VIDEO Băsescu vs Firea: Firea - "Poate sunteți savant de bodegă"/ Băsescu - "Sunteți primarul 3 de zero"

de S.A.     HotNews.ro
Duminică, 9 iunie 2019, 22:46 Actualitate | Politic


Basescu vs Firea
Foto: Captura YouTube
Scandal în direct la un post TV între Traian Băsescu și primarul Gabriela Firea, după ce fostul președinte a spus că bugetul Capitalei este de un miliard de euro. Gabriela Firea a intervenit în direct, iar cei doi s-au acuzat de minciună, iar în schimbul de replici s-a ajuns la acuzații la persoană, relatează Mediafax.

"Doamna Firea, căreia îi place să spună sunt al doilea om cu număr de voturi pentru republică, așa este însă dânsa a câștigat cu 18%. Chiar dacă până acum Firea a reușit să păcălească pe imagine, doamna Firea a gestionat atât de prost resursa Capitalei pentru că ea însăși ne spune că e în faliment primăria Capitalei. I s-au luat 400 milioane dintr-un buget care depășește un miliard", a fost declarația fostului președinte Traian Băsescu, la România TV.

După câteva minute, prezentatorul a anunțat că Gabriela Firea cere drept la replică.

Relatăm integral schimbul de replici:

Gabriela Firea: Nu e prima oară când dl Băsescu minte. Îmi pare rău că a fost și primar și om politic cu experiență să mintă. Și acum și acum 2 ani suma a fost de maxim 600 milioane euro din care dumnealui știe că sunt bani care merg către transportul în comun și către termie. A veni și să spui că bugetul Primăriei Capitalei e de un miliard de euro. Să mai dea lecții cui mai crede. Poate are și o soluție cum vom plăti primăria datoriile către Costică Constanda, provenite de pe vremea domniei sale. E atât de simplu să vii într-un studio de TV și să spui că X are atâtea șanse. Ce șanse avea domnul Băsescu? Eu înțeleg următorul lucru că nu trebuie să venim la televizor să mințim.

Traian Băsescu: Uitați-vă minciuna fără rușine. Spune că nu are bani dar a cheltuit bani ca să înființeze 22 de companii care au fost declarate ilegal înființate de instanță, dar a băgat în clientela politică 200 milioane. Doamna Firea mințiți.

Gabriela Firea: Dacă nu aveți informații corecte nu mai mințiți.

Traian Băsescu: Mințiți fără rușine. Eu știu că proveniți din trustul Intact unde asta e viața cu minciunile, dar nu puteți minți la nesfârșit.

Gabriela Firea: I-ați păcălit pe oameni. Dacă vreți ne vedem la judecată. Să demonstrați instanței că s-au dat acești bani. După părerea mea, ar trebui să vă fie jenă.

Traian Băsescu: Vreți dvs care nu mințiți să arătați bucureștenilor cum ați făcut praf bugetul primăriei cu cele 22 de firme, cum ați făcut excursii în Grecia pe all inclusive, cum ați cheltuit pe spectacole de dimineața până seara.

Gabriela Firea: Sunteți un mincinos și cred că veți ieși din politică ca un mincinos.

Traian Băsescu: Sunteți obligată să veniți cu documente care arată cheltuielile pe care le-ați făcut. Vedeți hotărârile judecătorești și pe urmă mă căutați. Dar de ce nu plătiți. Credeți că asta e replică? Mințind. Eu nu vă spun de cea mai joasă speță. Dar dvs vă puteți permite? Arătați bucureștenilor pe ce ați cheltuit banii. Ați risipit banii pe afacerile dvs și cele din Ilfov.

Gabriela Firea: Sunteți în afara subiectului. Încă o dată să vă fie rușine.

Traian Băsescu: Lăsați-o cu rușinea, că dacă v-ar fi cât de cât rușine ați arăta pe ce ați cheltuit banii Capitalei.

