Dan Barna, critici acide la adresa PNL: Alianţa USR-PLUS s-a născut tocmai pentru că românii s-au săturat de această ciupeală oportunistă promovată de Ludovic Orban

de N.O.     HotNews.ro
Joi, 30 mai 2019, 15:16 Actualitate | Politic


Dan Barna în studioul HotNews.ro
Foto: Hotnews
Dan Barna a criticat, joi, la Adevărul Live, PNL subliniind că ”Alianța USR-PLUS s-a născut tocmai pentru că românii s-au săturat de această ciupeală oportunistă pe care o promovează Orban”. Asta, după ce Ludovic Orban a reproșat alianței că se gândește la o candidatură proprie la alegerile prezidențiale.

”PNL ne reproşează de ce ne gândim noi să avem un candidat la prezidenţiale. Noi am fost consecvenţi în mesaj: vom avea candiaţi proprii la toate alegerile. Orban se preface surprins că vom avea candidat propriu la prezidenţiale. Nu am schimbat discursul. Alianţa USR-PLUS s-a născut tocmai pentru că românii s-au săturat de această ciupeală oportunistă pe care o promovează Orban. Oamenii vor o politică consecventă şi predictibilă”, a declarat joi Dan Barna.

Totodată, Dacian Cioloș a spus că alianța a avut deschidere cu PNL, dar că un sfert din electorat a votat cu USR-PLUS.

”Un sfert din electorat a votat cu noi. Ne poate reproşa PNL că avem intenţia de a candida la prezidenţiale”, a declarat Cioloș.

De asemenea, întrebat dacă va fi o luptă între USR-PLUS și PNL la prezidențiale, Barna a răspuns: ”Gândiţi-vă cum ar arăta un tur doi în care românii să aleagă între Iohannis şi candiatul Alianţei. Politică nu înseamnă bătăi şi ciomage”.

Președintele PNL, Ludovic Orban, a reproșat miercuri liderilor USR-PLUS anunțurile făcute cu privire la o eventuală intrare la guvernare și o candidatură proprie la alegerile prezidențiale, apreciind că sunt calcule politice pentru a nu se eroda la guvernare.

”Nu poți să îi lași pe ăștia (PSD-ALDE - n.r.) să dea foc la țară, numai că din calcule politice nu intru la guvernare ca să nu mă erodez la guvernare. Îi oprești pe ăștia să nu facă praf țara, să nu ne ducă în gard, să nu ne ducă în prăpastie”, a declarat Ludovic Orban.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















48819 vizualizari

  • -41 (59 voturi)    
    Show (Joi, 30 mai 2019, 15:23)

    Gigi Kent [utilizator]

    Ce show o sa fie cu astia si cu PNL la guvernare. De abia astept. Imi pare rau ca nu isi da demisia Dancila si nu incepe show-ul mai devreme.
    • +36 (46 voturi)    
      Nu uitati de tradarea PNL denumita USL (Joi, 30 mai 2019, 15:29)

      FMM Dragnea [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      PNL o poate reaprinde oricand.
      • -7 (17 voturi)    
        incepe cearta intre romanii de etnie romana (Joi, 30 mai 2019, 15:53)

        Poiana lui Occam [utilizator] i-a raspuns lui FMM Dragnea

        aferim
        • +14 (22 voturi)    
          Nu, incepe cursul normal al lucrurilor (Joi, 30 mai 2019, 17:57)

