VIDEO Tăriceanu, gafă în Senat: „În cei aproape 30 de ani de când sunt în politică (...) nu am făcut niciodată vreo faptă legală”

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 3 iunie 2019, 18:09 Actualitate | Politic


Tariceanu
Foto: AGERPRES
Călin Popescu-Tăriceanu a făcut o gafă luni, în timpul dezbaterilor privind cererea DNA de ridicare a imunității sale parlamentare, afirmând că în aproape 30 de ani de carieră politică nu a făcut „niciodată vreo faptă legală”.

„În cei aproape 30 de ani de când sunt în politică, am fost pe rând deputat, ministru, prim ministru, președinte al Senatului și nu am făcut niciodată vreo faptă legală”, a spus Tăriceanu, la finalul discursului în care își pleda nevinovăția.

„Ceea ce vrea DNA astăzi să facă nu este să mă trimită în fața unei instanțe, pentru că ei știu că nu au dovezi în acest sens, ci să pună o pată pe întreaga mea carieră politică”, a mai spus șeful Senatului.

VIDEO (min 52)




















67290 vizualizari

  • +51 (57 voturi)    
    Proces de sinceritate(senilitate). (Luni, 3 iunie 2019, 18:14)

    Sati [utilizator]

    Gura pacatosului adevar graieste.
    • +10 (14 voturi)    
      Un ipocrit egoist (Luni, 3 iunie 2019, 20:13)

      Caligula [utilizator] i-a raspuns lui Sati

      Obstinenta cu care Tariceanu l-a sprijinit pe Dragnea si cu care se sustrage justintiei a dus la desfiintarea ALDE. Ca de obicei, daca nu era vinovat, si nu sunt dovezi in sensul ca ar fi vinovat, ar fi achitat. El acuza DNA-ul, dar soarta sa e in maiinile judecatorilor si apoi, eventual, a judecatorilor care se pronunta in apel. In bilantul DNA sunt si achitari. Problema e ca nu poate acuza intregul sistem judiciar.
    • +14 (18 voturi)    
      În psihologie se numește ”act ratat”, (Luni, 3 iunie 2019, 22:40)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui Sati

      atunci când omul știe că minte și conștiința îl dă de gol :)
      • 0 (2 voturi)    
        Sau: (Marţi, 4 iunie 2019, 11:44)

        John M. [utilizator] i-a raspuns lui Harald

        "a Freudian slip of tongue".
    • -5 (7 voturi)    
      da, dar.... (Marţi, 4 iunie 2019, 8:42)

      muscha mbanana [utilizator] i-a raspuns lui Sati

      el va fi viitorul presedinte din toamna ,deci sa ne luam adio de la verner si sa speram ca nu mai auzim de el niciodata !
      • 0 (0 voturi)    
        aham (Marţi, 4 iunie 2019, 16:08)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui muscha mbanana

        deci il preferi pe unu care scapa de urmarirea penala FARA da isi dovedeasca nevinovatia...

        hai sictir!
      • 0 (0 voturi)    
        lui tariceanu ii trebuie un loc (Miercuri, 5 iunie 2019, 9:54)

        Antenistontel [utilizator] i-a raspuns lui muscha mbanana

        pe listele psd!
        fara imunitate, ajunge sa fie judecat pentru macar una din faptele sale, despre care singur declara ca nu a fost niciuna legala!
  • +35 (39 voturi)    
    Gura (Luni, 3 iunie 2019, 18:22)

    kofa [utilizator]

    pacatosului adevar graieste,ai furat pe rupte.
  • +25 (29 voturi)    
    Mos Sterling Popescu T.adulter cu legalitatea (Luni, 3 iunie 2019, 18:26)

    Plagarus [utilizator]

    "Pregatit " de merceologul penal VaruJean cel "neprihanit " ?
  • +30 (34 voturi)    
    gura pacatosului (Luni, 3 iunie 2019, 18:32)

    minrest [utilizator]

    PARE o enormitate, dar, daca stai sa te gandesti, e adevarat; nu a facut niciodata nimic legal in politica. El a fost printre cei patru deputati PNL-AT, care au intrat in parlament ca liberali, dar acolo au votat cu FSN ca sa obtina avantaje pentru Patriciu, iar apoi Tariceanu a acoperit in parlament numai hoti; nu a facut nimic legal, decat ca sa poata face si o ilegalitate, pentru el sau pentru alti hoti.
  • +26 (30 voturi)    
    Gura pacatosului adevarat graieste ! (Luni, 3 iunie 2019, 18:32)

    Venier [utilizator]

    Asta e adevarul din subconstientul acestui domn.
  • +16 (20 voturi)    
    uneori a mai gresit, ca si acum, nu stiu cum (Luni, 3 iunie 2019, 18:34)

    Inapasevedeinvers [utilizator]

    s-ar putea, fara sa-si dea seama sa fi facut si vreo fapta legala
  • +19 (23 voturi)    
    Adevarat grait... (Luni, 3 iunie 2019, 18:40)

    jeanp [utilizator]

    Il credem pe cuvant.
  • +17 (21 voturi)    
    Eu unul,.... (Luni, 3 iunie 2019, 18:43)

    gigiN [utilizator]

    ...il cred !!!
  • +17 (21 voturi)    
    Este un adevăr. (Luni, 3 iunie 2019, 18:46)

    asavreau [utilizator]

    Pe care Tăriceanu nu-l poate ascunde.Oricât ar minți Tăriceanu,are grijă Dumnezeu să-l facă să recunoască.Prostul nu înțelege că nu Senatul îl face un om nevinovat.Cât timp nu-i judecat conform legii Tăriceanu rămâne un infractor care folosește diferite tertipuri pentru a scăpa de justiție.Obligația noastră este să-i dăm ocazia să-și dovedească nevinovăția,nemaivotându-l la următoarele alegeri.La fel și susținătorii lui,care se dovedesc că favorizează infractorii.
  • +17 (21 voturi)    
    *Dragul* și *iubitul* nostru Trădiceanu- (Luni, 3 iunie 2019, 18:50)