Gabriela Firea: Sunteți primarul zero. Un mincinos atât ați fost și vadă că și acum la bătrânețe arătați că ați rămas tot un mincinos. Nu ați făcut nimic la Primăria Capitalei, nu ați făcut nimic ca președinte

Traian Băsescu: Sunteți primarul 3 de zero al Capitalei. Zero primar.

Gabriela Firea: Un mincinos și așa ați rămas și la bătrânețe

Traian Băsescu: Poate vă dovedesc că nu-s bătrân De unde până unde mă scoateți bătrân?

Traian Băsescu Nu vreau ca un demagog rușinos să spună pe ce ați cheltuit bugetele. Replica se dă cu inteligență, nu cu minciuni.

Gabriela Firea: Primarul general Băsescu zero. A trebuit să vină Videanu, Oprescu să facă ceva.

Traian Băsescu Dvs nici câini nu fugăriți. Nu am nimic cu dvs, am cu minciunile pe care le spuneți. Dezinformați continuu.

Traian Băsescu Vă deranjează savanții?

Gabriela Firea: Poate sunteți un savant de bodegă, nu de bibliotecă. Din păcate, ieșiți din politică foarte urât.

Traian Băsescu: Dar cine v-a spus că ies.

Gabriela Firea: Nu mi-e frică de gura dvs spurcată.

Traian Băsescu: Dvs puteți convinge bucureștenii într-un singur mod, arătați cum ați cheltuit banii. Ce s-a văzut doamnă? S-a văzut că am stat fără apă caldă toată iarnă.

Gabriela Firea: Păi Radetul era. Dvs erați atunci primarul Capitalei.

La câteva minute de la schimbul de replici, invitat la B1 TV, Traian Băsescu a făcut referire la schimbul de replici cu primarul general: "Tocmai vin de la o dezbatere cu doamna Firea pe bugetul Capitalei. Păi e declarat (falimentul – n.r.) de doamna primar. Eu zic că doamna este un primar responsabil când spune că e în faliment nedeclarat. Când ai un buget peste un miliard de euro. Sigur are de plătit subvenții, dar cine a pus-o să spună acum că primăria e în faliment nedeclarat, dar a înființat companiile acelea".

Întrebat dacă ar lua în considerare o candidatură pentru Primăria Capitalei, Băsescu a spus: "De ce nu (să candidez la Primăria Capitalei – n.r.)? 160 la 200 milioane de euro a băgat în companiile pe care le-a înființat pentru a își finanța clientela. Asta e stilul PSD, angajează bugetari ca să primească voturi. Eu nu spun că nu sunt, dar ce vă pot spune e că PMP nu a votat înființarea acestor companii. Nu spun că nu sunt și oameni de la PMP, pentru că Bucureștiul are toate categoriile de partizani. Problema e să nu te plângi. E prima oară când aud că Bucureștiul intră în faliment. Nu e de joacă. Gândiți-vă câtă risipă."







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















27828 vizualizari

  • +36 (44 voturi)    
    firea vs. Basescu (Duminică, 9 iunie 2019, 23:29)

    Lucky1 [utilizator]

    Nicio sansa!

    Oricate greseli ar fi facut sau face dl.Basescu firea nu-i ajunge nici la calcai. Dar neamul prost pesedist trebuie sa fie fudul, si trebuie sa recunoastem, nu-i intrece nimeni in fudulie gratuita.
    • +23 (27 voturi)    
      firea (Luni, 10 iunie 2019, 7:44)

      yura [utilizator] i-a raspuns lui Lucky1

      se aude coana firea????cred ca adevarul doare rau de tot!!!!
    • +16 (16 voturi)    
      Firea vs Basescu (Luni, 10 iunie 2019, 10:19)

      Pacala se intoarce [utilizator] i-a raspuns lui Lucky1

      ce nu intelege Firea (sau intelege prea bine si ii convine retorica asta), e ca toate actiunile ei nu sunt evaluate in comparatie cu Basescu - nici cu persoana lui, nici cu ce a facut, nici cu greaua mosternire, etc.

