Articol actualizat

CEx la PSD. Dăncilă: Congresul pentru desemnarea prezidențiabilului PSD, la finalul lui iulie / Șerban Nicolae vrea să candideze pentru Cotroceni

de C.D., L.P.     HotNews.ro
Joi, 13 iunie 2019, 11:10 Actualitate | Politic


Viorica Dancila, lideri PSD
Foto: Agerpres
Congresul pentru alegerea șefului PSD rămâne la data stabilită, de 29 iunie, a decis CEx al PSD. În timpul ședinței Paul Stănescu a cerut amânarea alegerilor pentru conducerea conducerii partidului, însă acest lucru a fost respins de social-democrați. Un nou congres pentru alegerea candidatu​lui la președinție urmând a avea loc la finalul lui iulie. Premierul Viorica Dăncilă a anunțat la finalul CEx că un congres pentru desemnarea candidatului la prezidențiale va avea loc la finalul lunii iulie.

"Am vorbit despre moțiunea de cenzură care va fi votată săptămâna viitoare. Vom asigura cvorumul, dar nu se va vota. A fost o decizie luată prin vot și care azi a fost discutată în CEx. Al doilea subiect pe ordinea de zi a fost Congresul. Am stabilit 4 grupuri de lucru pentru updarea programului de guvernare, pentru platforma PSD. Un grup de lucru pentru data Congresului, am stabilit datele când se vor desfășura conferințele județene și de asemenea grupul de statut care a lucrat și a venit cu propuneri în CEx. S-a discutat și despre sondajele de opinie privind candidatura la prezidențiale, epntru modul cum vom acționa în perioada următoare. A fost un CEx în care fiecare coleg a avut posibilitatea să își spună propria opinie, pentru că așa e în democrație", a declarat Viorica Dăncilă.

Întrebată dacă Șerban Nicolae și-a manifestat inenția de a fi prezidențiabil, așa cum au delarat surse politice, Dăncilă a răspuns: "Aceeași abordare pe care am avut-o referitoare la Congresul PSD din 29 iunie, unde vom alege președintele, președintele executiv și secretarul general, același principiu îl vom aplica la candidaturile pentru prezidențiale. Fiecare coleg își va exprima dorința, vom face sondaje, și cel mai bine plasat în sondaje și care va avea votul. Sigur, dacă vrea și Liviu Pleșoianu. Fiecare coleg care va dori o candidatură, va fi inclus în sondaj".

15:00 Ședința CEx s-a încheiat. Viorica Dăncilă susține declarații.

Nu am discutat despre un candidat comun la prezidențiale cu ALDE.

Despre Paul Stănescu: Nu trebuie sancționat niciun membru de partid pentru o opinie personală. Nu putem să sancționăm pe cineva dacă nu e de acord cu părerea liderului.

Despre pactul lui Iohannis: Nu am fost invitată. Probabil s-a luat în calcul declarația pe care am făcut-o: noi am spus că vrem să depunem amendamente, iar dacă nu sunt acceptate nu vom participa.

Despre moțiune: Am spus că cine va vota pentru moțiunea de cenzură va fi exclus din partid.

Despre candidatura la șefia PSD: Sunt hotărâtă să candidez pentru eu cred că pot să aduc echilibrul în acest moment.

Trebuie să avem o abordare echilibrată, bazată pe anumite sondaje, discuții în organizații. Cred că pentru candidatul la prezidențiale trebuie să avem un alt congres. Dacă am fi fcut acum și desemnarea, mesajele PSD erau diluate. Acum trebuie să vorbim despre programul de Guvernare. Într-un concgres a cărei dată o vom decide în CEX vom veni cu platforma candidatului. Cred că la sfârșitul lunii iulie.

14:45 Șerban Nicolae a anunțat în CEX că vrea să candideze prezidențiale, au declarat surse participante la ședința conducerii social-democraților

14:22 În CEX s-a votat din nou organizarea alegerilor pentru funcția de președinte PSD, președinte executiv și secretar general la ongresul din 29 iune. S-a stabilit calendarul organizării conferințelor județene și data unui nou comitet Executiv pe 28 iunie.

13:45 Social democrații continuă să scadă în sondaje. Viorica Dăncilă le-ar fi prezentat liderilor PSD un sondaj în care partidul ar fi ajuns sub 20%.

12:50 Paul Stănescu a luat cuvântul și a cerut să fie amânată alegeriile pentru conducerea PSD. "Nu eu, Buzatu sau Oprișan suntem viitorul partidului si trebuie vină tinerii la conducere" ar fi spus Stănescu colegilor în ședința CEX potrivit surselor HotNews.ro. Solicitarea acestuia nu a avut susținerea social-democraților.