    Rescator [utilizator]

    Narâșkin,
    Ai perfectă dreptate,in toată cariera ta de homo-
    sovieticus nu ai comis nicio faptă legală.Moscova este topită după tine ,iar oficina lui Putin,Agenția
    Sputnik este in doliu după ce vivandierele tale bătăne
    și trădătoare au ratat Parlamentul European.Nu-ți
    face griji-vei plăti până la urmă.
  • +16 (20 voturi)    
    adevar exprimat din greseala :) (Luni, 3 iunie 2019, 18:50)

    eckoos [utilizator]

    in sfarsit a spus si el ceva adevarat:
    "nu am făcut niciodată vreo faptă legală"
  • +13 (17 voturi)    
    Asa e (Luni, 3 iunie 2019, 18:57)

    Gargara3 [utilizator]

    Gura pacatosului ADEVAR graieste.
  • +17 (21 voturi)    
    Gura pacatosului adevar graieste! (Luni, 3 iunie 2019, 19:01)

    remicristian [utilizator]

    Cu speranta ca istoaria isi va lua adio de la el la urmatoarele alegeri asa cum s-a intimplat la europarlamentare ii doresc sa il urmeze pe Dragnea acolo unde este acum!
    Imunitatea asa cum este ea acum trebuie desfiintata!
    Este suficiet sa acopere activitatea politica si nu cea infractionala de orice natura! Toti smecherii gen Tariceanu tipa sus si tare ca sunt nevinovati insa fac orice numai sa nu ajunga in fta justitiei unde pot demonstra nevinovatia!
  • +7 (11 voturi)    
    oops (Luni, 3 iunie 2019, 20:33)

    diemrg [utilizator]

    FREUDIAN SLIP!
  • +2 (6 voturi)    
    iLegalule (Luni, 3 iunie 2019, 23:53)

    Googlescu [utilizator]

    Îl contrazic, dacă în acești ani din întâmplare a trecut vreodată strada pe trecerea de pietoni înseamnă că a făcut totuși o faptă legală.

    Omul nu putea să spună "iLegală", pentru că cu i încep cuvinte de genul iPhone, iMac ... care țin de firma Apple, ori el este în sfera de influență Microsoft !!!
    • -8 (8 voturi)    
      e cel mai cinstit... (Marţi, 4 iunie 2019, 8:45)

      muscha mbanana [utilizator] i-a raspuns lui Googlescu

      degeaba radeti , iohanis a uitat intrebarile de la referendum , deci nici el nu e mai breaz...toate dosarele politicienilor sunt politice dar va faceti ca nu stiti , smecherilor de postaci !de la toamna ,tariceanu va fi presedinte pentru 10 ani !
      • +2 (4 voturi)    
        Pastilele ! (Marţi, 4 iunie 2019, 11:48)

        John M. [utilizator] i-a raspuns lui muscha mbanana

        Vezi ca sunt sub perna ! Ia cate doua din fiecare azi!
      • +1 (1 vot)    
        baiete (Marţi, 4 iunie 2019, 16:11)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui muscha mbanana

        1 - vezi ca sunt locuri libere la obregia (te-ai potrivi perfect)
        2 - te contrazici: "toate dosarele politicienilor sunt politice" "nici el (Iohannis) nu e mai breaz" pai hotarastete tovarase.... cam dai cu stangu in dreptul
        3 - salsele ca tariceanu sa fie presedinte sun cu vreo 0.5% mai mari decat sansele ca eu sa fiu presedinte.... nu te-ai trezit din betie?!
        2 - alde a facut rost de bani de postaci... hmmm
  • +6 (8 voturi)    
    Dreptate (Marţi, 4 iunie 2019, 8:41)

    Mircea11 [utilizator]

    Papitoiule Tariceanu, e singura data cand sant nevoit sa-ti dau dreptate.
    Ai fost sincer ca nu ai facut vreo fapta legala!
  • +4 (6 voturi)    
    Eu cred... (Marţi, 4 iunie 2019, 8:48)

    eurodaniel [utilizator]

    ... ca de fapt gestul sau a fost complet constient! A recunoscut asta acum pentru a obisnui "pulimea" cu regretele lui, pe care urmeaza sa le prezinte in urmatoarea perioada! Poate va incerca sa treaca la USR, sa isi spele din pacate! Ca atare, incepe sa pozeze in baiat bun, mustrat de constiinta!
    P.S. Sunt ironic, tipul e un cretin imberb!
    • +2 (4 voturi)    
      Tradiceanu (Marţi, 4 iunie 2019, 11:35)

      Just2019 [utilizator] i-a raspuns lui eurodaniel

      Nu e cretin, dimpotriva, e uns cu toate alifiile posibile, specifice prietenilor lui din PSD. Si-a insusit foarte repede caracterul PSD-ist, de mare manipulator si mincinos, vanzand iluzii asa-zise liberale, cetatenilor. Scos in trecut, de Patriciu , la inaintare, a fost dintotdeauna un tradator al liberalismului, aliindu-se, in spatele scenei si mai apoi, la vedere, cu PSD si camarilele acestuia!
    • +1 (3 voturi)    
      Urmatoarea declaratie: "am fost un dobitoc" (Marţi, 4 iunie 2019, 12:52)

      Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui eurodaniel

      -
  • +1 (1 vot)    
    nu e gafa! (Marţi, 4 iunie 2019, 16:07)

    liviu_ [utilizator]

    asta e adevarul!