Surse: UDMR rupe protocolul cu PSD-ALDE

de Clarice Dinu     HotNews.ro
Joi, 23 mai 2019, 12:09 Actualitate | Politic


Kelemen Hunor
Foto: Agerpres
​​UDMR rupe protocolul de colaborare cu PSD-ALDE, au declarat pentru HotNews surse politice. Uniunea avea de gând să încheie colaborarea cu social-democrații după alegerile europarlamentare, însă escaladarea scandalului legat de cimitirul de la Valea Uzului pare să grăbească decizia.

Un anunț oficial ar urma să fie făcut astăzi, după ședința conducerii Uniunii, au precizat aceleași sursele citate.

OFICIAL: Kelemen Hunor: De azi, UDMR nu va susține nici o inițiativă sau măsură a Guvernului. Până la soluționarea situației cimitirului din Valea Uzului, protocolul de colaborare cu PSD-ALDE rămâne fără obiect

Contactat de HotNews.ro, liderul deputaților UDMR, Attila Korodi, a evitat un răspuns tranșant. El nu a confirmat, dar nici nu a infirmat informația. „Tac”, a spus el.

La rândul său, întrebat despre încetarea colaborării cu PSD, deputatul Tanczos Barna a declarat pentru HotNews.ro că „deciziile le va lua forul de conducere al UDMR”

UDMR intenționa să rupă protocolul cu PSD după europarlamentare. Liderii Uniunii sunt nemulțumiți că înțelegeri punctuale nu au fost îndeplinite, iar colaborarea cu social-democrații a nemulțumit comunitatea, afectând potențialul electoral al UDMR în mod serios. Potrivit analizelor interne, este posibil ca Uniunea să nu obțină 5% la alegerile europarlamentare.

Aceste lucruri s-au suprapus peste scandalul privind Cimitirul de la Valea Uzului. În această dimineață polițiștii au făcut percheziții în Bacău și Harghita după ce crucile pe care autoritățile din Dărmănești le-au amplasat au fost acoperite cu saci negri.

UDMR a reclamat că aleșii săi locali sunt persecutați.

„Autoritățile din județul Bacău au efectuat, în zori, o percheziție la domiciliul viceprimarului din localitatea Sânmartin, județul Harghita, în urma unei plângeri depuse împotriva lui, probabil de George Simion, candidat la alegerile europarlamentare. Viceprimarul a fost dus la secția de poliție din Miercurea-Ciuc pentru audieri. Laszlo Antal nu a avut nici o implicare în acțiunea de provocare prin care au fost acoperite crucile din Cimitirul eroilor din Valea Uzului. Laszlo Antal este victima unei persecutări, are tot sprijinul nostru în eforturile de clarificare a acestei situații”, se arată într-un comunicat al UDMR.

„Câte percheziții se fac la șase dimineața la o familie cu copii pentru că tatăl nu e acuzat nici de tâlhărie, nici de omor, nici de corupție, ci de lovire. Problema e că vor să amestece povestea asta cu doi nebuni care au acoperit crucile cu viceprimarul nostru. Acesta a condamnat imediat gestul și a luat măsura ca sacii să fie îndepărtați”, a declarat pentru HotNews.ro Tanczos Barna.

Coaliția PSD-ALDE, majoritate fragilă

Distanțarea UDMR de PSD-ALDE lasă Coaliția de guvernare cu o majoritate foarte fragilă. Astfel, aceasta se poate baza pe 239 de voturi, cu cinci în plus față de cele 234 câte are nevoie.

Conform practicii parlamentare, majoritatea deputaților Minorităților (17 mandate) votează alături de PSD-ALDE. Astfel, dacă toți parlamentarii se prezintă la muncă PSD-ALDE-Minorități are avea o majoritate de 256 voturi.