          FMM Dragnea [utilizator] i-a raspuns lui Poiana lui Occam

          Adica PSD si PNL se duc in jos si USR in sus.
          Clasa politica trebuie schimbata complet.
      • +14 (16 voturi)    
        Cand s-a stins? (Joi, 30 mai 2019, 16:14)

        alibaba: 10.8.18,26.5.19,HN [utilizator] i-a raspuns lui FMM Dragnea

        Lunile trecute votau cot la cot in parlament.
    • +30 (34 voturi)    
      Pai daca ... (Joi, 30 mai 2019, 15:31)

      grongobar [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      ...vrei show las-o pa tuta planetara mai departe.mai mare show ca cel pe care il vedem de 2 ani jumate nu exista.Pacat ca e pe banii nostri.
    • +33 (39 voturi)    
      show inutil (Joi, 30 mai 2019, 15:33)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Stim din experienta guvernului Ciolos ca nu se poate guverna cu PSD majoritar in parlament.
    • -12 (18 voturi)    
      alegeri anticipate amanate (Joi, 30 mai 2019, 15:37)

      Poiana lui Occam [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      deh, oameni noi
    • -10 (22 voturi)    
      PSD trebuie sa plece de la guvernare (Joi, 30 mai 2019, 15:44)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      PSD trebuie sa plece de la guvernare. Asta au spus romanii. E regula nr 1 a democratiei.
      Pe de alta parte, e prima data cand PSDoii pot prelua initiativa strategica: nu trebuie decat ca Guvernul sa demisioneze si PSD sa NU propuna un alt premier. Orice altceva e in sens opus vointei populare, clar exprimate. De vor fi anticipate, so be it, desi nu cred.

      Dar nu cred ca pesedoii ramasi vor demisiona. Asa cum ma temeam candva, sorosismul, Statul Paralel si ciolanul sunt prea puternice in influentarea vointei PSD.
      In afara de Olguta Vasilescu, nu prea am vazut barbati politici in conducerea PSD post Dragnea. Asa ca, cursul cel mai probabil e ca pesedoii vor intinde pelteaua cat se poate de mult, mai ales ca ceilalti ("castigatorii alegerilor") fug de guvernare ca dracul de tamaie.
      • +1 (3 voturi)    
        ma distrez cu tine (Vineri, 31 mai 2019, 9:44)

        gwolf [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        si-ti multumesc pentru asta.
        Tocmai pe "Olguta-cap in gura" te-ai gasit sa o scoti la lumina? aceasta pupila fanatica a lui CV Tudor iti trezeste fantezii putin umede?
        Nu, dragi emitenti de iluziuni, nu schimbarea guvernului este target-ul Romaniei ci inlocuirea majoritatii parlamentare ! S-a votat la PARLAMENTARE. ok, euro-parlamentare dar in principiu nu este mare diferenta.
        Sa ramana acest guvern putred si nenorocit dar cu majoritate in parlament din opozitie. Care sa nu-si doreasca guvernul ci doar sa-l traga la raspundere! Sa vedeti ATUNCI noaptea cutitelor lungi, sa-i numarat ATUNCI coa**le olgutei-cap in gura. Sa vedeti demisii in lant si audieri in parlament pe banda rulanta!
    • -23 (37 voturi)    
      Acum s-au gasit sa se certe? Noi ce am votat? (Joi, 30 mai 2019, 15:46)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Noi am iesit in numar URIAS la vot sa scapam de PSD si sa vina PNL + USR la guvernare. Acum ce fac? Inloc sa preia puterea, se cearta intre ei pe ciolan. Urat, credeam ca e altceva. Eu nu mai vin la vot data viitoare!
      • +19 (23 voturi)    
        My 2 cents ! (Joi, 30 mai 2019, 15:57)

        Anonim10000 [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        Sunt 2 posibilitati la comentariul tau. Si iti si explic de ce.
        1. Ori o arzi cu PSD-ul si acuma esti deghizat.

        In primul rand alegerile au fost alegeri EUROPARLAMENTARE, si nu alegeri parlamentare. O motiune de cenzura nu are cum sa treaca atat timp cat au majoritate in parlament + senat pentru ca se voteaza impreuna.

