Fifor: Vom discuta în coaliție despre înființarea unei comisii care să ancheteze ”posibila fraudare” a alegerilor din 26 mai

de G.S.     HotNews.ro
Miercuri, 19 iunie 2019, 16:58 Actualitate | Politic


Mihai Fifor
Foto: Agerpres
Purtătorul de cuvânt al PSD Mihai Fifor a declarat că o temă de discuție în cadrul coaliției PSD-ALDE va fi înființarea unei comisii parlamentare de anchetă pentru votul la alegerile europarlamentare, în contextul unor informații în spațiul public potrivit cărora votul ar fi fost fraudat, transmite Mediafax.

„Nu ne dorim să avem un vot în Diaspora cum am avut în 2009, un vot la trei secunde cum am avut, de pildă, la Ambasada de la Paris, un vot aproape de necontrolat sau un vot ca la Bruxelles. Urmărim și noi cu foarte mare atenție tot ce a apărut în spațiul public în ultimele zile legat de o posibilă fraudare a alegerilor din 26 mai”, a afirmat Mihai Fifor, miercuri, la Antena 3.

Social-democratul a adăugat că este necesar să fie verificat dacă au fost sau nu probleme în sensul unui vot corect la europarlamentare.

„Am discutat, și probabil că vom avea ca temă în cadrul unei ședințe de coaliție și ideea aceasta a înființării unei comisii parlamentare de anchetă pentru votul din 26 mai. Pentru că la urma urmei cred că este necesar ca toată lumea să știe că lucrurile au decurs corect sau dacă au existat probleme, aceste probleme să poată fi evidențiate”.

Referitor la subiectul alegeri, senatorul PSD Șerban Nicolae a declarat, luni, la Antena 3, că Serviciul de Telecomunicații Speciale (STS) „nu mai are ce căuta în procesul electoral”, precizând că ar trebui să se revină la formula declarației pe proprie răspundere atunci când votezi pe liste suplimentare.

Social-democratul a adăugat că există destule dovezi care chiar dacă sunt neoficiale indică faptul că la europarlamentare au existat fraude. Nicolae a dat și exemplul unei persoane care a votat în Spania, dar atunci când i-au fost verificate datele din buletin s-a dovedit că acesta ar fi votat deja în Ialomița, precizând că acesta este un caz asupra căruia a fost depusă o plângere penală.

















2103 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    inocent ca o garofita, analistul Nicolae (Miercuri, 19 iunie 2019, 17:07)

    jorj_bv [utilizator]

    Bai nu voi aveti majoritate in parlament, in teritoriu, reprezentanti in fiecare sectie?
    Ma-sa lui Fagadau, primarul de la Constanta a bagat 5 voturi in urna ...
    Un caz e fix un caz, plus ca e posibil sa fii scris unul aiurea un CNP.
  • +3 (3 voturi)    
    He, he, aveati 51 % si ailalti, fiecare, sub 10 % (Miercuri, 19 iunie 2019, 17:08)

    KTerinca [utilizator]

    Vai mama voastra !
    Dupa ce terminati cu ancheta, s-ar putea sa nici nu ne mai aducem aminte ca a existat vreodata un partid numit PSD.
    Dar, stai !
    Sper totusi sa mai fiti la guvernare, cu coana Dan in functie, pana pe 10 August.
    Venim sa va facem o cantare.
    Diaspora si bastinasii impreuna, uniti in cuget si simtire, vorba loziincii.
    Pana atunci, urarea de bine, neaos romaneasca: Hai sictir !
  • +3 (3 voturi)    
    Încă o traducere din pesedeaua de baltă (Miercuri, 19 iunie 2019, 17:11)

    Spiky [utilizator]

