Tăriceanu cere desecretizarea anexelor privind protocoalele SRI-DNA

de DG     HotNews.ro
Luni, 17 iunie 2019, 11:11 Actualitate | Politic


Calin Popescu Tariceanu
Foto: INQUAM Photos / Octav Ganea
Președintele ALDE, Călin Popescu Tăriceanu, cere Consiliului Superior al Magistraturii desecretizarea anexelor raportului Inspecției Judiciare privind aplicarea protocoalelor SRI-DNA. Tăriceanu mai solicită președintelui Klaus Iohannis să prezideze ședința Consiliului și să se asigure că anexele vor fi desecretizate.

”Ca urmare a dezvăluirilor din mass-media privind raportul Inspecției Judiciare despre protocoalele secrete dintre SRI-DNA-instanțe de judecată, care ar conține 19 anexe secretizate, CSM trebuie să acționeze pentru desecretizarea lor de urgență. Este necesar ca toate datele din acele protocoale ilegale și imorale să fie făcute publice neîntârziat. Românii au dreptul să știe cum au funcționat instituțiile din justiție și felul în care serviciile au influențat activitatea lor.”, a scris Călin Popescu Tăriceanu pe Facebook.

Călin Popescu Tăriceanu îi cere președintelui CSM, Lia Savonea, să desecretizeze de urgență anexele privind protocoalele, înaintea discutării în plen a raportului Inspecției Judiciare.

”În consecință, având în vedere legea nr. 182/2002 privind protecția informațiilor clasificate, art. 24, al. 5, care stipulează că nu pot fi secretizate documente în scopul ascunderii încălcărilor legii sau limitării accesului la informațiile de interes public, solicit doamnei Lia Savonea, președintele CSM, să clarifice urgent situația și să desecretizeze toate anexele privind protocoalele secrete înainte de discutarea în plen a raportului Inspecției Judiciare.”, a adăugat președintele Senatului.

Liderul ALDE a cerut și președintelui Klaus Iohannis să prezideze ședința CSM și să se asigure că anexele sunt desecretizate.

”În mod firesc, președintele Iohannis ar trebui ca, pentru prima dată în cinci ani de mandat, să facă ceva concret pentru independența reală a Justiției. Să participe la ședința CSM în care se discută raportul și să o prezideze, astfel încât să se asigure că acele anexe sunt desecretizate. Mai departe, în calitate de președinte al CSAT, pe lângă folosirea acestui rol pentru a face jocurile sale politice, ar trebui să solicite neîntârziat SRI să facă publice toate informațiile cu privire la protocoalele secrete cu Justiția (modul de lucru, număr de ofițeri implicați, numărul dosarelor din justiție în care au fost folosite, etc).”, a mai spus Tăriceanu.

”Klaus Iohannis ar trebui, la fel de firesc, să decidă dacă în ultimul an de mandat vrea să fie măcar o dată președintele românilor și nu doar al "băieților cu ochi albaștri”, a conchis liderul ALDE.

AMR și UNJR au cerut pe 6 iunie, printr-o scrisoare adresată CSM, ”să întreprindă, de urgenţă, toate demersurile având că finalitate declasificarea şi publicarea celor 19 anexe la Raportul Inspecţiei Judiciare privind modalitatea de aplicarea a protocolului de cooperare dintre PICCJ şi SRI din 2009“, scrie Mediafax.

Solicitarea asociaţiilor vine după ce, la data de 30.05.2019, ca răspuns la cererea acestora de comunicarea a raportului Inspecţiei Judiciare şi a anexelor la acestea, CSM a comunicat că “documentele menţionate au formă clasificată cu grad de secretizare “strict secret” de la unităţile emitente (respectiv parchete, S.R.I.)”. AMR şi UNJR au arătat că demersul lor vine în continuarea eforturilor începute încă din 2015, prin care au scos la iveală nelegală interferenţa serviciilor secrete în procedurile judiciare.

















