UDMR va vota moțiunea de cenzură. Kelemen: A contat ceea ce s-a întâmplat la Valea Uzului

de C.D.     HotNews.ro
Miercuri, 12 iunie 2019, 11:47 Actualitate | Politic


Kelemen Hunor
Foto: facebook
Președintele UDMR, Kelemen Hunor, spune că Uniunea a decis să voteze moțiunea de cenzură, pentru că vrea să sancționeze „incapacitatea administrativă și politică a Guvernului în cazul Valea Uzului”.

Chiar și cu voturile UDMR, moțiunea nu are în acest moment, pe hârtie, necesarul pentru a trece și guvernul să fie demis.

  • PSD-ALDE are majoritate în Parlament, mai exact are 240 de voturi, cu șase mai mult de jumătate plus unu (234) din numărul de mandate de parlamentari.
  • Pentru a fi adoptată o moțiune de cenzură, opoziția are nevoie de 234 de voturi, iar în prezent PNL-USR-PMP au 150 de parlamentari. Dacă UDMR și Pro România se alătură demersului, așa cum au anunțat, ar strânge 207 voturi, insuficiente pentru căderea Guvernului.

Kelemen Hunor a declarat, miercuri, corespondentului Mediafax, că Uniunea va avea o contribuție la textul moțiunii de cenzură primit de la reprezentanții PNL. „Am văzut textul, mi l-au trimis colegii din PNL, am avut niște sugestii. Am avut, marți, o întâlnire cu ei și dacă lucrurile nu se vor schimba atunci înseamnă că vom avea și noi o contribuție la acel text al moțiunii. Dacă rămâne așa, atunci vom semna și textul moțiunii și vom vota moțiunea de cenzură săptămâna viitoare. Decizia formală nu am luat-o, o vom lua prin vot în grupurile parlamentare reunite ale UDMR, înainte de moțiune, dar în principiu asta rămâne recomandarea mea, de a sancționa, politic, prin vot, Guvernul. Aici a contat ceea ce s-a întâmplat zilele trecute și, mai ales, joia trecută, când am văzut incapacitatea administrativă și politică a Guvernului de a opri anumite manifestații și prezențe în Valea Uzului. Este o sancțiune din partea noastră spre Guvern”, a spus Kelemen.

Potrivit acestuia, contribuția UDMR la textul moțiunii de cenzură se referă la situația creată în Valea Uzului și legalitatea intervențiilor Primăriei Dărmănești.

„E o chestiune despre ce s-a întâmplat acolo. Și a doua intervenție în text a UDMR este legată de OUG care privește alegerea prin vot direct a președinților de consilii județene. Noi spunem că nu prin OUG se reglementează legislația electorală, nu este de acceptat să schimbi regulile prin OUG fără nicio dezbatere parlamentară. Contribuțiile noastre au fost acceptate de PNL și de USR”, a afirmat Kelemen Hunor.

Partidele de opoziție ar putea depune, miercuri, moțiunea de cenzură pentru demiterea Guvernului Dăncilă, potrivit anunțului făcut de liderul PNL Ludovic Orban.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















4786 vizualizari

  • +18 (26 voturi)    
    ce vreti sa spuneti? (Miercuri, 12 iunie 2019, 11:52)

    scharke [utilizator]

    D-le Hunor, dar ce s-a intamplat? Nu va mai lasa sa taiati padurile de la Valea Uzului? Ca cimitirul nici nu se vedea pana nu ati facut poieni masive in toate padurile Romaniei.
    Alegatorii maghiari din Botosani ce v-au transmis?
    • -6 (20 voturi)    
      Cruci ortodoxe peste morminte unguresti (Miercuri, 12 iunie 2019, 12:10)

      banatul e fruncea [utilizator] i-a raspuns lui scharke

      Departe de mine sa fiu pe partea UDMR-ul, un fel de PSD unguresc, dar nu putem sa construim cruci romanesti peste cele 14 morminte (dovedite cu documente) a soldatilor maghiari... Putem sa relativizam cat vrem, sa discutam despre reactiile ungurilor, dar aici a inceput totul, de l;a profanarea mormintelor...
      • +6 (20 voturi)    
        sa fim seriosi... (Miercuri, 12 iunie 2019, 12:22)

        Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui banatul e fruncea

        Exista morminte ale ostasilor sovietici in multe cimitire din RO si nimeni nu s-a intrebat daca sunt soldati ortodocsi, de ce rit, sau dacă nu cumva au fost... musulmani sau evrei. Cu atât mai putin nicaieri nu am auzit ca daca s-au facut cruci sau alte tipuri de monumente pentru sovietici, inseamna ca cimititirul respectiv a fost profanat.

