Iohannis cere Parlamentului să pună în practică rezultatele referendumului privind justiția, după decizia CCR/ Actuala coaliție trebuie să înceteze să ignore votul românilor

de DG     HotNews.ro
Joi, 27 iunie 2019, 14:46 Actualitate | Politic


Klaus Iohannis
Foto: Administratia Prezidentiala
Președintele Klaus Iohannis cere Parlamentului să pună în practică cât mai repede rezultatele referendumului privind justiția și atrage atenția coaliției PSD-ALDE să înceteze să ignore votul românilor din 26 mai. Reacția șefului statului vine la scurt timp după ce Curtea Constituțională a validat rezultatele referendumului.

”Președintele Klaus Iohannis solicită Parlamentului să transpună cu celeritate în legislație toate prevederile stipulate în Acordul Politic Național, pe care l-a inițiat pentru a fi respectată pe deplin voința suverană a cetățenilor români în favoarea statului de drept și împotriva modificărilor de natură să afecteze independența sistemului judiciar, exprimată ferm și fără echivoc la referendum”, se arată într-un comunicat al Administrației Prezidențiale.

Președintele salută hotărârea adoptată de Curtea Constituțională și apreciază că validarea referendumului din 26 mai obligă toate forțele politice parlamentare să pună de urgență în aplicare ceea ce au decis cetățenii.

”Peste 6,5 milioane de români au spus „DA!” la referendumul pe care președintele Klaus Iohannis l-a convocat ca urmare a asaltului permanent dus în ultimii ani de PSD și ALDE împotriva statului de drept. Votul popular masiv dat pentru România europeană și democratică, în care justiția trebuie să rămână independentă, a fost o sancțiune drastică la adresa tuturor încercărilor de a modifica legislația penală și de a-i scăpa pe politicienii corupți de rigorile legii”, mai precizează sursa citată.

Iohannis atacă, din nou, coaliția aflată la putere, afirmând că românii au sancționat clar practica abuzivă a ordonanțelor de urgență.

”Totodată, cetățenii au transmis clar actualei guvernări să renunțe de îndată la practica abuzivă a legiferării prin intermediul Ordonanțelor de Urgență. Președintele României atrage atenția că, pe 26 mai, cetățenii au respins categoric demagogia și discursul anti-european și anti-justiție susținut de PSD-ALDE. Coaliția de guvernare, care a refuzat să semneze Acordul Politic Național pentru consolidarea parcursului european al României, trebuie să înceteze să îi mai sfideze pe români, ignorând opțiunile clar exprimate prin vot la referendumul validat astăzi de CCR”, transmite președintele.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















3732 vizualizari

  • -14 (18 voturi)    
    "cu celeritate"???? (Joi, 27 iunie 2019, 14:49)

    kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator]

    adica cand, mai exact??
  • -6 (14 voturi)    
    Săsălăului ar trebui să i se aducă aminte (Joi, 27 iunie 2019, 14:57)

    prec [utilizator]

    că este un alt referendum prioritar și care are o vechime mai mare!!! Cel cu 300 de parlamentari!
  • +6 (8 voturi)    
    ii doare la basc (Joi, 27 iunie 2019, 15:57)

    liviu_ [utilizator]

    o sa o revizuiasca si pe asta tot in 10 ani +
    "pentru ca putem"
    mai ales ca daca revizuiesc constitutia TREBUIE sa bage si 300 parlamentari... si nu prea le convine ...
  • -5 (13 voturi)    
    Ha ha!!! (Joi, 27 iunie 2019, 16:01)

    Gigi Kent [utilizator]

    Asta cand a convocat referendum aiurea in tramvai doar ca sa isi ajute partidul la europarlamentare nu a "cuplat" ca nu are majoritate parlamentara / guvern si deci nu poate aplica rezultatele referendumului?

    Daca o sa mai fie presedinte si din iarna poate ii ajunge partidul la guvernare la anul si o sa aiba ocazia sa-si implementeze referendumul.

    Pana atunci, actuala coalitie de guvernare poate alege, pe propria raspundere politica sa ignore rezultatele referendumului ca de aia e referendum consultativ si nu obligatoriu.
    • +2 (6 voturi)    
      Aiurea sau nu,majoritatea au spus DA. (Joi, 27 iunie 2019, 16:39)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Ai vreo problemă cu asta? să respectăm majoritatea?
      • -3 (5 voturi)    
        eu o respect. (Joi, 27 iunie 2019, 17:00)

        kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        a fost consultata, s-a terminat.
  • -3 (5 voturi)    
    Ce cere johannis!! (Joi, 27 iunie 2019, 16:48)

    Theros [utilizator]

    Trebuie sa fie intelese de catre toti, inclusiv de caest parat presedinte urmatoarele:"Legislația românească prevede trei tipuri de referendum național și două tipuri de referendum local.

    În ceea ce privește referendumul național, există cel pe care îl convoacă președintele și prin care românii sunt chemați „să-şi exprime voinţa cu privire la probleme de interes naţional”, conform articolului 90 din Constituție.

    Mai poate fi convocat referendum pentru modificarea Constituţiei, după ce propunerile au fost aprobate cu voturile a două treimi dintre parlamentari, și pentru demiterea preşedintelui, în cazul unei proceduri de suspendare a acestuia, votată de Parlament. Ambele tipuri de referendum au caracter decizional, iar efectele sunt directe.

    Referendumul pe teme de interes național are caracter consultativ, iar efectele sale sunt indirecte. Efectul indirect este explicat de CCR ca apărând în momentul în care rezultatul „necesită intervenţia altor organe, de cele mai multe ori a celor legislative, pentru a pune în operă voinţa exprimată de corpul electoral
  • +1 (5 voturi)    
    Interzis a se desfiinta SSIJ prin OUG (Joi, 27 iunie 2019, 16:54)

    Velma Kelly [utilizator]

    Asa a decis poporu' !
  • +2 (4 voturi)    
    dupa alegerile de la anul (Joi, 27 iunie 2019, 17:03)

    Dalinar [utilizator]

    o sa se poata face ordine, deocamdata psd are multi sparlamentari, la anul cand va fi pe la 15%, o sa fie alta poveste.