Cum arată calculele pe hârtie:

Camera Deputaților: PSD - 139 ALDE - 19 Minorități - 17

Senat PSD - 69, ALDE - 12

















34309 vizualizari

  • +66 (72 voturi)    
    Lipitorile cauta o noua gazda (Joi, 23 mai 2019, 12:14)

    Martinezu [utilizator]

    Au supt destul de la actualii.
    • +29 (31 voturi)    
      Traducerea (Joi, 23 mai 2019, 12:54)

      Remulus si Rromus [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      "UDMR intenționa să rupă protocolul cu PSD după europarlamentare."

      Nu au supt destul de la actualii si cauta o noua gazda, nu ai inteles. Daca PSD+ALDE ar castiga, gazda ramane aceeasi. Cu alte cuvinte, facem orice ca sa fim la manete.
      • 0 (2 voturi)    
        bravo udmr, partidul majoritar care domina (Joi, 23 mai 2019, 21:28)

        Poiana lui Occam [utilizator] i-a raspuns lui Remulus si Rromus

        Ce simplu si placut e sa iti gasesti scuze.
        Olandezii ne fura porturile, maghiarii ne taie padurile, toti e niste hoti.
        Doar noi, cinstiti si blanzi, ii votam pe justitiarii din psd-alde.
    • +27 (33 voturi)    
      tineri, nu va lasati (Joi, 23 mai 2019, 13:02)

      Dimijoarei_Obt [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      condusi de repetenti ! Mergeti la vot !
    • +28 (34 voturi)    
      exact (Joi, 23 mai 2019, 13:11)

      Pacala se intoarce [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      sobolanii parasesc corabia.

      or sa caute acum sa faca un nou acord cu partidul cu scorul cel mai mare, probabil PNL ... care probabil o sa si accepte.

      mi-e sila de alunecosii astia. Pana acum au fost in toate guvernarile, is chiar mai longevivi decat FSN/PSD, cu rezultate chiar mai putine decat nimicl de la PSD. In schimb au devalizat padurile, au prostit si mentinut in saracie toata populatia maghiara din Harghita si Covasna.

      Singurul lucru care ii tine e scorul electoral minim garantat prin lege, altfel nu mai prindeau nici un loc nici in senat nici in camera.
    • +4 (10 voturi)    
      parsiv partid acest UDMR (Joi, 23 mai 2019, 13:34)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      Multi zic ca ungurii sunt mai de cuvant decat romanii, insa acest UDMR arata chiar contrariul.
      Vai de ei, sa vedem cine ii voteaza.
    • +4 (6 voturi)    
      Lipitoarea este utila dpdv medical (Joi, 23 mai 2019, 14:49)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      in timp ce capusa nu.
  • +32 (40 voturi)    
    He he he (Joi, 23 mai 2019, 12:18)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Pare ca hoțimea maghiara a priceput ca e in fundul gramezii si ca s-ar putea sa nu mai pupe locuri in parlament. CAM TARZIU - ati santajat, ati furat sub toate guvernarile, sunteti un grup infactional iredentist, urmarind distrugerea statului national roman si autonomie teritoriala, sunteti ghidonati de la Budapesta (=Moscova), sunteti niste ticalosi care trebuie sa dispareti din viata politica a RO..Ticalosia voastra din ultimi 3 ani a adus RO in prapastie !
    • +11 (13 voturi)    
      În Parlament tot vor fi (Joi, 23 mai 2019, 13:28)

      BEDE [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Cum ungurii sunt un pic peste 6%, vor avea întotdeauna peste pragul de intrare în Parlament. Și să fie sub prag, tot vor avea un om ca și celelalte minorități.
      Chestia e că vor să șantajeze pe oricine ar fi la guvernare. Și dacă este să fie un guvern compus dintr-o alianță de partide, cum foarte probabil va fi, îi vor șantaja pe cei din noua coaliție.
      • +6 (8 voturi)    
        Nu toti ungurii sunt hoti (Joi, 23 mai 2019, 14:12)

        Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

        Nu vor vota toti cu udmr = grupare infractionala si care apara interesele hotilor maghiari. Daca romanii ies la vot, udmr poate ajunge usor sub pragul de 5% la viitoarele parlamentare.
    • +3 (7 voturi)    
      abia astept sa-i vad out din parlament (Joi, 23 mai 2019, 14:53)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      si mai mult desfiintati definitiv ca partid......dupa prm astia ar trebui desfiintati definitiv si irevocabil

      de fapt e uniunea de supt privilegii
      • 0 (2 voturi)    
        art (Joi, 23 mai 2019, 15:17)

        GogabiiGabi1 [anonim] i-a raspuns lui mnicku

        cu ce articol ii desfiintezi? si pe psd de ce nu?
  • +15 (21 voturi)    
    se schimba Dragnea si le mai da ceva (Joi, 23 mai 2019, 12:19)

    levierul [utilizator]

    PSD care este votat masiv in sudul tarii a facut mereu pact cu UDMR cat sa le dea tot felul de drepturi total aiurea. In Ardeal, de asta nu prea are cine sa voteze PSD.
    Sunt insa convins ca e doar un joc politic prin care Dragnea va ceda si mai mult catre absurzii UDMRisti.
    • +17 (17 voturi)    
      O precizare Necesara (Joi, 23 mai 2019, 13:11)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui levierul

      Udmr s a infiintat dupa Revolutie ca Sindicat al ungurilor din Romania, Ion Iliescu le a dat dispensa ca ar fi partid, conform legislatiei Sindicatele NU pot fi in Parlament, insa Meandrele Concretului iliescian au permis asa ceva + masacrarea padurilor de catre Kerestoy Gaterszag SRL
  • +19 (23 voturi)    
    Asa se (Joi, 23 mai 2019, 12:21)

    2016 [utilizator]

    intampla cand isi vara Dragneev coada! Credeati ca sultanul de Teleorman pune pret pe voi! Nu, el doar va foloseste ca masa de vot in Parlamentul hotilor. Bine ca v-ati dat seama si acum, poate dupa europarlamentare cade guvernul de incompetenti si de slugi ale sultanului!
    • +5 (9 voturi)    
      Nu te-ai prins (Joi, 23 mai 2019, 14:30)

      Bitzer [utilizator] i-a raspuns lui 2016

      Nu te-ai prins...Ei sunt perfect constienti ca Dragnea se foloseste de ei. Si ei la randul lor se folosesc de orice partid de la guvernare, iar cand corabia se scufunda, slugile UDMR-iste sunt primele care dau bir cu fugitii... in cautarea altui stapan. Din pacate, electoratul maghiar e la fel de tampit ca si cel marca PSD...
  • +32 (34 voturi)    
    loool (Joi, 23 mai 2019, 12:22)

    Adrian_1234 [utilizator]

    3.5% ala din ultimele sondaje ii roade
    nici ungurii nu mai pun botul la udmr :)
    • -5 (11 voturi)    
      indiferent de scor (Joi, 23 mai 2019, 13:14)

      Pacala se intoarce [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_1234

      indiferent de scor, UDMR are locuri garantate in parlamentul romaniei, prin lege.
      • +9 (13 voturi)    
        1 ca minoritate. (Joi, 23 mai 2019, 13:21)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui Pacala se intoarce

        Sau gresesc. Oricum e la fel de semnificativ ca si 0.
        • -1 (7 voturi)    
          nu e (Joi, 23 mai 2019, 13:34)

          Pacala se intoarce [utilizator] i-a raspuns lui Lok

          1 vot in plus sau in minus poate insemna inclinarea balantei la o initiqtiva legislativa. S-a mai intamplat.
          • -4 (4 voturi)    
            Da s-a mai intamplat. (Joi, 23 mai 2019, 15:25)

            Lok [utilizator] i-a raspuns lui Pacala se intoarce

            Dar avem oricum vreo 15 minoritati cu parlamentari.
      • +1 (3 voturi)    
        da, ca minoritate...dar are 3-4 locuri (Joi, 23 mai 2019, 14:54)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui Pacala se intoarce

