VIDEO Planul PNL după câștigarea alegerilor europarlamentare. Ludovic Orban: Am început negocierile pentru o moțiune de cenzură/ E posibil să avem anticipate după alegerile prezidențiale

de C.D.     HotNews.ro
Joi, 30 mai 2019, 13:20 Actualitate | Politic


Ludovic Orban în studioul HotNews.ro
Foto: Hotnews
​​Președintele PNL, Ludovic Orban, a declarat, joi, la HotNews.ro LIVE, că PNL a demarat deja negocierile pentru depunerea unei moțiuni de cenzură până la sfârșitul actualei sesiuni parlamentare. El a mai spus însă că procedura alegerilor anticipate este una mult prea complicată, comentând că este posibil ca anticipatele să aibă loc abia după alegerile prezidențiale. Liderul liberal a mai precizat că va depune plângere penală împotriva ministrului de externe Teodor Meleșcanu, acuzând ”nesimțirea și aroganța” acestuia și a ministrului Carmen Dan care au refuzat să demisioneze ca urmare a modului în care au organizat alegerile.



Principalele declarații:

  • Cred că la aceste alegeri românii au decis că nu acceptă să fie conduși de oameni corupți, care să poată scăpa prin aministie și grațiere, că nu mai acceptă călcarea în picioare a sistemului de justiție prin ordonanțele de urgență și că nu mai vrea actuala guvernare
  • Există o stare de revoltă față de tot ce a făcut actuala putere
  • Am luat decizia de a depune moțiune de cenzură până la sfârștiul sesiunii parlamentare. Inclusiv eu mă voi implica în negocierile pentru moțiune, nu le pot oferi decât ocazia de a-și salva onoarea, de a scăpa de complicitate. Vom folosi toate argumentele legale, firești pe care le putem folosi într-o astfel de negociere
  • Un partid în momentul în care se prezintă în fața alegătorilor trebuie să își asume răspunderea. Noi suntem pregătiți să ne asumăm guvernarea. Obiectivul cel mai important este să strângem o majoritate pentru a da jos actuala guvernare.
  • Este important să arătăm că nu mai există o majoritate care să susțină acest guvern care este lipsit de orice legitimitate
  • Suntem într-o comunicare constantă cu președintele Klaus Iohannis
  • Va fi premierul de la PNL? Să dăm jos guvernul. Din punctul nostru de vedere, cel mai puternic partid din parlament este PNL, ca atare este perfect legitim ca o guvernare să se construiască în jurul PNL.
  • Despre anticipate. Nu se pot organiza în ultimele șase luni ale mandatului președintelui. Când va fi posibil vom susține alegeri anticipate. E posibil să avem după alegerile prezidențiale
  • Procedura presupune căderea unui guvern și eșecul a două propuneri de premier într-o perioadă de 60 de zile. E o procedură complexă. A mai fost o situația în 2009 când am trecut o moțiune de cenzură și nu au trecut propunerile de premier
  • După PSD, PNL este al doilea partid ca forță parlamentară. Noi vom începe, de fapt am și început discuțiile
  • A fost o tranzacționare rușinoasă votul de ieri din Camera Deputaților. Un partid a preferat să fie complice la alegerea unui nou președinte al Camerei Deputaților din partea PSD, mă refer la PRo România, nu au înțeles că electoratul nu mai acceptă astfel de tranzacționări, trebuie schimbat modul acesta de a face politică
  • Astăzi vom depune plângere penală împotriva ministrului Meleșcanu. Cât de nerușinat să fii să îl propui pe Titus Corlățean care a fost primul autor al umilirii oamenilor la alegerile prezidențiale din 2014? Asta înseamnă să fii rupt de realitate. Am văzut ieșirea lui Carmen Dan, de o nesmițire și o aroganță.. Vom depune plângere penală împotriva lui Meleșcanu pentru împiedicarea dreptului la vot.
  • Le este frică de românii care au plecat din România din cauza lor. Există clar o premeditare, nu a mai fost dispusă înființarea de secții de votare suplimentare, în condițiile în care știi că îți vin mii de oameni. Și-au dat singuri foc la valiză pentru că au tipărit un milion de buletine pentru străinătate, deci e clar că se așteptau la mulți oameni. De ce nu au majorat numărul de secții, de ștampile, de cabine de vot? Atunci când ai un cadru lesgislativ poți să găsești soluții de interpretare