3019 vizualizari

  • +20 (22 voturi)    
    Ca sa nu fie discriminare (Luni, 17 iunie 2019, 11:21)

    un domn [utilizator]

    Si 10 august trebuie declasificat, cine a dat ordinul de gazare, incidentul Spring Time si de ce unitatea de elita Mihai Viteazu a poposit in Piata Victoriei ( se urmarea un Tien An Men romanesc ? )
    • +11 (11 voturi)    
      Tariceanu "Taxa Auto" (Luni, 17 iunie 2019, 12:19)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Chier el inventatorul celebrei Taxe Auto in 2007 , taxa care a facut viata amara romanilor timp de 10 ani si care a fost declarata ilegala in final,Statul trebuind a returna toti banii incasati face pe cCOrectul. L-a pus cineva sa militeze pentru desecretizarea unor secrete. Sa militeze mai bine caCarmen Dan sa desecretizeze documentele 10 August si sa nu mai saboteze Justitia. Si Tariceanu sa mearga la puscarie pentru Taxa Auto acum cand paguba adusa statului este dovedita.
    • +15 (15 voturi)    
      Grija lui Tariceanu (Luni, 17 iunie 2019, 12:37)

      florinos [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Grija lui Tariceanu nu este o viata mai buna pentru români, școli, spitale sau autostrăzi ci Protocoalele DNA.

      Sa ne întrebăm de ce a primit sub 5% din voturi ?
  • +19 (21 voturi)    
    Poate, poate (Luni, 17 iunie 2019, 11:22)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    POate scăpi de puscarie, că gruparea infractionala ALDE nu va mai fi in PArlament, iar CTO nu va mai avea imunitate, si poate fi judecat pentru luare de mita, trafic de influenta, marturie mincinoasa, si chiar ca fiind complice la distrugerea RO ca un kgb-ist odios ce este.
  • -23 (29 voturi)    
    Tariceanu (Luni, 17 iunie 2019, 11:29)

    Gigi Kent [utilizator]

    Dl Tariceanu ar trebui sa inceapa sa faca plangeri penale, daca protocoalele sunt ilegale. Asa vor spune tot timpul fanii noii securitati (tefelisti, rezistenti sau cum or mai fi ei) ca nu e nimic ilegal acolo.
    • +13 (15 voturi)    
      normal !!! (Luni, 17 iunie 2019, 12:10)

      asada [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Intrat pe o linie moarta si eliminat din politica in perspectiva,se baga si el in seama ca sa nu il uite lumea !!! Prestatia este tipica pentru borfasii si excrocii de toate soiurile !!! Bine inteles ca trebuia sa apari si sa supralicitezi (tipic lingailor securisto -comunisti de pe vremea lui Ceausescu care dadea din mana si spunea .> aici se va face o fabrica de motoare cu o productie de 50.000 de motoare pe an<si imediat intervenea Dinca,Oprea sau Avram > nu tovarasu presedinte facem 100.000 < ) ,dar asa iti poti asigura si tu o coaje de paine !!!! A fost interesanta scoala securitatii ceausiste !!??
    • +3 (5 voturi)    
      Pai nu e... (Luni, 17 iunie 2019, 17:44)

      blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      nimic ilegal, insusi dragnea a semnat documentele alea, in orice stat exista colaborare intre parchete si serviciile secrete pentru cazurile mari, grele , e logic, cum vrei sa-i prinzi pe-aia ?!
      Daca ar fi fost ilegal ceva, ar fi facut ei plangere penala de mult, poate au si facut, dar n-are nici un rost ... Toata tevatura pe care o face tariceanu e manipulatoare , prostirea maselor ....deja prostite. Ce usor e sa arunci cu niste vorbe, sa etichetezi , ce inseamna aberatia aia cu "tefelisti, rezistent -fani ai noii securitati " ?! Denigrezi degeaba, in necunostiinta de cauza, habar n-ai de nimic ..
  • +14 (16 voturi)    
    Adevarul este ca (Luni, 17 iunie 2019, 11:32)

    unins [utilizator]

    aceste protocoale si orice alte acte privind combaterea infractionalitatii, trebuie sa fie publice. Pentru combaterea infractionalitatii si aplicarea legii, trebuie sa colaboreze toate institutiile din Romania, care pot contribui cu informatii, forte si logistica ( SRI, DIICOT, etc. si chiar Armata). Infractionalitatea slabeste ordinea constitutionala si poate destabiliza societatea, statul si deci este deplin justificat si legala colaborarea tututror.
    • -11 (11 voturi)    
      Asa dupa tine... (Luni, 17 iunie 2019, 12:05)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui unins

