Condițiile UDMR pentru susținerea unei moțiuni de cenzură. Cseke Attila: Problemele comunității maghiare trebuie să se regăsească într-un astfel de document

de Red Stiri     HotNews.ro
Marţi, 28 mai 2019, 20:06 Actualitate | Politic


Cseke Attila
Foto: Facebook
​ Liderul grupului UDMR din Senat, Cseke Attila, susține că Uniunea este deschisă la o discuție pe tema unei moțiuni de cenzură, fiind important ca textul să facă referiri și la soluționarea problemelor comunității maghiare, cum ar fi Cimitirul din Valea Uzului, transmite corespondentul Mediafax.

Întrebat, marți, care este poziția UDMR față de o eventuală moțiune de cenzură care ar fi depusă de Opoziție, Cseke Attila a spus că, în prezent, Uniunea nu mai are o colaborare parlamentară cu coaliția guvernamentală și nu mai susține coaliția PSD-ALDE.

„Grupurile parlamentare ale UDMR nu dispun de numărul necesar de voturi pentru a iniția a moțiune de cenzură, astfel încât aceasta nu poate veni decât din partea altor partide din opoziție. Am înțeles că PNL dorește o moțiune de cenzură. Legat de ceea ce ar face UDMR în cazul unei moțiuni de cenzură, noi, astăzi, nu mai avem o colaborare parlamentară cu coaliția guvernamentală, nu mai susținem coaliția. Evident că la o moțiune de cenzură, ne uităm în același timp și la textul acesteia, fiind important ce va conține moțiunea pentru că noi reprezentăm minoritatea maghiară din România și problemele comunității maghiare trebuie să se regăsească într-un document important cum este o moțiune de cenzură prin care se dorește căderea Guvernului. De exemplu, printre aceste probleme se numără soluționarea situației Cimitirului din Valea Uzului. La ora asta avem doar declarații ale unor oameni politici care doresc să aibă un dialog cu UDMR, noi suntem deschiși la dialog cu toată lumea, pentru că aceste probleme ale comunității maghiare e bine să fie cunoscute, dacă nu sunt cunoscute de acești politicieni. Dacă noi vom fi invitați la un dialog, la o dezbatere, vom spune <<da>> și vom exprima chestiunile care interesează comunitatea maghiară din România”, a spus Cseke.

Acesta a subliniat că, în conformitate cu procedura internă, în UDMR deciziile se iau întotdeauna în ședința reunită a grupurilor parlamentare, iar când se va ajunge într-o asemenea situație se va lua o decizie.

„Atunci când am fost la guvernare sau am susținut o coaliție guvernamentală, întotdeauna ne-am uitat dacă în programul de guvernare se regăsește un capitol referitor la drepturile minorităților etnice din România. Pentru UDMR este foarte important ce gândește cel care face textul moțiunii de cenzură sau, când a fost cazul, textul programului de guvernare, dacă are o deschidere față de problemele comunității maghiare din România, dacă aceste probleme primesc un oarecare răspuns în acest text. Ne vom uita la aceste lucruri”, a mai spus liderul grupului UDMR din Senat.

Biroul Executiv al PNL a decis, marți, depunerea unei moțiuni de cenzură la adresa guvernului Dăncilă până la finalul actualei sesiuni parlamentare, respectiv până la finalul lunii iunie.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















12195 vizualizari

  • +25 (27 voturi)    
    iar astia... (Marţi, 28 mai 2019, 20:08)

    Martha Logu [utilizator]

    .. deja au inceput cu santajul, acum ca le-a trecut morcovu pe langa gaura?
    • +1 (3 voturi)    
      Data viitoare morcovul n-o sa mai rateze (Miercuri, 29 mai 2019, 13:52)

      Habermas [utilizator] i-a raspuns lui Martha Logu

      De fapt nici acuma n-a ratat, dar au fost unii bine-voitori pe faza si au denaturat alegerile in favoarea UDMR. Sunt curios cum se va termina povestea asta.

