Eckstein, propus de opoziție pentru funcția de Avocat al Poporului: Sunt copleșit de comentarii pozitive. E important să fie solidaritate în partea mai bună a politicii

de DG     HotNews.ro
Miercuri, 29 mai 2019, 9:27 Actualitate | Politic


Eckstein-Kovacs Peter
Foto: Facebook
Peter Eckstein Kovacs este propunerea USR, susținută de PNL și PMP pentru Avocatul Poporului, în condițiile în care mandatul lui Victor Ciorbea a expirat. ”Sunt copleșit de comentarii pozitive”,a fost reacția fostului parlamentar UDMR și consilier prezidențial.

”Sunt copleșit de comentarii pozitive. Mulțumesc. Köszönöm szépen. E important că să fie solidaritate în partea mai bună a politicii„, a transmis Eckstein, pe Facebook.

Mandatul Avocatului Poporului este de 5 ani şi poate fi reînnoit o dată. Victor Ciorbea a fost ales în această funcție în 6 mai 2014. Avocatul Poporului este numit în ședința comună a celor două Camere ale Parlamentului.

Peter Eckstein, avocat de profesie, a fost parlamentar UDMR mai multe mandate și consilier al președintelui Traian Băsescu pentru problemele minorităților naționale (2009-2011).

Pe fondul protestelor masive care au izbucnit în ianuarie 2017 și ca urmare a faptului că UDMR nu s-a disociat ferm de acțiunile coaliției PSD-ALDE, fostul senator UDMR a demisionat din UDMR, după 28 de ani de activitate în cadrul Uniunii. El și-a anunțat demisia în iunie 2018, la protestele din Cluj-Napoca.

”Piaţa Libertăţii, aşa cum s-a numit mai demult Piaţa Unirii, este un loc important, şi anunţ aici demisia mea din calitatea de membru al UDMR. Nu sunt de acord cu multe lucruri, dar ceea ce a umplut paharul este poziţia UDMR faţă de legile justiţiei. Modificările la Codul de procedură penală au trecut cu voturile UDMR. De asemenea, a contat în această decizie a mea şi cârdăşia cu PSD, este un lucru inacceptabil pentru mine. După 28 de ani de când am devenit membru al UDMR s-a umplut paharul”, a spus Eckstein.

















27506 vizualizari

  • +43 (51 voturi)    
    ... (Miercuri, 29 mai 2019, 10:14)

    Relativ_neutru [utilizator]

    Unul dintre putinii politicieni decenti din UDMR, din care a si demisionat de altfel.
    • -15 (23 voturi)    
      asta decent? (Miercuri, 29 mai 2019, 12:18)

      cucuveaua mov [utilizator] i-a raspuns lui Relativ_neutru

      o sluga basista si atat
      • -8 (14 voturi)    
        mi-am dat si eu minus (Miercuri, 29 mai 2019, 14:08)

        cucuveaua mov [utilizator] i-a raspuns lui cucuveaua mov

        ca sa fiu in trend cu rezistentii basisti
  • +40 (50 voturi)    
    Dupa anii astia de cosmar (Miercuri, 29 mai 2019, 10:23)

    Gojifruit [utilizator]

    Ma frec la ochi cand citesc aceasta stire.
    Oare se poate sa castige bunul simt si cinstea in tara asta? Ma culc si mai citesc o data cand ma scol sa vad daca e tot asa.
  • -37 (53 voturi)    
    va sustine drepturile propriilor minoritati (Miercuri, 29 mai 2019, 10:24)

    jackalphonse [utilizator]

    ...evident.
    Aceasta pozitie este foarte delicata in ceea ce oriveste etnia celui care o ocupa. USR ofera surprize neplacute din cand in cand. Din cauza asta merg cu PLUS, care sper sa se desprinda de usr cand va fi timpul.
    • +21 (33 voturi)    
      comentariu stupid.. (Miercuri, 29 mai 2019, 10:54)

      sile1 [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      bai postac nefericit !
      • -3 (9 voturi)    
        hoooo (Miercuri, 29 mai 2019, 17:21)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui sile1

        acest Eckstein si tac'su au pe constiinta retrocedarea, prin instantele unde au fost avocati, a jumatate din Clujul vechi
    • +18 (22 voturi)    
      Stai linistit! (Miercuri, 29 mai 2019, 11:12)

      2016 [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      Nu moare nimeni ca esti tu suparat pe USR. Multi isi vor schimba optiunile politice: unii nu vor mai fi cu USR, altii se vor reorienta spre USR.
      Nu-i pierdere.
    • +10 (18 voturi)    
      Sa le sustina. (Miercuri, 29 mai 2019, 11:44)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      Si ei au drepturi. Macar sustine drepturile unor oameni onesti nu ale unor borfasi, cum a facut ciorbea.
    • +16 (20 voturi)    
      Nu conteaza etnia cand e vorba de principii (Miercuri, 29 mai 2019, 12:27)

      animatron [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      Dl Eckstein a dovedit in mai multe randuri ca poate renunta la functii (avantaje financiare, statut social de prestigiu) daca e fortat sa isi incalce principiile etice si morale pt care este atat de respectat.

      Propunerea e binevenita si oportuna in actualul context romanesc si european.