  • În 2014 s-a pus bastista pe țambal, dacă nu se făcea asta probabil nu se mai întâmpla ce s-a întâmplat
  • Va fi prezență uriașă și la prezidențiale. Noi avem soluții, avem introducerea votului prin corespondență, a doua este votul electronic. Am văzut că președintele intenționează să facă o comisie. Dacă există voință politică această comisie poate să dea o soluție în două săptămâni. PSD-ALDE nu vor, și din păcate nici UDMR.
  • Vom purta negocieri cu toate grupurile parlamentare și cu parlamentarii individual
  • Nu pot să vă dezvălui o strategie de negociere că apoi pot să mă duc acasă.
  • Refacerea echilibrelor economice este o prioritate, canalizarea investițiilor publice în infrastructura mare, de sănătate, școlară
  • Vom avea un candidat comun al opoziției pentru funcția de Avocat al Poporului
  • Despre reforma internă în PNL? PNL este într-un proces de reînnoire, reformare constant. De când sunt președintele PNL, vedeți o serie de oameni noi, de la Rareș Bogdan la Siegfried Mureșan
  • Acum vă întreb sincer, Vasile Blaga este cel care a îndeplinit condițiile tehnice pentru integrarea României în spațiul Schengen. Vasile Blaga, ca și mine, în momentul în care a început urmărirea penală împotriva sa s-a retras din toate funcțiile publice și nu a mai candidat.
  • S-au înscris peste 10.000 de tinerii în PNL, tineri de calitate care vor face carieră de succes.
  • Despre președintele PNL București, Cristian Bușoi- PNL a câștigat alegerile, am reușit să batem PSD lucru la care nu se aștepta prea multă lume. Vom avea o analiză (față de rezultatul obținut în București) și împreună vom lua decizii
  • De ce credeți că nu vă plac bucureștenii? Nu cred că nu ne plac, favorabilitatea a crescut cu 12%, poate nu au identificat liderii care să îi reprezinte, e posibil ca pozițiile din CGMB.., leadershipul să nu fie în contact permanent cu publicul, sunt multe cauze posibile, dar pentru mine este prioritară recredibilizarea PNL în București. Vă granteze că toți membrii PNL au pus osul la treabă.
  • Despre candidatura lui Nicușor Dan la primărie- E prima oară când aflu că și-a anunțat candidatura. Cred că ar fi trebuit să mă întrebe înainte... Bătălia pentru București este prea importantă ca să fie tranșată, așa, într-un dialog de la distanță. Vom pregăti o strategie care să ducă la garanția că PSD dispare din București. Candidat comun cu USR-PLUS la Primăria Capitalei? Luăm în calcul orice formulă posibilă..După cum arată PSD astăzi nu se știe clar care e cea mai bună soluție
  • Despre alegerile prezidențiale și USR-PLUS, discuțiile sunt închise? Păi, în momentul în care în ziua în care președintele anunță referendum, tu îți pui candidat la președinție, asta e, au candidat, ce să le facem...Pentru noi lucrurile sunt simple
  • PNL a decis din martie că susține candidatura președintelui la alegeri. Președintele are de departe toate șansele să câștige. Are o acțiune extrem de benefică în societate, a fost un apărător al democrației României, a salvat imaginea României, este apreciat de partenerii noștri, este un om cu viziune care vrea modernizarea României. Sunt convins că în al doilea mandat va beneficia de o majoritate parlamentară

















12440 vizualizari

  • Plan post-alegeri (Miercuri, 29 mai 2019, 21:26)

    Laurentiu Stelea [anonim]

    Nu credeti ca este cazul sa veniti cu un Guvern din Umbra real reusind astfel sa va rodati oameni din partid in pozitii reale ?
    Insa cu munca nu cu declaratii de presa
  • Legile justitiei (Miercuri, 29 mai 2019, 21:36)

    Andra99 [utilizator]