11:20 Dumitru Buzatu: Amânarea Congresului PSD tine doar de plenul CEx. Vom vedea care sunt opiniile

11:11 Vicepreședintele PSD Marian Oprișan a declarat că nu este de acord cu o eventuală amânare a ședinței Congresului PSD "Nu există asta (să nu fie ales președinte PSD -n.r.). Nu există nicio posibilitate pentru că PSD e un partid extrem de serios, aplecat asupra problemelor românilor. Noi dacă am luat o decizie în CEx, o vom respecta. Eu nu aș fi de acord (cu amânarea Congresului -n.r.), că nu suntem răzgândaci, să ne culcăm seara cu o decizie și să ne trezim dimineața cu altă decizie, este aberant. În toată lumea civilizată, când îți pleacă șeful partidului sau ți-l arestează, se fac alegeri și se alege președintele", a declarat președintele Consiliului Județean Vrancea, Marian Oprișan, înaintea ședinței Comitetului Executiv PSD.

11:05 Premierul Viorica Dăncilă, președinte interimar al PSD, a respins categoric varianta amânării congresului social-democraților programat pentru 29 iunie, subliniind că o decizie în acest sens a fost luată deja într-o ședință a Comitetului Executiv Național.

"Nu, categoric nu. S-a luat o decizie în Comitetul Executiv, deciziile luate sunt decizii luate, deci ele nu se modifică sub nicio formă. Un partid serios este un partid care-şi respectă deciziile", a declarat Viorica Dăncilă, joi, înainte de CExN al PSD, întrebată dacă congresul va fi amânat.

Precizările vin în contextul în care Paul Stănescu și-a dorit un Congres de alegeri mult mai târziu. Surse social-democrate au declarat pentru HotNews.ro că Paul Stănescu și apropiații săi vor să forțeze schimbarea deciziei. Mai exact, aceștia vor să propună amânarea alegerii conducerii PSD și să introducă pe ordinea de zi a congresului din 29 iunie stabilirea candidatului pentru prezidențiale. Alături de Stănescu pentru această propunere sunt și Marcel Ciolacu, Gabriela Firea, liderul PSD Vaslui Dumitru Buzatu, liderul PSD Maramureș Gabriel Zetea.

Social democrații se reunesc joi, în cea de-a treia ședință a Comitetului Executiv din ultima lună, pentru a stabili detaliile privind organizarea congresului pentru alegerea unui nou președinte. Liderii PSD se pregătesc să modifice statutul partidului dar și programul de guvernare. În altă ordine de idei, după anunțul Vioricăi Dăncilă de a candida la președinția partidului, social-democrații urmează ca la congresul din 29 iunie să legitimiteze actuala conducere care își va asuma rezultatul alegerilor prezidenţiale în toamnă.

Liderii Comitetului Executiv vor decide componența comisiilor interne care se vor ocupa de modificarea statutului, a programului de guvernare dar și identificarea candidatului pentru alegerile prezidențiale. Este vorba de trei comisii: cea de modificare a statutului care va fi condusă de Florin Iordache; comisia care face programul de guvernare și va fi condusă de Marian Oprișan și comisia care se va ocupa de candidatul la prezidențiale condusă de de Mihai Fifor.

Surse social-democrate au declarat pentru HotNews.ro că se va modifica în statutul partidului modul de alegere a conducerii PSD. Mai exact, să fie eliminată prevederea prin care președintele de partid este ales de toți membrii PSD (așa cum a fost ales Liviu Dragnea în martie 2018) și să se revină la modalitatea de alegere prin votul reprezentanților (delegațiilor) organizațiilor PSD.

O altă prevedere care va fi introdusă în regulamentul intern al PSD este modul în care se stabilesc numărul delegațiilor la congres. Astfel, fiecare organizație PSD va avea un număr de delegați raportat la numărul de membrii pe care îi are.

Potrivit surselor citate, la congresul din 29 iunie se vor alege doar președintele PSD, președintele executiv și secretarul general, iar vicepreședinții pe regiunii vor rămâne în funcții. Practic, componența Biroului Politic va fi modificată doar parțial.

În ceea ce privește competiția pentru șefia partidului, Viorica Dăncilă a anunțat, la începutul săptămânii, că dorește să intre în cursă. De altfel, președintele interimar al PSD a schițat câteva criterii pe care ar trebui ca viitorul lider să le îndeplinească.

Pentru funcția de președinte executiv al PSD este interesat Niculae Bădălău iar Rodica Nassar dorește să candideze pentru un mandat plin de secretar general al PSD. Marian Oprișan își dorește să fie mult mai activ și implicat în partid. Reaminitim că este propus ca președinte al comisiei de elaborare a programului de guvernare.






