      In orice caz, UDMR este pe perfuzii. Maghiarofonii au realizat si ei ca UDMR-ul este doar o extensie a mafiei PSD.
  • +12 (16 voturi)    
    Conditionalitate? (Marţi, 28 mai 2019, 20:12)

    calinsab [utilizator]

    Pai cred ca ar trebui investigat UDMR cum au avut ei un scar atat de mare in sudul tarii unde nu sunt unguri ! frauda electorala evidenta, iar in acest caz cred ca ei nu vor intruni suficiente voturi pt parlamentul european , cred ca ar trebui DNA sa vada cum se taie padurile de catre cei din UDMR si trimisi in vizita la Dragnea....
  • +12 (14 voturi)    
    UDMR = magyar PSD = ciuma rosie (Marţi, 28 mai 2019, 20:15)

    Habermas [utilizator]

    UDMR este un partid ilegitim.
    PNL, USR-PLUS, si PMP pot reprezenta populatia maghiarofona tot asa de bine cum reprezinta populatia romanofona. Nimeni nu are nevoie de magyar PSD!

    Opozitia sa-si respecte principiile si sa nu faca compromisuri cu magyar PSD! Cautati solutii pentru motiunea de cenzura FARA UDMR!
  • +8 (12 voturi)    
    marsh, ma! (Marţi, 28 mai 2019, 20:17)

    keiser_soze [utilizator]

    .
  • +9 (15 voturi)    
    Poftim (Marţi, 28 mai 2019, 20:18)

    un_comentator [utilizator]

    Deja UDMR isi plateste datoria pentru voturile primite de la PSD.
  • +11 (15 voturi)    
    PNL, USR-PLUS si PMP sa faca bine (Marţi, 28 mai 2019, 20:18)

    Habermas [utilizator]

    sa-si respecte electoratul care i-a votat, si sa faca treaba excelenta impreuna, si sa vorbeasca DIRECT cu maghiarofonii din Romania, si UDMR nu va mai intra in Parlament.

    Trebuie sa scapam de PSD cu UDMR cu tot!
  • +3 (9 voturi)    
    USL se activeaza mereu la nevoie (Marţi, 28 mai 2019, 20:24)

    voxpopulix [utilizator]

    “Mai precis: în județele cu puțini etnici maghiari, PSD și PNL au trimis cetățeni de etnie română ca delegați în numele UDMR în secțiile de vot. Acești delegați au avut ca sarcină să voteze cu UDMR. Or, având în vedere că la nivel național au fost 18.000 de secții, un număr semnificativ de voturi au venit de la acești delegați trimiși de PSD și PNL.

    Nu e clar de ce ar fi făcut cele două partide acest gest, însă foarte probabil că au preferat să aibă un UDMR mai departe legat de București decât să izoleze treptat partidul și să-l facă tot mai dependent de Budapesta. Apoi, ambele partide au beneficiat de sprijinul UDMR. De fiecare dată când au fost la guvernare, maghiarii le-au asigurat majoritatea în Parlament.

    • 0 (2 voturi)    
      nu cred (Miercuri, 29 mai 2019, 10:41)

      codrean [utilizator] i-a raspuns lui voxpopulix

      ca e o practica noua a PSD; cum credeti ca a intrat ALDE in Parlament in 2016 ? Numai ca de data asta n-a mai tinut ! Si pe pesedistii care-au votat cu ALDE n-avem cum sa-i edentificam !
  • +9 (13 voturi)    
    Inca o dovada ca pe respectivii ii doare undeva (Marţi, 28 mai 2019, 20:33)

    AliKimiku [utilizator]

    De problemele Romaniei, care sunt 90% si problemele lor.
    Fiindca o Romanie scapata de ciuma PSD-ista poate aduce bunastare tuturor cetatenilor lor.
    UDMR-ul e insa un PSD de limba maghiara si atat.
  • +7 (9 voturi)    
    Acum i-acum! (Marţi, 28 mai 2019, 20:35)

    Cataleya [utilizator]

    UDMR face in continuare ce stie mai bine si ce-a facut intotdeauna - santajeaza!

    Ramane de vazut cum va reactiona opozitia.
    PNL si USR-Plus au de ales:
    Ori le promit ungurilor ceea ce isi doresc si astfel au sanse sa subrezeasca majoritatea PSD-ALDE.

    Ori opozitia nu face niciun compromis si ramane in inferioritate fata de majoritatea PSD-ALDE-UDMR.