    Daca ajungeti la guvernare, veti reseta toate modificarile aduse de PSD, care au slabit legislatia impotriva coruptiei ? Ce veti face cu legile si ordonantele care au bulversat economia Romaniei (de ex. ordonanta lacomiei) ?
  • aliante si alte intrebari (Miercuri, 29 mai 2019, 21:39)

    Augustin Calin [anonim]

    1/ Este PNL un partid de dreapta? Intentioneaza PNL sa fie un partid de dreapta?
    2/ Cum se pozitioneaza PNL fata de USR+? Sinteti in opozitie sau intentionati sa faceti o alianta (mai mult sau mai putin oficiala) pentru a lupta impotriva PSD-ului?
    3/ Credeti ca PSD a devenit "curat" dupa disparitia lui Dragnea?
    4/ Credeti ca PNL are nevoie de o reforma interna?
  • Revizuirea sistemului de impozitare (Joi, 30 mai 2019, 8:17)

    Paula [anonim]

    Se poate reorganiza sisitemul de salarizare si impozitare la nivel minim si nu mediu cum se transmite mereu . Ne intereseaza netul in mod special , nu 2030 de lei brut si 1200 net. Avem rate la banci , copii, intretinere, medicamente care nu sunt toate gratuite desi am suferit o operatie pe cord deschis, transport, etc. Ce mai mancam, nu mai vb de concedii cand nici plimbari prin parc nu ne permitem.
  • de ce (Joi, 30 mai 2019, 8:47)

    ducu [anonim]

    nu veniti cu un program serios de guvernare? Dar nu cu unul superficial,ci concret. Aveti oameni pregatiti daca veti castiga alegerile,inclusiv pe la nivele inferioare? Daca asa ceva nu apare pana la anul,degeaba o sa mai iesim la vot.
  • In cazul unui guvern PNL - USR/PLUS (Joi, 30 mai 2019, 9:09)

    banel [utilizator]

    1. Este dispus PNL sa cedeze pozitia de premier?
    2. Daca pozitia de premier i-ar reveni PNL, este obligatoriu ca acesta sa fie Ludovic Orban?
    3. La precedentele alegeri locale, candidatul PNL a fost in urma lui Nicusor Dan. Este dispus PNL sa renunte la orgolii si sa sustina un candidat unic care sa nu fie din partid?
  • Sa trecem la treaba! (Joi, 30 mai 2019, 9:15)

    Un cetatean european [anonim]

    1. Este pregatit PNL sa intre la guvernare? Daca da, care sunt planurile imediate de pus in practica? Daca nu, cat mai este dispus sa actioneze din opozitie si care ar fi strategia pe termen scurt?

    2. Va lua in considerare PNL o potentiala alianta cu USR-PLUS la parlamentarele din 2020 pentru a obtine majoritatea atat de scontata si a marginaliza PSD-ul?


    3. Cum comentati opiniile unei parti din electorat potrivit carora Vasile Blaga precum si alti "grei" ai PNL nu ar trebui sa faca parte dintr-un partid ce se doreste a se reforma din temelii si a nu avea in interiorul sau probleme de credibilitate de orice natura?
  • despre PSD (Joi, 30 mai 2019, 9:16)

    carmen_i [anonim]

    D-le Orban, iata cateva intrebari:

    1. La conducerea multor institutii publice se afla oamenii PSD. Acestia nu au neaprat statut de membru de partid, dar actioneaza in favoartea PSD si au grija sa alimenteze firmele pesediste prin contracte publice, de cele mai multe ori ilegale.

    Va actiona PNL sa curete institutiile de politizare si sa demita cripto-pesedistii, mai ales daca avem in vedere ca de multe ori acestia ocupa ilegal functiiile detinute, avand sprijin de la partid?

    2. O multime de pesedisti cu functi publice incalca legea in fiecare zi. Ei ar putea fi trasi la raspundere pe linie penala sau administrativa.

    De ce nu incearca PNL sa depuna plangeri si sesizari disciplinare in masa impotriva celor care incalca legea si sa scoata in evidenta proportia imensa de ilegalitati facuta de membrii PSD?