        Apropo, cum arată o „cruce româneasca” si prin ce difera ea de alte cruci (ortodoxe)?
        • +5 (7 voturi)    
          Valea Uzului - Piesă de teatru nici măcar de bâlci (Miercuri, 12 iunie 2019, 12:42)

          popestii [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

          Valea Uzului - Piesă de teatru nici măcar de bâlci, regia PSD-ALDE-UDMR, Producător/Knowhow Marele URS, figurație: proștii de bubuie.
          Nu contează cine e în groapile acelea, crucile alea din beton înfipte la piciorul mormintelor si nu la căpătâi, precum si "potrivirea lor estetica" cu crucile de lemn deja existente denotă cu totul altceva decât respect pentru cei din groapă cât și pentru cei deasupra ei. Trasul sacilor de gunoi peste crucile de beton au rezolvat problema precum benzina peste foc. Mvaaai ce surpriză!!!! Și apoi s-a pus de o scenetă a la Sergiu Nicolaescu cu figuranți mai mult sau mai puțini profesioniști.
        • +1 (3 voturi)    
          Firuta stie (Miercuri, 12 iunie 2019, 13:37)

          ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

          poarta doar ie, cruce vizibila, si gentuta straina.
          Din aia de la exploatatori.
        • +1 (5 voturi)    
          corect (Miercuri, 12 iunie 2019, 15:51)

          Pacala se intoarce [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

          ia sa vad daca am inteles eu bine, ageamiu fiind in analiza politica, dar totusi urmarind ce s-a intamplat in ultima vreme. Avem doua cazuri:

          1. Stimabilul Tariceanu, umilit cu 4%, si care si-a dat seama ca daca se bazeaza doar pe procentele astea, nu o sa reuseasca sa avansese in parlament la urmatoarele alegeri. Solutia e sa faca rost de noi alegatori. De unde oare? Hopa, sunt ~1milion de oameni care s-au prezentat la parlamentare dar nu si la referendum. Hai sa-i capsham pe aia, sa ne erijam in exponentul si vocea lor.

          2. Stimabilul Hunor, Kelemen - el sta mai prost chiar decat Tariceanu avand in vedere ca scorul putin peste 5% s-a facut cu sacrificii mari din partea eectoratului PSD. Deci la urmatoarele alegeri e posibil sa ia mai putin chiar decat ALDE. Ce sa facem, ce sa facem, ca nu avem optiuni ca Tariceanu :(
          Can colo, mana cereasca, a aparut un conflict minor undeva intr-o vale pe unde nu a calcat piciorul lui Hunor in viata lui. Taman la fix, hai sa exploatam asta pana nu mai putem - nu vom rata nici o ocazie sa nu se explicam actiunile fara sa mentionam Uzul, poate poate mai muscam ceva voturi din directia asta.

          nu m-ar mira sa fie Botosaneni sau chiar Constanteni simpatizanti tura viitoare...
      • +5 (13 voturi)    
        Crucile sunt cruci.. (Miercuri, 12 iunie 2019, 12:30)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui banatul e fruncea

        Si vinovati sunt toti, mai putin mortii.

        Da, idiotii aia din Darmanesti au pus niste cruci aiurea, dar si aia din Sanmartin (care au luat in gestiune cimitirul in 2010 prin HG pe motiv ca!?..) au fost magari si si-au batut joc de memoria soldatilor cazuti doar pentru ca nu erau unguri. Au ungurii documenta ca sunt 14 soldati maghiari? Au si documente care spun ca ei au fost primii in Transilvania..

