Codrin Stefănescu: Înțelegem problema pe care au ridicat-o cei de la UDMR/ E o chestiune care trebuie rezolvată

de L.P.     HotNews.ro
Joi, 23 mai 2019, 17:10 Actualitate | Politic


Codrin Stefanescu
Foto: Agerpres
Secretarul general al PSD Codrin Ștefănescu a declarat joi că problema pe care o ridică UDMR cu privire la situația cimitirului din Valea Uzului trebuie obligatoriu soluționată, prin implicarea autorităților locale și a Guvernului, potrivit Mediafax.

„Înțelegem problema pe care au ridicat-o cei de la UDMR și tot ce înseamnă oficialități locale trebuie să găsească un nivel de cooperare și să rezolve această problemă. Când vorbim despre morții unei comunități trebuie să vorbim cu respect și trebuie să găsim tot timpul soluții fiabile. Mai ales când vorbim despre cimitire în care sunt îngropați oameni care au avut un rol în istorie. Fiecare trebuie să își respecte morții. Este o chestiune care trebuie obligatoriu rezolvată la nivel local de către autorități și trebuie să se implice puțin și cei de la Guvern în sensul acesta. Trebuie să se implice și ministrul de Interne să vadă ce s-a întâmplat și cei care se ocupă de administrația publică locală”, a afirmat Codrin Ștefănescu.

Declarația secretarului general vine după ce HotNews.ro a relatat că UDMR va suspenda protocolul de colaborare la nivel parlamentar cu coaliția PSD-ALDE. UDMR a anunțat printr-un comunicat de prresă că nu va mai susține nicio inițiativă sau măsură a Guvernului, iar până la soluționarea situației cimitirului din Valea Uzului, protocolul de colaborare între UDMR și coaliția PSD-ALDE rămâne fără obiect.










Citeste pe MedLife.ro
Un nou tratament pentru diaree










5207 vizualizari

  • +3 (5 voturi)    
    Ca intre frati (Joi, 23 mai 2019, 17:20)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Frati într-ale hotiei conform ordinelor primite de la cei la care si unii, si ceilalti sunt slugi. CU obs. ca judmr are in program distrugerea statului national si autonomia teritoriala, pe cand psd distruge RO desi zice invers.
  • +3 (5 voturi)    
    psd,ati cam uitat sa (Joi, 23 mai 2019, 17:52)

    Mistrelutz [utilizator]

    ''fiti romani'' . cum va tot laudati de cativa ani.
    despre acoperirea mormintelor nimic..da nimic nu ati zis. Acum ca s-au aprins astia de la udmr repede v-ati activat
  • +3 (5 voturi)    
    Ce prostituat de om ! (Joi, 23 mai 2019, 18:00)

    sfarleaza [utilizator]

    Astia de de p$d-alde sunt in stare sa inghita milioane de placute suedeze de la udmristi numai sa nu ramana fara majoritate in parlament. Mi'e scarba!
  • +2 (4 voturi)    
    Rezolvare in stilul PSDragnea (Joi, 23 mai 2019, 18:53)

    ty [utilizator]

    - Asa ati rezolvat si cu Liceul romano-catolic din Târgu-Mureş
    - Asa cum ati rezolvat si cu Ordonanta prin care se stabilea ca Limba romana sa fie predata in liceele minoritare de cadre didactice de limba romana. Ministrul Valentin Popa a demisionat: „Limba română şi România nu sunt de negociat". Putini sunt PSD-isti care tin cu Romania.
  • +3 (5 voturi)    
    reactie.... (Joi, 23 mai 2019, 18:58)

    asada [utilizator]

    ....prompta a unsurosului !!!Le falfaie chiloti ca drapelele rosii ale PSD de frica pierderii sprijinului in parlament al tarfei politice UDMR !!!!
  • +1 (5 voturi)    
    Nenea Codrinn (Joi, 23 mai 2019, 18:59)

    ady77 [utilizator]

    Ce frumos vorbesti despre calaii padurilor romanesti, va cam tremura prajinarii pe voi acu.
    Ia sa vedem cum reusiti voi sa rezolvati si aceasta problema.
    Ati ajuns in dilema caprei, daca e animal sau pozitie, si cine la cine sta :))
  • +1 (3 voturi)    
    Codrin Ștefănescu (Vineri, 24 mai 2019, 14:01)

    sergiutales [utilizator]

    "Morcovul" este mare, Stefanescule.Tragi de "frunze", dar... este bagat adanc.
    Alianta tradatorilor de tara cu alti tradatori de tara, este, cumva, in pericol?!!