24162 vizualizari

  • +41 (45 voturi)    
    decizii importante... (Joi, 13 iunie 2019, 11:12)

    liviu_ [utilizator]

    cum sa pacaliti prostii sa va voteze (sau sa furati voturile)
    ca de reformat... e clar... nu semnati acordul lui Iohannis, treceti legi NECONSTITUTIONALE prin OUG, va mariti salariile, l-ati scapat pe tariceanu de parnaie etc etc etc
    • +27 (29 voturi)    
      Tariceanu Taxa Auto (Joi, 13 iunie 2019, 16:02)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Tariceanu prim-ministru in anul 2007 a introdus Taxa Auto sub denumirea de Taxa de prima Inmatriculare. Era destinata masinilor second-hand .Tariceanu era dealer auto. Taxa s-a dovedit ilegala si Gurenul Romaniei a fost obligat sa restituie taxa. Costurile si pagubele sunt imense.Plateste Tariceanu ceva? Nu plateste. Numai pentru excrocheria asta Tarineanu ar trebui condamnat la ani grei de puscarie.
      • +13 (15 voturi)    
        nu plateste (Joi, 13 iunie 2019, 16:48)

        Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

        pt ca ALDE este partidul agentilor platiti sa lucreze pt Rusia
      • +16 (18 voturi)    
        da (Joi, 13 iunie 2019, 16:54)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

        eu am vrut sa spun toat tampeniile facute DUPA votul de acu o luna...
        ca daca le scriem si pe cele dinainte... umplem biblioteci!
      • +17 (19 voturi)    
        Tot el a bagat utilizatorii de masini in leasing (Joi, 13 iunie 2019, 18:13)

        Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

        La plata impozitului, desi proprietarul e firma de leasing. Omul era mare dealer Citroen parca, poate mai e. Un calcul simplu arata cum facea Tradiceanu milioane pe an. Un hotz ordinar.
  • +26 (28 voturi)    
    Gândaci (Joi, 13 iunie 2019, 12:05)

    alibaba: 10.8.18,26.5.19,HN [utilizator]

    nerăzgândaci.

    Pesedacii.
  • +22 (34 voturi)    
    Președinte executiv un condamnat, dovedit, (Joi, 13 iunie 2019, 12:44)

    prec [utilizator]

    pe vremea când legea era lege și se respecta, pentru FURT: Bălălău.
    Mafioții trandafiroși doresc să se reformeze partidul dar să nu se schimbe nimic la el. Bașca vor să se împrospăteze dar cu aceeași membri. Ăștia nici măcar nu vor să-și schimbe pălăria, bre....
    • +3 (13 voturi)    
      hehe (Joi, 13 iunie 2019, 13:57)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui prec

      N-ai scris nimic despre "pensionari speciali" si "45 de ani" asa ca beciul din kiselev no6 iti taie ziua asta. Poti sa pleci sa servesti niste votca ca sa nu-ti plezneasca teasta de suparare
      • -6 (14 voturi)    
        Viermuș, haitele „pensionate” la 45 de ani (Joi, 13 iunie 2019, 15:30)

        prec [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

        sunt tot pensionari „speciali”. Nu le spunem ilegali ci „speciali”. Că așa se „gândește” în Rrromânistania pesedoasă.
        Ce dreaqu, nu v-au „școlarizat” deloc ăia de vă plătesc?
        • -13 (15 voturi)    
          V-ati nimerit (Joi, 13 iunie 2019, 17:52)

          Incomod3 [utilizator] i-a raspuns lui prec

          va intelegeti ca mutu cu surdu... rezistaci tipici
      • -10 (10 voturi)    
        bai tata (Joi, 13 iunie 2019, 15:47)

        Incomod3 [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

        atat de prost esti ca nu esti in stare sa intelegi ce zice unul de-al tau ???!!! :) :) :) de fapt esti exemplar tipic... :) :) :)
      • +3 (3 voturi)    
        ...adersa eronată... (Joi, 13 iunie 2019, 17:25)

        baligosul [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

        Kiseleff Nr.10 este sediul central al PSD, la Nr.6 poate e o ambasadă ceva.
        • +3 (5 voturi)    
          Se pare ca e chiar cea (Joi, 13 iunie 2019, 19:12)

          Kecske [utilizator] i-a raspuns lui baligosul

          a Rusiei. Vecini, de !
    • +17 (19 voturi)    
      Serban Nicolae presedintele Romaniei (Joi, 13 iunie 2019, 16:07)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui prec

      Ce rau suna. Asta ne mai lipseste. Autorul legii privitor la jocuri de noroc in insule ca Belina,finul lui Catalin Voicu cel cu retele de trafic de influenta in Justitie, unul din cei mai dispretuiti pesedisti se vrea presedinte. Manelist politic.
      • +3 (5 voturi)    
        Am inceput a rad ca prostu' (Joi, 13 iunie 2019, 21:05)

        kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

        Credeam ca stirea e preluata de pe TNR.
        Acu' rad si mai tare, vad ca stirea e reala ! :))
  • +25 (27 voturi)    
    oprișan (Joi, 13 iunie 2019, 13:08)

    nahir [utilizator]

    e cel mai tare.

    ”Nu putem să ne culcăm dimineața cu o decizie și să ne sculăm seara cu alta.”

    Vedeți că el doarme ziua și ”muncește” noaptea. Ca hoții?
  • +22 (26 voturi)    
    Poza de camera (Joi, 13 iunie 2019, 13:24)

    dorin23231358089410391 [utilizator]

    Exact asa grupati , la JILAVA . Oprisan ar trebui in fata sef de camera ! Ancapeti toti intr o celula fara probleme, 25 de ani !!!
  • -31 (41 voturi)    
    Paul Stanescu (Joi, 13 iunie 2019, 13:25)

    Gigi Kent [utilizator]

    Paul Stanescu …chapeau! Nu faceti nimic cu Viorica, Oprisan, Badalau si mai stiu eu cine. E vremea altora … chiar aveti multi oameni bine pregatiti si fara reputatie de baron.

