UPDATE ALDE România s-a retras din ALDE Europa

de C.D.     HotNews.ro
Joi, 30 mai 2019, 20:08 Actualitate | Politic


Tariceanu
Foto: AGERPRES
Partidul lui Călin Popescu Tăriceanu s-a retras din ALDE Europa, au confirmat pentru HotNews.ro surse oficiale. ​„ALDE România a decis retragerea din ALDE european. Decizia a fost comunicată oficial ALDE European”, a precizat sursa citată. ALDE era pe punctul de a fi exclus din partidul european al liberalilor și democraților.

Despre decizia ALDE a scris pe Facebook și Alin Mituța, membru PLUS, partid care alături de USR, a negociat cu grupul condus de Guy Verhofstadt participarea la noua forță centristă din Parlamentul European.

„ALDE România nu mai este membru al partidului ALDE european, după ce nu a mai așteptat decizia iminentă de a fi exclus, retrăgându-se de bunăvoie. Așteptăm cu interes și decizia Socialiștilor europeni în legătură cu PSD, cu care au înghețat relațiile înainte de alegeri, dar și decizia PPE legată de iliberalii de la Fidesz. La fel ca România, Europa are nevoie să înceapă să-și construiască viitorul pe curat. Noi, USR PLUS, asta facem deja construind un nou grup politic care să revigoreze proiectul european și să-l scoată din stagnarea în care se află de mulți ani. Pentru prima dată de la intrarea în UE avem șansa de a conta cu adevărat în Europa”, a scris Mituța.

Liderul ALDE Europa, Guy Verhofstadt a participat la ultimul miting de campanie al Alianţei USR-PLUS.

El a declarat că Europa este una a valorilor precum democraţia, libertatea, respectarea drepturilor cetăţenilor, a statului de drept şi a luptei anticorupţiei, valori care sunt în antiteză cu actualul Guvern PSD-ALDE.

„Europa nu este doar o monedă. Europa este în primul rând o comunitate a valorilor umane şi a principiilor precum statul de drept, lupta anticorupţie. Şi cu siguranţă că atunci când această corupţie este făcută de oameni cu funcţii înalte în stat vor crede că pot schimba legislaţia ca să scape. Această Europă a valorilor este una diferită de cea a actualului Guvern al României, diferită de Europa lui Viktor Orban. Am fost ieri (joi – n.r.) la Budapesta. Din fericire m-au lăsat să plec. Astfel sunt aici. Va fi o Europă diferită de cea a lui Kaczyński din Polonia. E o Europă care va apăra pretutindeni democraţia şi statul de drept”, a completat Verhofstadt.

















30571 vizualizari

  • +16 (18 voturi)    
    foarte bine ! (Joi, 30 mai 2019, 20:17)

    Dimijoarei_Obt [utilizator]

    Curatzam Romania !
    • +18 (20 voturi)    
      breakingnews: Tariceanu renunta la tronul Suediei (Vineri, 31 mai 2019, 0:25)

      Poiana lui Occam [utilizator] i-a raspuns lui Dimijoarei_Obt

      Parlamentul european e devastat
    • +5 (9 voturi)    
      mica erata: (Vineri, 31 mai 2019, 9:37)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Dimijoarei_Obt

      Partidul ALDE Romania a fost dat afara din ALDE Europa....cu alte cuvine, daca nu ieseau ei azi, ii dadeau ei afara in max o luna.
  • +12 (16 voturi)    
    update ALDE nu mai e in parlamentul UE (Joi, 30 mai 2019, 20:31)

    Francisc 1 [utilizator]

    deci pa ALDE Ro ,nu faceti nici cat o ceapa degerata!
    • +13 (17 voturi)    
      s-a retras sa-si linga rublele (Vineri, 31 mai 2019, 0:52)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      din importurile de gaz din rrrusia. Se zice ca de asta-i blocat de fapt proiectul din Marea Neagra...
  • +20 (24 voturi)    
    Au răsuflat uşuraţi ăia... (Joi, 30 mai 2019, 20:32)

    Soarele [utilizator]

    ... sigur.
  • +15 (19 voturi)    
    Mare pierdere pt ALDE-Europa (Joi, 30 mai 2019, 20:35)

    Plagarus [utilizator]

    Mosul Sterling P.T.nu apuca prima sa condamnare in familia europeana.
  • +9 (13 voturi)    
    S-a retras? Moorrrr :) (Joi, 30 mai 2019, 20:38)

    Gojifruit [utilizator]

    ALDE, grupul parlamentar din Parlamentul European va fi inlocuit cu un grup nou, in care ALDE Romania nu a fost invitat.
    Cu cine crede penibilul asta ca vorbeste?
  • +15 (19 voturi)    
    Alde s-a retras si din politica (Joi, 30 mai 2019, 20:48)

    tudorLeo [utilizator]

