Ponta, ironii la adresa lui Cioloș: Am văzut că susține cu toate forțele moțiunea. A uitat să spună că nu are niciun parlamentar

de DG     HotNews.ro
Miercuri, 12 iunie 2019, 15:53 Actualitate | Politic


Victor Ponta
Foto: Facebook
Liderul PRO România, Victor Ponta, a susținut că parlamentarii partdiului său vor vota la vedere pentru moțiunea de cenzură împotriva Cabinetului Dăncilă, însă este pesimist cu privire la demiterea guvernului. El nu a scăpat ocazia să lanseze ironii la adresa succesorului său la guvernare, Dacian Cioloș.

”Am văzut că Dacian Cioloș și PLUS susțin cu toate forțele moțiunea de cenzură. A uitat să precizeze Cioloș că PLUS nu are niciun parlamentar - dar sigur dă el jos Guvernul chiar dacă nu are niciun vot”, a comentat ironic Ponta, pe Facebook.

El a mai precizat că parlamentarii ProRomania vor vota la vedere ”PENTRU” moțiunea de cenzură deoarece ”România are nevoie de un Guvern mult mai bun decât cel actual, însă nu suntem și nu putem fi alături de partidele de dreapta !”

Ponta mai amintește că, în primăvara lui 2012, a reușit să treacă moțiunea de cenzură împotriva Cabinetului Mihai Răzvan Ungureanu pentru că ”am stat de vorba între patru ochi cu absolut toți parlamentarii de atunci” despre proiecte. În schimb, liderii PNL și USR au făcut doar ”declarații sforăitoare la televizor și nicio discuție cu alți parlamentari - așa că sunt pesimist asupra rezultatului!”.

Moțiunea de cenzură care vizează demiterea Cabinetului Dăncilă a fost prezentată miercuri în plenul Parlamentului. Moțiunea este susținută de parlamentarii PNL, USR, PMP și UDMR și va fi dezabătută și votată marțea viitoare.

În întreaga istorie post-decembristă, Parlamentul a votat doar trei moțiuni de cenzură: prima a fost împotriva Cabinetului Emil Boc, în 2009, cu doar câteva săptămâni înaintea alegerilor prezidențiale, a doua a fost în aprilie 2012 împotriva guvernului condus de Mihai Răzvan Ungureanu, președintele Traian Băsescu desemnându-l premier pe Victor Ponta din partea USL. A treia, în iunie 2017, a marcat și ea o premieră, în sensul în care a fost pentru prima oară când principalul partid de guvernământ a votat o moțiune de cenzură împotriva propriului guvern, condus de Sorin Grindeanu.

















2844 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    glumite de 6% (Miercuri, 12 iunie 2019, 15:56)

    Kosmos [utilizator]

    pai Ponta provine din Partidul in care sefii sunt la parnaie si a obtinut un scor mediocru la alegeri..
  • +7 (7 voturi)    
    Râde taica traseiștilor (Miercuri, 12 iunie 2019, 16:00)

    Kap [utilizator]

    Te hlizești ca-n U$L alături de Crinuleț, dar vedem noi la anul Viorele cine o să aibă mai mulți parlamentari, tu și traseiștii tăi de acum sau USR+.
  • +7 (7 voturi)    
    pontalaul (Miercuri, 12 iunie 2019, 16:05)

    sucaa [utilizator]

    la ironii si la minciuni nu-l intrece nimeni. in rest... asa cum am vorbit. neopesedist fruntas.
    accensiunea lui dragnea i se imputa in proportie de 80%.
    sa nu vorbim de dezastrul din economie si restul de nenorociri.
    dar este bun la ironii. sa guverneze la el pe pagina de facebook si sa ne lase.
  • +1 (1 vot)    
    Ironii... (Miercuri, 12 iunie 2019, 16:20)

    Lucky1 [utilizator]

    ...asta este tot ce poti arata?
    Ponta, treci la treaba, lasa ironiile gratuite si pune umarul vartos sa dati jos guvernul Dancila. Arata ce poti sa faci pentru tara asta si poporul ei. Nu este acum timpul de ironii, trezeste-te si fa treaba sau culca-te si lasa-ne in pace.
  • +3 (3 voturi)    
    Cine rade la urma rade mai bine. (Miercuri, 12 iunie 2019, 16:23)

    Marionette [utilizator]

    Sau alta pentru credinciosi: "Dumnezeu nu bate cu bata"! S-ar putea sa bata cu procente la alegeri ...
    Aroganta asta si atitudinea de vechil am urat-o mereu la omul asta...
  • +4 (4 voturi)    
    Ponta uita sa spuna ca cei care au votat USR+ (Miercuri, 12 iunie 2019, 16:30)

    alibaba: 10.8.18,26.5.19,HN [utilizator]

    anul acesta, au votat impotriva lui in 2014.

    Dar si asta e un adevar.
  • +1 (3 voturi)    
    Adevarul e ca Ponta isi permite. (Miercuri, 12 iunie 2019, 16:55)

    Cataleya [utilizator]

    Sa nu uitam ca el nu are absolut nimic de pierdut la ora actuala..

    - Dragnea a dus PSD de la 45% la 23%, in timp ce Ponta a ridicat un partid de la 0 la 6%
    - Dragnea e in puscarie, iar Ponta e in libertate si e mare sef de partid european
    - Tariceanu n-a reusit sa-si bage nici macar un om in parlamentul european, Ponta are doua locuri (unul fiind chiar al lui)
    - Ciolos n-are niciun parlamentar, Ponta are vreo 20.

    Daca motiunea pica, Ponta nu pierde nimic.
    Daca motiunea trece, Ponta are numai de castigat.

    Si daca presupunand ,ca pana marti, Ponta va reusi sa rupa din PSD destui oameni cat sa treaca motiunea de cenzura, abia atunci o sa (re)vedeti adevarata miselie a acestui individ.
    Glumitele astea sunt puf de papadie pe langa marlaniile si pretentiile pe care le va emite daca chiar va reusi sa joace rolul hotarator la trecerea motiunii!

    Dupa ce si-a invatat lectia, mitomanul Ponta a devenit mult mai rafinat decat Dragnea, dar este la fel de periculos si nociv. Daca nu chiar mai...
  • +1 (1 vot)    
    las' ca nu-i bai (Miercuri, 12 iunie 2019, 17:29)

    Gobelin [utilizator]

    tura urmatoare o sa aibe Ciolos si n-o sa ai tu.
  • 0 (0 voturi)    
    ce prost e victoras (Joi, 13 iunie 2019, 12:58)

    gwolf [utilizator]

    pai daca un partid fara niciun parlamentar a scos de 4 ori scorul lui la alegeri, unde este zambetul si ironia?