Singura conditie e sa fi terminat Academia Stefan Gheorghiu.
  • +4 (4 voturi)    
    Compensare (Vineri, 28 iunie 2019, 18:51)

    Arkantas [utilizator]

    He, he, trebuia compensat ciolanul pierdut la europarlamentare- ca de,vorba ceea , noi care da-i si lupta de la 48 incoace, sa nu ne alegem bre ?
  • +1 (3 voturi)    
    I.M.Pascu a avut un discurs tembel. (Vineri, 28 iunie 2019, 19:24)

    asavreau [utilizator]

    În campania electorală Ioan Mircea Pascu susținea că țările UE ar trebui să accepte o reducere a nivelului de trai,în spirit de solidaritate și coeziune cu România.Un discurs mai tembel,de analfabet funcțional,nu am auzit.Pe ăsta îl propune Viorica,comisar?Să facă de râs România?
  • +1 (1 vot)    
    Cu un 20% aproape la mustata (Vineri, 28 iunie 2019, 19:28)

    Pasarea_PuieMontix [utilizator]

    sa pui comisar european. Halo, guernu, pai bre ce votaram noi pi 26 a lu' Iunie???!!!
  • 0 (2 voturi)    
    Ciuma (Vineri, 28 iunie 2019, 19:36)

    Radub1000 [utilizator]

    rosie sta la ciolan pana in ultima clipa. Aceasta grupare mafiota trebuie desfiintata dupa alegeri. Se propun si la functii temporare asa de mare este foame pentru acesta grupare infractoare.
  • +2 (4 voturi)    
    ramasese gagamitza fara portofel (Vineri, 28 iunie 2019, 20:30)

    nash pandelica [utilizator]

    si el, neicusorule, de la paz'opt, si dai si lupta, obisnuit la bruksal, pai !
    nu se face. o avea si vreo scrisorica....
  • 0 (4 voturi)    
    I-au inchis gura si astuia (Vineri, 28 iunie 2019, 21:34)

    kokos [utilizator]

    cu un post caldut.
  • +2 (2 voturi)    
    corectura necesara (Sâmbătă, 29 iunie 2019, 0:58)

    caleaeuropeanaseba [utilizator]

    Autorul articolului ar trebuie sa se informeze mai bine, Comisarul interimar nu poate prelua acelasi mandat ca al Comisarului precedent. Presedintele Comisiei EU va decide ce portofoliu o sa primeasca Comisarul interimar in functie de expertiza acestuia. Portofoliul REGIO o sa fie cel mai probabil preluat de VP Dombrovski in jurisdictia caruia se afla acest portofoliu.