        2. Ori nu ai inteles nimic din ce inseamna spirit civic si prezenta la vot.

        Daca iesi la vot ca sa nu fie PSD-ul inseamna ca iti meriti soarta, pentru ca nu despre asta ar trebui sa fie vorba.
        • +3 (5 voturi)    
          @Miky60, (Vineri, 31 mai 2019, 8:54)

          nahir [utilizator] i-a raspuns lui Anonim10000

          @Gigi Kent, @newlook, sunt din lotul de postaci pesedaci cu ștate vechi în pupincurism la adresa hamsterului și a acoliților acestuia.
      • +13 (17 voturi)    
        noo, stai acasa (Joi, 30 mai 2019, 16:21)

        zigzag [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        pentru ca astia nu-s perfecti lasa babele sa decida cine sa fie la guvernare, ca e mult mai bine. sa nu-ti oboseasca piciorusele in cele 200 de metri pana la sectie si apoi sa te pllangi ca ia alde oprisan pielea de pe tine si ca te scoate din europa.
      • +9 (9 voturi)    
        Tu (Joi, 30 mai 2019, 16:39)

        siska [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        stii ce ai votat pe 26 mai ?
      • +4 (8 voturi)    
        tu ai votat oricum PSD-ul postacel (Joi, 30 mai 2019, 21:03)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        Dar daca cumva ai votat USR sau PNL crezand ca sunt parlamentare inseamna ca esti un cretin analfabet.
        Deci alege, esti un postac care baga soparle sau un analfabet care n-ar trebui nici macar sa aiba drept de vot?
  • +12 (24 voturi)    
    .... (Joi, 30 mai 2019, 15:24)

    tirolez [utilizator]

    Nu era mai intelept sa faca o intelegere sa aiba un singur candidat la Primarie, unde clar USR are mai multe sanse si sa-l sprijine ei pe Iohanis la pres. unde iarasi e clar ca are mai multe sanse?
    Asa o vad iar pe Firea primar fara macar sa se deranjeze. Pierdem inca 4 ani, nu puteti sa va adunati un pic??
    • +8 (24 voturi)    
      Daca s-ar hotari... (Joi, 30 mai 2019, 15:33)

      grongobar [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      ...Kovesi sa candideze la presedintie, Klaus s-ar putea apuca de dat meditatii din nou...
    • +5 (15 voturi)    
      Corect (Joi, 30 mai 2019, 15:39)

      war4peace [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      Se întâmplă din nou ce s-a mai întâmplat, repetat, întrecut: un monolit (PSD) versus o opoziție fragmentată. Mă tem că istoria recentă se repetă...
      • +1 (7 voturi)    
        PNL va merge la PSD (Joi, 30 mai 2019, 15:48)

        ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui war4peace

        stai sa vezi.

        Tot ce sta-n umbra ciordirii
        Imparati si regi s-aduna
        ...
      • -1 (3 voturi)    
        nu fi asa pesimist (Joi, 30 mai 2019, 21:06)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui war4peace

        In Bucuresti se pare ca monolitul e USR-PLUS.
        Iar PSD- a pierdut national primele alegeri la modul absolut. Si era aproape sa iasa pe locul 3.
        Cam atat cu monolitul!
    • +12 (18 voturi)    
      nu stim potentialul electoral final al USR-PLUS (Joi, 30 mai 2019, 15:50)

      t_beriu [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      Din punctul meu de vedere poate fi mai mare decat al PNL. Si nu vad o problema in a lasa electoratul sa decida.
      De ce le e frica PNL-ului la prezidentiale? De Firea sau Tariceanu? Crede cineva ca PSD ajunge in turul 2? Le e frica de potentialul de crestere al USR-PLUS, le despart numai 4-5 procente.
      Trebuie sa ne obisnuim cu o atitudine occidentala cu privire la adversarii politici (respectabili). E o competitie ca oricare, cel mai bun sa castige. Aliantele pot fi facute punctual la locale si parlamentare.
      Nu cred ca PNL are o alta alternativa decat sa lucreze cu USR-PLUS. Ar fi sanctionati drastic daca ar incerca un nou USL.
    • +3 (3 voturi)    
      . (Joi, 30 mai 2019, 16:22)

