Ministrul Răzvan Cuc le-a promis gălățenilor aeroport, drum expres și centură ocolitoare

de G.S.     HotNews.ro
Duminică, 19 mai 2019, 15:33 Actualitate | Politic


Razvan Cuc, ministrul Transporturilor
Foto: Facebook/ Razvan Cuc
Ministrul Transporturilor, Răzvan Cuc, a anunțat, duminică, în timpul unei vizite în județul Galați, că se va construi un aeroport între orașele Galați, Brăila și Focșani, va fi realizat un drum expres Galați-Brăila și se va amenaja o centură ocolitoare a municipiului Galați, transmite Mediafax.

Cele trei obiective promise de ministrul Răzvan Cuc, la Galați, vor fi realizate cu fonduri europene și cu bani de la Guvern.

Ministrul Cuc a vizitat locul ales de specialiști pentru construirea unui aeroport de mari dimensiuni în județul Galați. Acesta a spus că finanțarea obiectivului, aproximativ 100 de milioane de euro, se va face prin Fondul de Dezvoltare și Investiții.

„Este un proiect fezabil pentru fondurile de dezvoltare și de investiții. Avem Fondul de Dezvoltare și Investiții. Se va face o modificare legislativă ca să poată fi introduse și aeroporturile. Deci, acest aeroport va putea fi finanțat prin Fondul de Dezvoltare. Dumneavoastră trebuie să demarați studiul de fezabilitate și ulterior să demarați proiectarea și execuția. Săptămâna viitoare, cel târziu peste două săptămâni vom introduce modificările în ședința de Guvern”, a spus ministrul Răzvan Cuc, la Galați.

Aeroportul va primi finanțare de la Guvern în baza unor studii de oportunitate și trafic realizate de autoritățile județene. Potrivit documentelor, aeroportul din Galați ar putea fi al treilea din țară ca număr de călători.

„Consiliul Județean a făcut un studiu de oportunitate și un studiu de trafic, iar rezultatele arată cam așa: aici este cel mai bun loc pentru că este aproape de cale ferată, avem 18 km până la transportul pe apă și, bineînțeles, suntem aproape de centura mare a Galațiului. Până la Brăila sunt 25 km, până la Vrancea sunt 60 de km, până la Vaslui sunt 80 de km, pe o arie de 150 de km sunt 3,9 milioane de locuitori, de aceea este oportun. Din studiu a reieșit că zona are circa 800.000 de călători pe an: agenții economici care transportă persoane de la Galați la București și înapoi, persoane care merg la aeroport. Șantierul Naval Damen are peste 7.000 de călătorii pe an la aeroport, Navromul are peste 4.000 de călătorii, Universitatea Dunărea de Jos, peste 14.000. Din calcule a reieșit că aeroportul din Galați este de nivelul Iașului și al Timișoarei. În câțiva ani poate să ajungă al treilea aeroport al țării după București și Cluj pentru că în studiu de oportunitate nu s-au luat în calcul Vrancea și agenții economici din Brăila”, a declarat presei, președintele CJ Galați, Costel Fotea.

În timpul vizitei de duminică, ministrul Cuc a vorbit și despre proiectele centurii ocolitoare a orașului Galați și despre drumul expres Galați-Brăila. Acestea vor fi realizate cu finanțare europeană și au fost incluse în Master Planul de Transport, potrivit ministrului.

„Sunt două proiecte importante, vitale, centura de ocolire a Galațiului și drumul expres Galați-Brăila, vorbim despre implementare, execuție și proiectare. Noi lucrăm la documentație, am stabilit ca termen pentru ambele proiecte luna august, execuție și proiectare pentru drum expres, execuție și proiectare pentru centură. Vor fi finanțate pe proiecte europene, nu va fi o problemă de finanțare. Tot ce-mi doresc este să vină un constructor serios care să-și facă treaba. Valoarea o vom ști după aprobarea indicatorilor tehnico-economici. Sunt prinse în Master Plan de Transport, infrastructura grea”, a precizat Răzvan Cuc.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