      Daca in protocoale ar fi vorba doar despre actiuni care respecta legea, ce rost ar mai fi avut sa fie secretizate de la inceput? Nu e vorba doar despre informatiile pe care SRI trebuia sa le dea Parchetelor. Asta era in regula. Problema e ca, spre exemplu, prin protocoale procurorii trebuiau sa dea raportul la SRI ce au facut cu informatiile. Justitie independenta???
      • +7 (9 voturi)    
        Daca in actiunile din 10 August .. (Luni, 17 iunie 2019, 13:35)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

        ...ar fi vorba numai despre actuni care respect legea, ce rost mai au acele secretizari din cauza carora nu se poate finaliza dosarul in cauza?...
      • +2 (2 voturi)    
        Pai tie nu (Luni, 17 iunie 2019, 17:37)

        unins [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

        ti se pare normal ca sa existe o informare reciproca, in ambele sensuri? Ilegal era daca SRI-ul dicta sentintele, or asa ceva nu cred ca s-a intamplat. Iar daca s-a intamplat, vina este a oamenilor care au procedat asa -din SRI, DNA- si nu a protocoalelor. Hotii nu vor colaborare intre institutii, deoarece dovezile infractionalitatii lor pot fi adunate mult mai usor si mai multe. Doar hotii si cei care vor sa incalce legea, acuza protocoalele. Eu nu am auzit sa fie acuzati punctual oameni, ofiteri, procurori, din SRI-DNA ca au incalcat legea.
        • -2 (2 voturi)    
          Nu crezi ca s-a intamplat? (Luni, 17 iunie 2019, 20:24)

          Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui unins

          Nu crezi ca s-a intamplat? Adica tu chiar crezi sigur, sigur ca judecatoarea Camelia Bogdan venita de 3 zile la Curtea de Apel a avut timp sa citeasca intreg vagonul cu dosare in cazul "telepatia" si a dat o solutie justa bazata pe temeinicia problelor si a suprematiei legii. Chiar nu crezi ca a venit cu mandat de la SRI sa dea repede o solutie si sa-l bage pe Voiculescu urgent in puscarie?

          Norocul e ca nu toti suntem naivi ...
          • 0 (0 voturi)    
            Ai dreptate! (Marţi, 18 iunie 2019, 13:52)

            unins [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

            La asta nu m-am gandit. Dar nu-mi mai amintesc de unde a venit Camelia Bogdan: de pe planeta Marte sau Jupiter? Ca aici pe Pamant chiar si copii de la gradinita, stiau de magariile facute de Dan Voiculecu, SOV, Nicolae Popa, etc. etc. etc.
      • +3 (5 voturi)    
        Desteptule... (Luni, 17 iunie 2019, 17:49)

        blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

        tu vezi numai prostii gen procurorii dau raportul SRI, ti-a bagat in cap luju.ro tampenii de-astea...dar protocolaele au fost secretizate pt ca e logic ca sunt proceduri de lucru, moduri de colaboarre -atentie, fara sa-si incalce vreo parte propriul statut si regulamente- de care nu trebuie sa afle retelele de tip mafiot sau de coruptie de inalt nivel, etc. Pisica cu clopotei nu prinde soareci.
        • -3 (3 voturi)    
          Da... (Luni, 17 iunie 2019, 20:25)

          Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui blackarrow

          Da, de exemplu un mod de lucru e cand vine securistul cu un plic, ii arata judecatorului ce scrie acolo si ii spune ca e secret iar inculpatul nu are voie sa stie ce e acolo si nu se poate apara impotriva acuzatiei respective.