      De asta "au votat-o" Bucurestenii: ca sa administreze Bucurestiul, sa-l scoata din "ce a facut Basescu", daca a fost neaparata nevoie (chiar daca Basescu a fost primar acum 100 de ani acolo).

      A avut la dispozitie 3ani sa repare/imbunatateaza/fixese problemele. Nu se asteapta nimeni sa le repare pe toate, dar sa vedem macar o directie...
      • +1 (1 vot)    
        pai ce sa mai repare (Luni, 10 iunie 2019, 15:37)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Pacala se intoarce

        ca vorba felcerului acuzat de coruptie, inceput de basescu, terminat de oparescu....
        firea e numai o adiere a lui pandele, scolita la varan. o aghioasa nasoalla. :-))
        • 0 (0 voturi)    
          nu conteaza (Luni, 10 iunie 2019, 18:03)

          Pacala se intoarce [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

          ideea cu algerile e sa ai ocazia sa aduci pe cineva nou, sa faca "altfel", sau "mai bine", etc.

          Cam asta e misiunea Firei. Eu unul nu sunt din Bucuresti, dar ce citesc in presa despre ce se intampla acolo ma ingozeste - vad ca nu pune nimeni punctul pe i legat de companiile alea (spalari de bani in partid, pe fata!)
          • 0 (0 voturi)    
            pai taman (Luni, 10 iunie 2019, 21:13)

            nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Pacala se intoarce

            ce'o puse base si se alese cu un tzukal de voluntiri, turnat pe chelia cunoscuta...
            cei care au prins o ciozvarta din prada, n'or fi prosti sa caraie in front.
            doar fac joc de glezne, cu ciocurile cascate.
  • +32 (38 voturi)    
    Hai sa mergem pe buna credinta (Luni, 10 iunie 2019, 0:04)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Pana la analiza, sa mergem pe ce "avem": nici Base, nici Firicica (sa ii zic "Sarmulitza" ?) nu mint. Bun, avem niste adevaruri paradoxale, dar totusi, de ce se contreaza?

    Pai, pana la acuzaiti, hai sa punem cetatenii in frunte. Cand s-a angajat la Primarie a promis transparenta. Pentru ca nu avem o situatie bugetara transparent, decat ce apare in presa, vom presupune ca totul e legal la Primarie.

    Base spune ca nu e chiar asa. Pai, atunci Teleprompteritza nu are decat un signur lucru de facut: sa arate foile de buget pe fiecare an, apoi foile cu cheltuilelile, profitul si orice alti bani. Cum Romania este tatal birocratiei, ma astept sa fie simplu.

    Pe de alta parte, blonda incearca sa atace prin alte treburi (nu a facut nimic, Oprescu, primar zero, minciuni), iar acest comportament pasivo-agresiv, de obicei (nu mereu, dar de obicei) ascunde auto-incriminari (pe premisa "cine se scuza, se acuza").

    Deci, daca Firea e asa printesa, sa arate toate documentele, apoi il poate da in judecata pe marinar lejer. Pana atunci, ar trebui sa stea cu ciocul mic.

    P.S. sunt convins ca minte Firea
  • +33 (39 voturi)    
    Ce limbaj de mahala are FIrea (Luni, 10 iunie 2019, 2:27)

    John_english [utilizator]

    parca a trăit toată viata in pădure.
    • +10 (12 voturi)    
      Trebuie inteleasa (Luni, 10 iunie 2019, 9:28)

      varavara [utilizator] i-a raspuns lui John_english

      Trebuie inteleasa, s-a format la scoala lui Voiculescu, unde minciuna este primul curs de baza.
    • +4 (10 voturi)    
      Comment sters de user (Luni, 10 iunie 2019, 10:03)

      complet_ret [anonim] i-a raspuns lui John_english

  • +24 (30 voturi)    
    primarul zero (Luni, 10 iunie 2019, 6:59)

    Xorciser [utilizator]

    Pai ce buget avea Basescu cand era primar, si ce buget are Firea?