      Toate nickname-urile erau luate [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      Păi în timp ce USRPLUS voiau să facă alegeri interne, le-a luat-o Nicușorul înainte și a zis că trebuie lumea să-l susțină pe el.
  • +31 (45 voturi)    
    cam are dreptate Barna, (Joi, 30 mai 2019, 15:24)

    bancher [utilizator]

    asa este
  • -14 (24 voturi)    
    Nu e bine ca se cearta (Joi, 30 mai 2019, 15:32)

    Intermezzo [utilizator]

    Dar daca nu s-ar certa n-ar fi romani. Stai sa vezi circ daca astia ajung sa guverneze impreuna. 5% din timp vor guverna si 98% din timp se vor certa. Restul de timp se vor bălăcări.

    P.S. Eu tin cu USR-ul , dar va rog nu deconspirati asta la nimeni.
  • -10 (16 voturi)    
    oameni noi, obicieuri vechi: poalele in cap (Joi, 30 mai 2019, 15:36)

    Poiana lui Occam [utilizator]

    e asa de cateva milenii pe plaiurile daco-getice
    • +5 (7 voturi)    
      mai exact de cate milenii? de doua? de trei? (Joi, 30 mai 2019, 21:11)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Poiana lui Occam

      Miorita oare exsita acum 2500 de ani?
      Ce draq vorbesti in punga si exagerezi fara sens?
      PNL-ul are o buba mare si nerezolvata care se numeste USL, Barna are super-dreptate, ce ai vrea? sa pupe in bot jumatate din alianta USL doar pe principiul ca au fost la manastire si s-au spovedit?
  • +2 (20 voturi)    
    PNL+PDL+PD (Joi, 30 mai 2019, 15:38)

    metri [utilizator]

    cred ca ne-au "demonstrat" destul cam ce pot realiza !!!
    ....cam cu ce difera de actuala putere ?!?
    • +8 (14 voturi)    
      diferenta (Joi, 30 mai 2019, 16:23)

      zigzag [utilizator] i-a raspuns lui metri

      diferenta e ca astia nu sodomizeaza justitia ca sa scape de parnaie si nu se chinuie sa te scoata din europa. deja ai uitat?
      • -1 (7 voturi)    
        "" sodomizeaza justitia"""!!!!!!!!!! (Joi, 30 mai 2019, 18:13)

        exilatul [utilizator] i-a raspuns lui zigzag

        justitia in ro se "sodomizeaza" ea insasi de f.mult timp...nu au nevoie de politicieni....cit despre pnl nu pot sa spun ca nu sunt decit o alta gasca de escroci cai si aia de la psd...de fapt , imbecilii uita ca au fost aliati cu psd ul...pai poti sa schimbi ceva in tara aia cu aceleasi javre care "joaca" in politica de peste 25 de ani???????...nu cred...
  • -8 (26 voturi)    
    De ce nu va vedeti de treaba? (Joi, 30 mai 2019, 15:41)

    raduela [utilizator]

    Am votat USR nu neaparat cu PLUS. Am avut incredere in voi, ati fost singurii care in Parlament v-ati opus ciumei rosii. Vad insa ca ati inceput tare rau aceasta perioada de dupa alegeri: mergeti la latrina 3 , ati inceput sa boicotati o eventuala guvernare, reprosuri la adresa unora care, pana la urma, ar putea fi singurii vostri aliati in lupta cu PSD( ma refer la PNL desigur ), nu v-as sfatui sa va luati in cap aceasta victorie, pentru ca asa cum ati urcat puteti si cobori. Romanii v-au votat ca o alternativa, va sfatuiesc sa nu ne dezamagiti. De ce nu va vedeti de treaba pentru care ati fost votati, ajungeti ca PSD, sa promita un program si sa faca cu totul altceva...
    • +12 (18 voturi)    
      Votant Usr (Joi, 30 mai 2019, 16:11)

      kiko123 [utilizator] i-a raspuns lui raduela

      Eu nu cred ca este o greseala ca Barna a mers la latrina 3,deoarece trebuie sa ajunga cumva usr-plus si in casele spalatilor pe creier care raman blocati pe postul lui Voiculescu.Usr-ul este alternativa la un PNL care trebuie sa se curete de corupti pentru a supravietui politic.Monopolul pe partea dreapta sau stanga este profund nociv de aceea este binevenita si aparitia partidului Pro Romania.
      • 0 (0 voturi)    
        de ce e ”binevenit” proromania?! (Sâmbătă, 1 iunie 2019, 16:36)