    Varf de lance Ana Birchall. Apoi Olguta Vasilescu, Gabi Firea, Liviu Plesoianu, Serban Nicolae. Si se mai gasesc destui … Unii dintre cei mentionati au avut direct de suferit de pe urma Statului Paralel iar ceilalti nu se feresc sa vorbeasca pe subiect precum doamna Dancila cea reconciliatoare, plecata 9 ani la Bruxelles si care nu a aflat ca Olguta Vasilescu a fost acuzata ca a vopsit fatade pentru voturi.
    • +21 (27 voturi)    
      Ce au???? Ești zdravăn la cap??? (Joi, 13 iunie 2019, 14:16)

      prec [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Sau ai tras ceva pe nas?
      • +12 (14 voturi)    
        i-o fi trimis dragnea flausatii (Joi, 13 iunie 2019, 17:36)

        Captain Obvious [utilizator] i-a raspuns lui prec

        doarme cu ei sub perna
    • +11 (15 voturi)    
      zi-mi macar (Joi, 13 iunie 2019, 15:26)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      ca ai emigrat deja in patria ta mama, rusia...
      nu dealta dar cu oamenii enumerati de tine... in 5 ani romania o sa se bata la inflatie cu venezuela!
      • -14 (16 voturi)    
        Sigur.... (Joi, 13 iunie 2019, 16:52)

        Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Si uite asa invelea marmota ciocolata…

        O sa se bata Romania la inflatie cu Venezuela la fel cum acum avem recesiune, scad pensiile si salariile atat la stat cat si la privat, cresc toate taxele si impozitele si alte bazaconii fantasmagorice pe care le "prizati" voi in secta voastra #rezist ca sa va autoconvingeti cat de rau e PSD-ul la guvernare.
    • +16 (18 voturi)    
      Asta e umor ... (Joi, 13 iunie 2019, 16:13)

      blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      de tip nou, cred, altfel nu se explica .. Pai daca vasileasca , fierea, plesoianu si porcu' ala sunt "oameni bine pregatiti, etc " atunci poti sa te duci sa te culci , poate cand te vei trezi vei vedea ca realitatea e altceva decat ce ai in cap .
      Acu' pe bune, cum de l-ai gasit pe stanescu de admirat ?! Un dinozaur incompetent, mare baron tragator de sfori si atat , exact cum sunt 99,99% din psd . Inca n-ai aflat ca vasileasca e o cutra betiva cu gura mare , fara scrupule si fara vreo fibra morala ? Nu mai continui, ca n-are rost ..
      • -9 (15 voturi)    
        Stanescu e de admirat... (Joi, 13 iunie 2019, 16:50)

        Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui blackarrow

        Pentru afirmatia "Nu eu, Buzatu sau Oprișan suntem viitorul partidului si trebuie vină tinerii la conducere" mie mi se pare ca Stanescu e de admirat. Tie nu. Asta e.

        In principiu nu mai continua daca nu poti sa ai o minima de obiectivitate. Eu nu votez cu PSD-ul dar am dat exemplu de nume de politicieni PSD care sigur sunt mai prizabili decat cei invocati de Stanescu.
        • +8 (10 voturi)    
          bai caisa.... (Joi, 13 iunie 2019, 19:34)

          asada [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

          ....nu votezi PSD dar ai facut o lista care ne cam lamureste ce iti poate capul !! Se tot inpiedica lumea de tine misunand pe hotnews expunand fel de fel de caraghioslacuri si mai mult colectand la flegme cu sarguinta !!!Sa nu uiti sa il votezi pe Serban Nicolae la prezidentiale si apoi sa il ei acasa !!!! Aprop cu cine votezi ma ,sau de la PSD incasezi numai malaiul !!???
          • +1 (1 vot)    
            Asta am observat si eu... (Vineri, 14 iunie 2019, 9:11)

            Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui asada

            Ca majoritatea celor care imi raspund pe aici sunt foarte prost crescuti si extrem de impertinenti am observat si eu. Nu imi spui o noutate. Nu va puteti abtine fara sa faceti si un mic atac la persoana mea. Ideile da-le naibii!

            In primul tur o sa votez un Independent. Sigur nu votez cu Iohannis. S-ar putea (probabilitate minima) intr-un tur 2 intre Barna si Iohannis sa votez cu Barna. Doar pentru a vedea alternativa serviciilor la guvernare. Sa ne mai lase axa SRI-Germania si sa vina axa SIE-Franta la putere.
        • +2 (4 voturi)    
          Du-te fai cu vaca . (Vineri, 14 iunie 2019, 1:43)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

          ... la pascut: "eu nu votez cu PSD_ul". Tu ma? Tu care il lingeai pe degete pe tonta ala si care era cel mai bun? Dupa care ai trecut la lins de borfasi-gainari, gen dracnea.