    E simplu sa clantanesti ca "nu s-a facut nimic pe vremea ta", cand daca avea la dispozitie banii de pe vremea cand era Basescu primar baga Bucurestiul in faliment in doua saptamani.

    PS: este rusinos sa se discute de faliment intr-un oras care e supra-dezvoltat chiar dupa standardele europene.... mare rusine, denota clar un mis-management total.
    • 0 (0 voturi)    
      ... ce buget are Bucurestiul ..... (Luni, 10 iunie 2019, 15:06)

      cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

      https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/primaria-capitalei-are-buget-cum-se-impart-14-miliarde-de-euro-1108395
  • +17 (19 voturi)    
    Primar de București cu vocabular de ocnă. (Luni, 10 iunie 2019, 8:53)

    asavreau [utilizator]

    Firea parcă și-ar fi făcut studiile la ocnă,așa vocabular are.Dacă nu poate prezenta date ,prezintă invective.Se înfierbântase în porcăială că aproape se făcea singură scroafă,dacă-i spunea cineva nu trebuie să vorbească așa.O hoață care își închipuie are totul numai pentru ea.
  • +20 (20 voturi)    
    Sa spunem lucrurilor pe nume (Luni, 10 iunie 2019, 9:37)

    tudorLeo [utilizator]

    O spun din start: Firea e un dezastru!

    Nu cred ca aveam nevoie de Basescu pentru a constientiza asta...

    Dupa cum vedeti, Firea are aceleasi 'calitati' notorii in PSD: tupeu, usurinta de a minti. De cate ori este intrebata ce a facut, s-a terminat...

    Cand ma uit cum vorbeste, parca vad pe Vanghelie, Dragnea, Mitraliera, Iordache.
  • +14 (14 voturi)    
    Decadere (Luni, 10 iunie 2019, 11:12)

    Decadere [utilizator]

    Ce mahalagioaica!
    Dragi bucuresteni, ...mai mult stil, va rog, la urmatoarele alegeri !!
    Pacat de capitala noastra!
    Pentru mine, este inadmisibil, ca aceasta persoana cu pretentie de primar general al capitalei sa vina in direct cu un astfel de limbaj de targoveata frustrata!! Suntem de rusinea lumii!
    Fereasca bunul Dzeu!...incredibil. Dupa unul ca si Oprescu cu o dictie demna de ghetourile din suburbiile Bucurestiului acum toapa asta comunista. Trist.
    Sa nu imi spune-ti ca altfel nu se poate in Bucuresti!! ..ca nu cred.
  • +15 (15 voturi)    
    cine crede ca astia lasa puterea din mana (Luni, 10 iunie 2019, 11:17)

    Razvan_M [utilizator]

    ... de bunavoie se inseala. Ciorditorii si-au tras case si masini scumpe, au un stil de viata scump. Nu pot sa plece. In momentul in care se lasa de ciordit intra in faliment si incep sa-i bage la bulau fostii parteneri.
  • +7 (11 voturi)    
    In ziua de astazi . . . (Luni, 10 iunie 2019, 12:50)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . Base este singura solutie pentru Premier!
  • +5 (5 voturi)    
    hahaha, trei nule (Luni, 10 iunie 2019, 15:35)

    nash pandelica [utilizator]

    firutza nu dezminte, e apriga moldoveanca. si'a pus poalele'n cap fara jena, ca pe vremuri, la latrina 3..
    trei nule, latina trei....
    numai un numar....
    o sa fie fun la dezbaterile prezidentiale, fie ca e ea sau el. klauz tre' sa'si ingroase obrazul bine, altfel nu rezista cu famiglia pandele ot volluntiri.
  • +1 (1 vot)    
    Trei de zero ! (Luni, 10 iunie 2019, 17:11)

    BehehePapu [anonim]

    D-le Băsescu, păi făina 3 nule (000) e de calitate superioară.........! Să înțeleg că ați bătut șaua să priceapă iapa ?