Președintele Iohannis a câștigat mai puțini bani din salariu, în timp ce veniturile soției și cele obținute din chirii au crescut

de DG     HotNews.ro
Duminică, 23 iunie 2019, 13:12 Actualitate | Politic


Klaus si Carmen Iohannis
Foto: Hotnews
​Veniturile salariale ale preşedintelui Klaus Iohannis au scăzut, în timp ce ale soţiei sale au crescut, la fel ca şi încasările din chirii ale celor doi, potrivit declaraţiei de avere a şefului statului, publicată pe site-ul Administraţiei Prezidenţiale.

Astfel, şeful statului a încasat ca venituri salariale 165.100 de lei, faţă de 169.646 de lei în 2017 şi 196.155 de lei în 2016.

În schimb, Carmen Iohannis a câștigat mai mulţi bani din salarii, respectiv 33.276 de lei ca profesor la Colegiul "Gheorghe Lazăr" din Sibiu, faţă de 25.075 de lei în 2017 şi 28.122 de lei, cât a obţinut în 2016.

De asemenea, veniturile obţinute din chirii au crescut, notează Agerpres. Dacă în declaraţia de avere precedentă şeful statului a scris că încasează 29.529 lei, în ultima declaraţie apar venituri de 35.829 de lei. În 2016, el menţiona venituri din chirii de 19.017 lei.

Preşedintele mai deţine un cont în valoare de 210.000 de lei, înregistrându-se o creştere faţă de 2017, când avea suma de 170.000 de lei.

Şeful statului deţine împreună cu soţia sa două apartamente şi trei case de locuit în Sibiu.

















24352 vizualizari

  • -8 (24 voturi)    
    Iată de ce Johannis a fost un bun primar (Duminică, 23 iunie 2019, 14:26)

    Nyk1 [utilizator]

    Dezvoltând Sibiul, i-au crescut încasările din chirii.

    Din păcate, legătura între a fi un bun președinte și creșterea chiriilor este una mai indirectă.
    • -2 (8 voturi)    
      pentru cultura ta si nu numai! (Duminică, 23 iunie 2019, 19:30)

      N.S. [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Nu s-a nascut inca primarul corect si cinstit!
      • -4 (10 voturi)    
        dar doar unii merg la puscarie (Duminică, 23 iunie 2019, 21:11)

        premierul grivco [utilizator] i-a raspuns lui N.S.

        altii numesc procurorii si judecatorii :)))))
  • -15 (35 voturi)    
    asta e (Duminică, 23 iunie 2019, 14:39)

    cucuveauamov [utilizator]

    s-au dus meditatiile
  • +9 (21 voturi)    
    Cu alte cuvinte (Duminică, 23 iunie 2019, 14:50)

    Tommy Bahama [utilizator]

    domnul presedinte are salariul mai mic decat al unui profesor de liceu dintr-o tara civilizata.
  • +7 (17 voturi)    
    Vreti nu vreti (Duminică, 23 iunie 2019, 16:35)

    bozzguer@gmail.com [utilizator]

    Eu tot cu el votez. Si vedem ce iese. Ieși la vot daca vrei sa te plângi după. Nu votezi, nu contezi. Eu sunt mulțumit din Brussels cu Johannis inca un termen. Apoi vom vedea.
    • -6 (8 voturi)    
      voteaza-l ca nu a dormit destu si nici (Duminică, 23 iunie 2019, 19:31)

      N.S. [utilizator] i-a raspuns lui bozzguer@gmail.com

      cartile nu le-a terminat de scris! Nicio diferenta intre tine si cretinii care voteaza P$D!
  • -8 (20 voturi)    
    hedging la trei maini... (Duminică, 23 iunie 2019, 16:45)

    demaGOGU [utilizator]

    ...cand scadeau veniturile din salarii si chirii cresteau cele din meditatii.

    nefiscalizate, desigur.
    • +10 (20 voturi)    
      Ia Greii din psd la dramaluit (Duminică, 23 iunie 2019, 17:28)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Si vezi cum e cu veniturile nefiscalizate in cazul lor. Ce fel de hedging o fi facut Hamstarul de are ditamai domeniile, nu doar prin tara, pana si la Fortaleza!!!
  • -7 (11 voturi)    
    Președinte onorific (Duminică, 23 iunie 2019, 17:11)

    Observatory [utilizator]

    hotii sunt la putere cu banii și totul ce a mai rămas de furat, după capitala , întreaga țara va intra in faliment foarte curând .
    Niște misei care fura ca in codru, nimeni nu ii oprește , populația se uita la TV și scrie pe Facebook ...
    PS
    Și eu scri, dar sunt foarte departe și nu am alta modalitate de a protest împotriva acestor tâlhari !
  • -5 (15 voturi)    
    De aici concluzia (Duminică, 23 iunie 2019, 17:19)

    Mironescu Valeriu [anonim]

    ca salariul presedintelui este dependent de realizari! Oricum, pe total se descurca cu veniturile!
  • 0 (8 voturi)    
    Care-i scopul scriiturii? Unde bate? (Duminică, 23 iunie 2019, 18:48)

    Irina25 [utilizator]

    Finalul, cumva?

    "Şeful statului deţine împreună cu soţia sa două apartamente şi trei case de locuit în Sibiu."

    S-a ajuns la concluzia ca, fara de Dragnea, Barna nu ma valoreaza mare lucru?
  • +6 (8 voturi)    
    un parlit Iohannis asta (Duminică, 23 iunie 2019, 19:33)

    trandafil [utilizator]

    Intr-un mandat intreg strange mai putini bani decat tanda si cu manda intr-o singura zi - dar de nunta: 334 000 de lei, 246 400 de euro și 5200 de dolari
  • -6 (14 voturi)    
    inca mai pacalesti suficienti fraieri sa-l voteze! (Duminică, 23 iunie 2019, 19:33)

    N.S. [utilizator]

    bravo voua, va meritaati soarta! va place sa fiti pacaliti de primari!
  • -3 (13 voturi)    
    mda... (Duminică, 23 iunie 2019, 19:48)

    exilatul [utilizator]

    ala de la psd ( un fost prim ministru ) care a avut 4 case ( nu in acelasi timp ...dupa spusele lui ) mai poate fi injurat acum cind asta , fost profesor de meditatii are 5 ..in acelasi timp...sa mi spun mie , astia de vor sa l voteze din nou , care e deosebirea dintre cei doi ??...dupa mine, nici una...sunt doar doi profitori , escroci care cu ajutorul politicii s au imbogatit de pe urma fraierilor numiti ....romani...dar e normal pt mentalitatea acelui popor sa simpatizeze cu hotii si escrocii...