    3. Avand in vedere felul in care guvernul PSD a incalcat (in mod intentionat) dreptul la vot al romanilor, credeti ca ar putea reprezenta un motiv pentru scoatera in afara legii al acestui partid?

    4. Dle Orban, acordati audiente? exista posibilitatea sa fiti contactat direct prim email?

    5. Ce va propuneti sa faceti daca exista PNL-isti care actioneaza in asa fel incat sa sprijine PSD (ex. voteaza in Parlament in favoarea PSD?).

    Multumesc.
  • organizarea alegerilor in diaspora (Joi, 30 mai 2019, 9:30)

    Pantazi Alexandru [anonim]

    Buna ziua,

    Domnule Presedinte,

    Va rog,daca se poate,sa explicati,după câștigarea alegerilor europarlamentare:
    -cum este posibilă analizarea organizarii alegerilor
    din diaspora,avand in vedere ca nu este prima data cand alegatorii nu au votat sau au votat dupa multe ore de stat la cozi.
    -care sunt termenii colaborării cu partidele de opoziție si partidul la putere de aici in continuare.

    Multmesc.
  • cateva intrebari (Joi, 30 mai 2019, 10:38)

    exis [utilizator]

    Sunt un votant obisnuit PNL. Sau am fost, pana la alegerile astea. I-am intrebat si pe cei din Pnl Bacau dar nu mi-au raspuns, asa ca profit de sansa asta sa va adresez cateva intrebari: De ce nu ati facut o selectie mai riguroasa a candidatilor? De ce au fost incluse persoane de teapa lui Blaga sau persoane anchetate de DNA (va rog nu imi bagati placa cu ''pana la condamnare, e nevinovat'' pentru ca, pe principul asta, n-ar fi trebuit nici voi sa ziceti ceva de dragnea sau aia din psd)? De ce nu au fost reprezentate toate zonele istorice ale tarii?
    Impresia lasata mie de lista PNL e ca as vota un psd de alta culoare. Pacat! Inca o sansa buna ratata! Desi sunt sigur ca voi considerati rezultatul alegerilor drept confirmarea ca ati facut o treaba buna, fara sa intelegeti ca romanii, de fapt, au votat, ca de obicei ''impotriva cuiva''.
  • USR+ (Joi, 30 mai 2019, 12:04)

    Keiiil [utilizator]

    Cu siguranta PSD-ul se teme de aceasta alianta. USR+ aduce oameni la vot care inainte nu erau implicati in politica, iar cresterea prezentei la vot dauneaza partidelor vechi. Oamenii vor sa voteze politicieni noi.
    Fiind un partid vechi, se simte PNL amenintat de astfel de partide/aliante ale noii generatii?
  • vot si voturi (Joi, 30 mai 2019, 12:09)

    jean [anonim]

    1-Cum credeti ca veti guverna avand in vedere ca deja a-ti inceput sa fiti aroganti cu privire la USR fara sa recunoasteti ca daca USR era lasata sa voteze un diaspora castiga alegerile.
    2- De ce ati dat voturi UDMR la alegeri. ??????
  • Cateva intrebari (Joi, 30 mai 2019, 12:56)

    Erre [utilizator]

    Buna ziua domnule Orban,

    1. De ce nu ati sustinut intitiativa cetateneasca "Oameni noi in politica"? De ce singurul partid care a sustinut acest demers a fost USR+?

    2. Considerati procentajul PNL o victorie avand in vedere ca dupa 5 ani de opozitie ati optinut doar 27%?

    3. Cum planuiti sa convingeti fostul electorat PNL (icnlusiv eu) care au migrat catre USR+ sa va voteze iar? Mai ales ca personaje precum Vasile Blaga inca sunt in partid iar multa lume inca nu a uitat ca acum cativa ani, dvs. faceati schimb de geci cu Liviu Dragnea.