3827 vizualizari

  • +13 (13 voturi)    
    Demagog ordinar (Duminică, 19 mai 2019, 16:00)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Se tine de „vizite de lucru" ceaușistew, minte, promite, ca orice membru din GUVERNUL HOTIEI NATIONALE. In rest nu a facut nimic si nu e nimic de capul lui. Un neispravit
    • +11 (11 voturi)    
      plus cate un abonament la UBER (Duminică, 19 mai 2019, 17:59)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      PE VIATA :))))
      • +6 (6 voturi)    
        LOL! Hai că ai haz! (Duminică, 19 mai 2019, 19:18)

        Intermezzo [utilizator] i-a raspuns lui rov

        Ador tipii cu haz. Fiindca imi seamana.
    • +2 (2 voturi)    
      Dacă ar durea gura de la promisiuni neonorate (Luni, 20 mai 2019, 11:26)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Toţi pesedeii ar umbla cu fălcile bandajate....
  • +7 (7 voturi)    
    promisiuni realiste de altfel... (Duminică, 19 mai 2019, 16:06)

    madafaca [utilizator]

    Si eu va promit ca maxim intr-un an ajung milionar in dolari. Nu ma prea credeti asai?
    Dar eu va promit ca o sa fac tot posibilul...trebuie sa ma credeti.
    • +1 (1 vot)    
      Pe dumneata te credem, (Luni, 20 mai 2019, 11:28)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui madafaca

      În fond este interesul dumitale să o faci. Nu îl credem pe domnul tovarăş Cuc şi altă pasere, deoarece interesul lui şi al Partidului Stat este să dea mită electorală, nu să irosească banii pe investiţii pe termen lung, care nu aduc nici un fel de beneficii electorale în acest moment în care Partidul-Stat PCR-PSD este pe ducă....
  • +6 (6 voturi)    
    Cand ? (Duminică, 19 mai 2019, 16:23)

    Akylas [utilizator]

    WOW, ce bine, aeroport, drum expres si centura ocolitoare.... A mentionat cumva tovarasul si cand vor fi gata aceste proiecte ? Dupa cum merg lucrurile de doi ani jumate incoace, probabil ca este vorba despre anii, 2050-2060.... Bine ca nu le-a promis si cate 300 de euro fiecaruia, pomana de initiere a proiectelor.....
  • +8 (8 voturi)    
    prostilor, care n-ati avut voi brad de pasti! (Duminică, 19 mai 2019, 16:23)

    codyrocco [utilizator]

    vedeti, ba, ca pesede invinge? ca face si rezolva?
    acu' o sa veniti cu faze de-astea, ca [prostu` familiei] minte, ca plm...da' ia stati olieaca, sa vedeti voi cum construiesc ei inclusiv o poarta stelara, langa aeroport, imediat cum vii de pe drumul ala rapid!
  • +5 (5 voturi)    
    promisiunile ar trebui citite pe dos ca sa vedem a (Duminică, 19 mai 2019, 16:32)

    alexman1 [utilizator]

    Cunoastem ce inseamna promisiunile electorale. Vedem in cei 4 ani care au trecut ca nu ati facut nimic bun, ci doar rau justitiei, rau societatii prin bagarea oamenilor in dube, prin indepartarea de shengen, prin invatamant politizat si de proasta calitate, etc....
    Nu mai tin vrajelile
  • +11 (11 voturi)    
    Promisiuni galatenilor: (Duminică, 19 mai 2019, 16:39)

    alibaba: 10.8.18,26.5.19,HN [utilizator]

    Cucu aeroport, cucu drum expres și cucu centură ocolitoare.