          Normal ca asa ceva trebuie "secretizat".
          • +2 (2 voturi)    
            Unde ... (Marţi, 18 iunie 2019, 9:36)

            blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

            ai vazut sa fii acuzat de ceva si sa nu te poti apara ?! Eu am avut doua procese, le-am castigat pe ambele ...inculpatului i se aduc la cunostiinta acuzatiile si scris si verbal si apoi trebuie sa se apere, ca nu se apara sau nu vine la proces, e treaba lui ...Vorbesti prostii, ca de obicei ...
    • +6 (8 voturi)    
      In zadar (Luni, 17 iunie 2019, 13:31)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui unins

      Cu toate probele LEGALE si CPT tot scapa de puscarie pentru ca a luat mit[. Are IMUNITATE. La fel penala Rovan Plumb, Melescanu, Vosganian si toti celialti din PARLAMENTUL HOȚIEI NAȚIONALE.

      CPT nici nu mai conteaza. Nu mai reprezinta pe nimeni e doar o relicva penala in istoria RO.
    • +8 (10 voturi)    
      Da (Luni, 17 iunie 2019, 13:44)

      PlutoniumBoy [utilizator] i-a raspuns lui unins

      e ca si cum ai spune hotului : 'vezi ca la 23:30 voi veni cu echipajul de mascati, ai grija sa nu fii la furat chiar atunci ! '
      • +3 (3 voturi)    
        Protocalele si legea (Luni, 17 iunie 2019, 17:59)

        unins [utilizator] i-a raspuns lui PlutoniumBoy

        in general, nu au scopul de a baga oamenii la puscarie, ci de a descuraja si preveni comiterea infractiunilor. Tu cum gandesti: e mai bine, mai usor si mai corect sa sa bagi oameni la puscarie sau sa previi incalcarea legii?
        • 0 (0 voturi)    
          Incorect pusa problema (Marţi, 18 iunie 2019, 12:43)

          PlutoniumBoy [utilizator] i-a raspuns lui unins

          Protocoalele au rolul de a demasca coruptia la nivel inalt, adica sa demasti pe infractorii care stiu foarte bine sa-si ascunda urmele. Hai sa nu repetam punctajul A3.
  • +15 (17 voturi)    
    atunci ar trebui (Luni, 17 iunie 2019, 11:38)

    Mistrelutz [utilizator]

    sa ceara si desecretizarea documentelor din 10 august.
    Poza zice multe despre domnu...''intelectual'' tariceanu,care poarta ochelari pentru nas..nu pentru ochi
  • +16 (18 voturi)    
    Lol (Luni, 17 iunie 2019, 11:49)

    Fiiatent [utilizator]

    Bosorogu ar trebui, mai degraba, sa ceara explicatii de la argati pentru scorul de la alegeri. Sub 5% pentru marele prezidentiabil :)))
  • +4 (4 voturi)    
    tariceanu (Luni, 17 iunie 2019, 11:51)

    ------ [utilizator]

    Aceste protocoale nu erau si cand ai fost tu prim ministru tov. tariceanu ,ti-ai gresit cariera,poate actor era mai bine pentru tine.
  • -10 (10 voturi)    
    Pentru (Luni, 17 iunie 2019, 12:22)

    dincannes [utilizator]

    ...asa ceva, bravo domnule Tariceanu !
    Si tot in acest sens (tara nu trebuie condusa de SRI), bravo si lui Dragnea, care a deschis "cutia Pandorei".
    Domnul Iohannis, nu trebuia sa apere pe cineva (Kovesi) cind greseste, chiar daca avea un palmares pozitiv in general.
    Da, sa fie desecretizate aceste protocoale !
    Sa i se ia dreptul SRI-ului sa aibe societati, pe care nimeni nu le poate controla activitatea si contabilitatea.
    Suntem primii in UE la capitolul "servicii" pe cap de locuitor ! Si ce pensii mari si lungi le vom plati !
    • +5 (7 voturi)    
      Unde a gresit ... (Luni, 17 iunie 2019, 15:47)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

      ... Kovesi?
      • -1 (1 vot)    
        De exemplu (Luni, 17 iunie 2019, 22:48)

        dincannes [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        … a spus ca nu exita protocoale,
        plimba incatusati oameni nepericulosi fizic,
        a musamalizat dosarele FOARTE MARI,
        nu i-a permis timp de mai mult de o luna lui Adamescu sa-si primeasca medicamentele VITALE (nu aspirine) in inchisoare,
        a dispus intocmirea multor dosare politice,
        a tolerat abuzurile celor din subordinea ei.