    Alde nu mai exista decat in neuronul (cu accent pe singular) lui Tariceanu.
    Nu sunt altceva decat o adunatura de bolsevici corupti, nimic mai mult.
    Cine vrea sa mai intretina relatii politice cu ei?
    Ei bine, psd-ul, care bineinteles refuza sa vada cat pierde...
  • +14 (18 voturi)    
    ALDE Romania se va retrage in curand de tot (Joi, 30 mai 2019, 20:50)

    AliKimiku [utilizator]

    Iar liderul unde ii este locul, alaturi de celalalt lider maxim, la Rahova.
  • +9 (13 voturi)    
    Asa patesti cand ... (Joi, 30 mai 2019, 20:56)

    A.S [utilizator]

    ... te bagi in fata la permise.

    Mai uiti si de prag, te retragi cu 0, in rest cred ca omul si partidul sunt ok....unde sunt in Europa xD.
    • 0 (0 voturi)    
      la pompe funebre (Vineri, 31 mai 2019, 17:22)

      Antenistontel [utilizator] i-a raspuns lui A.S

      cand intră în față?
  • +14 (18 voturi)    
    AL-de (Joi, 30 mai 2019, 20:58)

    arpi [utilizator]

    Nu sau retras ei ci electoratul i-a retras.. Speram sa nu mai auzim de ei in veci..
  • +13 (17 voturi)    
    Hahahahaha (Joi, 30 mai 2019, 21:06)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Macar isi stie valoarea: zero. Nici macar 4%, dar 0%.
    Notiunea de zero barat fix pentru acest tradator a fost conceputa.

    Sa-ti fie tarana usoara, dar sa stii ca mai ai de platit pentru raul facut. Nu ai scapat complet.
  • +16 (20 voturi)    
    Adica, dupa ce m-au dat afara.... (Joi, 30 mai 2019, 21:22)

    Lucky1 [utilizator]

    ...am decis sa ne retragem. Inteleapta decizie, daca ai avea aceeasi inteleciune sa te retragi si din viata politica...
  • +10 (14 voturi)    
    Din guvernul Dancila se retrage? (Joi, 30 mai 2019, 21:28)

    ty [utilizator]

    .
  • +11 (15 voturi)    
    :) (Joi, 30 mai 2019, 21:30)

    Casargoz [utilizator]

    ar trebui sa-si schimbe numele:
    Alde Senior, Alde Corega.
    Dar cel mai poitrivid pentru tariceanu ar fi sa-si numeasca partidul alde dragenea sau al de psd.
    Sau daca ar fi sa consultam dex alde neica nimeni.
  • +5 (11 voturi)    
    Of (Joi, 30 mai 2019, 21:31)

    ranuhasu [utilizator]

    Lovitura! Oare o sa-si mai revina...?
  • +12 (16 voturi)    
    hahaha (Joi, 30 mai 2019, 21:34)

    levierul [utilizator]

    radio Erevan.
    Nu s-au retras ci au fost dati afara.
    Taricieanu, ti-ai luat alifie?
  • +10 (14 voturi)    
    S-au fost retrași (Joi, 30 mai 2019, 21:36)

    Captain Obvious [utilizator]

    Păi au cam pierdut barca. În curând sper că își pierd și căpitanul
  • +9 (13 voturi)    
    berea alde (Joi, 30 mai 2019, 21:37)

    nalbaroiu [utilizator]

    asa se spuce acum cand esti dat afara cu un sut in dos......retragere....hahaha......ce-mi place berea cea mai buna : ALDE..4,2%
  • +8 (12 voturi)    
    fara parlamentari (Joi, 30 mai 2019, 21:49)

    victor L [utilizator]

    nici nu contau.
    Sa le fie tarina piatra de moara.
  • +7 (11 voturi)    
    vorbeste lumea ... (Joi, 30 mai 2019, 22:13)

    nu conteaza cine zice [utilizator]

    ce sa se mai retraga, ca l-au dat aia afara ...
  • +11 (15 voturi)    
    Imbecili (Joi, 30 mai 2019, 22:16)

    finutza [utilizator]

    Vai-vai, ce le-a făcut celor de la ALDE Europa! Ei chiar nu realizează ce ridicoli sunt?
  • +9 (13 voturi)    
    ALDE (Joi, 30 mai 2019, 23:10)

    Salisteanul [utilizator]

    ALDE Romania bu are de ce sa se retraga din grupul ALDE European. Oricum nu a atins pragul electoral, iar pe de alta parte urma sa fie exclus din acest grup Euro Parlamentar. Tariceanu incearca aceasi minciuna, ca acum cativa ani. cand urca treptele fostului guvern Ponta. ALDE Romania nu mai exista in PE.Tariceanu nu are din ce sa se retraga, este exclus ca notiune de partid politic din orice. In curand si din Romania.
    • +10 (14 voturi)    
      da, al de papleaca astia (Joi, 30 mai 2019, 23:51)

      holdup [utilizator] i-a raspuns lui Salisteanul

      s au retras dintr un grup in care nici nu mai erau!
  • +9 (13 voturi)    
    In curand membrii ALDE (Vineri, 31 mai 2019, 1:32)

    John_english [utilizator]

    se vor retrage unul cate unu pentru relaxare la pensiunea Rahova.

    fostul lor coleg de camera le transmite ca e cald si bine si ii așteaptă nerăbdător.