          Stenescu este de admirat.. si tu esti obiectiv. Ai fost tu vreodata in stare sa fii obiectiv?

          UIte, imagineaza-ti pentru 5 minute ca est Dumnezeu si ai de judecat persoanele enumeraye de tine. Cu plusuri si minusuri.. Sa vedem cat de obiectiv esti tu. Analizeaza tot: moral, etic, intelectual, social etc.. Si inca ceva, la Dumnezeu nu merge balaria aia pe care o tot bagati cu "lupta statul paralel". Ca daca il ia la intrebari Dumnezeu pe dracnea despre statul paralel cu care juca el tenis si le ducea sticlele de vin, nu o sa iasa bine pentru borfas.

          Oki? Thaaaaanks!
          • +1 (1 vot)    
            Te grabesti... (Vineri, 14 iunie 2019, 9:22)

            Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui Alius

            Te grabesti ca fata mare la maritat sa-l injuri pe Ponta si cand colo el face poze si se pupa pe gingii cu Iohannis. Cat a fost Prim Ministru Ponta s-a descurcat foarte bine. Am aflat prea tarziu (asta e ,nu lucrez la SRI) despre dedesubturile cu Kövesi, cu Antonescu samd. Ca personaj politic este scarbos. Ca mai toti politicienii.

            Cineva care isi da seama ca nu poate produce o reforma nici de substanta, nici de imagine intr-un partid si e dispus sa se dea la o parte e de admirat.

            Mult succes la votat cu Turcan care a terminat facultatea la Moscova. Ca Birchall care are master la Yale nu e buna ca e cu "ciuma rosie", deci comunista.

            Uite de exemplu din lista il luam pe Plesoianu. Nu am auzit despre absoult nici o suspiciune de coruptie. Deci nu e "penal". Sigur nu l-am auzit vreodata spunand ca e bine sa se fure si sa fie cat mai multi corupti De cand e in politica are o pozitie clara pe care nu si-a schimbat-o (de exemplu nu a zis ca Ludovic Orban ca Kövesi e de porc acum cativa ani si acum o sustine). E patriot. Intelege cum functioneaza Deep State-ul si cat de periculos e pentru democratie. Si-a criticat si colegii de partid (inclusiv pe Dragnea) atunci cand avea motiv. Adica e vertical si curajos.
            Sigur la minusuri, din punctul tau de vedere e omul rusilor (ca asa va spune voua propaganda). Mie mi se pare nu numai neadevarat ci si ridicol
            • 0 (0 voturi)    
              Ooo? (Vineri, 14 iunie 2019, 15:21)

              Alius [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

              Rili? Tonta? Mama ce aparare ii mai faceai cand era clar ca a plagiat teza de doctorat. Chiar si dupa ce a facut ce a facut cu CNATDCU cand si-a trmis slugile sa le taie curentul.

              Orice om de bun simt ar fi reactionat la astfel de magarii, dart tu nuuu, da-i cu Basescu, dictatorul.

              Cat despre Pleșoianu, faptul ca este unul dintre favoriții propagandei putiniste ar trebui sa-ti dea de gandit. Iar un om care nu are curajul sa-si puna CV-ul (mai ales ca este obligatoriu, in cazul lui), arata ca are de ascuns niste informatii de care-i este rusine.

              Ia sa vezi ce bate campii in cartea (sau cartile lui). Da' tu esti genul de persoana care pune botu' la toate prostiile gen "statul paralel", "Romania colonie" etc.. Traiesti si te hranesti cu astfel de teme si, fieste, cine le abordeaza are votul tau asigurat:

              https://pressone.ro/am-citit-cartea-lui-liviu-plesoianu-va-impreunati-sau-luptati-cu-trupul-de-hidra/

              "Amintim că în cursa prezidențialelor s-a înscris inclusiv deputatul PSD Liviu Pleșoianu, fapt anunțat de acesta în data de 23 iunie 2018, printr-o postare pe Facebook în care a modificat o imagine din serialul Game of Thrones, el fiind ”travestit” în vânjosul Jon Snow, în timp ce președintele Klaus Iohannis era prezentat drept conducătorul Umblătorilor Albi. Foarte original, nu?"

              https://www.facebook.com/liviuplesoianu.oficial/posts/2023954164488319?_rdc=1&_rdr

              Si ia sa vedem ce citate ii sunt atribuite in Sputnik marelui luptator impotriva Hidrei securiste, Plesoianu:

              https://ro.sputnik.md/politics/20180917/21906875/plesoianu-declaratie-de-razboi.html


              Apropo de securisti, l-ai auzit vreodata pe viteazul Plesoianu sa lupte impotriva securistilor din PSD (ca tot l-ai numit pe tonta pe-aici)? Nu, dar stim cu totii ca in PSD sunt securistii aia buni.