        Acum are 21 de deputat si 9 de senator...de la 30 locuri ar scadea la 4, vai de ei..
    • +4 (8 voturi)    
      Vot masiv scoate UDMR din parlament EU (Joi, 23 mai 2019, 13:52)

      clencix [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_1234

      Numai dacă romanii din restul tarii nu stau acasă, pentru ca maghiarii se vor mobiliza la greu. Numai vot masiv în restul tarii scoate UDMR de la a mai avea un Tokes la Bruxelles ca din partea României
  • +20 (30 voturi)    
    Au văzut sondajele, de aceea se grăbesc. (Joi, 23 mai 2019, 12:24)

    prec [utilizator]

    Nu vor să fie asociați cu aliații lor de bază, ciuma pesedoasă. Vor găsi, în viitor, alți puliticieni români care îi vor servi în schimbul voturilor.
    Chestia cu țintirimul ester doar o acoperire.
  • +19 (19 voturi)    
    da-i Doamne...mintea de pe urma! (Joi, 23 mai 2019, 12:28)

    ceoteldrum [utilizator]

    adevaratul motiv pt ruperea aliantei este rezultatul sondajului!!!ce credea hunor ca merge si cu psd si cu maghiarimea?
  • +3 (21 voturi)    
    radio șant (Joi, 23 mai 2019, 12:35)

    vodatepes [utilizator]

    Știre radio șant Surse: UDMR rupe protocolul cu PSD-ALDE apoi Contactat de HotNews.ro, liderul deputaților UDMR, Attila Korodi, a evitat un răspuns tranșant. El nu a confirmat, dar nici nu a infirmat informația. „Tac”, a spus el.
    La rândul său, întrebat despre încetarea colaborării cu PSD, deputatul Tanczos Barna a declarat pentru HotNews.ro că „deciziile le va lua forul de conducere al UDMR”
    Deci rup sau nu colaborarea. Vedeti ca ajungeti la nivelul stirelor de la ora 17 cand era anuntata marea stire ca baba x nu a fost violata si e ciuda ca baba y a fost violata.
  • +16 (16 voturi)    
    O rectificare (Joi, 23 mai 2019, 12:43)

    buncrestin [utilizator]

    Nu este vorba despre o "rupere" a protocolului, ci de o 'scindare" a aripii maghiare a PSD. Dar sa nu ne grabim, s-au mai certat ei intre ei, dar tot la aceeasi casa au revenit.
  • -15 (25 voturi)    
    Politia e super eficienta cand e vorba de denunt c (Joi, 23 mai 2019, 12:43)

    eucomentez [utilizator]

    E vorba de un abuz grosolan concertat de SRI, probabil cu scopul de a influenta rezultatul alegerilor.
    • +9 (15 voturi)    
      wron chat (Joi, 23 mai 2019, 13:15)

      Pacala se intoarce [utilizator] i-a raspuns lui eucomentez

      esti in articolul gresit baiete! corecteaza iute, ca nu te platesc astia pentru texte puse aiurea!
  • +17 (23 voturi)    
    e (Joi, 23 mai 2019, 12:44)

    liviu_ [utilizator]

    sobolanii si vasul care se scufunda...
    vb. unuia... pesedeii se duc in pro romanica, aldistii in pnl si udmristii o sa si-o linga cu aia care o sa fie la putere...

    oricum asta e inca o dovada ca psd are sanse sa se duca dracu... udmristii simt asta, simt sfarsitul lui dracnea si al psd.... si parasesc cu putin timp inainte ca sa faca niste damage control!
  • +13 (15 voturi)    
    Sa dovedeasca asta (Joi, 23 mai 2019, 12:54)

    Intermezzo [utilizator]

    Cum? Sa voteze in Parlament destituirea lui Tariceanu. A lui Dragnea nu mai e nevoie fiindca n-are voie sa fie sef de Camera din puscarie. Si fiindca tot veni vorba, parca si Ciorbea a avut un mandat prea lung. Asa ca sa nu i-l mai prelungeasca.
  • -5 (13 voturi)    
    ??? (Joi, 23 mai 2019, 12:57)

    Neafiliat [utilizator]

