Mircea Drăghici demisionează din funcția de trezorier al PSD, Fifor devine purtător de cuvânt al partidului

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 5 iunie 2019, 15:04 Actualitate | Politic


Mircea Draghici
Foto: Facebook - Mircea Draghici
Mircea Drăghici, unul dintre oamenii de încredere ai lui Liviu Dragnea, a demisionat din funcția de trezorier al PSD, a anunțat președintele executiv al partidului, Viorica Dăncilă.

Mihai Fifor, fost ministru al Apărării tras pe linie moartă de Dragnea, revine în funcția de purtător de cuvânt al PSD, a mai spus Dăncilă.

La începutul lunii aprilie, DNA a anunțat că procurorii au început urmărirea penală împotriva lui Mircea Drăghici pentru delapidare și utilizarea subvențiilor primite de la stat în alte scopuri decât cele pentru care au fost acordate. Potrivit anchetatorilor, el și-ar fi însușit 380.000 de euro din subvenția acordată partidului de către Autoritatea Electorală Permanentă pentru a plăti un imobil de peste 500.000 de euro.

Întrebată cu ce mandat merge la consultările de la PSD, Viorica Dăncilă a susținut un punct de vedere similar cu cel al lui Tăriceanu, și anume că un referendum pentru schimbarea Constituției nu trebuie să se mai suprapună cu un alt tip de scrutin. În sprijinul său, Dăncilă a invocat „recomandările Comisiei de la Veneția”.

Chestionată când ar trebuie organizat un astfel de referendum, care să transpună în Constituție referendumul pentru justiție convocat de președintele Klaus Iohannis, Dăncilă a răspuns: „Până în toamnă”, notând „nevoia de consens între partide”, în condițiile în care pentru aprobarea unei modificări a Constituției este nevoie de o majoritate de trei pătrimi în Parlament.



















3813 vizualizari

  • +5 (7 voturi)    
    La puscarie (Miercuri, 5 iunie 2019, 15:13)

    Frank777 [utilizator]

    cand merge acesta sinistra sluga a lui Dragnea?Ce face DNA acum cand populatia a dat un mandat luptei anticoruptie? Musamalizeaza dosare? S-a pesederizat DNA? Le este frica? Sa plece si sa vina procurori curajosi nu jmekeri care trantesc dosare pe bani.
  • +10 (10 voturi)    
    L-au "demisionat " si pe penalul ista ?! (Miercuri, 5 iunie 2019, 15:26)

    Plagarus [utilizator]

    Pacat, tanti Grapini era alegerea potrivita pt. purtatoarea de vorbe.
  • +4 (4 voturi)    
    Purge... refonte d'image... (Miercuri, 5 iunie 2019, 15:30)

    ruskimushki [utilizator]

    atatea cuvinte frumoase care, pentru occidentalul prosper nu acopereau crima in forma continuata intreprinsa zilnic, orar chiar, de catre aceasta adunatura de guzgani asociali asupra majoritatii buna doar la dat tainul.
    Cu diferenta ca azi nu ne mai calca cu autospeciala sa ne ciuruiasca.
    Multi dintre parintii nostri regreta insa vremurile cu pricina.
    In acelasi mod in care se bucura de banii strainilor.
  • +5 (5 voturi)    
    Trezorierul Mafiei Roșii,Cupola Ciumei Roșii, (Miercuri, 5 iunie 2019, 15:56)

    Rescator [utilizator]

    un guzgan hoțoman,a demisionat.Nu a decontat
    nimic din hoțiile,șmenurile și măgăriile comise.
    Acum PSD/PCR caută, cu disperare, un trezorier mai
    corupt și mai ticălos decât acest homuncul.
  • +4 (4 voturi)    
    Dar pastreaza masinile alea bengoase (Miercuri, 5 iunie 2019, 16:09)

    Inapasevedeinvers [utilizator]

    Pe care le luase din bugetul partidului dar le-au refuzat toti si a trebuit sa le accepte el si ai lui?
    Ca vorba aia, nu-i totuna cu a pleca de pe functie luand si colacul de la veceu. Astea au roti, merg singure.
  • +3 (3 voturi)    
    Ce imi place cum pleaca astia... (Miercuri, 5 iunie 2019, 17:08)

    midufi [utilizator]

    cica demisioneaza, dispar in ceata cu purcoiul de bani furati, fara sa dea socoteala nimanui.
    Pai cand incepem si noi in Romania sa RECUPERAM de la penalii si hotii dovediti ?
    Jos ciuma rosie: psd-alde-udmr !
  • +2 (2 voturi)    
    Saracul! (Miercuri, 5 iunie 2019, 17:09)

    ber [utilizator]

    Si era atat de aproape sa fie ministru!