    :))
  • +8 (12 voturi)    
    Curcanul nu prea avea treaba (Vineri, 31 mai 2019, 7:14)

    John M. [utilizator]

    cu Bruxelul pe care il detesta pentru "amestec colonial" in crima organizata din Romania care lui ii dadea cosmaruri, dar cele doua gratioase puicute Norica si Renate sigur vor avea nostalgii eterne dupa traiul "dolce farniente" de acolo.
  • -5 (7 voturi)    
    Adevarul (Vineri, 31 mai 2019, 10:18)

    Gigi Kent [utilizator]

    Adevarul e ca aerul din ALDE-ul lui Verhofstadt devenise irespirabil. Verhofstadt are alte planuri care nu au nimic de-a face cu liberalismul, cu drepturile si libertatile europenilor. Au insa ceva de-a face cu Europa cu doua viteze propusa de Macron. Chiar nu mai avea ce cauta ALDE Romania in acest grup pestilent. Personal i-am scris pe Facebook de cateva ori ca bate campii si ca implicarea serviciilor secrete in justitie nu cred ca e o valoare liberala. Dar omul ale planurile lui, precum i-a spus si Norica Nicolai, impreuna cu securistii si cu copiii acestora si nu are rost sa il deranjeze cineva.

    Romania oricum nu merita patrioti in Parlamentul European care sa se bata pentru interesele ei. Nu merita subventii pe agricultura precum Franta. Nu merita fonduri pentru dezvoltare. In general merita sa fie injurata pentru coruptie si cam atat. Motiv pentru care ALDE nici nu a intrat in Parlamentul European.
    • 0 (0 voturi)    
      tu nu meriti sa respiri! (Vineri, 31 mai 2019, 17:19)

      Antenistontel [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      .
  • +4 (8 voturi)    
    Sa retras de unde nu este. (Vineri, 31 mai 2019, 10:22)

    asavreau [utilizator]

    ALDE o mai bagă în seamă câțiva care vor răul României.Sputnik a plâns pentru ei și uite că se găsesc și alții să-i aghesmuiască.Degeaba.Situația tot împuțită este.ALDE nu mai este și umblă ca șobolanii să-și găsească ceva de ros.Nu știu ca din tot ALDE să fie vreun membru om serios care să muncească la privat,să impresioneze prin vocabular,inteligență,comportament civilizat.Asociați cu PSD,sunt ca ei.Un hoit în putrefacție care trebuie evitat.Toți membrii ALDE sunt bugetari care primesc leafă pe degeaba și mai și fură pe deasupra.
    • +1 (1 vot)    
      nu sunt toti bugetari! (Vineri, 31 mai 2019, 17:21)

      Antenistontel [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      unii traiesc din contracte frauduloase cu statul.
  • +2 (4 voturi)    
    e buna gluma (Vineri, 31 mai 2019, 12:34)

    alexman1 [utilizator]

    la ce scor ati castigat, oricum veti disparea. Asa ca retragerea e doar o pastrare a unei imagini pentru voi insiva, despre voi insiva. Deci un fals
  • +1 (1 vot)    
    Retras ? (Vineri, 31 mai 2019, 14:36)

    Mircea11 [utilizator]

    Cum adica s-a retras?
    Astia nu mai au nici un europarlamentar !
    Cum sa fie undeva unde nu au cum sa ajunga ?
  • +1 (1 vot)    
    pai (Vineri, 31 mai 2019, 15:39)

    Toreador [utilizator]

    ce a retras???
    aaaaa ... actualii parlamentari ... am inteles acum ...
  • 0 (0 voturi)    
    maine ma retrag si eu (Vineri, 31 mai 2019, 17:17)

    Antenistontel [utilizator]

    din topul forbes!
  • 0 (0 voturi)    
    Retragere ferma! (Vineri, 31 mai 2019, 17:49)

    D.M.A.Gogu [utilizator]

    Au fost atat de hotarati sa se retraga din grupul ALDE european incat s-au retras de tot din parlamentul european. Sa stie lumea o treaba.

    La urmatoarele alegeri se vor retrage de tot.

    Apropos, isi mentin numele? Vor sa mai fie asociati, fie si din gresealea, cu grupul eurpean?