              Locul lui Plesoianu este, parerea mea, la un azil pentru oameni cu probleme mentale. Oricum, isi petrece destul timp intr-un loc similar unui astfel de azil. Ma refer la latrinele TV.
            • 0 (0 voturi)    
              Si sa inchei: (Vineri, 14 iunie 2019, 15:31)

              Alius [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

              https://romania.europalibera.org/a/candidatul-nostru-manciurian-liviu-pleșoianu/29767790.html

              Asta e genul de om care are priza la tine (aia prizabili tie, daca imi dai voie sa te citez). Fara logica, fara coloana vertebrala, nationalist (asa crede el) care promoveaza ura pentru Occident si apropierea de Rusia.

              "Afiliere civică
              În ianuarie 2018, a participat la conferința de înființare a platformei civice „România 3.0” (în prezent, filieră a Partidului Alianța Națională) alături de fostul colonel SRI, Daniel Dragomir, politicianul Călin Popescu Tăriceanu și senatorul Marius Obreja. Acolo s-au stabilit structura de conducere și structurile locale, direcțiile de acțiune și departamentele interne ale inițiativei.[20][21] Liviu Pleșoianu a ținut un discurs despre activitatea sa parlamentară, mișcările din stradă, ilegalitățile făptuite de diferite structuri, lupta împotriva „statului paralel”, iar în final, despre măsurile ce s-ar impune a fi luate."

              Iarasi, alaturi de securisti buni, fireste. Aia rai "e" la statul paralel.

              In ceea ce o priveste pe Turcan, eu nu am votat niciodata cu PNL, nu direct (da, am votat Alianta DA), care a fost si ala, la imceputul formarii lui, infiltrat cu securistii gen Campeanu. Plus ca nu am sa uit episodul cu alinta PSD - PNL, pe vremea mult iubitului tau tonta.
            • 0 (0 voturi)    
              Nu ma grabesc sa-l injur pe tonta ... (Vineri, 14 iunie 2019, 16:17)

              Alius [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

              ..., care este aceeasi mizerie de om care a fost tot timpul, indiferent cu cine se pupa. Si cum bine ai spus, el se pupa cu Iohannis, nu invers. Dar si invers nu conteaza. Dar vad ca pentru tine nu conteaza ca dracnea se pupa cu Coldea si Kovesi, le aducea sticlele cu vin, se ducea la partide de tenis impreuna cu "satul paralel", dar conteaza ca tonta se pupa cu Iohannis.

              Dracnea era bun nene, romanas verde de-al vostru, apreciat de Sputnik si care lupa cu "statul paralel", indiferent cati asasini platit au fost trimisi sa-l lichideze. Tu realizezi ce oameni apreciezi de fiecare data? Numai borfasi, hoti, mincinosi, inculti, analfabeti, paranoici etc... Astea sunt preferintele tale. Si asta e un lucru bun, pentru noi, ceilalti: de fiecare data cand sustii pe cineva, este sigur ca acel cineva nu merita sustinut.
        • +1 (5 voturi)    
          Ha, ha.. (Vineri, 14 iunie 2019, 8:10)

          blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

          cica "'poiliticieni psd prizabili (???) ". Hai, faci cam mult praf degeaba pe-aci.. Si ce daca a zis ticalosul ala ca "trebuie vină tinerii la conducere" ?! Ce, ai cazut in cur de admiratie ? De vorbe sforaitoare suntem satui, dancila toata ziua-buna ziua numai cu limba de lemn vorbeste , dar fapte bune ioc !
          N-ai simtul ridicolului ..
  • +11 (13 voturi)    
    pe repede inainte (Joi, 13 iunie 2019, 13:30)

    nash pandelica [utilizator]

    pana nu iese daddy din cantonament, pe mana ccr.:-)
    ca pe multi ar popi !
  • +22 (24 voturi)    
    ... sunt curios ...... (Joi, 13 iunie 2019, 14:54)

    cbogdan [utilizator]

    Oprisan: ... " În toată lumea civilizată, când îți pleacă șeful partidului sau ți-l arestează, se fac alegeri.... " Respectuos il rog pe dl. Oprisan sa-mi spuna in ce tara civilizata stie el ca a fost arestat un sef de partid in functie ( si la guvernare).
    • +7 (11 voturi)    
      nuanta (Joi, 13 iunie 2019, 17:27)

      Filbert [utilizator] i-a raspuns lui cbogdan

      Ipochimenu' a bagat una cu subinteles, a zis 'ti-l aresteaza' ('statu' paralel', 'dujmanii' ca Gutsa lucreaza la o balada a haiducului dus la ocna), n-a zis 'e condamnat in justitie'.
      Subtil, subtil baronu', n-ai ce zice.
  • +11 (13 voturi)    
    mda (Joi, 13 iunie 2019, 15:24)

    SoulSearcher [utilizator]

    in romania, chiar si soferii se viseaza presedinti de tara :D

    caz concret: nea caisa serban nicolae
    • +2 (2 voturi)    
      Și ce, în Venezuela nu e tot așa? (Vineri, 14 iunie 2019, 9:31)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      Maduro tot șofer sau șef de autobază, ca Dragnea și Șerban... și ce bine o duc.... la ce gunoaie avem noi, putem să trăim boierește cel puțin 50 de ani de-acu încolo....
  • +13 (15 voturi)    
    Mi-am... (Joi, 13 iunie 2019, 15:25)