    Cei mai mulți antimaghiari sunt în zonele fără maghiari. Politica se face la vârf, și oamenii rand nu sunt întotdeauna nu sunt ușor de manipulat, cum ar vrea presa partizana. Grupul minorităților votează întotdeauna cu puterea și nu e niciodată acuzat de oportunism! Pana la urma pământul asta ne rabdă pe toți romani sau unguri, cât ne-o mai răbda!!!
    • +3 (5 voturi)    
      legea trebuie modificata! (Joi, 23 mai 2019, 13:39)

      Antenistontel [utilizator] i-a raspuns lui Neafiliat

      prag electoral 7% pentru partide, fara sinecuri rezervate pentru minoritati de cateva sute de persoane.
      • -1 (3 voturi)    
        Minoritatile Sa Aibe Drept de Vot DOAR (Joi, 23 mai 2019, 15:08)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Antenistontel

        pentru Legile care ii privesc direct ! altfel vor fi prostituatele Parlamentului mai departe !
    • -2 (2 voturi)    
      Minoritarii (Joi, 23 mai 2019, 14:15)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Neafiliat

      Minoritarii decid pentru noi. Acei venetici veniti aici ca sa jefuiasca RO. Ceea ce si fac.
  • +1 (1 vot)    
    Bun, in opozitie atunci (Joi, 23 mai 2019, 13:39)

    V. Istina [utilizator]

    Mai ales cand „lovire“ este pt acesti bravi tovarasi ai psd si lui Orban doar un fleac pentru care nu merita un primar sa fie arestat!

    Vizite din astea ar trebui sa primeasca destul de multi dintre voi. Stiti bine de ce!
  • 0 (2 voturi)    
    vrajeala (Joi, 23 mai 2019, 13:55)

    razeshu [utilizator]

    acum inainte de alegeri se dau si ei "de opozitie" :) nu e decat un alt episod din circul si santajul pe care il practica aceasta formatiune mafiota cu regularitate la adresa partidelor de coalitie. daca nu scot 5% duminica e posibil sa si schimbe radical parerea si sa tina cu dintii de coalitie ca sunt sanse mari sa nu mai "pupe" parlament la o prezenta consistenta la vot. astia isi doresc alegeri anticipate chiar mai putin decat P$D ul.
  • +1 (3 voturi)    
    pe cine pacaliti voi... (Joi, 23 mai 2019, 14:15)

    politik_killz [utilizator]

    dupa ce ati macelarit justitia alaturi de comunisti credeti ca mai pacaliti pe cineva?!
  • +6 (8 voturi)    
    UDMR isi bate joc si de maghiari si de romani (Joi, 23 mai 2019, 14:23)

    animatron [utilizator]

    A ajuns un paravan pt santaj, hotie si sabotarea Romaniei.
    Aceasta organizatie de tip sindicat mafiot cu caracter etnic e dirijata pe fata de la Budapesta (adica indirect de Moscova).

    Ar proceda bine etnicii maghiari sa dea un avertisment sever UDMR-ului si sa nu-l voteze pt europarlamentare, se pot uita si la alte partide, de ex. USR-PLUS care a si pus ca presedinte executiv la un moment dat un etnic maghiar.

    Iar partidele romanesti sa prefere Opozitia decat sa colaboreze cu acesti indivizi care in nici un caz nu doresc un stat romanesc mai prosper si mai puternic, ei nu vor o Romanie stabila si sigura de ea, dimpotriva.

