Ludovic Orban: Dacă Viorica Dăncilă nu demisionează, depunem moțiune de cenzură

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 28 mai 2019, 15:08 Actualitate | Politic


Ludovic Orban
Foto: Facebook
PNL cere demisia guvernului Viorica Dăncilă și, în caz contrar, va depune o moțiune de cenzură până la finalul acestei sesiuni parlamentare, a anunțat marți liderul liberalilor, Ludovic Orban.

„Repetăm solicitarea către guvern: dați-vă demisia, nu mai aveți nicio legitimitate, românii nu vă mai vor. Dacă guvernul nu-și dă demisia, PNL depune până la sfârșitul sesiunii parlamentare o moțiune de cenzură”, a spus Orban, într-o conferință de presă.

Chiar dacă Dragnea nu mai e liderul PSD, PNL continuă lupta pe toate fronturile cu PSD, a continuat Orban, înainte de a adăuga: „Nu a fost retezat decât un cap al balaurului, e în continuare un pericol pentru democrație și pentru destinul euro-atlantic al României”.

Potrivit liderului PNL, mesajul de la alegerile europarlamentare și de la referendum a fost unul simplu: „Românii, în majoritate zdrobitoare, nu mai vor ca la putere să fie PSD”.

„Scăpați-ne de ei a fost unul dintre cele mai importante mesaje pe care le-am primit. PNL va face toate demersurile constituționale, legale, posibile pentru a pune punct acestei guvernări”, a mai spus Ludovic Orban.


















14039 vizualizari

  • +1 (45 voturi)    
    pe surse (Marţi, 28 mai 2019, 15:10)

    Mazeta [utilizator]

    PSD a amenințat PNL-USR că îi lasă să guverneze.
    • +6 (12 voturi)    
      Cel mai rău lucru (Marţi, 28 mai 2019, 16:39)

      rectificare [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      ar fi ca PNL si USR să accepte guvernarea cu actualul parlament care s-a identificat cu Liviu Dragnea.
      • -4 (6 voturi)    
        Ma faci sa rad, cum ai vrea sa accepte (Marţi, 28 mai 2019, 18:40)

        xrogo [utilizator] i-a raspuns lui rectificare

        guvernarea, veniti va rog la guvernare, dar sa demisioneze din Parlament toti de la PSD?
        • +1 (1 vot)    
          va depune motiune. Candva... (Marţi, 28 mai 2019, 20:49)

          Poiana lui Occam [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

          Alo ! Dancila a zis ca nu demisioneaza.
          Ca asa i-a lasat cu limba moarte Dragnea.Aveti motiunea deja pregatita, nu-i asa ?
          Ca stiati ca o sa fie alegeri pe 26.
        • -1 (1 vot)    
          Hm (Marţi, 28 mai 2019, 21:12)

          imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

          Pai cam asta inseamna anticipate, nu? Deci da.
    • +6 (8 voturi)    
      De data asta ai plus (Marţi, 28 mai 2019, 16:41)

      aladdin [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Nu il inteleg pe Orban, el chiar vrea sa plece psd-ul si sa plateasca ei oalele sparte? In momentul de fata guvernarea e un sport extrem care erodeaza rapid procente.
      USR-PLUS oricum au spus ca nu vin la guvernare. Se pare ca doar PNL are ganduri sinucigase.
      • -1 (3 voturi)    
        de alegeri anticipate ai auzit? (Marţi, 28 mai 2019, 17:14)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui aladdin

        .
        • +1 (1 vot)    
          suntem (Miercuri, 29 mai 2019, 10:46)

          nahir [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

          în ultimile 6 luni din mandatul de președinte al lui Johannis și în plus, nu e timp efectiv pentru alegeri anticipate, care nu pot avea loc decât dacă-și dă demisia vasilica și următoarele 2 propuneri de prim ministru ale lui Johannis, sunt respinse de Parlament.
      • -1 (1 vot)    
        ca au facut atata bine tarii... (Marţi, 28 mai 2019, 17:14)

        Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui aladdin

        ca au facut atata bine tarii...merita sa ii mai lasam inca pe atat, NU ?
      • -2 (2 voturi)    
        zice bine Dragos Patraru (Marţi, 28 mai 2019, 17:38)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui aladdin

        cand se referea la Ludovic Orbani:
        ,,Lusare, ridica-te si mergi ca ai castigat alegerile''.
    • 0 (2 voturi)    
      păi sigur (Marţi, 28 mai 2019, 17:34)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      că le-ar conveni. USR-PLUS ar trebui să ia măsuri antipopulare ca să mențină România în capacitate de plată, ”mulțumită” împrumuturilor pesedace masive (oare și la ce dobânzi împovărătoare sunt?), pentru plata lefurilor și pensiilor majorate din pix, fără bază economică reală (consumul a fost făcut majoritar pe mărfuri de import, care au creat plus valoare în țara de origine, nu în România). Așa că, mai bine să ia măsurile respective, chiar psd-ul. Sunt curios cum ar explica volguța vasilescu a amânare (care și așa a fost făcută) a pensiilor, o sistare a majorărilor populiste a lefurilor bugetarilor și o politică de concedieri în același domeniu bugetar. Să nu uităm că chiparosul a anunțat deja diminuări de personal în domeniul lui de referință.
      Eu în locul lui șică orban, fost ”frate” de USL cu ponta și dragnea, dar și al lui Johannis, nu m-aș grăbi cu demiterea cabinetului dăncilă.
  • +27 (41 voturi)    
    Stai bland si cugeta Ludovic (Marţi, 28 mai 2019, 15:16)

    marsur [utilizator]

    Daca schimbati acum guvernul faceti cea mai mare prostie , Lasa-i sa se erodeze si mai mult . Nu ati invatat nimic din lectia 2016 ?
    Nu te infumura ca nu tu ai castigat alegerile . Votul a fost impotriva lui Dragnea
    • -5 (7 voturi)    
      Cred ca a cugetat. (Marţi, 28 mai 2019, 15:35)

      Marionette [utilizator] i-a raspuns lui marsur

      Daca nu-si da demisia nu poate respinge presedintele punerea unui premier si sa initieze alegeri anticipate. Cred ca PNL si Presedintele stiu exact ce au de facut pentru a materializa acum capitalul electoral. USR++ pe care i-am votat cu retinere imi demonstreaza ca am facut bine sa fiu retinut. Acum cand ar trebui sa fie monolit cu PNL si chiar cu PMP ei sunt la furat. Oricum tot pe ei ii votez.
    • -6 (14 voturi)    
      fals. este obligatoriu sa preia guvernarea (Marţi, 28 mai 2019, 15:49)

      cucuveaua mov [utilizator] i-a raspuns lui marsur

      daca tara merge intr-o directie gresita si ei stiu ce trebuie facut este obligatoriu sa preia guvernarea.
      ce lectie a fost in 2016? daca stiu ce trebuie sa faca au tot timpul sa demonstreze ca sunt mai buni si sa castige votul si in 2020.
      daca le este frica acum de ce nu le va fi frica si in 2020? de ce le este frica?
      • 0 (2 voturi)    
        ai vrea tu, (Marţi, 28 mai 2019, 17:55)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui cucuveaua mov

        șmechere. V-ar conveni, pesedaci hoți, să scoată alții castanele din foc, în locul vostru. Ce, mizezi pe ”frăția” USL?
    • -4 (8 voturi)    
      PSD ne erodeaza pe noi (Marţi, 28 mai 2019, 16:11)

      carmen_i [utilizator] i-a raspuns lui marsur

      Daca mai ramane PSD la guvernare nu se compromite mai mult decat acum, dar in schimb va baga tara intr-o criza economica si sociala fara precedent.

      Ei vor gasi permenent scuze, ca nu au fost lasati sa guverneze, ca statul paralel i-a sabotat.... Noi, oemnenii de rand, suferim si platim. Cat sa mai rabdam?