        Antenistontel [utilizator] i-a raspuns lui kiko123

        insasi denumirea partidului este o impostura, precum impostor este si ”ctitorul”!
    • +2 (8 voturi)    
      pai tocmai ca isi vad de treaba (Joi, 30 mai 2019, 16:38)

      bluuuz [utilizator] i-a raspuns lui raduela

      sunt consecventi in ceea ce sustin, au explicat ca in cazul in care guvernul Dancila cade sustin un guvern PNL impreuna cu tot ce mai e nevoie pentru a se ajunge civilizat la alegeri anul viitor, cu conditia realizarii votului electronic si prin posta, fara penali sa intre in constitutie dupa un referentum cerut de guvern, corectarea greselilor din legile justitiei si alte catvea nimicuri, toate astea fara sa vrea un portofoliu in acest guvern temporar. Nu vad care e nemultumire dumneavoastra. Cautati pe youtube emisiunile lui Gadea de luni si marti cu dl. Seidler si dl. Barna si veti intelege diferenta intre ei si "restul lumii"
    • 0 (0 voturi)    
      ai votat usr cum sunt eu popa! (Sâmbătă, 1 iunie 2019, 16:34)

      Antenistontel [utilizator] i-a raspuns lui raduela

      .
  • -19 (27 voturi)    
    eh si uite asa isi da arama pe fata (Joi, 30 mai 2019, 15:42)

    Adrian_1234 [utilizator]

    Noi vroiam binele romaniei
    Pe dracu, noi voiam sa iasa ai nostrii si daca nu ne sprijiniti ne suparam. AA si nu am vrea sa intram acum la guvernare ca nu ne place. Mai incolo un pic.
    Ce parsiv frate. Man, ai zis ca vrei sa faci bine in romania ? Te-a votat lumea ? Atunci de ce acum dai inapoi si zici ca nu vrei la guvernare ?
    Adica si in caruta si in teleguta ?
    • +11 (13 voturi)    
      E simplu (Joi, 30 mai 2019, 16:00)

      Tom2 [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_1234

      Omu' nu vrea la guvernare cu orice preț - adică alianța cu PNL.
      • +4 (6 voturi)    
        PNL ar vrea ca alianta (in principal USR) sa fie (Joi, 30 mai 2019, 16:57)

        alibaba: 10.8.18,26.5.19,HN [utilizator] i-a raspuns lui Tom2

        cum este alde pentru psd.

        Au spus asta cu voce tare de mai multe ori.
      • -1 (5 voturi)    
        si ? (Joi, 30 mai 2019, 23:45)

        Adrian_1234 [utilizator] i-a raspuns lui Tom2

        Ce facem ? Asteptam pana amaneteaza psd romania ? Ce mai e de facut atunci ?
        De ce naibii ai mai fost la vot daca nu vrei sa dai PSD jos ?
        • +2 (4 voturi)    
          Pentru ca (Vineri, 31 mai 2019, 13:17)

          alibaba: 10.8.18,26.5.19,HN [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_1234

          USL jos.

          Oameni noi in politica.
          Fara penali in functii publice.
          Vot electronic.
          Parlament 300.