    4. O sa vedem si noi in curand niste obiective clare, altceva inafara de "sa dam jos PSD-ul si variatii pe tema aceasta"?
  • unirea opozitiei (Joi, 30 mai 2019, 13:07)

    CORNELIA BARBU [anonim]

    Dupa declaratiile liderilor PNL , USR ,PMP ce sanse dati unei unificari , macar pe proiecte , ?
    Consider ca dezbinarea este RAUL major al fortelor de dreapta ca si in trecut . Disciplina a adus PSD la putere de fiecare data .
    Ati facut compromisuri sau intentionati sa faceti cu UDMR ?
  • Despre pensiile „speciale” (Joi, 30 mai 2019, 13:08)

    prec [utilizator]

    - Care este poziția partidului în legătură cu pensiile „speciale”?
    - Dat fiind deficitul bugetar, uriaș, ce măsuri veți lua, dacă veți lua, pentru stoparea pensionării la 45 de ani? Sunt situații cu astfel de „pensionari” care au fost reincadrați, tot la stat, imediat după pensionare. Sau cu acei „pensionari” care au o pensie mai mare decît salariul avut.
  • Cat mai asteptati pana veniti la guvernare? (Joi, 30 mai 2019, 13:36)

    Miky60 [utilizator]

    Am iesit la vot masiv duminica pentru a scapa de PSD de la conducerea tarii IN SECUNDA 2, dar vad ca deja a trecut aproape o sapatamana si nu se intampla nimic.
    Ce plan aveti RAPID pentru a veni la guvernare alaturi de USR? Sper sa nu va bateti joc de votul nostru si sa lasati PSD la guvernare!
  • 2 intrebari (Joi, 30 mai 2019, 13:39)

    Florin [anonim]

    Buna ziua,

    Va adresez doua intrebari :
    1. De ce PNL nu sustine initiativa de revenire a alegerilor primarilor in doua tururi?
    2. De ce PNL se promoveaza prin ura impotriva PSD (luati ca exemplu orice discurs din campania recent incheiata) si nu isi prezinta proiectele prin care pun "Romania in primul rand".
  • intrebare (Joi, 30 mai 2019, 13:43)

    VALENTIN [anonim]

    -care este pozitia Dvs vizavi de actiunea PNL la alegerile din 2014 canf fostul sef Pnl Crin antonescu in stansa legatura cu PSD Victor POnta au avut acceasi atitudine vizavi de electoratul din diaspora ? multumesc
  • plangere penala (Joi, 30 mai 2019, 13:45)

    Cosmin [anonim]

    Pentru împiedicarea exercitării drepturilor electorale s-a formulat o plangere penala si impotriva dlui Corlatean. Parlamentul a blocat solicitarea DNA de a incepe urmarirea penala, motiv pentru care dosarul a fost clasat si domnul Corlatean a scapat fara ancheta penala. Este foarte probabil ca istoria sa se repete si in cazul dlui Melescanu.

    Este de acord dl Orban cu modificarea legislatiei astfel incat aceasta incuviintare a Parlamentului sa nu mai fie necesara? Sau macar in ceea ce priveste anumite infractiuni?

    Multumesc
  • mass-media (Joi, 30 mai 2019, 13:49)

    rofed [utilizator]

    cum are de gand pnl sa protejeze electoratul de
    asaltarea oamenilor cu dezinformari si lucruri care sa le distraga atentia.
    altfel spus cum se gandesc sa facem fata epidemiei de stiri false?
    cum educa populatia in sensul ca cenzura nu inseamna blocarea fluxului de informatii.
  • PNL (Joi, 30 mai 2019, 13:52)

    luysa [anonim]

    Cati ani trebuie sa mai treaca pentru ca PNL sa inteleaga ca numai fiind catalizator al tuturor fortelor politice rivale PSD, deci numai prin unirea lor, poate aduce un progres real in viata politica a Romaniei? Nu s-a saturat ca Alde si ...alde Udmr sa faca jocurile in tara asta?
  • Văd că nu răspundeți la „pensiile speciale”. (Joi, 30 mai 2019, 14:12)

    prec [utilizator]

    Bine, nu doriți. Atunci spuneți-ne, tuturor, cum veți proceda pentru „Refacerea echilibrelor economice este o prioritate, canalizarea investițiilor publice în infrastructura mare, de sănătate, școlară”!? Concret.
    Că, altfel, putem încadra afirmațiile dumneavoastră la „Să fie bine ca să nu fie rău”, nu-i așa?
  • Cand are de gand PNL (Joi, 30 mai 2019, 14:19)