      Nu! PSD trebuie scos de la guvernare si desfiintat ca partid, iar lichelele care au furat trebuie sa ajunga in puscarie. Nu trebuie sa mai asteptam nici o secunda.
    • -1 (3 voturi)    
      Pai noi de ce am votat? (Marţi, 28 mai 2019, 17:34)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui marsur

      Noi am votat sa scapam de PSD, acum ce fac astia? Votul nostru chiar nu conteaza? USR a zis ca nu mai lasa 1 minut PSD-ul la putere, acum ce fac? Isi bat joc de votul nostru? Daca fac asta, eu unu nu ii mai votez!
  • +14 (24 voturi)    
    Ai grija ce-ti doresti, Sica Mandolina ! (Marţi, 28 mai 2019, 15:22)

    gv [utilizator]

    Bai Sica Mandolina, mai bine ai grija ce-ti doresti, ca s-ar putea sa si primesti, si sa va vad atunci.
  • +13 (21 voturi)    
    Orban e tolomac (Marţi, 28 mai 2019, 15:26)

    MarcelP [utilizator]

    Stiam ca Orban e tolomac, dar nu credeam ca e CHIAR ASA de tolomac. Nu trebuie sa se bage ei acum la guvernare. Toti analistii politic au spus asta. Trebuie lasat PSD-ul sa guverneze. Daca se vor baga acum la guvernare, va trebui sa dreaga tot rahatul facut de PSD si s-ar putea sa renasca acest cancer numit PSD si sa faca o figura extrem de urata la urmatoarele alegeri peste 2 ani. Deci e o decizie proasta!

    In alta ordine de idei, m-as fi mirat sa fie capabili PSD si USR sa gestioneze succesul nemeritat pe care l-au avut acum la alegeri.

    Frumos ar fi fost sa fie lucizi si sa priceapa ca nu ei au castigat, ci PSD a fost pedepsit de populatie prin vot masiv pentru altii, oricine altcineva. Intamplator, acei altcineva au fost ei, dar e o victorie NEMERITATA de PNL in primul rand, si apoi de USR care e un partid-ZERO, nu a facut nimic pana acum, nu au structuri, nu au experienta, sunt pe nicaieri. Ar trebui sa le vina mintea la cap si alora, rapid!
    • -1 (5 voturi)    
      pe partea cealalta (Marţi, 28 mai 2019, 15:36)

      Mistrelutz [utilizator] i-a raspuns lui MarcelP

      psd se regrupeaza si la disperare maresc iar pensii,salarii,arunca ajutoare stanga dreapta si da,cu dragnea plecat,vor creste iar in popularitate.
      pentru opozitia actuala e aceeasi chestie. ca iau guvernarea acum sau la urmatoarele alegeri tot haos gasesc..daca psd mai ramane pana la urmatoarele alegeri haosul si gaurile vor fi mult mai mari.
      Solutii se pot gasi. Intotdeauna.
    • 0 (0 voturi)    
      cum? (Marţi, 28 mai 2019, 15:37)

      murangura [utilizator] i-a raspuns lui MarcelP

      cum sa le vina mintea la cap? sa faca ce anume mai exact?
      ce puteau sa faca si n-au facut deja?
    • -2 (6 voturi)    
      incorect, PSD nu mai trebuie lasat nici o clipa (Marţi, 28 mai 2019, 16:05)

      carmen_i [utilizator] i-a raspuns lui MarcelP

      Ati vazut cat rau a putut sa faca PSD din 2016 pana acum. Avem deja un Cod Penal compromis, din care a disparut neglijenta in serviciu si conflictul de interese. Abuzul in servicu a fost diminuat. Pedepsele au fost reduse iar portitele de scapare pentru infractori s-au inmultit.

      Datoriile cresc si PSD se imprumuna cu nesimtire pentru pensii si salarii. Pilonul II de pensii a fost grav afectat. Investitorii straini pleaca din tara.