        Este un cimitir international al eroilor. Acolo nu exista eroi mai mici si eroi mai mari, eroi care merita o cruce si eroi care merita doar buruieni. Ori ii respectam pe toti, ori ne batem joc de jertfa lor din motive tampite.
      • +5 (11 voturi)    
        alo (Miercuri, 12 iunie 2019, 12:48)

        Point [utilizator] i-a raspuns lui banatul e fruncea

        mai subtire cu profanarea de morminte.daca nu aveti termenii necesari,va rog consultati un dex.
        chiar si in hungara.apoi traduceti cu goagal.
        pana atunci,drum bun!

        din nou,udmr isi face ganduri degeaba.sper din toata inima sa fie desfiintat.
      • -2 (6 voturi)    
        esti ungur? (Miercuri, 12 iunie 2019, 13:37)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui banatul e fruncea

        sau nu faci bine acordul in limba romana?
        corect se scrie ,,cele 14 morminte ale soldatilor maghiari'' si nu ,,cele 14 morminte a soldatilor maghiari''.
        Cat despre firul evenimentelor, in acest caz maghiarii au inceput ptr ca au pus pungi negre peste crucile soldatilor romani de la Valea Uzului.
        • +3 (7 voturi)    
          si care-i problema daca ar fi ungur? (Miercuri, 12 iunie 2019, 15:29)

          stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui bancher

          Eu nu sunt ungur si ii dau dreptate banateanului. Cine a inceput are putina importanta, pentru ca nu justifica reactia celui care "a continuat". Intr-un stat de drept incalcarea legii este tratata egal indiferent cine a inceput.
          Asta cu "ei au inceput" este chiar copilareasca, mai ales din partea unui bancher.
        • +1 (1 vot)    
          Dancila, tu esti? (Miercuri, 12 iunie 2019, 20:22)

          eucomentez [utilizator] i-a raspuns lui bancher

          bancher : Cine a zis ca in Bucuresti nu se vorbeste corect romaneste?
      • 0 (0 voturi)    
        Fals, a fost exact invers (Joi, 13 iunie 2019, 18:32)

        Zimbru [utilizator] i-a raspuns lui banatul e fruncea

        A fost exact invers: s-au pus cruci unguresti peste toate celalte morminte, inclusiv ale romanilor, conform Oficiul National pentru Cultul Eroilor (ONCE), din subordinea MApN: “Au fost amplasate, cu donații de la Ministerul Apărării din Ungaria și cu resurse proprii, circa 600 de cruci cu însemne naționale ungare pe suprafețe de teren unde sunt înmormântați atât soldați unguri, cât și soldați români, austrieci, germani, ruşi, italieni şi sârbi. Efectul lucrărilor, potrivit Oficiului, este că elementele de identificare ale celorlalte naţionalităţi, altele decât cea ungară, nu se mai regăsesc în cimitir.”
        Crucile din beton adaugate apoi au fost puse pe un teren unde nu erau morminte conform aceluiasi ONCE.
    • -2 (8 voturi)    
      Oameni buni, mai lasati cliseele (Miercuri, 12 iunie 2019, 12:50)

      holdup [utilizator] i-a raspuns lui scharke

      ca acestia taie padurile tarisoaarei!...1. arata destul de bine arboretele din Hr si Cv fata de alte zone...2. la padurile de rasinoase cand ajung la varsta de taiere(exploatabilitate) din zonele de munte tehnologia de taiere este ras, de aceea vedeti versanti intregi de munte golasi imediat dupa...dupa ani acolo, tot padure creste, mai mult sau mai putin frumoasa si viabila, dupa cum e ingrijita, vreme, etc... si nr de hoti...3. sefii padurilor de stat din cele 2 judete sunt romani...
    • 0 (6 voturi)    
      Ce conteaza motivul? Am votat ca psd-ul sa dispara (Miercuri, 12 iunie 2019, 12:51)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui scharke