          Si:

          USR-PLUS nu este alde pentru pnl!
    • +5 (5 voturi)    
      carnacior, la guvernare se intra dupa ce ai (Joi, 30 mai 2019, 21:13)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_1234

      Majoritate parlamentara in Parlamentul Romaniei.
      O sa vina si asta stai linistit.
  • +1 (7 voturi)    
    Deci ASTA este Partidul National (Joi, 30 mai 2019, 15:47)

    ruskimushki [utilizator]

    al Libertilor, cu sigla PNL.
  • -9 (17 voturi)    
    Fiți realisti. (Joi, 30 mai 2019, 15:49)

    Houthi [utilizator]

    Baieți&fete de la usr,fiți realisti.Voi ați prins avant,datorita referendumului,lansat de presedine.Vad ca deja va dați mari și nici nu a trecut o saptamană,de la eveniment.Pacat,o să vă fîsîiți repede.Cioloș,vă va duce la groapă,quikly,boss.
    • +3 (5 voturi)    
      nu asta spuneai si cand s-a creat alianta USR-PLUS (Joi, 30 mai 2019, 21:32)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Houthi

      Ca din cauza lui Ciolos numarul voturilor nu va fi cel insumat ci mai mic?
      Si ai grija la virgule!
  • +4 (12 voturi)    
    ... (Joi, 30 mai 2019, 15:56)

    dumnezeu [utilizator]

    copii, întîi trebuie ca psd să moară, și tîlharii să repopuleze pușcăriile. după aia e vremea ca și complicii din usl să plătească!
    nu înainte!
  • +9 (11 voturi)    
    PNL iese la bataie... (Joi, 30 mai 2019, 16:02)

    Lucky1 [utilizator]

    ...dar liderul sau nu este in stare sa articuleze idei credibile. A descoperit ca "Obiectivul cel mai important este să strângem o majoritate pentru a da jos actuala guvernare" dar singurul partener credibil si serios pentru realizarea acestui deziderat este USR-PLUS despre care afirma cu nonsalanta "Păi, în momentul în care în ziua în care președintele anunță referendum, tu îți pui candidat la președinție, asta e, au candidat, ce să le facem...Pentru noi lucrurile sunt simple ".
    Orban...un fel de gaga capabil de mici propozitii dar total blocat intr-o fraza putin mai lunga.
    Pentru Orban lucrurile sunt simple. Are dialog cu Presedintele in fiecare zi. Este adevarat ca actualul succes la europarlamentare este datorat Presedintelui dar la alegerile parlamentare este nevoie de mult mai mult sprijin. Orban a uitat deja criticile Presedintelui adresate oarecum voalat la inceputul lui Aprilie , respectiv ca nu vor putea castiga cu "„batem PSD, o să câștigăm alegerile, jos PSD” si a fost extrem de explicit asupra slabiciunii PNL in Bucuresti, tocmai unde USR-PLUS sta foarte bine.
    Alegerile europarlamentare au fost de fapt castigate de USR-PLUS, si nu mai putin important, fara ajutorul Presedintelui. Daca romanii din strainatate puteau vota rezultatul alegerilor ar fi evidentiat enorm mai mult avantajul USR-PLUS.
    Orban trebuie sa plece, sa faca loc unui sef de partid inteligent, lucid, cu viziune, iar PNL sa se curete cu adevarat de toate slabiciunile sale, inclusiv de Blaga, buldogul stirb.
  • +14 (20 voturi)    
    Are dreptate!!! (Joi, 30 mai 2019, 16:11)

    Andres [utilizator]

    Are dreptate Dan Barna. Foarte bine ca nu intra in jocul PNL. Stim cu totii ca PNL e jumate PSD si mai ales Orban, un personaj cu 1000 de fete si fara caracter.
    Am ales altceva, hai sa fim alaturi de ei. Chiar nu va-ti saturat de aceasi oameni de 30 ani??? Vine un partid nou si lumea tot suparata e...ce vreti sa faca oamenii, sa rezolve 30 ani de dezastru in 2 zile...
    • +2 (2 voturi)    
      Orban s-a opus (Vineri, 31 mai 2019, 11:29)

      mazzola [utilizator] i-a raspuns lui Andres

      crearii USL. Dar a fost cam singur.
  • -3 (11 voturi)    
    da (Joi, 30 mai 2019, 16:13)