      Fiecare secunda in care PSD ramane la putere este o nenorocire pentru noi. PSD trebuie nu doar sa plece de le guvernare, trebuie distrus ca partid, iar conducatorii lui trebuie sa raspunda penal,
    • +1 (1 vot)    
      ...capabili PNL si USR zici ? (Marţi, 28 mai 2019, 16:05)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui MarcelP

      nu PSD si USR nu?
  • 0 (6 voturi)    
    Nu e momentul (Marţi, 28 mai 2019, 15:27)

    sim18 [utilizator]

    Dsr merita sa puneti presiune pe ei...
  • -6 (12 voturi)    
    Nu pot alege intre un hot si un dictator (Marţi, 28 mai 2019, 15:52)

    Lucian Ilea [utilizator]

    Liviu Dragnea a furat sute d emilioane de dolari de la mine
    Klaus Werner Iohannis e dictator
    am cerut la ccr anularea adica invalidarea rezultatelor referendumurilor
    pt ca doar 37-38% au zis da din totalul populatiei Romaniei
    cel putin aia din cifrele oficiale
    ca sunt nuam 12 milioane in tara e adevarat
    io nu-l las pe neamt sa fie dictator
  • +3 (7 voturi)    
    Graba strica treaba (Marţi, 28 mai 2019, 15:54)

    simplueu [utilizator]

    Domnule, ce te grabesti ca fata mare la maritat. De ce nu ii lasi sa isi rupa de tot gatul, mai rezistam. Ar trebuie sa te gandesti ca preiei o guvernare dezastruoasa, gauri imense lasate de astia. Nu o sa reusiti sa reparati mare lucru, iar la urmatoarele alegeri exact pe asta o sa mizeze acest partid de ticalosi. Ca nu ati facut nimic. Nu va mai aruncati cu capul in zid. Asteptati.
  • +3 (11 voturi)    
    Pute rau de tot (Marţi, 28 mai 2019, 16:06)

    Jolly Roger [utilizator]

    Man, nu stiu ce solutii vedeti voi, dar eu nu vad niciuna fara sa v-o luati pe cocoasa!

    Sa iasa mai intai PSD sa explice ca au fost cresteri salariale si de pensii bazate NUMAI pe imprumuturi, sa recunoasca faptul ca au indatorat public tara mai ceva ca pe vremea crizei din 2008 si ca dezastrul din economie si salarizare li se datoreaza in totalitate si abia apoi poate sa vina un alt guvern!
    • -1 (1 vot)    
      PSD-ul (Marţi, 28 mai 2019, 17:40)

      Jar [utilizator] i-a raspuns lui Jolly Roger

      e disperat sa ramana la guvernare,a indatorat si va indatora in continuare tara pana la blocaj si incetare de plati.In concluzie,acum sau mai tarziu ,opozitia tot o va lua pe cocoasa,chiar daca vine acum sau mai tarziu la guvernare.
      Pentru tara e mai bine acum decat mai tarziu,cu ricul sa ajunga ca Basescu.
  • -5 (5 voturi)    
    O sa-si dea demisia (Marţi, 28 mai 2019, 16:39)

    Irina25 [utilizator]

    Imediat dupa ce si-o da Marcon.
    • +1 (3 voturi)    
      fată dragă, (Marţi, 28 mai 2019, 17:57)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Irina25

      deja ești în fibrilație după hamster? Lasă că Borcea și-a făcut deja cerere de învoire, special pentru tine.
  • +2 (4 voturi)    
    ...urgent... (Marţi, 28 mai 2019, 16:46)

    ALTAN [utilizator]

    ...alegeri anticipate...
  • +1 (3 voturi)    
    Anticipate! Nu exista alta solutie! (Marţi, 28 mai 2019, 17:24)

    V. Istina [utilizator]

    Curatenie generala, altfel construim in noroi!
  • -1 (5 voturi)    
    Pentru astia cu alegeri anticipate, (Marţi, 28 mai 2019, 18:42)

    xrogo [utilizator]

    mai la Pastele Cailor, cu actuala Constitutie NU se poate!
    • -1 (3 voturi)    
      Constitutia (Marţi, 28 mai 2019, 19:01)

      Jar [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      interzice cumva alegerile anticipate?