      Ce conteaza motivul pentru care voteaza. Sa voteze mai repede sa scapam de psd! Sa nu imi spuna cineva ca a votat pt Europarlamentare sau pt ce o fi fost, cu totii am votat intocmai sa scapam de psd din secunda 2! Pentru asta s-a facut campanie si asta vrem!
    • +2 (4 voturi)    
      se dă și el (Miercuri, 12 iunie 2019, 13:28)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui scharke

      cu mușchii la vedere pt. că știe că inclusiv cu votul udmr, moțiunea tot nu are șanse să treacă.
      Penibil el dar inclusiv motivația cu Valea Uzului (de care sigur habar nu avea până în urmă cu vreo lună sau două), motivație care seamănă a șantaj (ca de obicei).
  • +22 (30 voturi)    
    Ipocrizie , numele tau este... (Miercuri, 12 iunie 2019, 12:06)

    miha53 [utilizator]

    Udmrul este eminamente toxic pentru viata politica din tara. Acum cand PSD pierde putere vor sa schimbe barca invocand problemele din Valea Uzului. Acesti oameni au un singur atribut si anume ipocrizia.
  • +13 (17 voturi)    
    Joc de glezne. (Miercuri, 12 iunie 2019, 12:11)

    Cataleya [utilizator]

    Daca nu era problema cu Valea Uzului, Kelemen ramanea de partea Guvernului?
    Fara nicio logica.
    Motiunea este impotriva guvernarii execrabile, fara legatura cu incidentul de la cimitir.
    Dar de la UDMR n-ai cum sa astepti ceva bun.
  • +8 (14 voturi)    
    Au proprire la furat? (Miercuri, 12 iunie 2019, 12:18)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Ce s-o fi intâmplat? Nu mai e nimic de furat Nu mai pot santaja? Duplicitatea s uredentismul unguesc e fara limite asa ca nu pricep... Asa e ordinul de la Budapesta?
  • +4 (6 voturi)    
    UDMR (Miercuri, 12 iunie 2019, 12:25)

    florinos [utilizator]

    UDMR spera sa prindă o felie din următorul guvern PNL-USR+
  • +4 (8 voturi)    
    mda (Miercuri, 12 iunie 2019, 12:28)

    liviu_ [utilizator]

    eu ma gandesc ca acum prevad ca psd e pe faras si se pregatesc sa schimbe tabara... din nou!
  • +6 (6 voturi)    
    O sa voteze de-o sa se rupa. (Miercuri, 12 iunie 2019, 12:34)

    Cataleya [utilizator]

    As pune pariu ca din cei 30 de parlamentari UDMR-isti nu vor fi prezenti la vot mai multi de 10-15.
    • 0 (0 voturi)    
      gura nu ii doare (Miercuri, 12 iunie 2019, 20:57)

      spy [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      la ultimele 2 motiuni s-au abtinut, ca sa apere pesedeii. acuma s-a imputit subit ciuma rosie si nu le mai place?
      alde nu ar avea nici o sansa la anticipate asa ca o sa tina cu dintii sa mai profite un an macar de ciolan, pina in "douazeci-douazeci"
  • +2 (2 voturi)    
    hopa! (Miercuri, 12 iunie 2019, 13:10)

    PedaGogu [utilizator]

    Kelemene, sigur nu s-a strecurat un pui de dac in arborele tau genealogic? Unul pe care il chema Bastus?
  • -1 (3 voturi)    
    mda (Miercuri, 12 iunie 2019, 19:16)

    miculescu-rucar [utilizator]

    udemereul, ca udemereul,
    dar romanii care au acceptat inscrierea acestui subiect in motiunea de cenzura?
    adica romanii orban, ciolosi, barna, tumac?
    vorba lu 'sica mandolica' :
    -cine voteaza,
    tara o tradeaza!
  • 0 (2 voturi)    
    Haters gonna hate (Miercuri, 12 iunie 2019, 20:20)

    eucomentez [utilizator]

    Am avut guvern PNL-PSD, PSD-UDMR, dar si PNL-UDMR in ultimii ani. Poate o sa avem si PNL-USR-UDMR. Politica e o c'urva. Iar haterii care injura acum PSD o sa injure PNL si USR la anul. Daca o sa mai existe partidele respective.