Călin Popescu Tăriceanu, așteptat să-și anunțe candidatura la prezidențiale (surse)

de Luminita Pirvu     HotNews.ro
Miercuri, 19 iunie 2019, 13:42 Actualitate | Politic


Tariceanu dupa vot
Foto: Captura video Facebook
Președintele Senatului, Călin Popescu Tăriceanu ar urma să-și anunțe miercuri, după ședința conducerii ALDE, candidatura la alegerile prezindențiale , au declarat surse de la vârful partidului pentru HotNews.ro. Conducerea ALDE urmează să se întâlnească cu liderii de organizații și să analizeze rezultatul alegerilor din 26 mai. De altfel, e de așteptat ca mai mulți lideri ALDE să-i ceară acestuia să candideze.

După ce PSD a anunțat că va testa în sondaje mai mulți potențiali candidați pentru prezidențiale și după votul din Senat prin care a fost respinsă cererea de începere a urmăririi penale, Călin Popescu Tăriceanu are culoar deschis pentru a face anunțul. Potrivit surselor citate, liderul ALDE urmează să intre în cursa pentru funcția de președinte al statului.

De altfel, Călin Popescu Tăriceanu a declarat la începutul săptămânii, într-o emisiune la România TV că va lua o decizie împreună cu liderii de organizații ALDE.

"După alegerile din 26 mai a fost interpretată de unii ca o renunțare la candidatură. Eu am spus atunci că, la momentul respectiv, că nu discut despre acest subiect. Cred că era și logic de ce nu discut despre acest subiect. În continuare, sigur că și noi la ALDE, și cei din PSD, această problemă va trebui să o rezolvăm. Deci și ALDE o să discutăm probabil chiar în această săptămână cu liderii organizațiilor în cadrul structurilor statutare ale partidului și cel mai probabil va urma o decizie în acest sens, pentru stabilirea celui care va fi candidatul la alegerile prezidențiale”, a declarat Călin Popescu Tăriceanu, la România TV.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















6143 vizualizari

  • +18 (22 voturi)    
    Ha, ha, ha (Miercuri, 19 iunie 2019, 13:49)

    feroviarul123 [utilizator]

    Deci iese Klaus din primul tur? Mersi mai manechine, dar nu trebuia sa te deranjezi.
    • +4 (4 voturi)    
      Eu nu-l aștept pe Tăriceanu. (Miercuri, 19 iunie 2019, 15:02)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui feroviarul123

      Și nici nu-l votez.
  • +13 (13 voturi)    
    He he (Miercuri, 19 iunie 2019, 13:51)

    omezu [utilizator]

    Vai, stau cu sufletul la gura! Calin-patru-procente (Tari-cinci-neveste pentru altii) isi anunta candidatura.
  • +11 (11 voturi)    
    Goya (Miercuri, 19 iunie 2019, 13:52)

    Backoff [utilizator]

    "Unde esti Tu Tepes Doamne, ca punand mana pe ei, sa-i imparti in doua cete....in nebuni si in Misei..."
  • +14 (14 voturi)    
    daca ajunge la cotrocesti (Miercuri, 19 iunie 2019, 13:53)

    nash pandelica [utilizator]

    se mai insoara odata...
    batran si fara minte...
  • +14 (16 voturi)    
    Ohoo! Abia astept! (Miercuri, 19 iunie 2019, 13:55)

    mimiloi [utilizator]

    Sigur ca tariceanu traieste intr-o lume paralela cu realitatea, dar daca va candida va fi una din satisfactiile mele cele mai mari cind va colecta vreo 2-3% din voturi ca sa inteleaga ca e un mare dobitoc pe care nu-l vor decit citeva cucoane pierdute in spatiul romanesc atit de divers.
    Go captain tariceanu!
  • +13 (13 voturi)    
    Hahahahahahahaha!!! (Miercuri, 19 iunie 2019, 13:56)

    mr_mojo [utilizator]

    Adică hahahahahahahaha!
  • +7 (7 voturi)    
    Excelent, inca 5 luni si gata (Miercuri, 19 iunie 2019, 14:09)

    Caligula [utilizator]