    Voi merge duminica la vot, stiu sigur cu cine votez, va fi un vot util pt ca Romania sa fie corect reprezentata in PE.
  • +3 (5 voturi)    
    Foc....arde (Joi, 23 mai 2019, 14:25)

    Tara_lu_Peste [utilizator]

    Soarecii parasesc corabia atunci cand se scufunda....si sunt primii de fiecare data.
  • +2 (2 voturi)    
    ... (Joi, 23 mai 2019, 14:26)

    dumnezeu [utilizator]

    ...și dispare pentru totdeauna, așa cum ar fi trebuit să o facă, cu mult timp în urmă!
  • +3 (5 voturi)    
    ...e cu bataie lunga (Joi, 23 mai 2019, 14:28)

    badia [utilizator]

    Ce jigodii! Au votat cu doua miini ciopirtirea justitiei si acum vor sa para mironosite.
    Simt ca vine naufragiul si se pregatesc sa paraseasca barca. In plus, zilele trecute tatuca lor, V. Orban a lansat un program de investitii pentru zonele cu maghiari din Romania. Deci se muta de la un uger la altul (de fapt daca l-au parasit vreodata pe cel de la Budapesta).
    Iar daca nu vor fi cooptati de o noua guvernare, de vor da oprimati, ca nu le sint respectate drepturile, autonomia, etc.
    Alaturi de ticalosii de pesedisti au subminat cit au putut statul roman, iar apoi vor profita de bresele facute.
  • +3 (7 voturi)    
    cadoul otravit (Joi, 23 mai 2019, 14:46)

    andipetre [utilizator]

    Opozitia trebuie sa aiba mare grija cum se raporteaza la aceasta formatiune oportunista. O alianta cu ei e in mod sigur un cadou otravit, e o legatura care poate sa submineze complet idealurile sustinatorilor opozitiei, care nu mai vor compromisuri cu politicieni corupti si cu agende proprii dubioase.
    • 0 (2 voturi)    
      exact (Joi, 23 mai 2019, 16:21)

      Adrian_1234 [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

      as prefera o alianta cu ponta mai degraba decat cu ungurii
  • 0 (4 voturi)    
    Ciudat scandal... (Joi, 23 mai 2019, 19:00)

    Namaste [utilizator]

    Vedem ca sunt cruci de lemn; dar daca sacii erau o masura de protectie (ploile acide ataca lemnul)?!
    Insa aici, pe forum, este prea multa "pasiune" antimaghiara, pacat: pe drumurile nationale, in Romania, idem in Ucraina!, e prapad de hartoape in asfalt, nu si in Ungaria, unde se ruleaza lin, neted, ca-n vis...
    • 0 (0 voturi)    
      fâs (Vineri, 24 mai 2019, 6:58)

      Marseille [utilizator] i-a raspuns lui Namaste

      Mută-te acolo amice! Nu se supără absolut nimeni pe tine. Pa.
  • 0 (2 voturi)    
    sacrilegiu (Vineri, 24 mai 2019, 6:56)

    Marseille [utilizator]

    Politica în democrație îi lasă pe cei abili să triumfe.
    În altă ordine de idei, dincolo de politică , de resentimente, de frustrări , cât de câine poți fi ca să batjocorești niște cruci , indiferent cine este îngropat acolo, nu trebuie să fii credincios , trebuie să ai doar un dram de respect față de cei care au fost cândva oameni, care au iubit, au luptat și au murit implacabil ca noi toți.
    Am văzut cum Angela Merkel a depus flori în cimitirul eroilor americani căzuți în Normandia , francezii la mormântul eroilor germani de la Verdun , americanii la Hiroshima , în Vietnam , rușii la Berlin.
    Cât de câine poți să fii , tu , hun , mongol nenorocit, să profanezi niște morminte , indiferent cine s-ar afla sub ele , mai ales niște militari care poate nici nu au vrut să moară pentru vreo cauză . Vă meritați soarta la dispariție, canibali nenorociți . rușine !
    Doamne - ferește
  • 0 (0 voturi)    
    Praf in ochii alegatorului de etnie maghiara... (Vineri, 24 mai 2019, 12:28)

    Olyx [utilizator]

    UDMR, care a sustinut PSD-ul cu toata forta, realizeaza in al 12-lea ceas ca a sustinut si pariat pe un "cal mort" si incearca sa salveze ce se mai poate...Cum ? "Prostind" electoratul de etnie maghiara cu iesirea precipitata din "Coalitia Rusinii Nationale". Ramane de vazut cati etnici maghiari vor "muşca" momeala...!!!