    Hexadanus [utilizator]

    Ciupela din contracte cu statul, domnule Barna, sau la ce va referiti?
  • +15 (19 voturi)    
    Daca PNL nu isi schimba (Joi, 30 mai 2019, 16:19)

    paonipao [utilizator]

    abordarea si nu-si revine in simtiri, atunci si romanii ar trebui sa faca un efort si sa voteze masiv USR-PLUS pentru a fi siguri ca se va schimba ceva in tara asta!
    Am votat PNL de fie care data ...pana au facut alianta USL, am crezut ca vor incepe sa se reformeze....se pare ca nu se va intampla lucrul asta!
    Rezonez perfect cu planurile de viitor ale USR, nu trebuie sa accepte o alianta cu PNL pana acestia nu vor renunta la orgoliile total nepotrivite...!
  • +3 (9 voturi)    
    PNL=psd (Joi, 30 mai 2019, 16:33)

    elysyum [utilizator]

    PNL o gasca nedoctrinara e creatia iliesciana a PSD pt a crea useleu-ri cand PSD nu intruneste majoritatea. E UN FEL DE DRAEAPTA LA MISTO .....creata de stanga iliescina...cleptocratica a establishmentului...acum l-au impins si pe nationalistul crescut de filorusul gusa pe Goarna TV sa le mai aduca 4% artificiale....
  • -6 (10 voturi)    
    Interesant (Joi, 30 mai 2019, 18:10)

    Irina25 [utilizator]

    Ca-s oameni noi, ca-s oameni vechi, cand e vorba de ciolan, toti devin la fel.
    • +4 (6 voturi)    
      Mare filozoafa ai devenit Irinuca Caprii! (Joi, 30 mai 2019, 21:35)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Irina25

      Si ia zi? cam cat e domeniul lui Barna de la Belina? toti sunt la fel nu?
  • +6 (10 voturi)    
    PNL incepand cu 1945 cu participarea lui Gh. (Joi, 30 mai 2019, 18:29)

    Susufler0 [utilizator]

    Tatarascu la guvernare alaturi de comunisti, continuind dupa 90 cu coabitarea lui Tariceanu cu PSD si trecand prin experienta USL a demonstrat fara tagada ca e un partid oportunist. Dar este si un partid slab ! Daca Iohannis nu gira cu numele sau (care a adus procente) pe liberali acestia nu ii invingeau pe pesedisti si nici pe useristi ! Ce a facut Barna ? A spus ca USR va avea candidati proprii in toate alegerile ! Si se tine de cuvant ! Ce mare grozavie ! Orban forteaza de ceva timp demonizarea USR ! Putin le pasa liberalilor de cine va fi Presedinte ! Ba sunt destui care si-ar dori unul care sa nu tot atace legile ce le convin si lor si pesedacilor, la CCR !

    PS. A nu se uita ! "Penelistii sunt tot niste pesedisti, dar mai prosti" ! :))))
  • +1 (3 voturi)    
    opinie (Joi, 30 mai 2019, 21:31)

    rofed [utilizator]

    n-am vazut interviul lui dan barna, am citit insa acest articol si consider necesar sa-mi exprim opinia.
    in acelasi timp, apare pe comisarul.ro articolul “Orban acuza Alianta USR-PLUS ca face calcule meschine……” pe care l-am citit cu atentie si mi-am spus parerea.

    in opinia mea, este vorba de asaltarea oamenilor cu dezinformari si lucruri care sa le distraga atentia, de continuarea atatarii populatiei, unii impotriva altora, altfel spus, continua epidemia de stiri false ce abunda in presa

    si argumentez astfel:



    - profesiunea de politician este o profesiune de sine statatoare care presupune, pe langa multe alte aptitudini importante, si multa experienta
    - de la titulescu ar trebui sa stim ca profesiunea de politician poate fi practicata cu succes doar de cei care reusesc sa inghita in fiecare dimineata, pe stomacul gol, o broasca raioasa; ea presupune negocieri si compromisuri care nu compromit
    - in acest context, consider exprimarea lui barna ”PNL ne reproşează de ce ne gândim noi să avem un candidat la prezidenţiale. Noi am fost consecvenţi în mesaj: vom avea candidaţi proprii la toate alegerile. Orban se preface surprins că vom avea candidat propriu la prezidenţiale. Nu am schimbat discursul. Alianţa USR-PLUS s-a născut tocmai pentru că românii s-au săturat de această ciupeală oportunistă pe care o promovează Orban. Oamenii vor o politică consecventă şi predictibilă” facuta in acest moment, adica la foarte cald, pe de o parte, nefericita, iar pe de alta parte, o inabilitate politica si nu riguros corecta.
    - in acelasi fel apreciez si declaratia lui ciolos ”Un sfert din electorat a votat cu noi. Ne poate reproşa PNL că avem intenţia de a candida la prezidenţiale”
    - conform celuilalt articol, nici vorba ca orban sa conteste dreptul usr-plus de a-si nominaliza un candidat propriu la prezidentiale, el fiind deranjat doar de faptul ca usr a facut acest anunt intr-un moment considerat de pnl nepotrivit
    -
  • +2 (4 voturi)    
    Ipocrizia a la Orban (Joi, 30 mai 2019, 22:44)

    gemart [utilizator]

    Adicatelea daca USR PLUS nu se grabeste in mod suspect ca PNL sa intre la guvernare dar au zis clar ca sustin orice motiune de cenzura si un guvern care isi asume cateva puncte, ar lasa tara pe mana PSD. Cum?

    Iar cu candidatul prezidential, poate au decis bine sau poate nu, dar au decis de mult. Acum doar au fost intrebati si au confirmat. Deci unde e ipocrizia?
  • 0 (4 voturi)    
    Fara suparare, (Vineri, 31 mai 2019, 2:43)

    holdup [utilizator]

    dar d nul Orban greseste f mult cu orgolii aiurea; ca sef al celui mai mare partid din opozitie din actualul parlament si castigator al alegerilor europarlamentare, trebuie sa ia intiativa negocierilor cu celelalte partide de opozitie, chiar si alde pt reusita unei motiuni de cenzura si apoi, formarea unui guvern de uniune nationala pana la alegerile la termen...trebuie sa o faca pt ca vointa populara total diferita fata de configuratia actuala a parlamentului exprimata la aceste europarlamentare il obliga...ori, el ce face: se contreaza cu toti posibilii parteneri...dar si usr greseste putin prin anunturi inabile de marire si conservare (cumva egoiste ca si egoismul lui Orban) si repet, nu usr+ trebuie sa fie "vioara intai" in initierea daramarii acestui guvern de analfabeti, parerea mea.
  • 0 (0 voturi)    
    vezi si (Vineri, 31 mai 2019, 10:03)

    andrei1232000 [utilizator]

    http://www.contributors.ro/editorial/despre-inutila-uniune-a-dreptei-care-nu-e-dreapta-si-solu%c8%9bia-pentru-invingerea-psd/
  • +1 (1 vot)    
    Comment sters de user (Vineri, 31 mai 2019, 14:40)

    qwerasdf [anonim]

  • 0 (0 voturi)    
    usr+ va intra la guvernare! (Sâmbătă, 1 iunie 2019, 16:42)

    Antenistontel [utilizator]

    si va da si premierul!
    dupa alegerile parlamentare, bineinteles!
  • 0 (0 voturi)    
    PML si USR aceeasi mizerie (Luni, 3 iunie 2019, 8:58)

    Gimbirlica [utilizator]

    Tot felul de prefacuti, sper sa aiba ocazia sa arate ca pot face si altceva in afara de vorbe .