      E o palma la adresa mizerabililor lideri ai UDMR, care dupa ce au intrat in PE pe voturi furate de la romani cu ajutorul puscariasului Dragnea pe care l-au ajutat la guvernare, incearca in continuare sa starneasca conflicte intre romani si maghiari, pt a-i putea manipula in continuare pe cetatenii romani de etnie maghiara.

      Romanii nu sunt nici extremisti nationalisti si nici "rasisti" sau "xenofobi", asa cum incearca disperat sa ii descrie propaganda venita de la Moscova si de la Budapesta si transmisa public si de catre UDMR.

      S-a dovedit la protestele publice de sustinere a palestinianului Raed Arafat, unul dintre cei mai respectati inalti functionari ai statului roman.

      S-a dovedit la extraordinarul vot pentru etnicul german Klaus Iohannis pt ca acesta sa devina presedintele Romaniei (contra campaniei PSD-BOR).

      S-a dovedit la europarlamentare, unde romanii au respins masiv delirul extremist anti-UE al liderilor PSD-Dragnea.

      Si se dovedeste iarasi, prin simpatia, respectul si increderea aratata unui etnic maghiar ca dl Kovacs Eckstein, care s-a purtat in Romania ireprosabil ca cetatean si politician, maghiar propus acum de intreaga Opozitie sa apere drepturile cetatenilor romani in fata eventualelor abuzuri ale statului.

      Romania este un caz aparte de toleranta in Europa de est, dominata acum de partide nationaliste si ultraconservatoare, inconjurata de tari care au trecut sau trec prin razboaie etnice si de alte state care sunt in slujba dictaturii lui Vladimir Putin.

      In ciuda propagandei oribile si a tentativelor de a diviza Romania, Rusia si aliatii ei esueaza inca o data sa transforme romanii, ramanem atasati UE, NATO si bunei intelegeri, aici dictatorii merg la puscarie!
  • -18 (34 voturi)    
    Interesantă numire. (Miercuri, 29 mai 2019, 10:30)

    prec [utilizator]

    Dar va fi și benefică pentru cetățeni?
    • +20 (28 voturi)    
      Pentru noi, cetatenii onesti, o sa fie benefica. (Miercuri, 29 mai 2019, 11:21)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui prec

      Pentru voi, borfasii, o sa fie cam nasol.
  • +26 (30 voturi)    
    sper sa iasa (Miercuri, 29 mai 2019, 11:35)

    MihaiG [utilizator]

    Ar fi groazav daca dl Eckstein Kovacs ar ocupa functia respectiva. Este unul din indivizii cei mai verticali si cu bun simt din politica romaneasca.

    Va indemn sa va concentrati pe calitatile profesionale si personale care il recomanda pentru o asemenea pozitie, si nu pe etnia dumnealui.
    Cetatenii romani de etnie maghiara sunt la fel de mult cetateni ai acestui stat cum suntem noi ceilalti. Romania e tara noastra a tuturor. Cu cat ne vom intelege mai bine cu atat ne va fi mai bine ca societate.
  • +22 (24 voturi)    
    Un om ca domnul Eckstein.... (Miercuri, 29 mai 2019, 11:44)

    gigiN [utilizator]

    ...este o raritate printre udmr-isti !!!
    • +5 (7 voturi)    
      ...printre... (Miercuri, 29 mai 2019, 14:22)

      ALTAN [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      ....politicienii romani...indiferent de etnie...
  • +13 (19 voturi)    
    ... (Miercuri, 29 mai 2019, 11:53)

    dumnezeu [utilizator]

    bravo eckstein! un om care s-a oferit pro bono să-i reprezinte pe cei prigoniți de jandragmerie, nu poate fi decît un politician decent.
    mai ales că a ales să iasă din udmr!
  • -14 (22 voturi)    
    ungurul la ungur trage (Miercuri, 29 mai 2019, 12:22)

    AndJorj [utilizator]

    ciolos, barna, eckstein.. etc USR e un UDMR la 25%.
  • +10 (14 voturi)    
    Un maghiar echilibrat... (Miercuri, 29 mai 2019, 12:27)

    Costello [utilizator]

    ... cred ca merita sustinut!
  • +9 (15 voturi)    
    Da! (Miercuri, 29 mai 2019, 12:58)

    holdup [utilizator]

    De acord 100%…nu numai un om vertical, vine si din zona privata, un profesionist f bun, un proeuropean si un liberal in sensul larg al cuvantului!
  • -5 (13 voturi)    
    Sa-mi explicati cum se face ca la Camera (Miercuri, 29 mai 2019, 15:57)

    xrogo [utilizator]

    Deputatilor a fost propusa o fost mare basista, Turcan si pentru Avocatul Poporului un fost consilier tot a lui Basescu, Ecksteni, Basescu renaste si-si plasesaza oamenii?
    • +3 (11 voturi)    
      Prietene, (Miercuri, 29 mai 2019, 16:27)

      yol [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      te ai intors la basescu? :))
      Sunteti penibili fratilor.
    • -1 (1 vot)    
      Se numeste normalitate,de aia. (Joi, 30 mai 2019, 8:09)

      d2d [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Pentru ca Basescu a stiut sa-i adune pe oamenii normali,educati si cu bun-simt.