    E obligat sa candideze pentru a re-alinia ALDE dupa catastrofa de la europarlamentare. Va obtine un numar nesemnificativ de voturi, mai ales ca PSD se gandeste la un candidat independent pentru a-si schimba imaginea asocierii cu Dragnea. Vom scapa de el, si de ALDE, ca el nu are cum sa nege asocierea sa.
  • +10 (10 voturi)    
    va fi (Miercuri, 19 iunie 2019, 14:12)

    mos ion roata [utilizator]

    presedinte , dracnea prim ministru , valcov consilier si mazare ministru in zona deimitata de zidurile jilave.
  • +8 (8 voturi)    
    Penalul CPT (Miercuri, 19 iunie 2019, 14:13)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Deocamdata profita de imunitatea pe care i-o confera Senatul Hotiei Nationale. Speram sa nu mai fie senator anul viitor, ca de presedinte... ma umfa râsul. Apoi... PUSCARIA,
  • +5 (5 voturi)    
    S-ar putea sa ia mai multe procente ... (Miercuri, 19 iunie 2019, 14:19)

    LoBa [utilizator]

    ... decat a luat ALDE la prezidentiale, dar daca PSD nu il sustine (ca va avea candidat propriu) atunci nu-l vom vedea in turul 2. Candidatura asta-i de orgoliu, daca vroia sa aiba sanse mai bine se inscria in PSD.
  • +6 (6 voturi)    
    loool (Miercuri, 19 iunie 2019, 14:32)

    liviu_ [utilizator]

    deci iese Iohannis din primu tur!
    e bine, facem economie la buget!
  • +8 (8 voturi)    
    tariceanu, alde si psd... (Miercuri, 19 iunie 2019, 14:37)

    Lucky1 [utilizator]

    Tariceanu nu a fost niciodata un politician care sa straluceasca gratie propriei puteri. El a fost, din totdeauna propulsat de psd care l-a sustinut ca pe un membru plin de partid., Alde, un apendic al psd, inventat in momentul cand PNL a refuzat sa mai urmeze calea spre mocirla impusa de Tariceanu, isi traieste ultimele zile din istorie. Legaturile sale cu ALDE Europa au fost taiate fiind pe cale sa fie exclus datorita politicii pesediste promovata de Tariceanu si ciracii sai iar electoratul romanesc a desavarsit finalul de cariera al acestor aldisti cu gene pesediste.
    De altfel, chiar PSD este renegat de Grupul Politic European din care face parte si foarte probabil va urma aceeasi cale cu ALDE. Impreuna s-au nascut, impreuna mor. Partide inspirate de Iliescu ca multe altele care au disparut, singura motivatie a creearii lor fiind intentia de a confuziona electoratul si impiedicarea consolidarii unei clase politice real democrate.
    Politica romaneasca nu poate fi curatata decat prin desfiintarea acestor grupuri toxice de raufacatori.
  • +5 (5 voturi)    
    altul care vede elefantei roz.. (Miercuri, 19 iunie 2019, 14:55)

    bigbrother [utilizator]

    cumva el crede ca daca in 2014 a terminat pe pozitia a treia (tot in marja de 5%) acum subit are mai multe sanse dupa ce s-a aliat cu PSD si a esuat glorios in a fi in Parlamentul European?

    Zilele trecute mai era un guster care se vedea presedinte..pe bune, cine le face astora studiile de piata a.i sa vada daca chiar au vreo sansa? Probabil tot aia de dadeau PSD victorios la europarlamentare, altfel nu se explica
  • +10 (10 voturi)    
    Ha-ha-ha! (Miercuri, 19 iunie 2019, 15:14)

    Remarque [utilizator]

    Nici daca ar candida singur n-ar iesi presedinte.
  • 0 (0 voturi)    
    Mai sunt C.A.P.-uri in Romania?! (Miercuri, 19 iunie 2019, 18:06)

    John M. [utilizator]

    Credeam ca s-au topit in caldura revolutiei din '89!!!
  • 0 (0 voturi)    
    pentru tine, Caline (Miercuri, 19 iunie 2019, 18:55)

    U_swamp [utilizator]

    Des`tu` mare intre cel mijlociu si inelar. Capisci?