    Adică cum, bă jmekerilor, noi vă băgăm bețe-n roate să nu puteți vota și voi tot o faceți, și încă de să ne scoateți pe tușă? Ia să vă luăm noi la întrebări, că doar nu o s-o faceți voi, că atunci iese nasoleala aia de infracțiune numită împiedicarea votului. Așa, în loc să fim noi trimiși la bulău, strigăm tot noi, hoții, că voi sunteți hoți. Ce, nu e bine? Trăiască PCR-FSN-PDSR-PSD în frunte cu conducătorii săi penali Iliescu, Năstase, Ponta, Dragnea.... pardon, Ponta doar cercetat... Șova-Rovinari...
  • +2 (2 voturi)    
    DNA sa vie dr.. sa va ia! (Miercuri, 19 iunie 2019, 17:20)

    Pasarea_PuieMontix [utilizator]

    Cat de tare! Statul paralel vorbeste de fraude intr-o lume paralele. Nu'i nici o frauda boss. E simplu furt. Ati furat votul celor din diaspor. VOI BAH nu altii. Nu tre' comisie. Tre' doar demisii si DNA.
  • +2 (2 voturi)    
    Fireste. (Miercuri, 19 iunie 2019, 17:27)

    Alius [utilizator]

    PSD organizeaza alegerile, au oamenii lor la toate conducerile institutiilor care au legatura cu alegerile (BEC, CCR, Ministerul Internelor, MAE etc) si isi ancheteaza propriile fraude.
  • +3 (3 voturi)    
    ridicoli (Miercuri, 19 iunie 2019, 17:30)

    Francisc 1 [utilizator]

    soros soros ! striga hotii , ma unge la inima ca nu sunt in stare sa se schimbe cu nimic !Sper sa ajunga sub 10 la suta la parlamentare , de alde nu cred ca mai avem ce vorbi!
  • +3 (3 voturi)    
    Mai ticalosi de atat (Miercuri, 19 iunie 2019, 17:56)

    Mistrelutz [utilizator]

    oare puteti fi ?
    da e bine asa..dati inainte cu tupeu..sa se convin ga cat mai multi oameni cat de inutili,perversi si ticalosi puteti fi
  • +2 (2 voturi)    
    o noua comisie? (Miercuri, 19 iunie 2019, 18:05)

    Dizidentul [utilizator]

    pe cine puneti sef de comisie ?cel mai destept dintre senatori (tamba Manda, poate merge si Olguta cu dinsul poate se mai civilizeaza in mijlocul westului)) pleaca la Comisia Europeana, ca sef al comisiei SRI a reusit sa prezinte viovati fara a aduce niciun argument(pentru SPD o buna prestatie) inca un nimic mai gasiti in rindurile voastre?
  • +2 (2 voturi)    
    OH. (Miercuri, 19 iunie 2019, 18:06)

    letsoc [utilizator]

    Cand a fraudat Dragnea nu s-a facut nicio comisie parlamentara de ancheta . Au trecut alegerile , au inceput comunistii sa atace din nou . Daca erau ei pe primul loc , nici musca nu s-ar fi auzit in linistea asternuta. Cu stima , NC .
  • +3 (3 voturi)    
    Cineva iarasi va face puscarie (Miercuri, 19 iunie 2019, 18:45)

    Ioko [utilizator]

    Chiar va rugam si nu uitati incepeti cu alea in care ati vandut voturile la UDMR ca daca tot vreti surprize suprize va dam.
    Oare cati din diaspora au votat si ei nu stiu pentru ca nu au obiceiul sa mearga la vot dar voteaza constant in tara desi ei nu au mai vazut meleagurile de multi ani?....vreti sa ii numaram si pe aia?
    Dar pe mortii vii ii veti cauta ca nu e greu sa ii gasiti ca imediat sar in ochi si nu trebuie luati decat aia din ultimele 6 luni ca e indeajuns si sa vedeti cati inviati au fost pe la vot.
    Vreti sa mai continuam ca avem o lista intreaga de metode in care fraudati si abia apucam sa le discutati in comisie?
  • +2 (2 voturi)    
    + Alea cu autobuzele psderbedeilor ! (Miercuri, 19 iunie 2019, 21:48)

    Plagarus [utilizator]

    Cine se infoaie caraghios cand președinte psd a fost condamnat definitiv pentru o infracțiune electorală. !!!