Dăncilă, despre greșelile frecvente de exprimare: „Eram timorată”

de C.D.     HotNews.ro
Luni, 10 iunie 2019, 16:13 Actualitate | Politic


Guvernul Dancila
Foto: Digi24.ro
Premierul Viorica Dăncilă pune frecventele greșeli de exprimare pe seama faptului că trebuia să meargă pe o linie „care nu era confortabilă” pentru ea.

Întrebată la „Marius Tucă Show” ce s-a întâmplat de acum are un discurs coerent, iar înainte făcea frecvente greșeli, Dăncilă a spus că „au fost mai mulți factori” și era „timorată”. „Trebuia să merg pe o anumită linie care nu era confortabilă pentru mine și cu care nu mă puteam identifica”, a adăugat ea, făcând referire și la „anumite persoane” din jurul său, fără a le nominaliza însă.

Viorica Dăncilă a renunțat la serviciile Ancăi Alexandrescu, consilier onorific, care fusese impusă de Liviu Dragnea și care impunea lina de comunicare la nivelul Guvernului.

















11336 vizualizari

  • +10 (12 voturi)    
    . (Luni, 10 iunie 2019, 16:31)

    theo667 [utilizator]

    Cucoana vrei sa sugerezi ca erai santajata? Amenintata cu ceva si nu puteai vorbi? Si de ce am crede ca acum vorbesti liber nesantajata?
    • 0 (4 voturi)    
      ii da clase... (Luni, 10 iunie 2019, 17:51)

      muscha [utilizator] i-a raspuns lui theo667

      oricum , e mai inteleapta si desteapta decat EBA , care a fost si in parlamentul european !noroc ca nu stia nimeni romana !
  • +2 (2 voturi)    
    Te doare mintea (Luni, 10 iunie 2019, 16:54)

    iCalin [utilizator]

    Zice Dancila ca trebuia sa mearga pe o linie care nu-i era confortabila.. Nu trebuuia nimic duduie, nu te-a pus nimeni cu forta acolo. Te-ai dus tu singura si acum te-ai urcat in copac. Greselile de exprimare doar ti-au dezvaluit adevarata fata de impostoare nesimtita. dai vina pe Dragnea si pentreu asta, nu ti-e rusine? la cate cursuri si diplome ai in CV e de toata jena ce prost stii sa te exprimi si cate zero limbi straine cunosti.
    Si..Marius Tuca?!? Mai are cineva nevoie de expiratul asta?
  • +4 (4 voturi)    
    Vrei sa credem ca, intre.... (Luni, 10 iunie 2019, 16:58)

    gigiN [utilizator]

    ....timp,te-ai ....dez- timorat ? Este greu de crezut si prea tarziu!!
    • +1 (1 vot)    
      Nu fiț răi, toarăși! (Marţi, 11 iunie 2019, 13:11)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      Duamna Veorique ierea o țâră timonată, da acu timoneru șăf a aruncat ancora pentru 3 ani și juma tocma-n port la Rahova. Îi urăm ancorare lungă cu perspective de prelungire a legării la cheu...
  • +1 (1 vot)    
    Nu ești tu când ți-e foame (Luni, 10 iunie 2019, 17:20)

    mr_mojo [utilizator]

    Acum că ai pus și tu ceva in gură, te-ai obișnuit.
  • -3 (3 voturi)    
    incet,incet... (Luni, 10 iunie 2019, 17:57)

    muscha [utilizator]

    pe zi ce trece ne dovedeste ca e cel mai istet si destept politician din romania si nu numai , au inceput sa-si schimbe parerile si cei mai critici dusmani ai ei !ascultati-l pe iohanis cu atentie si veti auzi numai dezacorduri gramaticale si injuraturi ,ceea ce d-na dancila nu face ! de aceia ,vrem sa fie presedintele acestei tari care a avut pana acum cei mai slabi presedinti , mai ales babsescu care ne-a intors in epoca de piatra in primul mandat si in evul mediu , in cel de-al doilea ! scrieti un contraargument !
  • +2 (2 voturi)    
    politic (Luni, 10 iunie 2019, 17:58)

    emoticon [utilizator]

    Dacă-i ia interviu marius tucă și ion cristoiu o s-o scoată de renume mondial,cu codoi în dinți (CO2)...
  • +3 (3 voturi)    
    Poate aveți nevoie de liniște (Luni, 10 iunie 2019, 18:28)

    hic sunt leones [utilizator]

    iar funcția pe care o ocupați vă stresează.
    N-ar fi mai bine să renuțați la ea și să vă detimorați?
  • +1 (1 vot)    
    Penibila (Luni, 10 iunie 2019, 22:05)

    utilizator1 [utilizator]

    E la fel de tumorala, cu sau fără Dragnea.
  • +1 (1 vot)    
    Abia acum ma ingrijorez (Marţi, 11 iunie 2019, 1:31)

    D.M.A.Gogu [utilizator]

    Veorica nu mai e timorata si a prins tupeu... nu mai are retineri!

    Pana acum era distractiva cu inabilitatile ei lingvistice, insa era tinuta in frau fiind timorata. Acum, ca mentorul si in functie numitorul ei aa ajuns dupa gratii, se va dezlantui. Pazea!