    La ora actua, UDMR a ajuns din nou marul otravit, dar totodata ravnit de toate partidele din Parlament.
    • -1 (1 vot)    
      Unii din ALDE si PSD ar prefera sa iasa (Miercuri, 29 mai 2019, 9:33)

      Habermas [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      de la guvernare, sau chiar din partidele respective. Nu este sigur ca PSD-ALDE-UDMR mai au majoritatea in Parlament.
  • -4 (8 voturi)    
    . (Marţi, 28 mai 2019, 20:48)

    g01an [utilizator]

    cererile sunt destul de rezonabile. iar daca astea ar fi toate, nu vad de ce nu s-ar introduce in textul motiunii pentru a putea progresa. alegeri parlamentare in aceeasi perioada cu alegerile prezidentiale nu ar fi rau si scapam naiba de 2 ani intregi de campanie electorala, trebuie sa ne putem tine si de treaba in puii mei.
    • -1 (1 vot)    
      pai (Miercuri, 29 mai 2019, 10:44)

      codrean [utilizator] i-a raspuns lui g01an

      ce-o fi avand cimitirul cu ...prefectura ? Este evident continuarea tacticii de a radicaliza o parte a maghiarilor, de a-i invrajbi impotriva romanilor, in general .Ordin de la Budapesta ?!
  • +6 (10 voturi)    
    udemere = pesede (Marţi, 28 mai 2019, 20:50)

    mimiloi [utilizator]

    Au aceeasi ideologie - tine-i saraci si needucati (vezi scoaterea limbii romane din scoli) si te vor vota.
    Judetele Harghita si Covasna sint cele mai sarace din tara. Tineretul a plecat si pleaca in continuare fiindca n-au unde sa munceasca.
    Din nefericire populatia de etnie maghiara nu s-a trezit la realitate iar alternativa PCM este si mai proasta. Singura platforma electorala a celor doua partide este nationalismul desantat cu nostalga celor 50 de ani cind Transilvania a fost incorporata Ungariei.
  • +6 (10 voturi)    
    bla bla bla bla valea uzului..bla bla bla cimitir (Marţi, 28 mai 2019, 20:53)

    Mistrelutz [utilizator]

    sa-i zica cineva ca statul asta are autoritati in plan local si trebuie lasate sa isi faca treaba..daca nu e nimic ''necurat'' acolo din partea comunitatii maghiare, de ce tot cere guvernului sa intervina???
    exista politie,judecatorie,etc,etc.
  • +2 (4 voturi)    
    fara UDMR (Marţi, 28 mai 2019, 22:50)

    Dreiu [utilizator]

    UDMR trebuie sa dispara, la fel ca si PDSR. Este nevoie de ceva nou si in comunitatea maghiara.
    UDMR : accident al perioadei contemporane aceasta grupare "democratica", care nu face decit sa santajeze politic, sa instige, sa creeze vrajba intre romani si maghiari si sa ne falsifice istoria.
    Cit sa mai permitem? Dvs, concetateni maghiari
    nu v-ati saturat de acesti politruci? Chiar va reprezinta?

    Ar fi intelept ca cei care au iesit acum in fata gratie votului popular sa nu se alieze cu ei.
  • +2 (2 voturi)    
    vorbeste lumea ... (Marţi, 28 mai 2019, 23:03)

    nu conteaza cine zice [utilizator]

    nu mai desfiintati udemereul asta odata ...
  • +3 (3 voturi)    
    Fmm UDMR (Miercuri, 29 mai 2019, 0:41)

    mr_mojo [utilizator]

    Să negociați cu cine vreți.
    Dacă opoziția se lasă șantajată încă de la început va fi intrat în hora mizerabililor.
    Ar trebui să expună cererile viermilor ca să știe toată lumea care le e jocul. Poate tura viitoare îi bagă sub prag.
  • +2 (2 voturi)    
    ... (Miercuri, 29 mai 2019, 9:43)

    dumnezeu [utilizator]

    "problemele comunității maghiare" sînt un scut pentru mînăriile psd-ului de limbă maghiară, numit generic udmr.
    abia aștept ca udemeriștii să fie investigați pentru fraude:

    https://www.hotnews.ro/stiri-europarlamentare_2019-23170084-interactiv-curiosul-caz-rezultatelor-udmr-alegeri-zeci-mii-voturi-scoruri-pana-6-7-ori-mai-mari-decat-alegerile-din-2016-judete-fara-comunitati-maghiare-botosani-sunt-18-maghiari-inregistrati-oficial-.htm