    ElDiablo [utilizator]

    ...umplut pampersii de cat am ras. Individul cu figura bovina nu mai are simtul masurii, si-a pierdut mintile si vrea sa fie Presedinte. E atat de rupt de realitate incat nu si-a pus problema de unde strange semnaturile ca sa si depuna efectiv candidatura. Cred ca nicii psd-istii lui nu-s intr-atat de prosti incat sa-i gireze intentia megalomanica.
  • +12 (14 voturi)    
    Serban Nicolae candidat la prezidentiale (Joi, 13 iunie 2019, 15:29)

    Keiiil [utilizator]

    Hahahahah
  • +11 (15 voturi)    
    Ce vise umede are manivelă... (Joi, 13 iunie 2019, 15:31)

    prec [utilizator]

    Bubuie de „inteligent” dar are pretenții uriașe.
  • +5 (7 voturi)    
    merg (Joi, 13 iunie 2019, 15:37)

    zicsieu [utilizator]

    pe mana lui serbanica fara frica. omu stie sa conduca orice de cat B. iti dai seama cum e situatia: unu care a primit toata viata ordine si indicatii unde si ce sa conduca, vine acum si vrea sa conduca el. stii ma macar ce inseamna sa conduci TU?
  • +12 (14 voturi)    
    sa (Joi, 13 iunie 2019, 15:43)

    andrei1232000 [utilizator]

    sa candideze pe post de sofer poate.
  • +16 (18 voturi)    
    Serban Nicolae (Joi, 13 iunie 2019, 15:45)

    Zentrix [utilizator]

    Vrea sa candideze pt Cotroceni ! Si uite asa s-a urcat scroafa-n copac !!!

    Muhahahahahaha
    • +1 (1 vot)    
      zbor (Vineri, 14 iunie 2019, 9:08)

      Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui Zentrix

      Si dupa ce s-a urcat in copac vrea sa zboare...
  • +13 (15 voturi)    
    Serban Nicolae are toate sansele (Joi, 13 iunie 2019, 15:49)

    Cuca [utilizator]

    PSD-isti, votati-l !

    Il vrem pe Nicolae ca presedinte !

    :-))
  • +2 (6 voturi)    
    Atentie la titlu! (Joi, 13 iunie 2019, 16:00)

    Cataleya [utilizator]

    Congresul borfasilor ramane stabilit pt data de 29 iunie, nu la sfarsitul lui iulie!
    • +5 (7 voturi)    
      ai dreptate .... (Joi, 13 iunie 2019, 19:42)

      asada [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      ... fii atent la titlu !!! Se refera la al al doilea congres din iulie pentru alegerea candidatului PSD pentru presedentia Romaniei !!!!! Vor si un presedinte borfas si hot !!!!!
  • +11 (13 voturi)    
    ahahah (Joi, 13 iunie 2019, 16:06)

    liviu_ [utilizator]

    sebastian nicolae candidat.... hahahahahahaha
    si e chiar un lucru bun.... cu el presedinte psd ajunge la 15 %

    "Nu trebuie sancționat niciun membru de partid pentru o opinie personală. Nu putem să sancționăm pe cineva dacă nu e de acord cu părerea liderului." SI "Am spus că cine va vota pentru moțiunea de cenzură va fi exclus din partid." - penibila realizeaza cat de penibila e ?!
  • +7 (9 voturi)    
    Personal eu nu cred (Joi, 13 iunie 2019, 16:07)

    Observatory [utilizator]

    ca Șeful este închis ! Nici măcar Arestat !
    Sta bine mersi și conduce in continuare Ciuma Roșie !
  • +12 (14 voturi)    
    Eu sunt Pentru ! PSD way to GO! (Joi, 13 iunie 2019, 16:15)

    Martinezu [utilizator]

    Dancila sef de partid si Serban Nicolae candidat la presidentie....si poate schimba regulile in diplomatie.
    La intrunirile de sefi de stat Serban le va sugera filme porno...
  • +7 (11 voturi)    
    Vești proaste pentru Tăriceanu, oficial... (Joi, 13 iunie 2019, 16:17)

    baligosul [utilizator]

    Deci PSD se va congresa pentru a decide cine va candida la președenție...Nici o sugestie despre o eventuală susținere a unui candidat comun al coaliției PSD&ALDE.
    Și pe Tăriceanu unde îl lăsarăți? De ce l-ați părăsiiiiit.