        Profit sa-mi exprim nedumerirea, fata de cei ce m-au votat negativ, fiind de acord deci, ca SRI-ul sa aibe surse de bani dubiosi, si sa fie atit de multi pe cap de locuitor, cind nu suntem in nici-un razboi !
        In schimb, miliarde de euro se scurg spre paradise fiscale, sub nasul lor (de, poate or fi pentru prietenii lor !). Nu le intra in atributii sa-i recupereze?
    • +3 (3 voturi)    
      bine neaaaaaa !! (Luni, 17 iunie 2019, 20:37)

      asada [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

      Sa dispara toata lumea si sa ramai tu ,Tariceanu ,Dragnea si intreaga mafie PSD-ALDE !!! Ma tu ai ramas incremenit in proiect cu vechea securitate care intradevar avea intreprinderi si beneficiau de activitatea si productia acestora fara sa dea socoteala !!!Intreaba ma la haznaua 3 si roagal pe Voiculescu cum de vine si leaga !!! Schimba si tu macazul ca te faci de ras acum la batranete si rad nepotii de tine !!! Noi succese iti doresc in pregatirea de lupta si politica (ca la securitate ) !!!
  • +9 (9 voturi)    
    ha (Luni, 17 iunie 2019, 12:40)

    g01an [utilizator]

    l-a porcit pe presedinte pana mai alaltaieri, acum are nevoie de ceva si brusc stie sa vorbeasca mai frumos.

    evident ca presedintele nu ar trebui sa prezideze sedinta CSM daca vrea sa dovedeasca respect pentru independenta justitiei. cu atat mai mult cu cat dezbaterea ar avea loc in urma unor presiuni politice. deci NU ar mai trebui sa-si bage coada INCA un politician.

    presedintele are atributiuni pe politica externa, nu pe justitie. ce ar putea si ar trebui sa faca este sa explice tuturor partilor interesate care sunt consecintele potentiale din perspectiva angajamentelor asumate de Romania in urma ambelor decizii pentru ca decidentii sa faca o alegere in cunostiinta de cauza.
  • +8 (8 voturi)    
    din nou.. (Luni, 17 iunie 2019, 15:06)

    andantte [utilizator]

    ...tot mai penibilul domn. Tariceanu.Cred ca penru noi romanii protocoalele atat de invocate ,ascultarea telefoanelor,.si toate alegatiile sale pe aceasta tema ne dezgusta,ne plictisesc,si mai ales ne ostilizeaza..Cel putin eu toata familia mea tot neamul si toti prietenii asteptam alegerile pentru inca o palma data acestor caraghiosi...poate pricep pana la urma ca sunt penibili,depasiti de timp ,si unanim detestati...
  • +6 (6 voturi)    
    Tăriceanu,el a ziso. (Luni, 17 iunie 2019, 15:48)

    asavreau [utilizator]

    El este șmecher de București.El nu face politică,vrea să fraierească pe cineva.Că așa-i la ei șmecherii.Vedete-aș la pârnae escroc care ai mințit că ești politician liberal cu vagi idei despre politică și multă fudulie și prostie.
  • +2 (2 voturi)    
    Imi place poza asta (Luni, 17 iunie 2019, 16:47)

    John M. [utilizator]

    care-l arata in faza ultima a orgoliului, inainte de iesirea finala: nauceala.
    • 0 (0 voturi)    
      Năuceală,bine zis. (Luni, 17 iunie 2019, 19:44)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui John M.

      Dacă Tăriceanu era deștept iniția o lege în sensul spus de el-desecretizarea protocoalelor.Dacă!Nu-i și spune prostii ca un șmecher ce este!
  • +3 (3 voturi)    
    Doar atat a cerut? Modest... deja au CCR-ul, ce le mai trebuie? (Luni, 17 iunie 2019, 17:07)

    V. Istina [utilizator]

    Domnul T., cauta mai departe o cale de scapare, pentru Ticalosiile si Tradarile sale.
    Poate ar trebui sa ia in considerare si ideea ca... puscaria e poate varianta cea mai dulce pentru un asa personaj.