    Frank777 [utilizator]

    sa faca ceva pentru cresterea respectului acordat cetatenilor romani in Europa? Cand are de gand PNL sa impuna Europei Istoria Romaniei ca argument de respect acordat Natiunii Romane
  • Numar parlamentari diaspora (Joi, 30 mai 2019, 14:25)

    Silvia Filip [anonim]

    Buna ziua!
    In parlamentul Romaniei diaspora, ca si circumscriptie electorala, are 4 deputati si 2 senatori. La ora actuala sint inregistrati peste 700.000 de romani cu drept de vot in aceasta circumscriptie, ceea ce face diaspora sa aibe marimea unui mare judet. Va milita PNL pentru cresterea numarul de parlamentari afectati diasporei si ce sanse de reusita ar fi?
  • de ce nu se organizeaza alegeri anticipate (Joi, 30 mai 2019, 14:37)

    bancher [utilizator]

    odata cu alegerile prezidentiale? S-ar economisi bani si ar fi exact ca la alegerile europarlamentare+referendum, deci lumea s-ar mobiliza la vot.
  • Bucuresti nu uita, nu iarta! (Joi, 30 mai 2019, 14:43)

    mike_the_hunter [anonim]

    Cei din Bucuresti nu uita ca PNL s-a aliat cu PSD si au guvernat impreuna. E orasul unde a avut loc rasturnarea regimului comunist si unde au murit cei mai multi oameni impuscati de Secu si armata , e orasul unde a fost marea demonstratie din Piata Universitatii, e orasul unde s-a iesit in 2017 iarna pe strada contra ordonantei 13, e orasul unde recent am fost batuti si gazati de jandarmi, e orasul pe care Rares Bogdan il dispretuieste si crede ca, Clujul ar putea fi capitala Romaniei. Pana una alta minerii au venit de 5 ori la Bucuresti si nu la Cluj!
    Aici oamenii activi sunt mai radicali , prefera USR si nu PNL compromis. Busoiu e penibil, o mediocritate cu un doctorat plagiat asa cum s-a scris chiar pe Hot News,
    Pentru noi cei din Bucuresti, batuti si gazati de jandarmi, si carora ne-au trect destule gloante pe la ureche ( cei care eram tineri in 1989!) PNL nu e decat un PSD cu fata umana! E bun la Vaslui ,dar nu la Bucuresti.
  • voturi pentru UDRM?.. (Joi, 30 mai 2019, 14:52)

    pehash [utilizator]

    De ce ati ajutat UDMR sa treaca pragul de 5%?
  • Bagati-va mintile in cap! uite ce trebuie! (Joi, 30 mai 2019, 17:20)

    Criscat [utilizator]

    https://romania.europalibera.org/a/valeriu-stoica-ar-fi-cea-mai-gravă-greșeală-ca-pnl-să-intre-la-guvernare-prin-combinații-și-nu-prin-alegeri/29968359.html?fbclid=IwAR14MU1ay2dT5ABOGaJaxaYc4W6iLXkg1Kc81J5t5-VcHb90No2DQeOSaSg
  • sa va fie clar (Joi, 30 mai 2019, 18:41)

    keiser_soze [utilizator]

    ca inca nu ati castigat si respectul total al romanilor. Abia ne-am incalzit si ne-a placut puterea pe care vorul ne-a dat-o. Si vrem sa pastram si sa exercitam aceasta putere in folosul nostru, nu al vreunui politician, indiferent de partid. Nu faceti ce trebuie facut - zburati la fel de rapid!
    Si nu uitati faimoasele vorbe ale lui Voltaire : “Cherish those who seek the truth but beware of those who find it.”
  • opin (Joi, 30 mai 2019, 19:20)

    MarmotaDolofana [utilizator]

    pai, a avut PNL scor mai mare, nu a castigat nimic pentru ca merg intr-un parlament unde sunt partide din toata uniunea.
    daca o luam pe logica cu castigatul, pai, au castigat si nu au fost in stare sa puna presedinte la camera deputatilor.
    deci, nu, nu au castigat nimic!