    E bineee. Nu va exista turul 2, voi merge o singură dată la votare, dar nici cu evazionistul ficsal nu voi mai vota !!!
  • +15 (19 voturi)    
    ... (Joi, 13 iunie 2019, 16:25)

    mihai_mi [utilizator]

    Serban Nicolae presedinte? Un lucru sigur nu i se poate reprosa: nimeni nu poate spune ca nu stie sa conduca!
  • +20 (22 voturi)    
    Lupii dau tarcoale (Joi, 13 iunie 2019, 16:28)

    bigbrother [utilizator]

    PSD e in acest moment ca o haita in deruta fara masculul alfa si fiecare lup mai mic incearca sa devina sef. Se simte miros de "sange" in aer si vor fi atacuri furibunde pentru a controla puterea si banii din acest partid. Lupii si-au schimbat hainele si incearca sa fie zen, sa para pro europeni, reformatori, dar naravul le va arata inca odata adevarata fata.

    Nu stiu daca Dancila l-a sapat pe Dragnea sau pur si simplu simte momentul si profita de el, dar PSD cu Dancila nu va fi doar cel mai penal partid ci si cel mai tampit si va arata inca odata ca reformarea partidului se va termina la buda pentru ca este un mare fsss.

    M-am amuzat citind ca Serban Nicolae crede ca e bun de candidat pentru Cotroceni..nu stiu ce a tras pe nas baiatul asta dar unicorni nu exista si el nu va deveni niciodata presedintele acestei tari.
  • 0 (10 voturi)    
    În 2014... (Joi, 13 iunie 2019, 17:08)

    Barosanu_nr1 [utilizator]

    ... cu un mini-partid, țiganca bandită Udrea a luat peste 5% din voturile din primul tur! Eu zic să nu desconsidăm șansele lui Șerbănică cu ciuma roșie în spate.
  • +12 (14 voturi)    
    Nu va dati seama, insa sunteti istorie (Joi, 13 iunie 2019, 17:32)

    KTerinca [utilizator]

    Una urata.
  • +4 (6 voturi)    
    Sex (Joi, 13 iunie 2019, 22:19)

    Lu48 [utilizator]

    “Nu trebuie sancționat niciun membru de partid pentru o opinie personală”
    “Cine va vota pentru moțiunea de cenzură va fi exclus din partid”
    Asta nu mai este Sex, este viol în grup.
  • +5 (7 voturi)    
    Un candidat potrivit (Vineri, 14 iunie 2019, 7:07)

    voinicu [utilizator]

    serban nicolae este candidatul cel mai potrivit din partea psd la prezidentiale.
    El este membrul de partid psd, reprezentativ.
    Are toate caracteristicile specifice lui pesdeus banditus coruptus .
    Cu dancila presedinte si nicolae candidat , psd va primi exact ce merita - voturile romanilor cu handicap mental sever si a celor analfabeti.
    Asa sa va dea Domnul, precum va doriti!
  • +2 (4 voturi)    
    Asta va fi inmormantare cu artificii (Vineri, 14 iunie 2019, 7:14)

    Ioko [utilizator]

    Să fi şantajat de mumia lui Dragnea şi ştrumpii ei şi să pui şi botul e de partid terminat.
    Partidul ăsta a ajuns pe persoană fizică şi a ajuns pe mâna câtorva pierduţi de realitate care le e frică de propriul lor partid de au ajuns să îşi fraudeze alegerile interne pentru că nici conducătorii nu îşi mai pot vota şi îşi pun proprii oameni să îi voteze pretinzând că vorbesc în numele tuturor. Vă daţi seama că şi ei sunt conştient de cât sprijin mai au şi că nu ar câştiga la o alegere corectă în partid şi au pus de o clovnerie prin delegaţi care nu sunt decât oamenii obedienţi găşti lui Dragnea.
    Numai pentru înşelăciunea asta de la alegerile astea cu delegaţi îşi vor pierde încă jumătate din electoratul care le-au rămas.
    Îmi vine să râd când văd că ameninţă una ca Dăncilă şi şantajează alegerea ei prin excluderi sau demisii......PĂI DACĂ O DAU JOS DE LA PUTERE PE CINE MAI EXCLUDE EA CÂND SINGURA EI VALOARE E CĂ E PREMIER IAR ODATĂ CE PIERDE ACEST AVANTAJ NU MAI ARE NICI O VALOARE?
    În acest moment când iei şi dreptul de alegere a conducătorilor lor a membrilor din partid nu mai exişti ca partid şi nu eşti decât o mână de oportunişti care se folosesc de o masă de oameni care le dictează ce vor ei fără să le ceară şi lor părerea.
    Din punctul meu de vedere PSD e terminat pe termen lung din foarte multe motive dar mai cred că e terminat şi pe termen scurt pentru că nu mai există nici un partid şi doar mapeţul Dăncilă cu ştrumfii care erau şi în spatele lui Dragnea iar ăştia nu se vor opri până nu le pune o frană realitatea simplă şi crudă care are obiceiul să elimine astfel de indivizi prin echilibru natural care nu întotdeauna se face printr-o tranziţie uşoară.

    Dar cea mai mare dramă e că oamenii ăştia câţiva care s-au cocoţat la putere nu au responsabilitatea faptelor lor pentru că oamenii ăştia sunt pur şi simplu pe lângă realitate iar la orice criză primi care vor plăti vor fi pătura de jos aia care depind de resursele celor care le fac iar dacă ăia care