Codrin Ștefănescu anunță 5 membri PSD care ar putea fi nominalizați să candideze la prezidențiale

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 10 iunie 2019, 19:15 Actualitate | Politic


Codrin Stefanescu
Foto: Agerpres
Codrin Ștefănescu a declarat luni, pentru Mediafax, că Olguța Vasilescu, Liviu Pleșoianu, Șerban Nicolae, Eugen Teodorovici și Gabriela Firea sunt nume vehiculate în interiorul PSD pentru nominalizarea candidatului la alegerile prezidențiale. Candidatul PSD la prezidențiale va ajunge în turul doi, spune Ștefănescu.

"Toată lumea din teritoriu, din județe, discută despre posibili candidați care pot întruni simpatia membrilor de partid, a electoratului și a celor care ne votează. Este foarte important ca un candidat la prezidențiale din partea PSD să obțină în primul rând sprijinul electorilor noștri. Sunt două condiții: cei care vor să candideze la președinție trebuie să-și dorească acest lucru, să-și asume această bătălie, care nu va fi ușoară. Bătălia se va da cu presiuni, cu dosare pe fiecare, vor fi vânați în mod clar. Partidul, în ansamblu, prin delegații de la congres, să spună da, această persoană reprezintă pe noi toți și pentru el ne vom bate în această campanie. Aceste două condiții trebuie îndeplinite", a declarat Codrin Ștefănescu.

Acesta a anunțat că Olguța Vasilescu, Liviu Pleșoianu, Șerban Nicolae, Eugen Teodorovici sau Gabriela Firea ar putea ajunge să fie nominalizați pentru a candida la alegerile prezidențiale.

Codrin Ștefănescu a mai afirmat că aceștia nu ar avea o problemă să intre în turul doi al alegerilor.

"Degeaba apare Firea în sondaje foarte bine sau Șerban Nicolae, sau Olguța sau Teodorovici, Pleșoianu, dacă ei nu-și doresc această poziție. Ce se discută în partid este una, pulsul pe care simțim cu toții este alta. Eu am dat o listă cu oameni care cu siguranță ar face o imagine foarte bună și o poziție foarte bună în turul doi. Nu-mi pun problema că n-ar intra în turul doi, îmi pun problema ce vor face în turul doi", a declarat Ștefănescu.

Premierul Viorica Dăncilă a spus, luni, la Marius Tuca Show, că este greu ca în următoarele două săptămâni să fie realizate toate sondajele pentru desemnarea prezidențiabilului, motiv pentru care este posibil ca social democrații să fie convocați într-un nou congres în luna iulie.

Întrebată dacă Gabriela Firea ar fi o variantă pentru prezidențiabil, Dăncilă a spus: "Mi-ar plăcea ca cineva cunoscut să candideze la prezidențiale. Fie că e femeie ori bărbat eu voi susține candidatul nostru".

















17647 vizualizari

  • +17 (21 voturi)    
    Serban Nicolae, (Luni, 10 iunie 2019, 19:33)

    2016 [utilizator]

    presedintele Romaniei! in acest fel avem garantat sexul anal, el ne va explica cu subiect si predicat cum vor sta lucrurile!
    • +10 (10 voturi)    
      Sustinut de votantii de serviciu:Duduieni,Sportivi (Luni, 10 iunie 2019, 22:27)

      Eliberati Rusia de rusi [utilizator] i-a raspuns lui 2016

      Carpacii si alte clanuri mafiote pe care Stefanescu le invarte.
      Codrine, eu zic sa te pregatesti de parnaie. Te-ai crezut Dumnezeu, te-am trimite sa-L intalnesti personal.
  • +16 (20 voturi)    
    5! (Luni, 10 iunie 2019, 19:36)

    _Un stelist_ [utilizator]

    Unul e de tot râsul (fantele), două sunt degeaba și de doi n’a auzit nimeni, spasiba pad!
    • +4 (4 voturi)    
      Nicolicea (Marţi, 11 iunie 2019, 10:31)

      varavara [utilizator] i-a raspuns lui _Un stelist_

      Lipseste unul din pleiada de baza: Nicolicea.
      Desigur ca oricare din ei au aceeasi sansa de a deveni presedintele Romaiei.
  • +17 (19 voturi)    
    Liviu Pleșoianu (Luni, 10 iunie 2019, 19:37)

    alibaba: 10.8.18,26.5.19,HN [utilizator]

    reprezinta cel mai bine partidul.
  • +20 (22 voturi)    
    da' mitraliera??? (Luni, 10 iunie 2019, 19:40)

    Filbert [utilizator]

    da' ciordache?! da' tu?! cu șuncan, preșoianu si drag-nea Caisă sinteti cei cei 6 care au speriat electoratu'.
    Ar fi pacat sa va despartiti tocma' la prezidentiale, avem mare nevoie de voi.
  • +20 (22 voturi)    
    Excelenta alegere! (Luni, 10 iunie 2019, 19:42)

    trandafil [utilizator]

    Oricare dintre ei iau sub 5%, impreuna 20%. Ma mir ca nu s-a propus pe el insusi, care ar lua 2%.
    Dar cine-l mai asculta pe cap de pluta?
  • +6 (6 voturi)    
    codrin (Luni, 10 iunie 2019, 20:07)

    ------ [utilizator]

    I
  • +11 (11 voturi)    
    codrin (Luni, 10 iunie 2019, 20:10)

    ------ [utilizator]

    Da !intr-o alta tara ,ex. Venezuela in competitie cu Mduro.Bravo codrine esti destept !!!
  • +13 (13 voturi)    
    Gata,sau ofilit trandafirii in glastra (Luni, 10 iunie 2019, 20:10)

    Plagarus [utilizator]

    Numai pedestrimea mai tropaie la psdei ?
  • +14 (14 voturi)    
    Codrine,cred-că nu mai poți. (Luni, 10 iunie 2019, 20:44)

    asavreau [utilizator]

    Nu înțeleg în numele a ce vorbești!Prostia nu te lasă în pace,să stai să cugeți ce ai făcut.Contionui să fii tâmpit,să ne înfurii să ne ții revoltați pe PSD-ALDE.Dacă așa vrei,continuă.
  • +8 (8 voturi)    
    Toti unul si unul... (Marţi, 11 iunie 2019, 1:24)

    D.M.A.Gogu [utilizator]

    Totusi, lipsesc de pe lista mari valori consacrate de catre partid: Nicolicea, Iordache, Radulescu, Manda (de cel ea da si el nu?) si, cu voia dumneavoastra, tocmai cel care a facut nominalizarile.

    Propun sa se stabileasca prin competitie directa candidatul final, iar perdantii sa se retraga definitiv si irevocabil din viata politica, ba chiar sa ia si invingatorul cu ei. IAr arbitru sa fie neconflictuala, si la final sa mearga impreuna cu ei.
  • +6 (6 voturi)    
    Codrine, (Marţi, 11 iunie 2019, 7:01)

    John M. [utilizator]

    inainte, cand erai cocos in ograda cu puicute a PSD-ului, imi inspirai sila. Acum numai mila.
  • 0 (0 voturi)    
    Muahahahaha... (Miercuri, 12 iunie 2019, 19:00)

    Carcalete [utilizator]

    ... numai pierzatori.
    Lupta-te, Codrine, pentru looserii aia.
    Las ca e bine sa aveti 2-3 % !!!