    Cine nu a inteles, sa ridice mana!
    • -1 (1 vot)    
      Sorosistii nu intelege (Luni, 20 mai 2019, 14:35)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui alibaba: 10.8.18,26.5.19,HN

      nici Maniu nu intelegea de ce l-au tradat romanii lui, desi avea cateva indoieli.
  • +12 (12 voturi)    
    Minciuni, minciuni, minciuni... (Duminică, 19 mai 2019, 17:13)

    trandafil [utilizator]

    dragnea: mergeti baieti si promiteti-le fraierilor tot ce va trece prin cap ca sa ne dea voturile, oricum uita pana la anul.
    Aeroportul Galati, o alta idee nastrusnica marca psd. Galatiul se afla in aria de influenta a 3 aeroporturi: Bucuresti, Bacau si Constanta. Pe cel din Tulcea nu-l mai punem, ca l-au dat de pamant. Raza reala de influenta a Galatiului nu este 150 km, ci vreo 50. Care ar fi motivul pentru care cineva din Vaslui ar merge la Galati in loc de Bacau sau Bucuresti? Calculele pe care le fac acesti insi sunt total gresite. Nu conteaza numai ca de la Damen sunt 4000 de calatori, conteaza si unde merg acestia. Va reusi aeroportul Galati sa le satisfaca necesitatile? Este clar ca TAROM, care oricum este in picaj, nu are cum sa intre pe Galati. Ar putea sa intre ceva low-cost-uri spre Italia, Spania, eventual Germania. Sau mai stii, poate intra Turkish, care sa-i duca la Istanbul, mai dand astfel o lovitura tarom-ului.
    Onest si util ar fi sa faca o cale ferata serioasa, care sa lege Galatiul de Otopeni in 2 ore, nu ca acum 4 ore, nemaivorbind de microbuzele acelea ridicole.
  • +10 (10 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Duminică, 19 mai 2019, 17:23)

    [anonim]

    • +4 (4 voturi)    
      Cucu nu-si aminteste ca visul frumos s-a terminat (Duminică, 19 mai 2019, 19:31)

      alibaba: 10.8.18,26.5.19,HN [utilizator] i-a raspuns lui

      odata cu "Adio BIP!".
  • +12 (12 voturi)    
    Tare asta (Duminică, 19 mai 2019, 17:31)

    Tony_K [utilizator]

    2 aeroporturi, 3 autostrazi, sa fie acolo ca nu cer de mancare si benzi rulante prin oras sa nu mai trebuiasca sa mergi. Toate de la nasu mare, fara numar! :)
  • +7 (7 voturi)    
    Ha! (Duminică, 19 mai 2019, 22:23)

    Soljenitin [utilizator]

    Acum, ca se va face aeroport la Galati, Tarom se va dezvolta atata de tare incat vor mai putea angaja inca 4000 de neamuri de-ale pesedistilor :-)
  • +2 (2 voturi)    
    A promis tunel și pod suspendat. (Luni, 20 mai 2019, 9:39)

    asavreau [utilizator]

    Tunel până la Constanța și pod până la București,dar nu sa mai auzit din cauza uralelor.Gălățenii,de fericire,au leșinat.Ambulanțele încă cară la ei.
    • +3 (3 voturi)    
      Aţi înţeles greşit (Luni, 20 mai 2019, 11:32)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      A promis tunel suspendat - adică vor face o gaură în cer prin care va fi construită în sistem antigravitaţional autostrada Galaţi-Bucureşti-Amsterdam- New York....
  • +2 (2 voturi)    
    cucu (Luni, 20 mai 2019, 10:30)

    Jude [utilizator]

    Cand o canta Cucu precum Pupaza pu-pu-pu la sfantu asteapta
  • +3 (3 voturi)    
    Cucu promite iar Galatiu va primi Cucu (Luni, 20 mai 2019, 12:07)

    BogdanAngheluta [utilizator]

    Cucu promite iar Galatiul va primi Cucu
    • +1 (1 vot)    
      Pariu ca Cucu moare bogat ? (Luni, 20 mai 2019, 14:37)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui BogdanAngheluta

      shi de fraieri nu-l doare ?
  • +1 (1 vot)    
    Si cand te gandesti ca toate astea (Luni, 20 mai 2019, 14:34)

    ruskimushki [utilizator]

    din pielea gusii lui.